RIVATO o p de fruitveilingen loopt het niet hard met de afzet van appelen. Alleen de allerbeste kwaliteiten brengen nog een enigs zins redelijke prijs op. Veel moet worden verkocht tegen prijzen welke aanzienlijk lager liggen dan de kostprijs. Beter gaat het met de peren. Hiervoor bestaat een goede belangstelling maar het aanbod blijft klein. Van veilingzijde heeft men moeilijkheden om wekelijks een redelijk kwantum voor de klok te krijgen. Dat is jammer, want de ervaring heeft geleerd dat er alles voor te zeggen is om te verkopen wanneer er vraag is en er prijzen worden betaald die goed genoemd kunnen worden. Dingen van de week Rustige tijd op de fruitbedrijven Grote export van uien Glastuinbouwvestigingen kritisch bekijken Weinig animo voor vroege herfstteelt van sla UierFAj§p^p Rijnsburger - |U\ Het hoogste ;f" V GEZONDE UIEN na BEWARING ROYAL SLUIS H, Op de Zuid-Bevelandse fruitbedrijven was het de laatste weken net als het weer. namelijk rustig. Er wordt nog niet gesnoeid, ook al omdat er nog te veel blad aan de bomen zit. Overigens zal men desgewenst met de peren al vlug kunnen beginnen, want we hebben de indruk dat de meeste rassen dik in de bloemknoppen zitten. Twee jaar achter elkaar was er in de EEG speciaal in Italië en Frankrijk, een kleine pere-oogst. De kans is daardoor groot dat het volgend jaar weer eens anders is en dan zal het er op aan komen in de grote maten te vallen, want bij een grote oogst zijn kleine vruchten bijna waardeloos. Dat zien we nu bij de appels. Een Cox's van 60-65 mm is een vrij kleine, maar meestal toch nog erg lekkere appel, maar er is geen vraag naar. Wel is het opvallend dat de grote maten van de Cox's Orange zo gewild zijn. Dat komt omdat er bijna geen stip is. Anders is de grove Cox's in oktober duur. maar daarna zakt de prijs omdat de konsument teleurgesteld is door de vele kurk die hij van tussen de kiezen moet peuteren. Dit seizoen is dat geen probleem. Goede vraag blijft er öok voor de Doyenné du Cornice. Wellicht dat de jaren met een grote oogst van Cornice hierbij een gunstig na-effekt hebben. De prijs is bij grote oogsten vrij laag en daar door komt de anders meestal dure peer binnen het bereik van ieders portemonnee. En wie eenmaal een lekkere Doyenné du Cornice heeft geproefd, wil die een volgend jaar weer hebben, al moet er dan meer voor worden betaald. Minder goed gaat het met de Goudreinette en Golden Deli cious. De gewone groene Goudreinette haalt nu zelfs in de beste kwaliteiten de 40 cent niet meer. Wat de Golden betreft gaat er veel in de interventie en we hebben het idee dat er heel wat in het koelhuis is opgeborgen dat ook be.ter maar opgeruimd had kunnen worden. Er wordt weer tamelijk wat gerooid en dat is ook nodig, want de verjonging, vernieuwing en modernisering moet doorgaan. Bij de appels blijft het sortiment een moeilijk vraagstuk. De ideale vervanger van de Golden Delicious is er nog niet. De Jonagold staat nog steeds in de belangstelling en blijft een kanshebber. Produktie en Vruchtbaarheid zijn goed, evenals de vrucht- grootte en de smaak. Maar de noodzakelijke kleur komt wat laat, als men bijtijds wil plukken om verzekerd te zijn van een goede houdbaarheid. De Harmijn heeft een paar jaar teleurge steld door nachtvorstgevoeligheid en vooral door ruwschillig- heid, maar mag wegens o.a. prima smaak toch nog niet worden afgeschreven. Overigens is dat geen echte winterappel. De Gloster komt naar voren, maar munt niet uit door Fijne smaak. De Elstar heeft smaak en uiterlijk mee, maar de vruchtgrootte tegen. Nogmaals het is moeilijk een keuze te maken. Een punt dat opvalt is, dat de nadelen van windschermen steeds zwaarder gaan wegen en dat er daarom een neiging is ze minder hoog te waarderen dan vroeger. Dat geldt vooral voor beschut ting van appels. In 't verleden waren kleine, matig gekleurde appels ook goedkoper dan grote, mooi gekleurde. Maar nu kan men met de appels die dicht bij een windscherm zijn gegroeid weinig meer doen. De handel wil ze niet. Moet wellicht bij het plantplan hieraan meer aandacht worden besteed? Waar ligt de grens waarbij het nadeel groter wordt dan het voordeel van een windscherm en bij welke rassen is het nadeel het kleinst? Zorgwekkend lijkt het toenemend gevaar voor bakterievuur bij peren. Als de ziekte doorzet kan het een ramp worden. Men zegt wel datje er mee moet leren leven als met loodglans in pruimen of kanker bij appels, maar het risiko van een snelle verspreiding bij een begin-aantasting is zo groot, dat men vlug te kort schiet bij de bestrijding. Tevens is ekonomisch gezien het verlies van een pereboom veel groter dan van een appel of pruim, omdat er door de lange aanloop periode veel meer in geïnvesteerd is. Daarom is het te hopen dat iedereen inziet dat ook buiten de fruitteelt bestrijding dringend nodig is, want vooral de door velen gewaardeerde meidoorn wordt regelrecht bedreigd. Wanneer men ook in ons Thoolse gebied leest en hoort, dat er soms per week meer dan 10.000 ton uien geëxporteerd worden naar het buitenland, vragen de betreffende telers zich wel eens af, voor hoever heeft dit zijn invloed op het prijspeil voor dit seizoen! Allereerst is het een gunstig teken, dat er een goede buitenlandse vraag is, maar gezien de huidige veilingprijs van krap 0,14 per kg en in de vrije handel hooguit 0,06 per kg onafgestaartdan is het fendement van deze teelt nog steeds op een zéér laag niveau. In hoeverre zal nu het beschot in binnen- en buitenland, lager zijn, dan het vorige seizoen? Volgens pei lingen zal er dit jaar een minder groot overschot zijn, dan het vorige seizoen. Bovendien ondervindt iedere teler in ons gewest, dat het uitvalpercentage in 1978 groter is, dan wij de laatste jaren gewoon zijn. Gezien de momenteel grote afzet, zou het er dan niet in kunnen zitten, dat in de loop van dit afzetseizoen het prijspeil wat kan aantrekken? Hiertegenover staat, dat door het grotere uitvalpercentage ook de kosten van het export klaar maken ook stevig omhoog gaan. of dit nu gebeurt door de veiling of de vrije handel. Uiteindelijk gaat het er maar om, wat of het onderste regeltje aangeeft, wat of men netto ontvangt van zijn gewas uien. Van oudsher is dit produkt een zeer spekulatief gewas geweest, maar de ondernemer van tegenwoordig kan zich de weelde niet meer permitteren om spekulant te zijn. Hooguit kan men zijn produkt gespreid aanvoeren wat betekent, een geregelde afzet over het gehele seizoen. Men zal dan nooit van alles de hoogste prijs ontvangen, maar ook niet de laagste. Het is maar aan weinigen gegeven, om een voorgevoel te hebben, van een toekomstige prijsverbetering, wat ook inhoudt, dat men daar zeker gebruik van moet maken. Terecht sprak dr. van Beekom in zijn afscheidsrede, dat de zeeuwse boer altijd nog een beter plantenteler is. dan een handelsman. Men kan helaas niet in alles goed zijn. Ondertussen is de agrarische ondernemer de laatste twee jaar wel in een toestand gekomen, die doet denken aan de beruchte dertiger jaren, met dit verschil dat, wanneer men nu het loodje legt. men nog altijd straatveger in Rotterdam kan worden, of dat de gemeenschap ook die mensen zeker niet laat verhongeren. Vorige week hebben wij in ons landbouwblad, het jaarverslag kunnen lezen, van het S.E.V. '77-'78 met als veelzeggende kop "steeds meer boeren verdienen te weinig!" Uitzonderingen daargelaten, maar als het goed is, moet men van gemiddelden uitgaan, en dat betekent wat verdiende de grote massa van onze bedrijfsgenoten. Toch kunnen wij het op zeer hoge prijs stellen dat er door middel van onze standsorganisatie, een S.E.V. is die de leden die moeilijkheden in hun bedrijf hebben, van dienst kunnen zijn. Voorwaar is dit dikwijls geen gemakkelijke taak voor de door deze instelling aangestelde mensen. Noodgedwongen moeten zij veelal kennis nemen van de privé moeilijkheden en om dan de goede weg te wijzen, die dan begaan moet worden. Veelal zal het ook zo zijn, dat men ook de vertroudste raadgever, nooit verder laat kijken, dan tot zijn ondervest, wat daar achter zit, (het hart) blijft privé. Toch gelo ven wij stellig, dat deze instelling zeer nuttig werk doet, speciaal in deze neergaande jaren, waarin velen met grote vragen komen te zitten. Inzonderheid, "de acht punten" van het hoofd afd. voorlichting ter overdenking, zijn ons uit het hart gegrepen. Wanneer men deze punten zich niet eigen wil maken of navol gen, houdt alle ondernemerschap op, en is men al verloren. Het is te hopen dat door de mensen van het S.E.V. aanstaande winterseizoen weer gelegenheid hebben om op afdelingsverga deringen, de leden van dienst te kunnen zijn. Juist het persoon lijk kontakt, is van zéér grote invloed, en zeker wanneer het door vertrouwensmensen uitgevoerd wordt, ieder in de taak die hem opgelegd is. Misschien dat soms waen soms ook niet door hen zelfgezien,vrucht op hun arbeid teweeggebracht kan worden. Een grote uienexport, maar tegen een lage prijs Minister van der Stee heeft tijdens de behandeling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer gezegd dat hij elke uitbreiding van glastuinbouw heel serieus wil bekijken en elk plan voor vestiging van glastuinbouw, waar ook in het land, beoordelen zal tegen het belang van de centrumfunktie. Binnenkort zal de Europese Commissie besprekingen beginnen met de landen van het zuidelijk halfrond betreffende de invoer van appelen, waarbij men zich zeer terughoudend zal opstellen. Volgend jaar zal er een aktieprogramma op basis van het rap port "verbetering konkurrentiepositie Nederlandse fruitteelt" gereed komen en besproken worden met het bedrijfsleven. De minister zei verder dat Griekenland reeds geruime tijd een open konkurrentie voert met de EG du op grond ook van het reeds bestaande associatieverdrag. Wanneer de nieuwe lidstaten tot de EG zijn toegetreden zal de konkurrentie vooral voelbaar zijn op de West-Duitse markt. De oogst van tomaten werd in september 1978 beëindigd op 521 ha. Dit is 15 ha of 3% minder dan de oppervlakte waarop de teelt met dit gewas werd beëindigd in september 1977. Een en ander blijkt uit een mededeling van het C.B.S. Per 1 oktober 1978 was nog aanwezig een oppervlakte groot 1.118 ha; 208 ha of 23% meer dan op 1 oktober 1977. Sla De aanplant van sla voor de vroege herfstteelt, aanplant in september, had dit jaar betrekking op 411 ,ha. In vergelijking met vorig jaar betekent dit een vermindering met 192 ha of 32%. Op 1 oktober 1978 bedroeg de aanwezige oppervlakte 422 ha tegen 632 ha op 1 oktober 1977 (- 33%). Komkommers De, in september 1978, beëindigde teelt van komkommers had betrekking op 244 ha. Dit is 75 ha of 24% minder dan de teelt beëindiging in september 1977. ij" i rrri POSTBUS 22-ENKHUIZEN Dat is op het ogenblik met rassen als Conference en Doyenné du Cornice het geval. Wat moeilijker in de markt ligt de Legipont maar dit is een peer met een zeer beperkte bestemming omdat in feite alleen West-Duitsland er interesse voor heeft. Dat geldt ook voor een ras als Beurré Alexandre Lucas. De voorraden peren in de koelhuizen zijn gemiddeld wat kleiner dan het vorig jaar, hoewel er in ons gebied weinig verschil zal zijn. Voor de tweede achtereenvolgende jaar is er een kleine peren- oogst. De produktie zal West-Europees gezien echter hoger uit komen dan het vorig jaar. De prijzen liggen dooreen genomen aanzienlijk lager dan het vorig jaar, maar ze zijn redelijk te noemen. Wanneer we de ontwikkeling van de afzet van peren in het voor gaande seizoen bekijken dan is er alle reden om te veronderstel len dat de telers er wat van geleerd zullen hebben en dit jaar vroeger met de verkoop zullen beginnen. Het vorig jaar is het bewaren van peren namelijk een |>rote teleurstelling geworden en naarmate het seizoen vorderde liepen de prijzen terug, vooral voor Conference. Onze grootste konkurrent op de West-Duitse peremarkt is Italië en daar verwacht men een van de kleinste oogsten van de laatste jaren. Frankrijk echter verwacht een gro tere produktie dan het vorig jaar, maar toch ook minder dan twee jaar geleden. Het blijft dus erg moeilijk om te voorspellen hoe het met de afzet zal lopen. Niet voor niets vestigde het Produktschap voor Groenten en Fruit er dezer dagen de aandacht op dat we de grootste konkurrentie van peren uit de koelhuizen hebben te duchten uit de landen van de andere kant van de evenaar van waaruit al in februari de leveringen op gang komen. Bij de peren is Europees gezien Zuid-Afrika hiervan de belangrijkste verte genwoordiger. Het leek ons nuttig nog eens nadrukkelijk de aandacht te vestigen op dat gegeven. Niemand kan voorspellen hoe de afzet zal gaan. Niet alleen het toekomstige aanbod van het zuidelijk halfrond speelt een rol maar ook het weer in de winter. ,L et is bekend dat een open winter altijd gunstig is voor de afzet van dit produkt maar dat het zwaar fout kan gaan in een strenge winter, die we overigens in geen jaren meer hebben ge had. Wanneer we echter de miljoenen kilo's peren zien welke er ook in ons gebied nog in de koelhuizen zitten dan is het niet verant woord om een periode te krijgen met vrijwel geen aanbod terwijl er een grote vraag is en goede prijzen worden betaald. De daling van de produktie van peren in de E.E.G. wordt de laatste jaren veroorzaakt door weersomstandigheden waarbij met name de nachtvorst een grote rol speelt. Toch is er ook sprake van een gelijdelijke teruggang van het areaal peren in de verschillende landen van de gemeenschap. Zoals gezegd is het belangrijkste teeltgebied van peren nog altijd Italië en op het ogenblik ligt de jaarproduktie van dat land gemiddeld 400 miljoen kg lager dan het gemiddelde van de jaren zestig. In het kader van de E.E.G.rooiregeling zijn er in Frankrijk en Italië nog al wat peren gerooid met premie maar ook elders wordt er belangrijk meer gerooid dan aangeplant. In Nederland verminderde volgens het Produktschap voor Groenten en Fruit de laatste jaren het areaal gemiddelde met 200 tot 300 ha. In 1950 was er in ons land nog een perenareaal van 14.500 ha en dit jaar is dat geworden 6.125 ha. Dat rooien betreft veelal oude hoogstamboomgaarden. Een nadeel bij de peren is dat, anders dan bij de appels, het sortiment onderstammen erg beperkt is. Volgens de berekeningen zijn er op het ogenblik nog bijna even veel peren voor de verkoop beschikbaar als het vorig jaar. De prijsvorming is nog al wat minder geweest, want de gemiddelde prijs van alle peren op de Nederlandse veilingen was tot en met 3 november in dit seizoen 53 cent per kg en het vorig jaar 83 cent. Het is duidelijk dat we met dit produkt op een peil zitten waarbij een kleine variatie in de omvang van de oogst, grote gevolgen heeft voor de prijs. Ook de prijs van het andere fruit is overigens van betekenis voor de prijsvorming van de peren. Het L.E.I. heeft hierover een aantal interessante berekeningen gemaakt. Voor wat het sortiment betreft is de Conference het belangrijkste ras van de Nederlandse perentelers en zeker van de telers in het zuidwesten. Het is een peer die gekocht wordt voor vele buiten landse bestemming en hierdoor de sterkste ras van ons sortiment. Het aandeel van de Conference in onze totale perenexport neemt nog geregeld toe. De laatste twee jaar begint ook de Doyenné du Cornice als exportras naar voren te komen. Blijkbaar zijn we op een punt gekomen dat er voor dit doel voldoende aanbod over een lange periode gaat komen. Om een exportpositie op te bouwen is dat namelijk belangrijk. We zijn wat dieper ingegaan op het perenvraagstuk, omdat we zorgen hebben over het trage tempo van aanvoer. Er is alle reden omdat te veranderen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15