VOO It m: Vit OIIW P.eJ. UtD 'GEMltlD Europa, dat bent U Wat is nou eigenlijk die Vormingskommissie van de P.J.Z.? I Europa is "buitenland" Aktiviteiten-agenda Toneelavonden P.J.Z.-afdelingen Jaarverslag Instituut Bodemvruchtbaarheid onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 7 o begint een folder - met een mooie jonge vrouw op de voorkant die een lap stof met de kaart van Europa voor zich houdt - van de Europese beweging. Weer een organisatie? Weer iets nieuws? Dat valt wel mee. Het doel van de Europese beweging is het tot stand brengen van een Verenigd Europa, anders genoemd de Verenigde Staten van Europa. Het lijkt verre toekomst, maar stapje voor stapje gaan we wel die richting uit. n 1957 ontstond de EEG (België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië) later kwamen daar drie landen bij (Groot Brittannië, Ierland en Denemarken) en nu wordt al weer aan Griekenland en Spanje gedacht. Bij de EEG gaat het om ekonomische en sociale samenwerking: al meer dan 20 jaar wordt geprobeerd doox meer of minder aan elkaar toe te geven tot een gemeenschappelijk beleid te komen. Agrariërs merken zoiets als er over (sommige) graanprijzen en boterbergen wordt gepraat. De folder - met de mooie jonge vrouw - zoO mij op het eerste gezicht speciaal voor vrouwen bestemd lijken. Maar dat is he lemaal niet zo: de tekst voor iedereen bestemd. Blijft de vraag waarom de jonge vrouw er dan weer als trekpleister op moest, maar vooruitwe praten over Europese eenwording. Als je er niet moeilijk over wilt praten dan is de supermarkt wel een duidelijk voorbeeld om je de EEG voor te stellen: produk- ten uit alle EEG landen liggen daar naast elkaar. Als je er wel wat dieper op in wilt gaan, dan was daar in 1976 gelegenheid voor toen de Zeeuwse Vrouwenraad een studiedag over Europa hield. En een tijdje geleden was er een Europa- konferentie, georganiseerd door de afdeling Zeeland van de Europese beweging. Mevrouw L.H.G. van den Hoek-Maclaine Pont ging er naar toe. Zij schreef het navolgende verslag. De Europakonferentie werd gehouden in het van Eeghenhuis te Aardenburg, georganiseerd door de Afd. Zeeland van de Euro pese Beweging, geleid door de heer D. Eveleens. Inleiders Prof. H. Brugmans, oud-rektor van het Europa-kollege te Brugge en de heer L.J. Brinkhorst, oud-staats-sekretaris en Europees parle mentslid. Prof. Brugmans stelde, dat Europa lijdt aan een gebrek aan kreativiteit, mede veroorzaakt door een groeiende nationalisti sche instelling. Dit is buitengewoon jammer, want door de ver vaging der grenzen op vele vlakken, veroorzaakt door de bij zonder snelle verbindingen en snelle berichtgeving, werkt dit bijzonder remmend op het integratieproces. Hij stelde, na een overzicht van de verschillende types van samenwerkingsvormen, dat de situatie in de EG min of meer geblokkeerd is. Mede door toetreding van Denemarken, Ierland en Gr. Brittannië, welk land het Europa-der-Staten voor ogen heeft. Gr. Brittannië is nationaal ingesteld en tegen integratie. Dat houdt immers afstand van enige soevereine rechten in. De Europese verkiezingen kunnen een middel zijn om dit te doorbreken mits ze slagen door onverwacht grote opkomst (verkiezingen zijn volgend jaar). Wat kan de bevolking doen om de Gemeenschap te stimuleren: zich laten voorlichten. de "EUREGIO" bevorderen. Hiermee bedoelt Prof. Brug mans de samenwerking van de grensgebieden. (in dit verband kan men zeggen, dat de Z.V1. bevolking zelf de grens "echt niet ziet zitten". De gang van zaken in het Eems- Dollardgebied is, vanuit euregiostandpunten gezien dan ook een vreemde, in wezen anti-europese ontwikkeling.) De heer Brinkhorst: Het eigenaardige is, dat opiniepeilingen aanwijzen, dat de overtuiging van het belang van de EG bij de europese burger zeer sterk is, zelfs in Gr. Brittannië, al werkt daar een belangrijk deel van de Labour-top de Eur. integratie tegen. De geboekte resultaten in de EG zijn evenwel tegenge steld aan de gebleken overtuiging. Europees beleid is in wezen "buitenlands beleid" geworden. Hoe komt die onmacht: 1te hoge verwachtingen in het begin. Integratie zonder dwang kan niet snel gaan omdat het gepaard moet gaan met afstand van bepaalde soevereine rechten. De natiestaat is sterk door de historische groei. Hierdoor krijgt men, dat problemen zowel eurocentrisch, naar europese eenheid toe, als natio naal benaderd worden en dat is eikaars tegengestelde. Elke harmonisatie werkt versterkend. 2. de kernzwakte is, dat de EG een half afgebouwd huis is. Behalve in de landbouw is er geen écht gemeenschappelijk beleid. Dat kén niet blijven als aanverwante terreinen niet meegroeien. De afbrokkeling begint bij Gr. Brittannië, dat de landbouwprijzen te laag stelt en het groene pond naar believen laat devalueren. De bedoeling is gemeenschappe lijke prijzen en zo een groei naar elkaar toe van de verschil lende ekonomiën (Afbrokkeling is een groot gevaar, niet alleen ekonomisch gezien). Gevolg: steunmaatregelen, die protektionistisch werken. Europees gezien is b.v. de W.I.R. een onding. De opgave is hoe men het nationalistisch en het europees gericht beleid met elkaar in evenwicht kan brengen. Vragen aan de inleiders resulteerden o.a. in de antwoorden: de "afstand" van de EG tot burger hangt af van de kwaliteit van het parlement, wat weer afhangt van het met de Eur. verkiezingen meegekregen "gewicht", uitgedrukt in de op komst. monetaire eenwording is absoluut noodzakelijk en het par lement zal inspraak in debudgettairepolitiek moeten hebben en begrotingsrecht. Dit is nu slechts voor een deel het geval. de politieke partijen van de verschillende pluimages zijn nu over hun gemeenschappelijke programma's aan het kibbe len, wat zeer nuttig is en tot nieuwe formaties kan leiden. Het is bekend, dat geen enkele partij van schijnbaar gelijke rich ting in de Europese landen inderdaad ook identieke doel stellingen heeft. Is niet onze CDA weggebleven van de Europese konferentie, georganiseerd door CDU/CSU? Het zal dus zaak zijn ons op de hoogte te stellen van de partij programma's alvorens onze stem aan een partij te geven. De knelpunten zijn b.v.: overdracht bevoegdheden nation, partij aan europese (soc. tegen) niet of wel bindend karakter van het program (soc. tegen, lib. dem. voor) kernenergie; ontwikk. hulp; terrorisme en -bestrijding; ekon. en monetaire samenwerking, inkomensoverdracht rijke-arme landen in Europa. Europese defensiegemeenschap. In alle partijen is men in Nederland linkser dan elders in Europa. In het toek. parlement wil men streven naar mede wetgevingsbevoegdheid, (die nu de Raad alleen heeft) en vol ledig begrotingsrecht. Het spreekt vanzelf, dpt als het Eur. parlement direkt ge kozen is volgens partijprogramma's, die bepaalde beloften in het vooruitzicht stellen (en die mede bepaald zijn door de nationale partijen), de Europese organen, Kommissie's, parlement en Raad, zich minder vrijblijvend kunnen op stellen dan nu het geval is. Men hoopt, dat de opkomst van de Eur. bevolking groot zal zijn, maar dat zal voornamelijk afhangen van de mate van voorlichting in de verschillende gebieden. De Eur. Beweging Zeeland wil streven naar 65%. Of dat haalbaar is hangt van de Zeeuw af lijkt me. De konferentie sloot af met diskussie over een aantal vraag punten gezien vanuit verschillende maatschappelijke groe pen. REDAKTIE KEES SCHIPPER^ In de vorige P.J.Zuid-Geluiden vond je wat het DB onder vorming verstond. Eén van de middelen om dat doel te bereiken is geweest: het instellen van een vormingskommissie (V.K.). De V.K. is een kommissie van het dagelijks bestuur (DB, dat nog andere kommissies onder zich heeft, zoals de sportkommissie die de Zeskamp en de sportdag organiseert. In de V.K. zit ook een DB-vertegenwoordiger. Tholen - 25 november/16 december/1 januari/3 februari. Bow ling-kompetitie. Om 22.00 uur in Roosendaal. Opgave bij Wim (01667-794). 1 December. Sinterklaas-avond. Opgave bij Kitty en/of Lidy. 17 en 24 november. Vervolg kookkursus. 28 December. Dropping. 12 Januari. "Een avondje Japan", lezing/dia-avond. 10 Februari. Grote toneel-avond. Oost-Zeeuws-Vlaanderen - 1 december. Jaarvergadering: De Poort te Zaamslag, annex St. Nicolaasavond. 8 December. Film/gespreksavond over vooroordelen. Om 20.00 uur in De Poort te Zaamslag. De V.K. bestaat momenteel uit 6 personen: Kitty Stoutjesdijk (Tholen), Jaap Bolijn (Bladel), Bram Dees (O.Z.V1.), Daniël Dekker (W.Z.V1.), Mimi Akkermans (Fijnaart) en Albert-Jan Bolijn (Schouwen). Koördinator is Kees Schipper. Je zou deze mensen kunnen zien als tussennivo, d.w.z. ekstra gekaderde ("bijgespijkerde") afdelingsbestuursleden, die achter de filosofie van vormingsaktiviteiten als onderdeel van de P.J.Z. staan, en die bereid zijn om t.b.v. alle 11 P.J.Z.-afdelingen te helpen bij vormingsaktiviteiten: aktief en passief. Zij vinden dat vorming méér is dan "algemene ontwikkeling bijbrengen", maar proberen ook hierin plezier en serieus-zijn met elkaar te kombineren. Het doel van de V.K. is dan ook: Het stimuleren van vormingsaktiviteiten op afdelingsnivo en het opkrikken van bestaande en nieuw op te zetten vormingsakti viteiten op provinciaal nivo, en de onbekendheid, de afweer, de drempelvrees t.a.v. vorming binnen de P.J.Z.-afdelingen pro beren uit de weg te ruimen. HOE DEED DE V.K. DAT IN T BEGIN? Het laten invullen door de (bestuurs)leden van een enquête als behoeftepeiling om een basis te krijgen van waaruit gewerkt kan worden. Afdeling Oost-Zeeuws-Vlaanderen West-Zeeuws-Vlaanderen Fijn aart Schouwen-Duiveland Zevenbergen 's-Heer Abtskerke/Nisse Tholen Goes/Noord-Beveland Datum Plaats Stuk 19 januari De Halle, Axel Pimmetje 20 januari De Commerce, Oostburg Hoogheid, uw kameel staat voor 26 janauri De Witte Roos, Boeven en Fijn aart madeliefjes 27 januari Tonnemagazijn, Een mens moet Brouwershaven eerlijk blijven 2 februari De Schakel, Trouwen per Zevenbergen televisie 9 februari Dorpshuis, Nisse Even voorstellen, ik ben uw dochter 10 februari De Haestinge. Welkom dokter St. Maartensdijk 16 februari Dorpshuis, Het zit me Wolphaartsdijk tot hier 2. 3. 4. Hetsamenstellen(n.a.v. die enquête) e/ van een SERVICE PAKKET voor de afdelingen, zoals: ledenweekends (kant en klaar), vormingsavonden (thema's), kreativiteitskursussen, een ekskursie-lijst, een kulturele agenda, een sprekerslijst, een be sproken en aan te bevelen film-lijst (thema's) enz. Meehelpen aan provinciale aktiviteiten, zoals: een bestuurs- weekend, een algemeen ledenweekend, de Kijk-Doe-dag. WAT DOET DE V.K. NU? Na deze oriëntatiefase heeft de V.K. gedaan: 1. het samenstellen van een KADER/BESTUURSMAP het voorbereiden en organiseren en zelf leiden van Halve Bestuursinstruktiedagen: konkreet, technische instruktie voor afdelingsbestuursleden het voorbereiden van Halve Kaderweekenden: inhoudelijke instruktie, bestuursvorming voor afdelingsbestuursleden het verzorgen van film/gespreksavonden t.b.v. afdelingen rondom de thema's: reklame, werkloos-zijn, vooroordelen. De V.K. zoekt eerst een thema, dan film, die geanalyseerd wordt, dan organiseert ze een uitprobeer-avond (Try-out) en daarna gaan ze "de boer op". Gemiddeld 6 afdelingen per jaar maken er gebruik van. Let wel: de V.K.-leden leiden deskundig de diskussies! Eigenlijk zijn dus de V.K.-aktiviteiten in tweeën te delen: a. eraan werken dat bestuursleden van afdelingen beter funk- tioneren. b. aktiviteiten t.b.v. afdelingsleden te verzorgen, waarbij ze ho pen dat de bestuursleden hun werkwijze overnemen. Eigenlijk hardstikke interessant, dat vrijwilligers werken voor vrijwilligers!!! Het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid te Haren in Gronin gen heeft het jaarverslag 1977 gepubliceerd. In dit rapport wordt melding gemaakt van een zeer gröot aantal proeven en weten schappelijke onderzoekingen, op het gebied van bodemfysica en grondbewerking, scheikunde van de grond, bemesting in land en tuinbouw en biologie van de grond. Voor geïnteresseerden is dit verslag verkrijgbaar bij het "instituut voor bodemvrucht baarheid", Oosterweg 92, 9750 RA Haren Gr. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19