Winterwerk op het vollegrondsgroenteteeltbedrijf ing. A.J. van Oijen Jaarverslag Proefstation voor de Fruitteelt H et leeuwendeel van de gronden die voor de teelt van groen ten worden gebruikt, zijn-indien noodzakelijk gedraineerd. Echter hiermede alleen zijn wij er niet. Het is namelijk van essentieel belang, dat de drainage ook steeds voor de volle 100% functioneert. Regelmatige controle op een goede werking, waarvoor juist de wat rustigere winterperiode geschikt is, zal daarom noodzakelijk zijn. Een eerste en eenvoudige controle is. door in een regenrijke periode eens langs de eindbuizen te lopen om te zien of deze allemaal goed water afvoeren. Bij geen of nauwelijks afvoer van water zit er iets fout. Het komt nogal eens voor, dat alleen de eindbuis verstopt zit. De eerste controle moet dus hierop zijn gericht. Naast een verstopping van de E en belangrijke factor in het wel en wee van de vollegronds - groenteteelt is de kalktoestand van de grond. Al vele malen is er in publicaties op gewezen, dat een te lage pH voor een aantal gewassen aanzienelijke oogsreducties oplevert. Toch blijkt bij bezichtiging van de analyserapparaten, dat vaak het kalkcijfer veel te laag is. De gewenste pHKCL voor een zandgrond ligt in de buurt van 5,7 - 6. Een lager cijfer betekent vrijwel altijd, dat er bekalkt moet worden. Van kalk is bekend, dat het een lange periode nodig heeft voordat het volledig tot werking komt. Dit laatste betekent dat reeds in het najaar met het op peil brengen van de kalktoestand moet worden begonnen. Van belang is, dat wij hierbij denken aan de 4 D's, namelijk dolokalk doorwerken door droge grond, ofwel alleen bekalken bij droge weersom standigheden en goed bewerkbare grond. Indien uit het analy serapport blijkt, dat grote hoeveelheden moeten worden gege ven, doen wij er goed aan de ene helft in het najaar en de andere helft in het voorjaar toe te passen. D e wintermaanden lenen zich bij uitstek voor het aanbrengen van de organische bemesting. Tot voor enkele jaren geleden bestond deze in hoofdzaak uit stalmest, waarvan vaak grote hoeveelheden werden gegeven. Kans op overdosering was nau welijks aanwezig, daar het vooral om de organische stofvoor- ziening ging om de voedingselementen een voldoende laag ni- M et het ontbreken van de winterperiode begint op het vollegrondsgroenteteeltbedrijf ook wat meer rust te komen. De oogstwerkzaamheden zijn voor het grootste gedeelte achter de rug, terwijl het zaaien en planten nog een hele tijd voor ons uit ligt. Natuurlijk is het een en ander sterk afhankelijk van het bedrijfstype. Zo zullen bijvoorbeeld de spruitkooi- telers nog een hele poos in het spruitenveld moeten vertoeven, hetgeen voor de witloftrekkers de forceerruimte betekent. Overigens krijgen zij ook wat meer gelegenheid voor het verrichten van andere werkzaamheden. In dit artikel willen wij ingaan op enkele zaken die al weer gericht zijn op het nieuwe seizoen, maar gedurende de winterperiode moeten worden uitgevoerd. N; H, Ontsmetting steunmateriaal Drainage PhKCI Organische bemesting Veel onderzoek in de fruitteeltsektor C.T. - Tilburg D iverse ziekten en plagen, die tijdens het groeiseizoen aan verschillende gewassen schade toebrengen, blijven op het steunmateriaal over. Wij denken hierbij aan spint in bonen en augurken, bacterievlekkenziekte is augurken, roest in bonen etc. Ofschoon op de meeste bedrijven deze kwalen op het gewas worden bestreden, blijft de infectiehaard vaak achter op de palen en/of stokken. Door ook het steunmateriaal aan te "pak ken" kan in een volgend jaar met een schone lei worden be gonnen. Ook hier geldt: het is beter te voorkomen dan te gene zen. Een goede remedie wordt verkregen door het steunmate riaal te dompelen in een formaline oplossing. De concentratie hiervoor bedraagt 95 ltr water 5 ltr formaline. Deze oplossing kan men het beste gieten in een bak die voldoende lang en diep is. zodat hierin de stokken en palen volledig kunnen worden ondergedompeld. Men moet er voor zorgen, dat de formali- neoplossing goed op het steunmateriaal kan inwerken. Dit te gelijkertijd in het "bad" worden gedaan. Bovendien zal de on derdompeling minimaal vijf minuten moeten duren. Het be schikken over een goede dompelbak vormt vaak een probleem. Een enkeling beschikt over een oude badkuip of een gierton, die in de lengterichting doormidden is gesneden. Beide kunnen als zodanig goed dienst doen. Ontbreken deze attributen dan be staan er mogelijkheden middels plastic folie zelf een "dompel- bak" te construeren. Het beste kan men-dit doen door een kuil te graven in overeenstemming met de gewenste afmetingen. Door met één voldoende groot stuk plastic folie alle wanden hiermede te bedekken ontstaat automatisch een ontsmettingsbak. Uiter aard komen alleen de dikkere plasticsoorten, minimaal 0,35 mm doorsnee, hiervoor in aanmerking. Bovendien verdient het aanbeveling in plaats van één, twee lagen plastic folie te ge bruiken. deeltjes zijn dan onvoldoende bezakt en komen dan gemakke lijk met het water mee in de drains terecht. Ijzerafzetting is een veel voorkomende kwaal. Ook is de kans hierop het grootst de eerste jaren na het aanleggen van de drainage. Het is vanzelf sprekend, dat de problemen groter worden naarmate het grondwater meer ijzer bevat In het algemeen kan de drainage weer open worden gemaakt door deze met water schoon te spuiten. Afhankelijk van de beschikbare apparatuur op het be drijf kan dit in eigen beheer worden uitgevoerd of moet een loonwerker worden ingeschakeld. Het schoonspuiten is beves tigd, in de drain te steken. Vervolgens wordt het water ingespo ten, bij voorkeur onder lage of middendruk. Geeft een derge lijke behandeling geen resultaat dan zit de verstopping meestal erg plaatselijk in de leiding en zal tot opgraven moeten worden overgegaan. Gelukkig komt dit laatste in veel mindere mate voor. Over het nut van het goed funtioneren van de drainage behoeven wij eigenlijk niet veel te zeggen. Het is een ieder genoegzaam bekend, dat vooral in regenrijke jaren de productie in sterke mate kan worden beïnvloed door de waterafvoer. veau hadden. Inmiddels is het een en ander gewijzigd. De oude, vertrouwde stalmest heeft veelal plaats moeten maken voor drijfmest. Uit oogpunt van organisch stofgehalte een verschra ling, doch bij gebrek aan beter zullen wij het er mee moeten doen. Overigens heeft drijfmest ook zijn waarde wel, doch ten aanzien van de toepassing wordt wat meer nauwkeurigheid ve reist. Drijfmest is in grote hoeveelheden aanwezig en kan dien tengevolge vaak voor een relatief lage prijs worden aangekocht. Dit alles is erg verleidelijk om de grond royaal van drijfmest te voorzien. Toch zal blijken, dat enige terughoudendheid op zijn plaats is wanneer wij zien wat 100 ton drijfmest gemiddeld bevat. Hierbij wordt de drijfmest naar herkomst onderscheiden en zullen de cijfers omgerekend in de diverse meststoffen wor den weergegeven. Kalkammonsalpeter Super/ Patentkali in kg slakkenmeel in kg in kg rundvee 900 1.000 2.000 varkens 1.400 2.000 1.600 kippen 2.000 4.400 2.000 Natuurlijk komen deze voedingsstoffen niet volledig voor de planten ter beschikking. Veel hangt af van de aanwendingspe riode. Met name van stikstof mag worden aangenomen, dat deze bij toepassing in het najaar voor 25 a 30% beschikbaar komt. Bij aanwending in het voorjaar kan dit oplopen tot 50%. Voor kippemest liggen deze percentages met respectievelijk 40% bij toepassing in het najaar en 65% bij toepassing in het voorjaar nog hoger. Met deze gegevens voor ogen zal blijken, dat 100 ton in het najaar al een ruime bemesting is. Bij kippemest ligt dit in de buurt van 30 ton. Tracht deze cijfers bij de toediening van de drijfmest wat voor ogen te houden. Afwijkingen naar boven jiebben al diverse keren gewassenschade tot gevolg gehad. Zj ojuist is het Jaarverslag 1977 van het Proefstation voor de Fruitteelt verschenen, waarin - na een kort algemeen gedeelte over het Proefstation en de viering van het 75-jarig bestaan in 1977 - de verschillende onderzoekers een overzicht geven van hun onderzoek en de resultaten daarvan. eindbuis kan deze ook verzakt zijn, waardoor eveneens de af voer kan worden belemmerd. Beide kwalen zijn gemakkelijk te verhelpen. Ligt de eindbuis goed en niet verstipt, dan ligt de oorzaak meestal in de drain zelf. Veelal zijn er dan in de dTain verstoppingen opgetreden, ten gevolge van kleine gronddeeltjes of ijzerafzetting. Gronddeeltjes komen vaak in de drain terecht, de eerste jaren na het aanleggen van de drainage. De grond- 14 Het streven naar behoud en opvoering van de kwaliteit stond centraal in het onderzoek adat in de twee laatste decennia in het fruitteeltkundig on derzoek veel aandacht is besteed aan de vraag met welke hoe veelheden kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen de hoog ste kg-opbrengst is te behalen, worden de aksenten nu meer en meer verlegd in de richting van 'met hoe weinig kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen kan zonder risiko's een goede oogst kwaliteitsfruit geteelö worden?'. Zo blijkt uit het jaarver slag dat de aktiviteiten van de afdelingen Bodemkunde, Ento mologie en Fytopathologie daar duidelijk op in spelen. Aan de hand van klimaatkamerproeven tracht de afdeling Fysiologie na te gaan in hoeverre klimatologische faktoren de kwaliteit mede bepalen. Met ditzelfde doel voor ogen staat bij het teeltonderzoek groot- fruit het plantsysteem en de snoei centraal. Het streven is hierbij fericht op opvoering en in elk geval het behoud van de uiterlijke waliteit (vruchtkleur, vruchtgrootte) bij een zo hoog mogelijke produktie. Hierbij is bovendien gebleken dat belangrijke op brengsten in de aanloopjaren van de beplanting kunnen worden verkregen en dat deze in sterke mate worden bepaald door de kwaliteit van het plantmateriaal. In verband daarmee kreeg het teeltonderzoek in de boom kwekerij fase van appel en peer meer aandacht. Bij het onderzoek aan kleinfruit bleek dat een goede vocht- voorziening van zeer groot belang was. Zo waren door de ern stige droogte in 1976 op veel praktijkpercelen de jonge frambo- zenscheuten te kort gebleven en hierdoor was de opbrengst in 1977 zeer matig. Op het Proefstation was dit gelukkig niet het geval dank zij de goede vochtvoorziening door middel van druppelbevloeiing. De waarde van de vochtvoorziening blijkt ook uit de resultaten van een watergiftenproef bij vier aardbei rassen en een proef met druppelbevloeiing bij het frambozeras Schönemann. Daarbij werd met druppelbevloeiing zelfs een verdubbeling van de opbrengst bereikt. Enkele nieuwe aktuele proeven et is in kort bestek onmogelijk om veel proeven te noemen. Daarom moeten we met een greep uit het vele volstaan. Zo werden bij de teelt van groot-fruit o.a. de volgende proeven gestart: de plantdiepteproef M 26 (welk effekt heeft de plant- diepte op de groei en verankering van de boom en kunnen bomen zonder palen gekweekt worden door diep te planten); de herkomstenproef virusvrije M 9 (om na te gaan in hoeverre verschillende herkomsten een verbetering betekenen ten op zichte van de reeds in gebruik zijnde); vergelijking van de op kweek van de slanke spil en de Noordhojjandse spil (om te onderzoeken of de nieuwe in Noord-Holland ontwikkelde boomvorm beter is dan de thans gangbare slanke spil). Bij de teelt van kleinfruit werden o.a. de volgende proeven geplant: - een frambozerassenproef (vergelijking van 12 rassen); - een rassenproef met herfstframbozen (vergelijking van vier rassen); - een rassenproef met vollegrondsaardbeien (14 rassen en se- lekties) en een klonenproef met het ras Gorella Het handzame jaarverslag biedt veel informatie aan fruittelers, leraren van tuinbouwscholen en medewerkers van handel en industrie die belang stellen in het praktijkgerichte onderzoek in de fruitteelt. Enkele figuren en tabellen verduidelijken de tekst. Het jaarver slag wordt afgesloten met een opsomming van door de mede werkers van het proefstation in 1977 gepubliceerde artikelen. Het jaarverslag kost 7,50 en wordt belangstellenden toege zonden na ontvangst van dit bedrag op postrekening 49.50.17 van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp onder vermelding van "Jaarverslag 1977". Begunstigers van het proef station ontvangen het jaarverslag gratis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 14