gelooft in grenzen aan de groei! Gerard van Nieuwenhuyzen G erard is een gezellige prater die flink af stand van de dingen weet te nemen, en die samen met zijn vrouw Nel een opmerkelijke flexibiliteit weet te tonen. Ook een man die uiterst gevoelig is voor humor en tevens een persoon die tegenslagen, verrassingen en ver anderingen gemakkelijk opvangt. Sinds enige jaren heeft hij zich uit de boerderij in zoverre teruggetrokken dat nu zoon Piet in feite de boer is en het bedrijf leidt naar zijn eigen moderne inzichten. Ik heb daar volledig vrede mee zegt de vierenzestigjarige Gerard, terwijl hij ge makkelijk in zijn "eigen" stoel voor het im mense raam zit en naar buiten tuurt over de landerijen. Het zicht is schitterend. Voor een rustende boer is het dat zeker. Nou, rustend, Gerard staat volop in het leven, en bruist nog van aktiviteit, ofschoon hij toegeeft dat hij nu langzamerhand bezig is aan de afbouw van vele bestuurlijke taken. T oen onze Piet getrouwd was, en in feite al lang de beslissende man was op het bedrijf, woonde hij in dit huis, en wij waren nog op de boerderij blijven wonen. Dan kwam er die, dan weer die en dan was er weer dit of dat, ze kwamen natuurlijk allemaal naar de boeren woning. Ik moest ze dan terugsturen naar Piet, want daar ging het om. Nu is dat anders. Ik zie een auto het hoefpad oprijden en ik maak me er niet druk meer om. Als ze mij nodig hebben dan komen ze vanzelf wel terug. Ofschoon Piet nu wel als zelfstandig boer optreedt wil dit nog niet zeggen dat hij het bedrijf ook al heeft overgenomen. Dat komt later wel als het tijd stip daarvoor rijp is. Ik heb twee jongens, zegt Gerard. Meeuwis heeft nooit iets voor de D e Petronella hoeve is 50 ha groot en bestaat uit één grote kavel. Die grond hebben we altijd rond het bedrijf gehad, maar niet steeds zo gunstig verkaveld als dat nu sinds 1956 het ge val is. Vroeger was dit een slecht ontwaterde polder. We waren aangewezen op natuurlijke lozing, en je weet dat je dan met noord-wes tenwinden en veel regen weinig gelegenheid had om op het Volkerak te spui en. Het gevolg was dat grote gedeelten van de grond dan on der water schoten. Soms hadden we zelfs alle moeite om de late gewassen van het veld te krijgen. W e hebben nogal variërende grondsoorten. Maar je kunt het gemiddeld toch als een zware grond beschouwen, waarbij ik variaties van 25 tot 60% afslibbaar heb. Kijk, vroeger wasje blij met zware grond, maar nadat we steeds meer konden beschikken over kunstmest ben je beter af met grond van rond de 30% afslibbaar. We hebben voor die zware grond naar verhouding veel zware werktuigen nodig. Het is ook grond waarmee je uit moet kijken. Je kunt er in het najaar geen risiko's mee nemen door je gewas sen laat op het veld te laten staan. We hebben er altijd naar gestreefd zo omstreeks St. Niko- laas klaar te zijn met het werk. Dat is meestal gelukt. Kom je later, dan ontmoet je enorm veel moeilijkheden. Wel heb ik hier de kalk- toestand zwaar opgevoerd. We hebben jaren gewerkt met schuimaarde, maar die vind ik toch naar verhouding te duur worden als je Gerard van Nieuwenhuyzen is één van de twee vice-voorzitters van de Z.L.M. Gelijkertijd is hij ook voorzitter van de kring Westhoek. Met de Westhoek wordt dan het Westelijk gedeelte van Noord-Brabant bedoeld. Dit klei-akkerbouwgebied lijkt in zeer veel opzichten op het Zeeuwse boerenland, met alleen dit verschil dat we hier te maken hebben met echte Brabanders die vaak door familiebanden toch nauw met Zeeland zijn verbonden. De fusie met Zeeland was daardoor voor de meeste Brabanders geen probleem zegt Gerard. Als Noord Brabantse Maatschappij van land bouw waren we op den duur te klein en wat lag er meer voor de hand dan een samengaan met de Zeeuwen, mede bespoedigd door het gebruik van één en dezelfde voorzitter gedurende enige jaren, 's Morgens zat voorzitter Prins dan met de Brabantse boeren te vergaderen, en 's middags met de Zeeuwen, vaak over dezelfde onderwerpen. Ik heb er nooit moeite mee gehad dat we samen zijn gaan doen, anderen, vooral in het oosten en midden van de provincie wel wat meer. Wat we aan dat samengaan wel hebben overgehouden is twee vice-voorzitters, een Zeeuwse, Sam de Visser en ik als vertegenwoordiger voor de Brabanders, nou, en je weet Ad Doe- leman dan als algemene voorzitter. Een "rustend" boer Bedrijfsovername is geen plicht Eigen grond verkaveld Veel aandacht voor de grond M. van Wezel Kringvoorzitter Westhoek Vice voorzitter Z.L.M. We zitten hier kostelijk te wonen. Je kunt wel met je vrouw ver weg van het bedrijf ergens in een dorp of stad gaan leven, maar als je van een boerenbedrijf afkomt, dan lijkt het bestaan in een huisje in de rij een kwelling zonder einde. Wij hadden hier deze voormalige knechtswo ning en die ligt net ver genoeg van het bedrijf verwijderd om niet k\ te betrokken te zijn met het jonge gezin wat daar leeft. Aan de andere kant geniet je toch nog volledig van het boe renleven en de natuur. Nel beaamt het en zegt datje eigenlijk nooit mooier kunt zitten. Op de vensterbank, naast Gerard's stoel ligt een ver rekijker binnen handbereik. In de verte raast het verkeer over de Zoomweg. Maar dat stoort niet, 't is alleen een levend element in de wijdsheid van de polder. Wanneer je een be drijf overdraagt aan je zoon, dan moet die daar ook wonen zegt Gerard beslist. kwalijk nemen, maar als ik straks eventueel aan zie komen dat de lasten vanwege zo'n overna me zo hoog zijn dat ik heel mijn leven arm moet zijn om later rijk te sterven dan moet je het maar verkopen. Ik kan hem geen ongelijk geven, zegt Gerard. Vroeger dacht ik daar heel anders over en ik weet dat er nog talloze boeren zijn die de haren ten berge rijzen bij de ge dachte dat het bedrijf verkocht zal worden en de grond uit de familie gaat. Maar 't is toch gekkewerk als je het goed beschouwt. Je erft van je ouders bv. ook aandelen, ik zeg maar wat, wel, en die mag je gerust verkopen, daar heeft niemand emotionele bezwaren tegen, maar met grond zou je niks mogen doen. Als je die eenmaal hebt, dan moet je die ook maar houden, soms als een soort financiële molen steen zo zwaar rondje arme nek. Van een ver zekeringsmaatschappij of van een pensioen- Gerard en zijn vrouw Nel in hun gezellige huiskamer, waar hij straks na het afbouwen van verschillende funkties wat meer hoopt te vertoeven. doen als jonge boer. Laat ik eerlijk zijn, als het er op aan komt ben ik een vermogend mens. Maar wat heb ik eraan? Nel zei vroeger wel eens als we een slecht jaar hadden, Gerard, we zijn toch eigenlijk niet arm. Ja, zei ik dan, neem jij maar een zak grond mee naar Dinteloord en probeer daar dan maar eens een jurk van te kopen. Daarom, al met al is het nog niet zeker of Piet ook werkelijk de volgende eigenaar van dit be drijf zal worden. Aan water zijn we hier ook op ander gebied nooit tekort gekomen. Zat je al met een slechte ontwatering, daar kwam nog bij dat het hier te boek stond als een inundatiepolder. In 1940 hebben de Nederlanders getracht alles met zoet water te inunderen. Dat lukte maar ten dele. De Duitsers deden het tegen het einde van de oorlog "beter", want die lieten alles vol lopen met zout water. In het rampjaar was het hier wederom flink raak. Alles onderwater en een dodental in Heyningen van vele mensen. We hadden in vroeger jaren zelf een eigen pomp om het water weg te werken als we niet konden lozen met de sluis. Daarnaast was de verkave ling ook lang niet ideaal. Veel sloten, en ook besloten we om hier over te gaan tot het graven van een grote nieuwe watergang dwars door de landerijen. Hierdoor raakte ik wel wat grond kwijt na tuurlijk, maar daar stonden heel wat voordelen tegenover. De vrijkomende grond uit die nieu we brede watergang kon worden gebruikt voor het opvullen van veel sloten. Hierdoor werden de kavels vergroot. Eigenlijk deden we hier aan een landinrichting eigen stijl en ik moet zeggen met een eklatant sukses. Nadat het werk was beëindigd bleef ik zitten met prachtige perce len waarvan de kleinste nu zo'n twaalf bunder groot is. Overal waar dat nodig was werd de grond geëgaliseerd. Het heeft een paar centen gekost, maar je kreeg er toch ook nog subsidie op, dus 't was voor ons eigenlijk de redding. Het nieuwe gemaal trekt de poldersloten nu op ieder gewenst waterpeil. Van de voormalige landarbeiderswoning werd een gezellige woning gemaakt, van waaruit men een schitterend uitzicht heeft over de polder. boerderij gevoeld, dat zag je al vrij vroeg. Hij h eft een technisch beroep en heeft er zich mee akkoord verklaard dat Piet ter zijner tijd het bedrijf tegen pachtwaarde over kan nemen. Maar dan is het nog een groot bedrag, zegt Gerard een beetje zorgelijk. Kijk, Piet is reëel genoeg om te zeggen, vader, je moet me niet fonds kun je ook heel goed pachter zijn als het moet. Kijk, de overname op zichzelf zou nog niet zo'n verschrikking zijn misschien, want als je met zijn tweeën bent dan is het tenslotte toch maar 50% watje in feite aan moet pakken. Het zijn eigenlijk de suksessierephten of liquidatie verplichtingen na overname die je de das om- veel grillig gevormde percelen waar je maar met moeite met je werktuigen kon komen. Maar in 1956 kwam er een plan tot samenvoe ging van alle polders hier tot één waterschap "de Striene". Daardoor moest er ook wat gaan gebeuren aan de ontwatering. Na wat wikken en wegen, en het inwinnen van kundig advies, 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10