Steeds meer boeren verdienen te weinig Jaarverslag S.E. V. der Z.L.M. 77178 D e sociaal ekonomisché voorlichting blijft gericht op de so H et verslag over het afgelopen jaar toont aan dat de mensen bij de Z.L.M. voorlichting geen werk tekort kwamen. Een in drukwekkende hoeveelheid aktiviteiten kwamen er aan de orde. Bedrijfsovername bijvoorbeeld is een van de onderwerpen waaraan aandacht wordt geschonken. In 171 gevallen werd hierover advies uitgebracht, vooral de overname in eigendom vroeg vanwege de hoge grondprijs veel overleg. Eveneens wordt er veel voorlichting gevraagd over maatschappen als samen werkingsvorm tussen vader en zoon. In 128 gevallen werd men betrokken bij de financiering. Het zou te ver voeren om aan alle zaken aandacht te besteden. Maar juist door de veelheid van het werk zal menig Z.L.M.-er wel eens kontakt hebben gehad met de diensten van de voorlichting. Bij wie moet U zijn wanneer U voorlichting van de S.E.V. wenst Voorlichting over: ing. J. Markusse (hoofd afd. voorlichting) A. Lindenbergh G.T. Middelkoop- v.d. Ploeg C.J. v. Maldegem- Markusse A. van Oosten P. Tigchelaar J.P. van Wijck De S.E.V. van de Z.L.M. Kantoor Z.L.M.: Grote Markt 28, Goes, tel. 01100-21010 Stationslaan 4, Zevenbergen, tel. 01680-23730 Onderzoek naar mogelijkheden tot aangepaste agrarische bebouwing I teeds meer zelfstandigen kunnen geen volledig inkomen halen uit hun bedrijven, aldus lezen we in het jaarverslag van de afdeling voorlichting van de Z.L.M. Het zijn vooral de akkerbouwbedrijven met een geringe omvang dieindien de prijzen van de vrije produkten het laten zittei^een te laag inkomen behalen. De melkveehouderijbedrijven kunnen ondanks hun soms geringe oppervlakte grond met een behoorlijke eenheid melkvee een redelijk tot goed inkomen behalen. In de fruitteelt vindt er mede dank zij de uitgevoerde en in uitvoering zijnde ruilverkaveling een verjonging voor een aantal ondernemers plaats van de fruitopstanden, wat perspektieven biedt. In de tuinsektor zowel onder glas als in de volle grond daalt het aantal ondernemers in sterke mate. Vele ondernemers zijn zich bewust dat zij andere wegen moeten gaan bewandelen, de meesten kiezen voor behoud van hun grond en gebouwen en zoeken elders werk, hetzij voor het gehele jaar of een gedeelte van het jaar. Anderen, in Noord-Brabant aanzienlijk meer, dan in Zeeland zetten een tweede poot onder hun bedrijf, door het aantrekken van een produktietak in de vorm van varkens, kippen en/of mestvee. Weinig grond voor bedrijfsvergroting O pvallend is dat het aantal melkveehouderijbedrijven nog steeds afneemt, ook bij die bedrijven die enige jaren terug met het tankmelken zijn begonnen. Ook al kwam er in Zeeland enige opleving in de bouw van ligboxenstallen/toch bleef dit aantal beneden het gemiddelde. In Noord-Brabant daarentegen steeg het aantal van deze stallen met rasse schreden. De grond die vrij komt voor bedrijfsvergroting is zeer gering en slechts van betekenis voor en hele ondernemers doch niet voor de struktuur van de "landbouw" in ons werkgebied. De trend in de ontwikkeling van de "landbouw" zal verlegd moeten worden van "hoe meer, hoe beter" naar "niet meer, maar beter" en hiermee wordt bedoeld de techniek van het veehouden, de techniek van de plantenteelt, de techniek van de grondbewerking e.d. Veel vraag naar voorlichting ciale en ekonomische aspekten van het gezin in relatie tot het bedrijf. Naar deze voorlichting is bijzonder veel vraag, het gaat hierbij vooral om de mens op dat bedrijf en het is ook zeer goed tot de praktijk doorgedrongen dat de medewerkers van de Z.L.M. trachten gezamenlijk met hen ook deze individuele belangen, hoe klein ze in andermans ogen ook zijn, te behartigen. In het afgelopen jaar werden we betrokken bij zeer veel be drijfsovername^, waarbij in de gezinssfeer in praktisch alle ge vallen een oplossing kon worden gevonden. De financiering die hierbij altijd te pas komt leverde geen moeilijkheden op het is veel meer de vraag of de jonge ondernemer de financierings lasten op kan brengen. Ook de groepsvoorlichting funktioneerde goed, het aantal le zingen, kursussen en gespreksgroepen welke we samen met an derenorganiseerden en verzorgden was groot en vereiste veel tijd en aandacht. De belangstelling en het enthousiasme waarmee vooral ook door de vrouwen aan deze aktiviteiten wordt meegewerkt is plezierig en werkt voor ons stimulerend. Het is gelukkig, in dit verslag te mogen stellen dat de praktijk de voorlichting weet te vinden en de voorlichting de praktijk. We moeten er aan blijven werken, de vertrouwenspositie die de afdeling voorlichting bij velen heeft, te behouden zoals die in het afgelopen jaar was. Hetzelfde geldt voor de goede samen werking die er was met mensen en diensten waarvan welke zich oók inspannen voor "de landbouw" en de mensen die er in werken. Verder dient de bedrijfstak "landbouw" en zij die daar in wer ken onder ogen te zien: dat iedere tijd haar eigen vraagstukken en problemen kent dat we deze gezamenlijk tegemoet moeten willen treden door: geloof te hebben en te behouden in je eigen zaak het doel waar naar we streven in het oog te houden te luisteren naar signalen uit de samenleving en daarop in te spelen de mogelijkheden voor de bedrijfstak landbouw en het bedrijf uit te buiten doorzettingsvermogen te bezitten bij tegenslag initiatieven te durven nemen. Veel werk verzet in 77 78 Welvaart en welzijn blijven de doelstelling O ok voor het komende seizoen heeft men wederom veel ak tiviteiten op het programma staan waarbij als doelstelling blijft dat de welvaart en het welzijn van de agrarische bevolking wordt bevorderd. Naast de groepsvoorlichting blijft de individuele voorlichting een bijzonder belangrijke plaats innnemen. Hertogenhof 5, Goes telefoonnr. 01100-16838 Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren Galgenweg 23, Zevenbergen telefoonnr. 01680-25991 Noord-Brabant Dirk de Botsdijk 6, Lage-Zwaluwe telefoonnr. 01685-338 Noord-Brabant Esdoornstraat 22, 's- Gravenpolder telefoonnr. 01103-1653 Zeeland Wemeldingseweg 10, Kapelle telefoonnr. 01102-2110 tuinbouw- en fruitteeltbedrijven, Zeeland Bogerdweg 24, Dreischor telefoonnr. 01112-353 Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland Geulstraat 32, Terneuzen telefoonnr. 01150-17856 Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen bedrijfsovername daarbij rekening houdend met de ekonomi sche, sociale en juridische aspekten; bedrijfsfinanciering gericht op een verantwoorde voortzetting, aanpassing en verandering in het bedrijf; samenwerking tussen vader en zoon, met andere ondernemers, en de daarbij te treffen regelingen; grondzaken en pacht met de daarbij behorende wetten en rege lingen, zoals pachtwet, grondbank, voorkeursrecht, vervreem ding landbouwgronden; financiële-Fegelingen in het gezin gebaseerd op voortzetting be drijf, doch ook bij studie of elders werkende kinderen; sociale voorzieningen welke zijn er, welke mogelijkheden bie den ze; partikuliere verzekeringen budgettering in relatie tot het bedrijf- sinkomen en het besteedbaar inkomen; bedrijfsbeëindiging waar krijgen we mee te maken, waar moeten we op letten; ruimtelijke ordening denk eens aan bestemmingsplannen, bouwvergunningen, beheers- en onderhoudsovereenkomsten en ruilverkavelingen; milieu en alle wetten die er zijn op dit gebied o.a. hinderwet, wet verontreiniging oppervlaktewateren; kontrakten het adviseren over en bij de totstandkoming; regelingen door U wegwijs te maken in de regelingen die in Uw bedrijfs- en/of gezinsomstandigheden passen; Hebt U vragenNeem kontakt met de S.E.V. Dat betekent: Sociaal Ekonomische Voorlichting voor boer, tuinder en zijn gezin. Men doet dit: Bij U aan huis; op spreekuren; via kursussen; in gespreksgroepen; door middel van lezingen; dus overal waar U dit wenst. Over vragen die verband houden met de sociale, de ekonomi sche en de menselijke situatie van de boer en tuinder en zijn gezin in deze samenleving. De werkgroep Monument en Landschap bezint zich op de in de Relatienota gedane aanbevelingen voor extra welstandseisen ten behoeve van waardevolle historische bebouwing in kui tuurlandschappen. De werkgroep beziet tevens of het. mogelijk is tot standaardontwerpen te komen. Dit o.m. antwoordt staatssekretaris Wallis de Vries (kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk) mede namens minister Van der Stee (landbouw) op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid De Boois. Met betrekking tot twee situaties in proefgebieden nationaal landschapspark wordt onderzocht hoe een beleid, gericht op het behoud van de daar voorkomende bouwkundige waarden, daaronder begrepen de agrarische bebouwing, kan worden ge voerd. Van de uitkomsten van dat onderzoek zal de toekomstige gedragslijn van de overheid ter zake van aangepaste agrarische bebouwing in waardevolle kuituurlandschappen in belangrijke mate afhangen. Eert dan kan worden bezien of er mogelijkhe den zijn, en zo ja, welke, om op enige schaal tot aangepaste agrarische bebouwing in bedoelde landschappen te komen. Tot dusver hebben vijf agrarische ondernemers een subsidie gevraagd in de meerkosten verbandhoudende met aangepaste agrarische bebouwing zoals omschreven in de Relatienota. Vier aanvragen zijn nog in overweging. In het vijfde geval is boven het subsidie uit hoofde van Monumentenzorg voor res tauratie van een bedrijfsgebouw subsidie verleend, omdat de kosten van nieuwbouw goedkoper waren dan het restaureren met restauratiesubsidie. Bij de voorbereiding van dc subsidieaanvragen hebben de kon- sulentschappen een rol gespeeld. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 9