Grondbewerking voor suikerbieten 1979 C.A.R. Zevenbergen Steeds meer belangstelling voor vlasprodukten M en vindt er belangrijke gespecialiseerde firma's, die over distributienetten beschikken binnen en buiten Europa. Een aanzienlijk gedeelte van de Nederlandse export van muurbe- kledingsstoffen bestaat uit weefsel vervaardigd uit Belgisch vlas. De markt van het vlasfluweel is eveneens in ontwikkeling. Vastgesteld werd dat in tijdschriftartikels dikwijls op een posi tieve manier de nadruk werd gelegd op het "sportieve" en "ambachtelijke" aspekt van het vlas, in tegenstelling tot andere stoffen. H et vlaslinnenbureau heeft deelgenomen aan Interdekor - september 1977 in Utrecht. Deze vakbeurs voor interieurweef sel ontving het bezoek van'fabrikanten, agenten, groothande laars. woninginrichters en binnenhuisarchitekten. I n meerdere dagbladen verschenen artikels waarin het bestaan van het vlaslinnen Bureau werd aangekondigd en de funktie ervan duidelijk werd omschreven. Linnen is ook terug naar de natuur Spec. Landbouwwerktuigen en Arbeid, Hier is een egaliserende bewerking op zijn plaats. kuilen en gaten voor. Dit zijn goede schuil plaatsen voor hazen en konijnen, maar maken een optimale vlaklegging tijdens de voor jaarsgrondbewerking onmogelijk. Goed en vlak ploegen is voor percelen waar het volgende jaar bieten worden verbouwd daar om een eerste vereiste. Korrigeren van minder goed ploegwerk 1 of niet gewild, ligt op wintervoor ge ploegde grond dikwijls onvoldoende vlak. Hierop kan een korrigerende bewerking wor den uitgevoerd. Hier is de vastetandkulitivator het beste geschikt, mits deze is voorzien van steunwielen om de diepte van de bewerking goed in de hand te houden. De bewerking kan op twee tijdstippen worden uitgevoerd, namelijk direkt na het ploegen en tijdens vorstperioden. Daar het de laatste jaren weinig vriest, heeft het bewerken van de grond direkt na het winter voor ploegen in gang gevonden. Zeker op zwaardere gronden, waar het meestal ook moeilijker is om goed te ploegen, is een egali serende bewerking direkt na het ploegen met de kultivator aan te bevelen. Op slempgevoeli- ge grond echter niet, omdat dichtslaan van de grond moet worden voorkomen en deze grond van nature toch al beter ploegt, zodat egalisatie vaak minder noodzakelijk is. Door gebrek aan vorst is er de laatste winters weinig gelegenheid geweest om over de vorst een bewerking uit te voeren. Alhoewel dege nen, die zeer attent waren het toch in deze jaren wel is gelukt. Wil de bewerking slagen dan moet de trekker en kultivator klaar staan zodra er een vorstperiode op komst is. Meestal zal de bewerking 's morgens vroeg moeten gebeuren om het beste resultaat te verkrijgen. Men moet vooral oppassen dat niet te lang wordt doorge gaan. Zodra de grond gaat plakken en er spo ren zichtbaar worden, moet worden gestopt. Wees ook bij over de vorst bewerken op uw hoede voor te diep werken en gebruik steun wielen. Tenslotte B ietenland vraagt in het voorjaar egaal ver kruimeld land. Ploeg daarom zo vlak mogelijk. Voor niet slempgevoelige en zware kleigron den is korrigeren nog mogelijk met een kulti vator. Gebruik hem verstandig en op tijd. Laat uw bieten in 1979 het meest gunstige kiembed krijgen wat maar mogelijk is. A Ihoewel de oogst van 1978 nog niet achter de rug is, moet er toch al aan de teelt van 1979 worden gedacht en gewerkt. Het ploegen op wintervoor zal tijdig en onder de meest gunstige weersomstandigheden moeten worden uitgevoerd. Met name voor fijne zaden zoals suikerbieten, is een goede wintervoorbewerking van het grootste belang. "Knoeien" kan in het volgende jaar leiden tot moeilijkheden bij kieming, opkomst en verdere worte lontwikkeling. Ploegen Heen grond die op tijd en onder gunstige omstandigheden wordt geploegd, kan aan de eisen die de voorjaarsbewerking stelt voldoen. De belangrijkste eisen zijn namelijk: - een goede vlaklegging of egalisatie: - voldoende verkruimeling: - ondiepe bewerking 2-3 cm). Willen we aan deze eisen kunnen voldoen dan moet vooral bij het ploegen reeds aan een goe de vlaklegging worden voldaan. Vooral bij 3- en 4-schaar ploegen laat dit nogal eens te wen sen over. Met name de aansluiting met de vo rige werkgang is vaak te hoog of te laag, waar door een golvend terrein ontstaat wat moeilijk weer vlak te krijgen is. Op kopeinden en bij geren komen ook vaak Steunwielen zijn noodzakelijk voor een ondiepe egaliserende werking. V an verschillende kanten wordt er hard gewerkt om de vlasteelt weer grotere kansen te geven in België en Nederland. Of vlas ook werkelijk een grotere plaats zal gaan krijgen in het bouwplan zal afhangen van de vraag in hoeverre de konsument bereid is om gebruik te gaan maken van vlaslinnenprodukten. Onbekend maakt onbemind en daarom wordt juist hieraan veel gedaan om de toepassingwijzen van het materiaal te verduidelijken en meer bekendheid te geven. In ons land hebben we een vlaspromotiecentrum en dat centrum raakt steeds beter bekend, waarvan de voortdurende groeiende vraag naar inlichtingen getuigt. Bij de promotiekampagne is voornamelijk het aksent gelegd op muurbekleding en de vruchten van deze arbeid kunnen nu reeds worden geoogst. Het promotiecentrum wordt door velen erkend als specialist in deze branche. Verder dient er bij te worden vermeld dat Nederland ook het land is dat het meeste van die wandbekleding afneemt, terwijl ook de vraag ernaar geleidelijk toeneemt. Over het algemeen stelt men een stijging vast van het exportcij fer van vlasweefsel naar Nederland. Op het bureau zelf. dat sedert juli'77 in ruimere lokalen is ondergebracht, ontvangt men regelmatig het bezoek van ver bruikers en kleinhandelaars, die ofwel informatie wensen te ontvangen, ofwel de kollekties wensen in te zien. Jaarbeurzen - tentoonstellingen WOON IDF'F. - oktober 1977 in Groningen Op deze konsumentenbeurs werden meerdere kleine stalen van interieurweefsel tentoongesteld. KARWEI - januari 1978 te Utrecht Hier werd een zeer ruim aanbod genoteerd van muurbekleding voor vaklui en konsumenten. Talrijke schilders-behangers be toonden hun interesse. De informatie-aanvragen werden syste matisch beantwoord. BOUWCENTRUM - Rotterdam In het Bouwcentrum te Rotterdam worden permanent vlas- weefsels tentoongesteld in een shówkast: de gepresenteerde ar "Zal vlaslinnen ook als kiedingmateriaal terrein winnen?" tikels worden regelmatig vervangen door andere. De aangestel de personen verstrekken folders en informatie. Men telt hier ongeveer 100.000 bezoekers per jaar, hoofdzakelijk konsumen ten. Door het publiceren van kommuniqués en foto's droeg de pers in ruime mate bij tot het bekend maken van de aanwezigheid op de diverse jaarbeurzen. Het Bureau verleende eveneens zijn medewerking aan ver schillende tentoonstellingen en informatiecentra, door het ver spreiden van folders waarin de diverse toepassingsmogelijkhe den van vlaslinnen uiteengezet worden. Andere aktiviteiten Op verzoek van de "Landelijke Vakopleiding Schilders en Stu kadoors" werden, in het kader van de kursus "wandafwerking", drie lessen verzorgd over muurbekleding in vlas. Deze voor drachten genoten een ruime belangstelling. Het aantal vertoningen van de film is toegenomen. Op aanvraag van leraars en leerlingen werd hen de didaktische dokumentatie opgestuurd. Er werden cirkulaires verstuurd naar binnenhuisarchitekten en woninginrichters, kleinhandelaars in doe-het-zelf-artikels. "Horeca"-bedrijven en schilders-behangers. Samen met deze omzendbrieven werden foto's en stalen verstuurd. Het programma voor 1978 bevat dezelfde aktiviteiten als dievan vorig jaar, waarbij evenwel de nadruk wordt gelegd op de deel name aan salons en op de public-relations die hierop gebaseerd zijn. Een van de oorzaken dat de belangstelling voor linnen weer aan het toenemen is vloeit voort uit de hang van velen dat de weg terug naar de natuur ten goede is. Vlas en het linnen daarvan is een natuurprodukt en velen krijgen het idee dat men zich hierin en daarbij prettiger voelt. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook voor bij het produkt katoen. Naast de scharrelkippen, scharrelvarkens, alternatieve landbouw en dergelijke, is de liefde voor linnen en katoen zeker een positieve waardering. Budget Voor 1977 beschikte men over een totaal budget van 17 miljoen BF, waarvan 12 miljoen BF uitgetrokken werden voor de prop- aganda-aktiviteiten gevoerd door het bureau te New-York. Dit houdt in dat de centra te Brussel en Amsterdam aanspraak kunnen maken op een bedrag van 5 miljoen frank voor de realisatie van hun programma (1 BF 0,07). O ok in België kent men een promotiecentrum, waar men aandacht vraagt voor dekoratieweefsel, muurbekleding en huishoudlinnen. Ook daar ligt het aksent op de muurbekleding. Bij het dekoratieweefsel vraagt men vooral naar fluweel of rus tieke stoffen, waarbij wel een zekere terugkeer wordt waarge nomen naar vlas met een zijdeachtig aspekt. Ook werd promotie gemaakt voor het gebruik van vlas voor kledij. Men hoopt deze sektor in de toekomst verder te kunnen ontwikkelem Ook bij onze zuiderburen probeert men op zoveel mogelijk tentoonstellingen en vakbeurzen aandacht te krijgen voor het vlaslinnen. (uit Vlasberichten). 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6