D, G erard heeft geen optimistische kijk op de toekomst van de landbouw. We hebben dit jaar tarwe gedorsen van 9.000 kilo per ha. Andere percelen wat minder, en bij sommigen hoor je spreken over meer dan 10 ton per ha. Dat is heel móói, maar we krijgen nu al een begin van een graanoverschot binnen de E.E.G. en dat is niets nieuws. We komen met overschotten te zitten en ik ben doodsbenauwd dat ze de boe ren klem gaan zetten met allerlei maatregelen die tot doel hebben de produktie te beperken. Ik moet eerlijk zijn dat ze vaak nog gelijk heb ben ook, die bronnen, die beweren dat wij blind doorgaan met maar steeds meer te pro duceren. D e mechanisatie werkt de overschotten me de in de hand. Kijk maar eens naar de teelten waar je vroeger alleen met handwerk wat aan kon doen. Nu hebben we ze in ons akker bouwplan. 't Is een eindeloze kringloop. Wan neer de prijzen lager worden door een over schot, zullen we met zijn allen proberen meer te produceren, waardoor de prijzen nog verder zakken. En wat moeten we eraan doen? Ik vind het geen kunst om overal zaaltjes vol met kwa de boeren bij elkaar te krijgen en protesterend A, I k ben destijds samen met mijn broer een maatschap aangegaan. Nu is deze omgezet in een vennootschap, waarin Piet is opgenomen. Maatschapsvorm was niet mogelijk wegens fiscale problemen, vandaar nu een vennoot schap. Ik zeg achteraf, ach, ik had misschien eerder de zaak over moeten doen aan Piet. In feite groeide ik er steeds verder uit omdat ik nogal veel weg was. Nou en volgend jaar dan kun je ook voor me gaan betalen want dan ga ik trekken uit die AOW-pot. Ja, lach er maar niet om, zegt hij ernstig. Ik zal ze niet graag de kost geven die wachten met de bedrijfsovername tot het verkrijgen van dat ouderdomspensioen een feit is. Momenteel ben ik bezig met de afbouw van de verschillende bestuurlijke funkties. Je moet daar op tijd mee kunnen stoppen. Het vergt veel tijd als je het goed wilt doen. Je krijgt steeds meer stukken waarover je georiënteerd moet zijn en dat vergt veel leestijd. Onlangs zag ik nog iemand die er mee gestopt was. Hij zei, man, ik ben zo gelukkig als een klein kind dat ik nu in het weekend niet die vergaderstukken door moet nemen. Wanneer je jezelf echter goed wilt voorbereiden dan heb je geen andere keus dan veel te lezen. T Samenwerken is de kracht Coöperatieve afzet Sombere kijk op de afzet Wat is een groot bedrijf? Rommelen in de marge Heerlijk om boerin te zijn Funkties afbouwen Leren van een andere kuituur alles gaat rekenen, gezien het effekt. We heb ben ook enorm veel met gips gewerkt. Er waren boeren in de omtrek die geen gips wilden ge bruiken. Geef het maar aan ons zeiden we dan, en we hebben het gebruikt. Eerst na de inun datie irr de oorlog, en later weer na de ramp. Mede daardoor werd de grond steeds produc tiever, terwijl we toen ook gelijkertijd na de ramp tijdens onze eigen herinrichting alles hebben herdraineerd. Momenteel krijgt de grond ook betrekkelijk veel drijfmest. leder jaar streven we ernaar om zo'n 6 a 7 ha van dat goedje te voorzien. We hebben wel eens een paar banen overgeslagen, en dat haalde je er in de gewassen onmiddelijk uit. Ze zijn daar goed voor uitgerust tegenwoordig, want ze rijden het zonder tussenopslag rechtstreeks over de per celen. Je hebt hier al vrij dicht in de buurt grote varkensbedrijven zoals in Oud Gastel en in Standdaarbuiten. Er is goed aan die drijfmest te komen. Veel aandacht hebben we ook altijd en nu nog geschonken aan groenbemesting. Misschien is er dan wel een speciale Zuid Westelijke akkerbouwproblematiek, to'ch zie ik wat de produktiviteit van de grond betreft de toekomst echt niet zo zwart in. Ik moet wel toegeven datje bouwplan steeds armer wordt. Dat komt de grond niet ten goede. De vrucht wisseling komt daardoor dusdanig in het ge drang dat je daardoor dus eigenlijk je grond uitbuit, en dat is misschien in het Zuid Westen meer het geval dan elders. Vroeger teelden we luzerne, erwten, vlas en karwei. Allemaal vruchten die goed land achterlieten, of waar je gemakkelijk Combinaties kon maken met een groenbemester. Nu hebben we in ons bouw plan aardappelen, bieten, granen, konserven- teelten uien en niet te vergeten het graszaad. O, De schuur van het bedrijf werd na de watersnood van 52 opnieuw opgetrokken.Toch heb je tegenwoordig aan al die ruimte onder de kap weinig. nze Piet en zijn buurman Elenbaas hebben één en dezelfde medewerker. Gommert werkt in principe één week bij Piet en één week bij Elenbaas. Je begrijpt dat dit de basisovereen komst is, maar wanneer het bij de één veertien dagen achter elkaar beter uitkomt, dan gebeurt dit ook. Ze zijn erg flexibel. Wanneer er tus sendoor net een erg drukke dag is bij Piet, en Gommert net die week bij buurman is, dan is het geen punt dat Gommert even een dag overkomt. Op het eind van het jaar wordt de werkelijke dagverdeling opgemaakt en verre kend. Op deze manier was het mogelijk om toch nog extra hulp op het bedrijf te houden. Dit systeem gebruiken ze nu voor het vierde jaar. Gommert is al veertien jaar bij ons in dienst. Hij had tegen deze nieuwe regeling ook geen bezwaar. Als het nodig is dan spring ik ook bij, zegt Gerard, dat is vanzelfsprekend. De inventaris loopt soms over drie bedrijven en meestal over twee bedrijven. Mijn broer zit hier iets verderop met een bedrijf van 33 ha. Samen exploiteren ze de machines en daarbij is dan ook weer buurman Elenbaas betrokken. Dat werkt uitstekend. Tot vorig jaar hebben we de bieten steeds zelf gerooid, met een oude één- rijïge Stoll. Gelukkig is dat ding nu volledig versleten en gaan we werken in kombinatie met de loonwerker. Wel zijn we nog steeds niet van de gewoonte afgestapt om de bieten zelf naar de fabriek te rijden. Maar je ziet wel, dat is niet zover weg, we zitten onder de rook van Stam persgat met zijn grote fabriek. De aardappels worden ook door onszelf gerooid in kombina tie met de twee eerder genoemde bedrijven. De loonwerker komt er betrekkelijk weinig aan te pas. Stropersen, dat doet hij nog wel. Dat sa menwerkingsverband loopt prima en is erg kostenbesparend. Momenteel is het nog zo dat Elenbaas en Piet ieder nog hun eigen zware trekker met ploeg hebben. Gommert rijdt dan één week met een kolos van 90 p.k. bij Elenbaas, na die week wordt daar alles stil gezet en komt Gommert bij Piet ploegen met zijn trekker van 95 p.k., die dan na één week ook weer stil wordt gezet. Halve-kracht-werk dus. Geen wonder dat nu steeds duidelijker wordt dat na het gebruik van die twee trekkers straks bij een nieuwe aan schaf slechts één trekker voor dat ploegen wordt overwogen, en dan mogelijk met een driescharige ploeg. e aardappelen kan Piet niet vorstvrij op slaan, dus voor de winter gaat alles weg. We werken steeds samen met de aardappelafze torganisatie van CebecoZuid-West. Dat werkt goed. Alles wordt hier coöperatief gedaan, alle inkoop en verkoop. Je kunt daar volledig ver trouwen in hebben. Zelf heb je het immers druk, en dan is het goed dat je weet dat je produkten zo goed mogelijk worden afgezet, 'k Weet wel hoor, je hebt niet altijd de hoogste prijs, maar je bent wel zeker van je afzet en betaling. Hoeveel hebben er vorig jaar hun uien niet op de hoop moeten rijden. Degene die in de pool zaten hebben weliswaar ook niet zoveel gebeurd, maar ze hebben wel hun pro- dukt kunnen afzetten. Misschien lijkt het sommigen "heiligschennis" maar je kunt het toch niet staande houden dat het noodzakelijk is de Markerwaard in te pol deren voor agrarisch gebruik, en daarnaast met grote overschotten in de E.E.G. te zitten. Kun je in feite iets als tegenargument aanvoeren tegen het creëren van landschapsparken. Goed, ik ken de problematiek van de man die er met zijn bedrijf mee te maken heeft, hou me ten goede! Toch zal de buitenstaander daar weinig gevoel voor hebben als hij leest dat we met die enorme overschotten verder moeten gaan. We zijn nog lang niet aan het einde. El ders liggen er nog enorme mogelijkheden. Om van zeven naar tien ton tarwe te stijgen is moeilijk, maar om zoals in Frankrijk in veel gebieden nog mogelijk is om van vijf naar ze ven ton te verhogen is gemakkelijk. Straks krijgen we er weer een aantal nieuwe lidstaten binnen de E.E.G. bij. Ze blijven daar ook niet achterlijk en de produktie zal nog verder wor den opgevoerd. Vader en zoon Piet bespreken nog vele dingen gezamelijk. naar buiten te treden, maar daar los je de zaak niet mee op. 't Is rommelen in de marge. Wan neer de aardappelprijzen ook dit jaar weer slecht zijn dan moeten we naar de bijstand en anders is er geen oplossing. We zijn ook zo kwetsbaar, alles moet bij ons de grens over wil je ook maar enige toekomst hebben voor de produkten. Produktiebeperking wordt hier en daar geroepen. Nou ja,... ik weet het ook niet, bij de bieten hebben we al te maken gehad met de contingentering. Waarom ook niet bij melk? Onmiddelijk rijst daarbij de vraag, zegt Ge rard, waar leg je de grens. Waar zegje ook tot hier en nu mag mijn bedrijf niet groter worden of nog meer produceren. En wat doen de an deren in de E.G.! l ls kringvoorzitter en vice voorzitter heb ik het werk altijd erg leuk gevonden. Alleen de laatste tijd vind ik het minder leuk. Dat komt omdat ik vind dat we als organisaties veel te weinig aan de werkelijke problematiek kunnen doen. We zitten veel te veel in de marge te praten. Neem nou die aparte regeling die er wordt gewenst voor het Zuid-Westen. Zoiets is "leuk voor de mensen" zou een bekende ka- baretier zeggen. Laten we echter eerlijk zijn, het is voor het Zuid-Westen noodzakelijk, maar lossen we daar op langere termijn wat mee op? Raak je daarmee aan de basisproble- matiek van het boerenbestaan? Neem nou de bietenproblematiek. Iedereen wil het meeste voor zichzelf uit die regeling halen. In het Zuid-Westen lopen we in dit opzicht niet in de achterste rij. Maar ik ben van mening dat we daarbij nief uit het oog mogen verliezen dat ook andere organisaties hun belangen hebben. Ikzelf heb zitting in de hoofdafdeling akker bouw van het Landbouwschap. Daar zitje niet alleen om de belangen van de Zuid Westelijke boer te verdedigen, maar om gezamenlijk te trachten een voor iedereen aanvaardbaar sys teem uit de bus te laten komen en waar de Zuid Westelijke teler zich in het algemeen mee kan verenigen. Men moet zich goed bewust zijn dat het kontraktenstelsel belemmeringen opwekt die voor sommige telers moeilijk zullen blijken te zijn en ook moeilijk verteerbaar zullen zijn. Ik ben op dit bedrijf geboren, zegt Gerard, mijn grootvader heeft het gekocht. Ik heb nooit staan trappelen van ongeduld om hier te be ginnen. Ik wilde steeds maar weg, naar het buitenland, emigreren, 't Is er nooit van geko men. Ik ben naar de middelbare landbouw school in Goes gegaan, nadat ik eerst in Steen bergen de Mulo had gehad. Intussen leerde ik Nel kennen. Dat gebeurde op de paardenmarkt te Willemstad. Ja, zegt Nel, ik logeerde daar, en 's avonds was het dansen en zo leerden we elkaar op de dansvloer walsend kennen. Ik kom zelf niet van een boerderij, mijn vader was aannemer in Ridderkerk. Maar ik heb het toch altijd heerlijk gevonden om boerin te zijn. Ik hield van die vrijheid en van die ruimte. We zijn in 1940 getrouwd, zegt Gerard, net voor de oorlog, ik kreeg drie dagen vrij om te trouwen en toen terug naar de linies, waar ik al vanaf '39 in de mobilisatie lag. We werden krijgsgevangen gemaakt en waren toen met z'n allen zes weken "kwijt". Voor Nel en voor an dere familieleden maar een nare bedoening. We kwamen weer vrij uit krijgsgevangenschap. We moeten er toen uitgezien hebben als wil den. Ik weet nog dat ik in krijgsgevangenschap mijn haar heb trachten te wassen met kleizeep van de Duitsers. Ik had toen meer haar als nu en met geen mogelijkheid heb ik het er die zes weken uit kunnen krijgen. Bij een dokter in Oldenzaal konden we ons wassen. We moesten ieder twee warme baden nemen, mijn vriend en ik, om er weer toonbaar uit te zien. Gerard Nieuwenhuyzen is reeds lang aküef in het landbouworganisatieleven. Naast de taken bij de Z.L.M. is hij ook nog lid van de gewes telijke raad, als onderdeel daarvan weer lid van de milieukommissie, hij heeft zitting in het ko- mité arbeidsproblematiek. Bij het K.N.L.C. is hij H.B.-lid en heeft hij zitting in de hoofdaf deling akkerbouw van het Landbouwschap. Hij is bestuurslid van de suikerraad, hij heeft zitting in de ledenraad van de suikerunie en is nog hoofdingeland van het waterschap. Je moet er nogal eens voor op pad zegt hij. Nel heeft dat gelukkig altijd goed kunnen verwer ken en daar ben ik haar dankbaar voor. ja, nou hebben we al vier kleinkinderen. Eentje hebben we nog niet gezien. Die komt binnenkort naar Nederland. Meeuwis is werk zaam in Dubai, aan de Perzische Golf. Hij is getrouwd met een Indiase. We waren in het begin wel verrast, eerlijk is eerlijk, maar we hebben er een fijne schoondochter bij gekre gen. Ik vind dat wij hier nog kunnen leren van hun kuituur, zegt Gerard heel beslist en Nel beaamt dat onmiddelijk. 't Arme kind moet nogal wat hebben afgezien toen ze maanden aan een stuk bij ons in huis was. Je kent haar gewoontes niet natuurlijk. Ze heeft zich bij zonder aangepast, en we vinden dat Meeuwis een goede vrouw heeft getrouwd. Van Piet wisten we dit uiteraard allang. Bij Piet hebben ze drie kinderen, en wie weet, wordt daar ook wel iemand boer. Ikzelf ben momenteel erg aktief in het onderhouden van tuinen, zowel de sier- als de groentetuinen. Ach, een mens moet wat doen in zijn vrije tijd (augustus 1978) 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 11