Idllll"1 Oil Ledenraad der Z.L.M. op 6 nov. te Kapelle W anneer we praten over zuiveloverschotten blijkt dal het moeilijk is om hiertegen maatregelen te nemen waar van men de zekerheid heeft of die ook werkelijk tot een oplossing voeren, aldus A.J.G. Doeleman, voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij in zijn openings woord tijdens de ledenraadsvergadering afgelopen maan- dag. H et blijkt dat dit jaar de veiling een onmisbare schakel blijft bij de afzet van fruit. De voorzitter toonde zich verheugd dat na een aantal mislukkingen om tot een veilingfusie te komen men nu uiteindelijk op de goede weg is. De stappen die nu zijn ondernomen rechtvaardigen vertrouwen te hebben in de ver dere samenwerking. Hierdoor vertrouwen we erop dat de bun deling van aktiviteiten kostenbesparend zal werken en de prijs vorming gunstig zal beïnvloeden. Overigens zullen afspraken tussen veiling en teler steeds meer noodzakelijk worden, vond de heer Doeleman, omdat zo zei hij, hierdoor een regelmatige afzet mogelijk gemaakt wordt. Het blijkt b.v. dat veel fruittelers nog steeds moeite hebben een gedeelte van hun fruit op afroep beschikbaar te stellen. T en aanzien van de problematiek van het Zuidwesten wees de voorzitter erop dat deze nu in de Landelijke Raad voor Be drijfsontwikkeling besproken gaat worden. Hij wees er verder nogmaals op dat men nu in ieder geval de mogelijkheid heeft om gebruik te maken van de huidige p.c.w.-regeling. Ik vind het jammer, zei hij dat deze regeling slechts voor zo'n korte tijd is opengesteld. Drainage en profielverbetering vragen vrij grote investeringen en het ekonomisch klimaat is op het moment niet gunstig voor deze investeringen. Toch raadde hij iedereen aan die plannen had om te draineren of een diepe grondbewerking uit te voeren, om nü in elk geval subsidie te vragen, want men heeft immers wel de tijd om deze werkzaamheden binnen twee jaar uit te voeren. D e voorzitter wees er o.a. op dat gebeurtenissen van buitenaf van grote invloed kunnen zijn op de monetaire positie van Europa en hij doelde daarbij op de waardedaling van de dollar. Mede hierdoor is de Duitse Mark gerevalueerd, waardoor ten aanzien van de landbouw de zogenaamde Monetair Compen serende Bedragen moesten worden aangepast. De kompense- rende bedragen stegen hierdoor voor de Benelux van 1,4% tot 3,3%. Hiermede is de afspraak bij de laatste Brusselse prijzen- ronde voor de Benelux weer te niet gedaan. S teeds meer dringt zich ook het probleem op van de graan vervangende produkten die zonder invoerbeperkingen de Amerikaanse mais bekonkurreren. Toch zijn deze z.g. vervan gende produkten van zeer groot belang voor de Nederlandse veehouderij en vooral voor de veredelingsektor. Steeds drin gender ook komt de vraag op ons af, zei de Z.L.M.-voorzitter, wat de gevolgen van deze importen zullen zijn voor de akker bouw. Tot nu toe zijn we voorzichtig uitspraken te doen in een bepaalde richting, ook wanneer vanuit Frankrijk wel druk wordt uitgeoefend de invoer van o.a. tapioca te belemmeren. zuidelijke landbouw maatschappij «cjso Eigen haard is goud waard, wordt tegenwoordig in menig woning vertaald in het bezit van een open haard. Daarvoor heb je echter houtblokken nodig. •ft Black en Decker brengt een zaagbok op de markt, waarmee op een veilige manier met een ketting- of handzaag kan worden gewerkt. Deze "sawhorse" kan in elkaargeklapt worden worden, waardoor er geen opbergproblemen zijn. Op pag. 8 kunt U hierover meer informatie vinden. Autoaktualiteiten kunt U vinden op de pagina's 5, 6 en 7. Suikerbieten zijn onmisbaar in het bouwplan VRIJDAG 10 NOVEMBER 1978 I A IV II IV 66e tuinbouwblad z. .m Toch lijkt het noodzakelijk dat de landbouw niet slechts een afwachtende houding aanneemt, maar intern tot een standpuntbepaling komt. Het is echter nog onvoldoende duidelijk wat een verlaging van de melkprijs kan betekenen voor o.a. de verschillende soorten bedrijven en hoe zullen deze bedrijven reageren op een prijsverlaging? Zal er dan een bedrijfsvergroting, een verdere intensivering of een meer of minder gebruik van krachtvoer komen? Of zal men overgaan tot het afstoten van minder produktief vee en het meer gaan zoeken in de richting van vleesprodukten? Wanneer er over heffingen wordt gesproken moeten er in ieder geval van te voren goede afspraken worden gemaakt hoe deze gelden zullen worden besteed. De haast eindeloze diskussie over de regeling van het kontraktenstelsel voor suikerbieten bewijzen weer eens, zei de heer Doeleman, hoe moeilijk het vaak is om in de landbouw tot een algemeen standpunt te komen: 'Toch wil ik er met nadruk op wijzen, dat de teelt van suikerbieten in het Zuidwesten een onmisbare peiler is in het bouwplan van de zuidwestelijke akkerbouwer. Ook blijkt dit o.m. uit de stabiele oppervlakte die er de afgelopen 8 jaar werd geteeld. Juist in het jaar 1977, na het droge jaar '76, blijft de oppervlakte ongeveer 10% achter en juist dat jaar wordt nu als uitgangsjaar (referentie) gekozen. Ik wil er daarom krachtig voor waarschuwen dat het Zuidwesten niet de dupe mag worden van de soms emotionele diskussie rond het kontraktenstelsel." Het is voor de land- en tuinbouw een goed produktiejaar geweest, maar helaas zijn de prijzen van verschillende produkten matig tot slecht. Er zullen o.a. verschillende bedrijven zijn die te maken krijgen met C-suiker, waarvoor waarschijnlijk de zeer lage wereldmarktprijs als prijsbepaling zal gelden. Bij de aard appelen zijn er grote verschillen in kwaliteit, ook mede veroorzaakt door rooibeschadiging. Ik vind dat het tijd wordt, zei de heer Doeleman, dat de kwaliteitsuitbetaling meer algemeen wordt toegepast. Hierbij doe ik dan een beroep op de handel terwijl ook de bereidheid van de teler om mee te werken daarbij op zijn plaats is. Voorts was hij van mening dat het voorstel om als teler een bijdrage te leveren voor de afzetbevordering ver der uitgewerkt dient te worden. Daarbij kan ook onder zocht worden wat de mogelijkheden zijn voor het vormen van een eigen garantiefonds voor aardappelen. Veiling onmisbare schakel Drainage en diepe grondbewerking Invloed van buitenaf Voorts dreigt er een handelsooflog met de U.S.A., wanneer er niet voor begin januari overeenstemming met de E.G. wordt bereikt over de invoer van bepaalde produkten. Met name de invoer van E.G.-landbouwprodukten zal hierbij als eerste wor den getroffen. Tot nu toe is door de monetaire afspraken en liberalisatie van de handel tussen Europa en Amerika voorko men dat we niet in een krisissituatie zijn verzeild zoals dat in de dertiger jaren het geval was, stelde Doeleman. Graanvervangende produkten! Vervolg op pag. 15 In dit nummer o.m. Nieuws van de O.V.M. pag 3 en 4 Geld en Goed pag 4 Tuintips pag 9 Nieuws van de praktijkschrijvers pag 10 en 11 Is grof pootgoed bruikbaar? pag 12 Wat gaat de C suiker opbrengen? pag 13 Welk systeem bij het kontraktenstelsel pag 13 K.N.L.C. Kommentaar pag 16 Zeeuwse boer bepaalde eigen tempo pag 17 Definitieve oogstopbrengsten 1978 pag 18 Ruimere uitgifte landbouwgrond pag 19 Markt en prijsberichten pag 21 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1