Bertus Maijers in Sprang-Capelle is nog steeds paraat M en praat wel eens over heimwee he, zegt Bertus, nou kan ik je vertellen dat mijn vrouw eigenlijk gestorven is aan heimwee toen.ze N u ongeveer drie jaar geleden heb ik me helemaal uit het landbouwbedrijf teruggetrok- Best wat anders gewild Heimwee Een moeilijke tijd. Kringvoorzitter Langstraat: Drie keer vergaderen per dag Fries - Brabantse vriendschap B ertus Maijers is de voorzitter van de kring Langstraat en vervult die funktie met veel plezier en ook al is hij nu 67 jaa^hij vindt de taken die hij moet behartigen nog niets te zwaar. Je kunt het altijd aan hem zien zegt zijn vrouw Mina, wanneer er een vergadering is, waar dan ook, dan is Bertus heel anders, 't Lijkt wel of hij dan veel opgewekter is dan normaal! Hij ziet er ook nooit tegenop om naar die bijeenkomsten te gaan ofschoon dat voor hem toch nogal wat voeten in de aarde heeft. In deze gemotoriseerde tijd is iedereen zo gewend aan zijn eigen autootje waarmee hij of zij overal gemakkelijk kan komen, dat men nauwelijks stilstaat bij mensen die geen gebruik maken van een auto. Bertus heeft nooit een rijbewijs gehad, en hij is ook niet meer van plan om er nu nog één te halen. Het betekent wel dat hij, wanneer er bijv. een vergadering in Goes is, eerst op de bus moet wachten die gelukkig vlak voor zijn woning stopt. Dan met de bus naar Breda en daar de trein nemen naar Goes, 't Gebeurt ook wel dat hij een afspraak heeft met bijv. Gerard de Jager van de kring Altena-Biesbosch en dat die hem dan in Raamsdonk ontmoet en hem verder meeneemt naar de plaats van bestemming. Bertus vindt het allemaal geen pro bleem, ofschoon zijn vrouw toch best zou hebben gewild dat hij een rijbewijs had, terwijl ze onmiddelijk toegeeft dat ook zij geen rijbewijs heeft. Maar met alle beslommeringen heb ik met een uitstekende gezondheid altijd de vergaderingen kunnen bezoeken, zegt Bertus tevreden. van geboorte uit Waspik, maar ze was met deze mensen samen opgegroeid, en het was dan ook een grote opoffering om naar Sprang te ver huizen. V anaf de oprichting van de afdeling hier ben ik lid geweest van het bestuur. Later ook nog voorzitter van de coöperatie en de afdeling. Na de oorlog werd alles hier weer georganiseerd onder de inspirerende leiding van onderwijzer Elsman. Bij het bestuurslidmaatschap van de afdeling bleef het niet. Ik ben aktief geweest in het organisatieleven van de kerk. Ik ben voor zitter geweest van de Christelijke school te Loon op Zand en van de melkfabriek, ik ben hoofdingeland van het waterschap Zuider Af- waterings Kanaal (Z.A.K.). Ik heb zitting ge had in het dagelijks bestuur van het waterschap te Donge, en heb altijd zitting gehad in het hoofdbestuur van de landbouworganisatie der Noord Brabantse Maatschappij. Een hele drukte al met al, maar ik heb lang een knecht gehad op het bedrijf, zodat ik toch vrij redelijk steeds weg kon. Soms had ik wel drie vergade ringen per dag en je begrijpt dat het reizen met openbaar vervoer vanuit een toch vrij oncen traal gelegen gebied zoals hier wel eens pro blemen schiep. Ik ben geen man van veel woorden, degenen die mij kennen zullen dat beamen, maar ik heb altijd de belangen van de landbouw graag mogen behartigen. B ertus is nu watje noemt een rustend boer. Ik moet eerlijk vertellen, zegt hij, dat ik in mijn hart nooit een echte boer ben geweest. Ik had veel liever gestudeerd en iets anders gedaan in mijn leven. Daarmee wil niet gezegd zijn dat ik geen goede boer ben geweest, dat wel, maar toch als ik het nog eens over moest doen? Dan zou ik eerst studeren.' Ik ben een man die heel graag en ook gemak kelijk leerde en ik had graag wat meer de wereld ingetrokken. Ik heb tot mijn negen tiende jaar met bijlessen meer kennis opge daan. 't Was vooral mijn moeder die er op stond dat ik boer werd. Ze heeft er zelfs tranen voor geplengd. Nou ja begrijp me goed, ik heb er nu ik er op terug kijk ook geen spijt van gehad, zo is het nu ook weer niet. We kwamen echt uit een boerenmilieu. Ik ben een man uit de streek en geboren op de Kaatsheuvel zodat ik een rasechte Kaatsheuvelaar ben, en me altijd nog in dat gedeelte thuis voel, ofschoon we ons in Sprang-Capelle, waar we in 1953 zijn gaan wonen, ook altijd goed op ons gemak hebben gevoeld. We hebben tot 1953 op de Regtevaart geboerd, op het bedrijf van mijn ouders, en zijn in november van dat jaar ver huisd naar het bedrijf in Sprang, het ouderlijk huis van mijn vader, waar mijn oom eigenaar van was. We hebben dit gekocht en zijn het gaan bewerken. Ik ben nooit in militaire dienst geweest, want ik lootte uit. Dit was de laatste loting die in 1929 heeft plaats gehad, waar ik het hoogste lot had en zo vrijlootte. In 1942 ben ik getrouwd met Cornelia L. Pruisters, afkomstig uit Waspik, en uit dat hu welijk zijn twee zoons geboren; de jongste, Adri, trouwde en heeft met zijn vrouw één jaar in het ouderlijk huis gewoond, en is daarna verhuisd naar het bedrijf van mijn zwager dat hij in eigendom heeft gekregen, en waar hij nu zo'n dertig stuks vee op houdt. Hij heeft er ook nog een baan bij en dat bevalt hem uitstekend. Hij rooit het wel. Piet is op het ouderlijk bedrijf gekomen dat met bijgepachte grond 25 ha be slaat. 't Is een veehouderijbedrijf met als ak kergewas alleen wat snijmaïs. Maar voor het zover was is er toch heel wat gebeurd in ons leven. Mijn vrouw overleedin febr. 1970 en ik bleef met de twee jongens achter. Dat was een moeilijke tijd en in het begin moest die huis houdelijke hulp worden opgevangen door allerlei gezinshulpen die nu niet bepaald uit blonken door ijver. Maar gelukkig heb ik later wel een uitstekende werkster gekregen. Piet is toen nog een tijd lang bij mij in huis gebleven. moest verhuizen naar Sprang. Oorspronkelijk boerden we op een bedrijf onder Kaatsheuvel, maar later gingen we dus naar Sprang. Ze heeft het daar nooit kunnen wennen. Zelfs kort voor haar sterven was haar laatste wens dat ze niet hier in Sprang zou worden begraven maar in Kaatsheuvel aan de Zuidhollandse dijk. Ze was

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10