RIVATO KORTE WENKEN Aardappelprijzen worden hoger! Een najaar zonder oogstproblemen Wanneer vallen de klappen 't Lijkt wel allemaal tarwe! Uien Rijnsburger v N k®vc$ 1 l\V Het hoogste i 1 GEZONDE UIEN na BEWARING ROYALSLUIS Voor grove tuinbouwgewassen 80%-toeslag vervallen Neo Voronit weert vogels af C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Er is heel wat wintertarwe ingezaaid in Zuid-Beveland. Het weer werkte steeds mee. Tot nog toe weinig regen gehad. De grond ligt direkt na het ploegen goed. De opkomst is goed, door de geringe neerslag misschien wat traag, wat onregelmatig. Alleen op de zwaardere gronden wat te traag en te onregelmatig. Hier zou een fikse regenbui niet slecht zijn. Het lijkt er op dat het grootste deel van de uit te zaaien oppervlakte nu wel gezaaid is, hoewel er nog wel wat bij zal komen, wanneer de laatste sui kerbieten gerooid zijn. Zeker als het weer gunstig blijft. De totale uitzaai zóu wel eens duidelijk veel groter kunnen zijn dan vorig jaar. Een percentage noemen is nu zeer riskant, maar meer dan 5% is het altijd. Pas na de meitelling van 1979 zullen we het kunnen weten. Ja. dan pas!!! Bijna de helft van de oppervlakte wordt wel Arminda, vervol gens Okapi. Nautica, Durin en Donata, alle vier toch ook nog met een redelijke oppervlakte. Er blijft dan nog wat ruimte over voor een aantal overige rassen, met een veel kleiner areaal. Bij het bietenrooien zijn nog steeds weinig problemen. Echter vanwege het feit dat de afvoer te traag verloopt, is men het gehele seizoen eigenlijk wel erg rustig en kalm geweest met het rooien. Pas de laatste weken zijn er wat grotere voorraden ont staan. Op deze wijze kan het wel eens vrij Jaat worden om de laatste bieten te rooien, wat toch weer groffere risiko's met zich meebrengt. De opbrengst van de bieten is het gehele seizoen nog geleidelijk aan blijven toenemen. De opbrengst valt dan ook mee, terwijl het suikergehalte zich ook op een behoorlijk niveau beweegt. Al met al worden de kansen op C-suiker heel wat groter. Toch zullen we vanwege het nachtvorstgevaar toch nog goed voor onze bieten moeten zorgen. De laatste uien zijn inmiddels ook naar binnen gebracht, dit kan gezien de te maken kosten wel als een probleem gezien worden voor een gewas, waarvan de prijzen zich op zo'n laag niveau blijven bewegen. De prijs van de aardappelen is gelukkig naar een wat hoger niveau opgeschoven. Laten we hopen dat deze verhoging zich nog wat. blij ft doorzetten. De laatste weken is het ploegwerk zeer vlot gevorderd. Vele bedrijven zijn al vrijwel klaar, terwijl op sommige bedrijven het klaarploegen afhankelijk is van het rooien van de laatste sui kerbieten. Het ploegwerk is onder deze droge omstandigheden in het algemeen goed, jammer is het dat sommigen ook nu nog geen kans zien om stoppels of groenbemesters netjes onder te ploegen. Het ploegwerk moeten we toch zien als de basis voor het volgende te verbouwen gewas. Nu de eerste decade van deze maand alweer is verstreken, kun nen we in West Zeeuws-Vlaanderen terug zien op een najaar waarbij vrijwel al het veldwerk gedaan kon worden onder bijna optimale weersomstandigheden. Stagnaties in het ploeg-, oogst-, of zaaiwerk kwamen bijna niet voor. We konden als het ware rustig onze gang gaan. En diegenen die naar de mening van anderen toch wel veel risiko namen hadden dit keer het geluk aan hun zijde. De struktuur van de bouwvoor heeft weinig of niet te lijden gehad. Daar waar tarwe is gezaaid in een grofkluiterig zaaibed heeft men vaak terecht afgezien van een herbicidebespuiting. Na de winter, als deze kluiten op natuurlijke wijze zijn uiteen gevallen, kunnen ook dan passende herbiciden worden ingezet. Alleen is dan het onderzaaien van groenbemesters niet altijd meer mogelijk. Reeds op veel percelen staat het tarwegewas al weer te groeien. Opvallend is het dat er steeds meer nauwer wordt gezaaid is de zaaidatum gemiddeld genomen wat ver vroegd. Veel tarwetelers hebben blijkbaar de gepubliceerde ar tikelen over de teeltwijze in Noord-Duitsland goed gelezen en menen dit systeem deels over te kunnen nemen. Wij durven te betwijfelen of al deze verhalen wel de algemene situatie uit genoemd gebied weergeven. Het afgelopen jaar waren ook bij ons de opbrengsten zeer hoog. Zou men daar al enkele jaren tot deze hoge opbrengsten zijn gekomen dan hadden we dit wel eerder vernomen. We zullen moeten afwachten hoe de ver schillen in de komende paar jaren zullen zijn. Naast resultaten van onderzoek uit ons land weten we dan wat ons te doen staat. We zijn ook al begonnen met de laatste akkers op wintervoor te ploegen. Enkele grasgroenbemesters zijn vooraf doodgespoten met Gramoxone: soms alleen de kopeinden. Als het onderploegen niet goed gaat kan evengoed voor het ploegen deze maatregel worden genomen, dan in het voorjaar de opslag dood te spuiten. Langs de grensstrook staan nog steeds enkele tientallen ha was- peen in de grond bestemd voor twee Belgische fabrieken. Oor zaak is meer opbrengst dan verwacht werd. De "Hollandse" boer blijft er nu mee zitten en kan naar zijn centen fluiten voor het verhuren van zijn land. Overigens verloopt de afzet van witlofwortelen evenmin in alle gevallen naar wens. Maar daar vraagt de teler wel een beetje om want een kontrakt is nauwelijks of niet aanwezig. Op Noord-Beveland wordt druk gebruik gemaakt van het zeer gunstige najaarsweer. De werkzaamheden vlotten zeer goed. Er wordt veel tarwe gezaaid. De rassen Okapi en Arminda wel het meest. Maar ook de andere rassen worden gezaaid. Er zal een behoorlijke rassenspreiding zijn. Het wordt onder gunstige voorwaarden gezaaid. Men gebruikt in veel gevallen meer zaaizaad dan door de voorlichting aangegeven. Ook een nau were rijafstand dan 25 wordt meer toegepast. Men heeft ver moedelijk veel gelezen over de duitse teelt methode en wil hier ook wel eens 10 tons tarwe telen. De bieten gaan langzaam weg. Maar wel volgens de door de fabriek gestelde termijnen. Men ziet nog weinig grote voorraden op de bedrijven. Er moet nog veel gerooid worden. De kg-opbrengsten lijken erg goed ook de gehalte's zijn hoger dan dat we de laatste jaren gewend waren. Het is te hopen dat we hier tenminste eens geld van maken. Voor de rest is het nog steeds bedroevend slecht. Men vraagt zich steeds meer af "Waar gaat dat naar toe" Dit kan toch niet lang meer duren of er moeten klappen gaan vallen. De stemming is vrij gelaten. Enkele jaren geleden was de stem ming fel en misschien wat onbeheerst. Toch is het nu financiël een stuk slechter dan toen. Er zal toch werkelijk verandering moeten komen. Men is op een ontzaggelijke manier aan het investeren. Men eet z'n eigen bedrijf op. Straks als het werk aan de kant is, begint het vergaderseizoen weer. We zullen van de winter weer gezamenlijk onze schouders onder de grote proble men moeten zetten en zoeken naar een oplossing. En ons niet met kluitjes in het riet laten sturen. Heel Nederland moet een stapje terug doen. Maar de landbouwniet een hele weg. Wij zijn altijd inflatiebestrijders geweest. Waarschijnlijk het meest van elke bedrijfstak. Nu zijn we er ook het meest de dupe- van geworden. Dit is zeer onrechtvaardig. Binnenkort begint de jaarlijkse rondgang langs de kringen. Hopelijk zullen alle afde lingsbesturen hier aanwezig zijn. Zeker nu het op een avond gepland is. Tot ziens op 14 november 19.30 uur in Kamperduin. Er komt nu goed tekening in de werkzaamheden in De West hoek De meeste bieten zijn gerooid. Er is veel gezaaid en ook het winterland ploegen maakt goede vorderingen. De knolselderij moet op vele plaatsen nog gerooid worden. Dat de bieten uit de grond zijn betekent weer een zorg minder voor de boer. Met 't machinaal rooien blijft het toch wel riskant, dat met veel vorst en daarna regen, men deze oogst niet meer met machines ten einde kan brengen. Een tang en een schoffel zijn pracht instrumenten voor de hoeken, we zouden er echter niet graag grote hoeveelheden mee uit de grond trekken. Al liggen de bieten aan de hoop, dat betekent nog niet, dat zij risikovrij zijn.Eer de laatste bieten verwerkt zijn op de fabrieken zal wel 't kerstmis zijn. Iedereen kan wel tellen hoeveel weken dat zijn en hoeveel weken dat kunnen zijn met kans op vorst. Met goed, maar toch somber weer is een mens wel eens geneigd te pessimistische beschouwingen te geven. We doen dat niet en hopen er maar op, dat de weergoden ons goed gezind blijven. We schreven u al: er is ook veel gezaaid. De eerst gezaaide tarwe staat er prima op. Er is overigens heel veel tarwe gezaaid! Je zou zo zeggen in 1979 zullen er zeker verschuivingen in ons akker- bouwareaal optreden. Want een ha grond kun je maar een keer met een gewas betelen en nu lijkt het er wel op, of de halve Westhoek met tarwe is bezaaid. De kollega's, die knolselderie telen in de Westhoek (en dat zijn er nogal wat) hebben na de bietenoogst nog een extra karweitje. De knollen zijn goed dit jaar. De prijzen op de vrije markt zijn niet zo denderend. Degenen die op kontrakt telen zullen on danks niet te hoge prijzen er toch wel goed uit tevoorschijn komen. In wezen is dat met de gehele kontraktteelt. Wanneer je een extra opbrengst hebt zit het wel goed. Maar dit is met ieder gewas. 't Ploegen is het laatste bedrijf van de akkerbouwer. Wanneer hij echter met de andere werkzaamheden klaar is en bij kan onaf gebroken blijven ploegen, dan is dit laatste bedrijf snel beëin digd en 't ziet 'er dan ook naar uit dat velen vroeg aan de winterslaap kunnen beginnen. Wij vinden, dat ze het verdiend hebben! Noteert u alvast: VRIJDAG 5 JANUARI 1979 Zeeuwse Spuitdag Prins van Oranje - Goes r*3 \\«5' ;;y -•".-TV r* \\n W\\ jf/r'. A v V SSJ POSTBUS 22-ENKHUIZEN Advertentie IM PACHTNORMENBESLUIT 1977 GEWIJZIGD Bij Algemene Maatregel van Bestuur is sedert 28 oktober j.l. het Pachtnormenbesluit 1977 gewijzigd (Staatsblad no. 534). De 80%-toeslag op de pachtnormen voor bouw- of grasland, voor zover dit wordt gebruikt voor de teelt van grove tuin bouwgewassen, is vervallen. Tevens is de toeslagregeling in de sierteeltsektor uitgebreid tot alle siergewassen, aangezien de hogere financiële resultaten niet beperkt blijven tot de sierbol- en sierknolgewassen. Bij talrijke proeven met zaadontsmettingsmiddelen bleek steeds weer, dat de percelen, waar met het kwikvrije Bayer-produkt Neo-Voronit ontsmet zaad was uitgezaaid, door vogels met rust werden gelaten. Vanzelfsprekend werd dit "repellent- effekt" aan een nauw keurig onderzoek onderworpen en ook uit de op basis van dit aspekt opgezette proeven waren de gunstige resultaten steeds duidelijk waarneembaar. Het stemt tot voldoening te kunnen mededelen, dat in de toela ting voor dit middel thans ook is opgenomen, dat dit ontsmet tingsmiddel tevens een vogelafwerend effekt heeft op o.a. fa zanten, duiven en kraaiachtigen. KNOLSELDERIJ LAND is goed geschikt voor suikerbie ten. Diverse malen is in de praktijk gebleken dat suikerbie ten goed groeien op knolselderijland. U heeft geen last van opslag en knolselderijland is vaak schoon land. Alleen bij stengelaaltjes kan het beter zijn geen suikerbieten na knol selderij te telen. Natuurlijk moet U niet meer suikerbieten telen dan uw bouwplan toelaat. Ook knolselderij kan daar niets aan veranderen. HET IS NOG STEEDS zo dat bij de eerste vorstdag het loof van de knolselderij bevriest en bij de 2e vorstdag ook de knollen. Het is maar dat u het weet. Want knolselderijtelers nemen vaak grote risiko's door de oogst steeds maar uit te stellen. Een half ei is toch nog beter dan een lege dop of bij knolderij, beter een iets kleinere knol dan een bevroren gewas. KONTRAKTTEELT geeft zekerheid over afzet en prijs. Maar niet over kilo's per ha., kwaliteit en vakkennis van de teler. Sluit niet te gauw een kontrakt vooreen teelt die u niet kent. Neem eerst voldoende de tijd om na te gaan hoe de gemiddelde opbrengstverwachting is en welke gevolgen het heeft voor uw bouwplan. Beter minder zekerheid over afzet en prijs dan een "kater" na de teelt. WITLOFLA ND STA A T BEKEND om zijn opslag. Zelfs het kleinste stukje witlofwortel zorgt voor een opslagplant in het komende jaar. Als U dat weet, zult U niet gauw een "hak"vrucht na witlof gaan telen. Gelooft U het niet? Dan komt II er wel achter! OOK BIJ LA TERE zaai van wintertarwe is het goed mo gelijk een Iste klas zaaibed te maken, mits het ploegen goed verloopt. Bewerk de grond direkt na het ploegen met egge of motoregge en zaai direkt daarna de tarwe. Door niet te grote oppervlakten aan te nemen, kunt U met dit systeem toch een goed zaaibed krijgen. A Heen bij een goed zaaibed kunt U in 1979 een hoge tarwe-opbrengst verwachten. BIJ DE LA A TSTE keer beweiden, worden op verschillende nieuw ingezaaide percelen veel graspolletjes uitgetrokken. Dit kan een gevolg zijn van vreterij door insekten, maar ook doordat de bovengrond gewoon te los is. Is dit laatste het geval, dan helpt na het uitschoren, zwaar rollen het beste. Het minste dat de graswortels rond deze tijd de grond raken, zetten de wortels zich vast in de bovengrond. NOGMAALS KONTROLEER de grasmat op onkruiden zodra het vee is opgestald. Let hierbij ook op jonge kiem- plantjes. Zij zorgen volgend jaar voor minder grasopbrengst en een snel in kwaliteit achteruitgaande grasmat. Laat het niet zover komen en bel de loonspuiter dat hij snel een einde maakt aan het leven van deze onkruiden die Uw alleen maar geld kosten. IEDERE HERFST is het weer vechten tegen de tijd om met de bouw van nieuwe stallen voor de winter klaar te komen. De grootste reden van dit euvel is het te laat beginnen met overleggen en plannen maken. Wilt U volgend jaar bouwen, wees dan gewaarschuwd en begin nu met het maken van plannen en berekeningen en vraag hierna direkt om de nodige vergunningen. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 11