H et rapport specifieke problematiek in de Zuid-Weste lijke akkerbouw is nu door de landelijke raad voor de bedrijfsontwikkeling behandeld. Om kort te gaan: de faktor-analyse zal er als het geld er is wel komen. Dat is zeker niet het geval met de stimulering van de groenbe- mesting. De gevraagde proefprojekten met dierlijke or ganische mest werden verwezen naar het komende overleg over de totale mest (overschotten) problematiek. De p.c.w. is bekend. We kunnen dus stellen dat het rapport van de gezamenlijke zuid-westelijke landbouw organisaties door de raad behoorlijk uit elkaar is gesla gen. Van het zozeer bepleite "pakket" komt dus niet veel meer terecht. Anderzijds meen ik toch ook te mogen stellen dat deze aktie niet helemaal tevergeefs is geweest. Er is letterlijk en figuurlijk wel wat los gemaakt, in ieder geval voldoende om deze zaken niet los te laten. We moeten daar dan ook gewoon mee door blijven gaan. Ons oorspronkelijke lijstje is trouwens nog niet afgewerkt. D e georganiseerde land- en tuinbouw onderhoudt met veel gemeentebesturen over het algemeen goede kon takten waar het gaat om - vroegtijdig - overleg over be stemmingsplannen en dergelijke. Dergelijke kontakten worden gestroomlijnd via de gewestelijke raden van het Landbouwschap. „ZEGGE EN SCHRIJVE" zuidelijke landbouw maatschappij Los je het ene probleem op dan ontstaat er weer wel een ander, hoor je pessimisten zeggen. Ze krijgen gelijk want dit keer zijn er geen problemen met de bietenopbrengst, die is hoog genoeg, maar de pijn zit hem in het feit dat daardoor iedere boer meer suiker krijgt dan hij verwachtte en dat wordt afgestraft met een C fooi op het goede boeren. noegzaamheid. Ik verzin dit overigens niet zelf. Het is een boodschap die we ook tijdens de rondgang hebben mee gekregen: niet inslapen. Ik heb daarbij overigens wel de kanttekening dat ook de leden daarvoor verantwoorde lijkheid dragen: die moeten zich laten horen als dat nodig is. Dat kan gelukkig nog altijd in een organisatie als de Z.L.M.: mét alle kans dat er nog wat gebeurt ook! Blijk baar ligt dat in ons parlement anders. Als ik zie hoe gladjes minister Van der Stee zijn landbouwbegroting ongeschonden door de Kamer haalde, dan vraag ik me in gemoede af wie daar eigenlijk de belangen van de land en tuinbouw nog behartigt. Voor de minister was het in ieder geval een makkie. Zijn argument "geen geld" was reeds voldoende om de monden te snoeren. Of de minis ter daar verstandig aan gedaan heeft moge nog blijken, waarbij de vraag of hij de problemen ontkent dan wel negeert een belangrijke rol kan spelen. Ik ben er niet gerust op. Zuid-Westelijke problematiek G rond verwerving Helaas zijn er ook nog gemeenten die dit overleg niet zoeken.Deze gemeenten benaderen de belanghebbenden dan rechtstreeks en geven soms de indruk dat alles al in kannen en kruiken is. Ook waar het gaat om grondver- weving ten behoeve van een of ander bestemmingsplan dat eigenlijk nog ontwikkeld moet worden. Het komt in die gevallen voor dat de betrokken boer of tuinder ver onderstelt "dat er toch niets meer aan te doen is" en zijn handtekening zet onder de stukken die ernstige konsek- wenties kunnen hebben voor het bedrijf. Er is daarom maar één advies: neem altijd eerst kontakt op met de eigen landbouworganisatie. Je eigen vonnis tekenen moet je nooit te snel doen. Oggel. WStMm.r I In dit nummer o.m. Zuiveldiskussies zuiveren pag. 3 Geld en Goed pag. 3 Nieuws uit Brussel pag. 4 Gevaren met kuilvoersnijders pag. 4 Uit de praktijk pag. 5 en 6 Luteyn: EG-Graanproduktie moet in balans blijven pag. 7 Tuintips: Planten van Heesters pag. 8 Mechanisatienieuws pag- 9 Bertus Maayers uit Sprang-Capelle pag. 10 en11 Vleesproduktie met stieren pag. 12 Het kalf van vandaag is de koe van morgen pag. 13 Stand der groentegewassen P&9- 15 Markt- en prijsberichten pag. 17 P.J.Z. Geluid en voor de Vrouw pag. 19 Een makkie H et enige echte Z.L.M.-circus trekt weer door de dre ven: de zgn. rondgang langs de kringen, zo langzamer hand een oud en vertrouwd instituut geworden. Een unieke gelegenheid om tenminste éénmaal per jaar alle afdelingsbesturen de kans te bieden zonder last en rug gespraak van gedachten te wisselen met de algemeen voorzitter en de vertegenwoordigers van sekretariaat, so- ciaal-ekonomische voorlichting, administratie en advies- buro, Gropatax en onderlinge verzekeringsmij. Elke keer vergissen we ons in de vragen die op ons afge vuurd worden. De wind waait nogal eens uit onverwachte hoeken. Vragen die je zeker verwacht komen juist niet. Geen wonder dat een nieuweling in ons gezelschap kon- stateerde dat onze Z.L.M.-organisatie springlevend is. Dat is natuurlijk een leuk kompliment, maar overigens geen reden om tevreden achterover te leunen. In zo n houding zouden de kanjers van aktuele problemen in de land- en tuinbouw zeer zeker niet te bestrijden zijn. Er is voor een organisatie als de Z.L.M. niets ergers als zelfge- I VRIJDAG 24 NOVEMBER 1 tuinbouwblad z .m. i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1