Diskussienota "Boer Blijven" H et N.A.J.K. wil daarbij wel komen tot produktiebe- heersing van de grotere bedrijven, wat ten gunste moet komen aan de middenbedrijven. Uitbreiding van neven- bedrijven wil men verbieden en streven naar het terug dringen van bestaande nevenbedrijven. Om te komen tot een aanvaardbaar inkomen moet het markt- en prijsbeleid afgestemd worden op het middenbedrijf. De inkomens mogelijkheden moeten evenredig verdeeld worden over de verschillende bedrijven. D aarom willen wij de aktiviteiten die de jongeren on dernemen positief benaderen. Zij moeten de ruimte heb ben met eigen ideeën naar voren te komen. Wij hebben ons wel te realiseren dat in onze huidige samenleving niet alleen onrust heerst bij de jonge boer, maar dat dit een algemeen verschijnsel is. <9g£"-C> zuidelijke landbouw maatschappij Langzaam maar zeker nadert het tijdstip waarop al het akkerwerk voor dit jaar achter de rug is. Hier wordt door enkele veehouders bietenblad met kop geladen. Met volle wagens komt men zonder problemen van het land en dat is iets bijzonders in het midden van november. VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN z.l.m VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 66e jaargang - No. 3457 land- en tuinbouwblad De diskussienota "Boer Blijven", opgesteld door het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt, N.A.J.K., heeft nogal wat tongen losgemaakt en pennen in beweging gebracht. De oorzaak ligt vooral in het feit dat er nogal wat verschil in opvatting bestaat tussen het beleidsprogramma van het Landbouwschap en de diskussienota van het N.A.J.K. De jongeren willen dat er meer werkgelegenheid blijft in de landbouw. Zij gaan uit van 1 50.000 arbeidsplaatsen in 2000, terwijl men in landbouwverkenningen uitgaat van 80.000. Men gaat uit van 1 50.000 arbeidsplaatsen op 100.000 bedrijven. Om dit doel te bereiken wil men het beleid afstemmen op de middenbedrijven, dus geen verschil met het standpunt van het Landbouwschap. M iddenbedrijven De arbeidsomstandigheden moeten worden verbeterd. Inkomensaanvulling wordt gevraagd, zolang niet alle boeren voldoende opbrengst krijgen uit hun produkten. Maar men wil ook de konkurrentiepositie van de Neder landse landbouw verbeteren door kostenverlaging. Er moet worden gestreefd naar een toename van de ge middelde rentabiliteit, door voor alle bedrijven naar een optimale bedrijfsgrootte te streven! En dat is dan slechts een greep uit deze nota. Een nota waarvan de jongeren willen dat deze niet in de bekende burola verdwijnt, maar besproken wordt in de hoop op een beter beleid en een gezondere boer. Een echt beleid H et N.A.J.K. stelt dat er nu eindelijk een echt beleid gevoerd moet worden. Ik geloof dat er weinigen zijn die dat niet willen, maar bij een echt beleid kunnen wij evenmin heen om de ontwikkelingen die in ande.p ton- den plaatsvinden. Zeker niet in Nederland, een land wat zo afhankelijk de export. Er zal inderdaad gezorgd moeten worde o een gezonde konkurrentiepositie van onze agra. e sektor. Een konkurrentiepositie tegenover land? Amerika, maar ook de Oostbloklanden. Twee landen waar onder totaal verschillende omstandig heden op grootschalige wijze wordt geproduceerd, en waar dan ook het begrip middenbedrijf onbekend is. Ontwikkelingen daar, die ook van invloed zijn op ons land. Vooral ook in de akkerbouw hebben wij te maken met een sterke schaalvergroting. Een schaalvergroting die als het ware wordt opgedrongen door de ontwikke lingen die de mechanisatie met zich mee brengt. Gewas sen, die tot voor kort nog zeer arbeidsintensief waren blijken door verdergaande mechanisatie steeds minder arbeid te vragen, waardoor ook bij deze gewassen de teelt in grotere eenheden moet plaatsvinden. Deze en andere ontwikkelingen zoals in de intensieve veehouderij ver oorzaken veel onrust en spanningen. Het is dan ook be grijpelijk dat deze ontwikkeling de jongeren sterk bezig houden. Zij staan immers voor de keuze: wel of niet boer worden. ^\HC\ALE Onrust bij iedereen Onrust, verklaarbaar doordat men dikwijls niet die oplei ding kan volgen die men graag wil, of dat men geen passend werk kan vinden. Daarom is het goed dat de landbouwjongeren zich be- zighoudèn met hun toekomstmogelijkheden die zij heb ben. De nota "boer blijven" biedt ook voor de jongeren de komende tijd voldoende gesprekstof want ook de menin gen bij de jongeren zijn zeker niet altijd gelijk gericht. De waarschuwing dat deze nota niet in de burola ver dwijnt geldt dan ook niet alleen voor de ouderen, maar zeer zeker ook voor de jongeren zelf. Doeleman in dit nummer o.m. Onderwijsnotities en K.N.L.C. Kommentaar Nieuws uit Brussel "Boer blijven" en de Minister Grotere prijsverschillen bak- en voertarwe Pootaardappelen en de binnenlandse afnemer Meer belangstelling voor vlaslinnenprodukten Kalamiteitenregeling aardappelen Groei van vee en vlees baart zorgen Aankoop of aanfok van zeugen Gerard van Nieuwenhuyzen gelooft in grenzen groei pag. 1 Alvorens te tekenen eerst goed kontrakt lezen De tóekomst van het landschap Jaarverslag proefstation voor de fruitteelt Tuinbouwklanken Markt- en prijsberichten P.J.Z. Geluid en voor de Vrouw pag pag pag pag pag pag pag pag pag aan 3 4 4 5 5 6 7 8 9 de 0 en 11 pag. 12 pag pag pag pag pag 13 14 15 17 19 WUOTfy ■?£EL/^0..

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1