Biedt gebruikskruising Limousin x FH perspektief? D B, D - I n de vergelijking met de zwartbonte stierkalveren maakten de kruisingskalveren een goede indruk. VLEESPRODUKTIE MET STIEREN D oor een gebruikskruising van FH-koeien met stieren van bepaalde vleesrassen zouden er meer kalveren worden geboren, die geschikt zijn voor de stierenvleesproduktie. Om eventuele geboortemoeilijkheden en de resultaten met de kruisingskalveren na te gaan zijn twee proeven uitgevoerd. Dit gebeurde op de proefboerderij De Vlierd en op het proefbedrijf van Wessanen BV te Wormerveer. Hierin zijn kalveren van kruisingsprodukten van Limousin x Fries-Hol lands (li x FH) en van de Nederlandse rassen FH en MRIJ vergeleken. De resultaten zijn weergegeven in een rapport 1). BESTEMMINGS PLANNEN Verschil in aanleg reeds vroeg te zien Elke proef omvatte 80 dieren ij de kalfsvleesproduktie zijn vergeleken 21 Li x FH-vaars- kalveren en 20 FH-stierkalveren; 18 Li x FH-vaarskalveren en 21 MRlJ-stierkalveren. Voor de stierenvleesproduktie zijn vergeleken 40 Li x FH-stie- ren met 19 FH- en 2L MRIJ-stieren. De voeding is voor de kalveren voor de kalfsvleesproduktie zoveel mogelijk gelijk gehouden. Voor de stierenvleesproduktie is voor de kruisingsstieren en de FH- en MRIJ-stieren eenzelfde hoeveelheid krachtvoer verstrekt naast onbeperkt ruwvoer. De resultaten van de proeven waren als volgt. Geboorteverloop was vrij normaal e gemiddelde draagtijd van de FH-koeien, geïnsemi- neerd met sperma van 4 verschillende Limousin-stieren, bleek 9 dagen te zijn verlengd. Het gemiddelde geboortegewicht van kruisingskalveren lag voor stierkalveren op 43 kg en voor vaarskalveren op 41 kg. In 91% van het aantal geboorten werd het geboorteverloop als vlot en normaal beschouwd. Het aantal doodgeboren kalveren of binnen 8 dagen dood was ca. 7%. Kalfsvleesproduktie In de vergelijking met de roodbont stierkalveren bleven de kruisingsvaarskalveren ver achter. De voederkonversie van de kruisingsvaarskalveren bleef, vergeleken met de stierkalveren, ver achter, terwijl in de eerste proef de kruisingsvaarskalveren duidelijk vetter wa ren. - De slachtkwaliteit (bevleesdheid) van kruisingsvaarskalve ren kan wel goed zijn, maar ten opzichte van de roodbonte stierkalveren was de bevleesdheid toch duidelijk minder. Er waren soms grote problemen om de kalveren van de kruising Li x FH uit de emmer te leren drinken. Ook het levendige (nerveuze) gedrag van de kruisingsvaarskalveren werd niet als prettig ervaren. - De kruisingsvaarskalveren Li x FH zijn niet rechtstreeks vergeleken met FH- en MRIJ-vaarskalveren. Toch hebben we op grond van eerder onderzoek de indruk, dat de Li x FH-vaarskalveren in de kalvermesterij niet erg veel meer waard zullen zijn dan de zwartbonte vaarskalveren. Stierenvleesproduktie e groei van de kruisingsstieren Li x FH was de eerste 6 maanden iets trager dan die van de Nederlandse rassen. De kruislingen waren echter niet geselekteerd voor de stieren vleesproduktie. Bij eenzelfde aanhoudingspercentage (berekend op 58%) was de groei van de kruisingsstieren van kalf tot slachtrijpe stier iets beter dan die van de Nederlandse rassen. Het aanhoudingspercentage bleek voor de kruisingsstieren 2% hoger dan voor de FH- en MRIJ-stieren. De bevleesdheid van de kruisingsstieren was beter dan van de FH- en MRIJ-stieren. Helaas was de vetbedekking van de stieren van de Li x FH-kruising ongeveer gelijk aan die van de FH-stieren. De MRIJ-stieren waren bij eenzelfde slachtgewicht duidelijk minder vet. De uitbetaalde kg-prijs voor het karkas lag voor de kruislin gen iets boven die van de MRIJ-stieren, maar ca. 0,20 per kg hoger dan van de FH-stieren. De voederkosten per dier waren voor de kruisingsstieren iets lager. Door de aftrek van de voederkosten, toegerekende kosten en arbeidskosten van de opbrengst per stier bleek de waarde van de kalveren te zijn voor de kruislingen 505, voor de FH-stieren 408 en voor de MRIJ-stieren 492 per stier. De waarde van de Li x FH-kruisingskalveren ligt dus 97 per stierkalf hoger dan van FH-stierkalveren. 1) Verkrijgbaar door storting van 5,— op gironummer 2307421 van het Proefstation voor de Rundveehouderij, Lelystad, met vermelding: zend mij rapport nr. 58. 1 n de praktijk leven vragen over de leeftijd, waarop stieren slachtrijp dienen te zijn. Theoretisch zou men moeten proberen het aantal dagen, dat het dier op het bedrijf is, zo klein mogelijk te houden. Elke dag langer op het bedrijf vraagt extra onderhoudsvoer. Een kortere tijd vraagt ech ter een hogere groei van het dier om tot een behoorlijk slachtgewicht te komen. Een hogere groei betekent een hogere energie-opname en daardoor meer krachtvoer. Bij veel ruwvoer en minder krachtvoer zal de groei van de stieren lager zijn, maar kan waarschijnlijk een hoger slachtgewicht worden bereikt zonder dat vervetting op treedt. Een ander aspekt is of stieren, die minder geschikt blijken te zijn voor de vleesproduktie, op jonge leeftijd (ca. 6 maanden) reeds zijn te onderkennen. Hierbij is de vraag in hoeverre de lagere groei van deze minder geschikte jonge stieren in de daaropvolgende maanden gekorrigeerd kan worden door een groter aandeel krachtvoer in het rant soen. Om op de genoemde vragen een antwoord te krijgen heeft ing. H.E. Harmsen in 1975 twee proeven uitgevoerd op het regionale onderzoekcentrum De Vlierd. Bij de aanvang van de proef was na de beoordeling van de geschiktheid van de stieren voor de vleesproduktie tussen de groepen met de goed en minder goed geschikte stieren een gewichtsverschil aanwezig van ruim 20 kg per stier. Er werd steeds onbeperkt ruwvoer verstrekt, bestaande uit vers gras of ingekuilde snijmais, aangevuld met verschillende krachtvoer- hoeveelheden. In totaal waren in de twee proeven 166 MRIJ- stieren betrokken met een gemiddelde proefduur van 275 da gen. Hier volgen in het kort de resultaten. Wie meer wil weten kan het rapport over dit onderzoek bestellen 1). Aan de stieren met het hoge krachtvoerniveau werd gemid deld 1,5 kg krachtvoer per dier per dag meer verstrekt dan aan de stieren van het laagste krachtvoerniveau. - Er bleek per kg krachtvoer 0,7 kg droge stof uit ruwvoer verdrongen te worden. - Voor de stieren met het hoogste krachtvoerniveau waren de krachtvoerkosten 160 per stier hoger dan van de stieren met het lagere krachtvoerniveau, maar de ruwvoerkosten waren 70 lager. - De totale energie-opname lag voor de stieren van het hogere krachtvoerniveau, ca. 9% (VEVI) boven die van de stieren met het lagere krachtvoerniveau. 12 "Het aantal verblijfdagen van een meststier op het bedrijf dient zo klein mogelijk te zijn." De groei van de stieren was voor alle groepen ongeveer gelijk. De groepen stieren, die waren aangemerkt als minder geschikt voor de vleesproduktie en tot het hoge krachtvoer niveau behoorden, vertoonden de hoogste groei (inhaalef- fekt). - Door het verschil in energie-opname en het kleine verschil in de groei van de stieren was de voederkonversie voor de stieren met de lagere krachtvoergift 585 VEVI per kg groei gunstiger. In de verkoopprijs van de stieren was weinig verschil. Een uitzondering vormden de stieren uit de tweede proef van de groep "minder geschikt" en "weinig krachtvoer". Deze brachten aanzienlijk minder op. - Op grond van bespierdheid en gewicht is het mogelijk op een leeftijd van ca. 6 maanden stieren in te delen in minder of meer geschiktheid voor de vleesproduktie. Bij de groepen met het hoogste krachtvoerniveau bleek het verschil bij af levering nauwelijks of niet meer aanwezig te zijn. Bij het lage krachtvoerniveau bleven de verschillen tot het eind aan wezig. Het hoogste netto-overschot is steeds verkregen bij stieren met een goede geschiktheid voor vleesproduktie en een lage krachtvoergift. 1) Verkrijgbaar door storting van 5,— op girorekening 2307421 van het Proefstation voor de Rundveehouderij, met vermelding: zend mij rapport mr. 58. Axel. Vanaf 15 november liggen gedurende een maand ter in zage de 3e herziening van het bestemmingsplan "Zuid-Oost", en de 2e herziening van het bestemmingsplan "Oude Molen". Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Bladel en Netersel. Vanaf 15 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Provin- cialeweg '74". Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Eersel. Vanaf 15 november liggen gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Beschermd dorpsge- bied Markt-Hint-Vlierbos", de vastgestelde eerste herziening van het bestemmingsplan "Eersel Zuid, sektie I" en het vastge stelde bestemmingsplan "Pikhoek". Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren in dienen bij G.S. Middenschouwen. Vanaf 20 november ligt gedurende een maand ter inzage het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmings plan "Putmeet II". Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., alsmede zij die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Nuenen. Vanaf 15 november liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp bestemmingsplannen "Oostelijke ontslui- tingsweg" en Gulbergen-Nuenen c.a.". Bezwaren kunnen wor den ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven. Vanaf 20 november ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan III Woenselse watermolen. Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad kunnen bezwaren indienen bij G.S. Loon op Zand. Vanaf 20 november ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan "Rijks weg 62". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de ge meenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Sas van Gent. Vanaf 20 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp voor de eerste planverandering van het be stemmingsplan "Buitengebied". Bezwaren kunnen worden in gediend bij de gemeenteraad. Sprang Capelle. Vanaf 20 november ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan "Rijks weg 62". Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de ge meenteraad alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Veldhoven. Vanaf 17 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Kempenbaan West." Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Waalwijk. Vanaf 20 november ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan "Rijksweg 62". Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeen teraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G.S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12