KNLC KOMMENTAAR Begrijpt u altijd wat u ondertekent? D e laatste tijd worden we weer gekonfronteerd met ver kopers van aardappelen die een koopbrief hebben onder tekend die als volgt luidt: N u ontstaat er een geschil. Dit kan zijn dat het terra-percen tage te hoog is naar de koper zijn zin, dat er teveel beschadiging in de partij zit naar de koper zijn zin, dat de aardappelen niet op N u al weer meer dan drie jaar geleden verschenen de zgn. drie groene nota's, waarin de relatie tussen landbouw en landschap een belangrijke rol speelde. Met name de landschapsparkge dachte en de idee om via beheersovereenkomsten boeren scha deloos te stellen voor nadelige gevolgen die natuur- en land schapsbescherming op hun inkomen zal hebben, werden in deze nota's gepresenteerd. Nu de Tweede Kamer eindelijk aan de behandeling van deze zaken toe lijkt te komen, is de vraag ge rechtvaardigd, wat er in de afgelopen drie jaar op dit gebied is gebeurd. Vooral wat de proeven met de landschapsparken betreft en de vorderingen in verband met beheersovereenkomsten. Bij het bezoek dat we als dagelijks bestuur van het KNLC in sep tember aan het proefgebied Noordwest-Overijssel brachten, heb ik al aangegeven dat wij er verstandig aan zouden doen de land schapsparkgedachte maar zo snel mogelijk te vergeten. Dat heeft nogal wat pennen in beweging gezet. Kamerleden en staatsse- kretaris Wallis de Vries van CRM, haastten zich om te verklaren dat het landschapspark zeker nog niet heeft afgedaan. Inmiddels evenwel lijkt mijn voorspelling dat over een paar jaar niemand meer over landschapsparken praat, veel reeëler dan sommige politici deden geloven. Immers, bij een bezoek aan Winterswijk heeft de CRM-staatssekretaris zelf aangegeven dat hij in het vervolg liever wil praten over zgn. aandachtsgebieden. Het Landbouwschap heeft deze week in een brief aan de Tweede Kamer er met klem op aangedrongen het omstreden begrip "na tionaal landschapspark" te verlaten. N atuurlijk gaat het in alle diskussies niet in de eerste plaats om de naam landschapspark. Waar het mij in Overijssel om ging en wat we ook in het Landbouwschapsstandpunt weer terugvin den is dat het in de huidige, Nederlandse praktijk toepassen van de landschapspark-formule geen enkele werkelijke oplossing lijkt te bieden. Vooral praktisch aan de gang gaan met een toe passing van de relatienota voor gebieden waar iedereen het over eens is dat daar beperkingen omwille van natuur- en land schapsbehoud gewenst zijn, wordt door het landschapspark-idee eerder afgeremd dan bevorderd. Waar we volgens mij naar toe moeten is dat de aandacht gekoncentreerd wordt op die gebieden waar wezenlijk belangrijke natuur- en landschapswaarden aan dc orde zijn en waar beheersovereenkomsten goed werk kunnen doen. Zoals bijvoorbeeld in Noordwest-Overijssel. Alle groepe ringen zijn het daar eens over een beheersgebied van 12.000 ha. Wel, laten we daar dan onmiddellijk met de praktische toepas sing van beheersovereenkomsten beginnen. En niet blijven trachten heel Noordwest-Overijssel, inklusief de voortreffelijke W e dachten van wel: er zijn algemene handelsvoorwaarden voor de koop en verkoop van aardappelen door telers aan han delaren met bijbehorend arbitragereglement, vastgesteld door het Landbouwschap te 's Gravenhage, en de V.B.N.A., Vereni ging tot Behartiging van de Nederlandse Aardappelhandel te 's Gravenhage. Einde landschapsparkgedachte Beleid richten op praktijk Nederland leidt Ghanese landbouw/voorlichters op Vereniging voor boeren en tuindershulp in Zeeuws-Vlaanderen De ondergetekendewonende te verklaart te hebben gekocht van: Naamadreswoonplaats die, zoals blijkt uit de mede-ondertekening, volgens on derstaande genoemde voorwaarden voor export-binnen land of veldsgewas een hoeveelheid vankg of ha konsumptieaardappelen hebben qekocht. ras grondsoort Prijs betaling plaats van levering tijd van levering Verder staat er dan dat op zo een transaktie toepasselijk zijn de Algemene Verkoop- en Inkoopvoorwaarden van de firma waaraan wordt geleverd, die de wederpartij verklaart volledig te kennen en dat deze voorwaarden zijn gedepo neerd op ten Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te tijd afgeleverd worden naar de verkoper zijn zin en wat dies meer zij. Onze vraag is dan altijd: "wat staat er in die Algemene Verkoop- en Inkoopvoorwaarden van de zaak waar je de koop mee hebt gesloten." We horen dan in 99% van de gevallen: "dat weten we niet, die hebben we niet gelezen." Dat antwoord komt bij ons dan nogal vreemd over, want de koopbrief is wel ondertekend, en men bevestigd door die ondertekening dat men op de hoogte is. Kan het ook anders: Deze voorwaarden zijn in werking getreden en gedeponeerd ter Griffie van de Arrondissements Rechtbank te 's Gravenhage op 1 juli 1974. Dit zijn dus voorwaarden, vastgesteld door het landbouwbe drijfsleven en de Vereniging van Aardappelhandelaren teza men. Er zou al veel narigheid kunnen worden voorkomen indien iedere boer en iedere handelaar deze algemene handelsvoor waarden voor de koop en verkoop van aardappelen van toe passing zou verklaren in de kontrakten die hij sluit. Verder zou het van belang zijn dat iedere aardappelteler het boekje alge mene handelsvoorwaarden voor de koop en verkoop van aard appelen door telers en handelaren met het arbitragereglement in zijn bezit zou hebben. Dit boekje is gratis verkrijgbaar bij het Landbouwschap, afdeling Pers en Voorlichting, Raamweg 26, 2596 HL 's Gravenhage, of telefonisch via nr. 070 - 656920, tst. 228 of 229. Nog enige algemene opmerkingen: Zou u vanaf nu alstublieft alleen die papieren willen ondertekenen die u a. goed hebt doorgelezen, en waarvan u b. hebt begrepen wat erin stond c. de konsekwenties ervan hebt overzien d. als u ze niet begrijpt, wilt u ze dan niet ondertekenen voor u ze hebt begrepen, liefst na inlichtingen te hebben ingewonnen bij een deskundige. Waarom we dit schrijven: Eigenlijk alleen omdat er slecht gelezen wordt, en men dan later van anderen verlangt dat ze ijzer met handen breken. J.M. landbouwgebieden als zogenaamde bufferzones, onder de rela tienota te brengen. Datzelfde geldt eigenlijk ook voor zeer veel andere gebieden, waar landbouw en natuur- en landschapsele menten naast elkaar bestaansrecht hebben. Mede gezien de be perkte financiële speelruimte lijkt een beleid gericht op snelle toepassing van beheersovereenkomsten in gebieden met wezen lijke knelpunten voor zowel de landbouw als het natuur- en landschapsbehoud de beste oplossing. Buiten deze knelpuntge- bieden dient het planologisch beleid naar mijn mening dan zoveel mogelijk erop gericht te zijn dat de belangrijkste elementen van het landschap kunnen worden gehandhaafd, zonder dat de boer daarbij dusdanig zware beperkingen krijgt opgelegd dat hij voor een inkomensvorming op beheersvergoedingen is aangewezen. Kortom: een beleid van meer direkt doen en prioriteiten stellen en minder praten en studeren. Wat dat betreft hoeft de CRM- staatssekretaris voor mij ook niet naar Engeland om landschap sparken te bestuderen. Veel beter ware het dat hij meer tijd uittrok om in de praktijk met boeren en hun organisaties tot konkrete zaken te komen. Hij zal daarbij snel gewaar worden dat de zorg voor een zich ontwikkelend landschap wel wat anders is dan Haagse Monumentenzorg. LUTEIJN. Nederland zal Ghana helpen bij het opleiden van landbouw- voorlichters. Een overeenkomst met Ghana hierover heeft de instemming van de Ministerraad gekregen. Met de hulp is een bedrag van 3.931.000 gemoeid. De Nederlandse hulp zal bestaan uit het beschikbaar stellen van een aantal deskundigen en technische uitrusting. Verder zal een aantal studiebeurzen aan Ghanese en andere Westafrikaanse deskundigen worden toegekend en een studio voor de produktie van radioprogramma's worden ingericht. Het onderwijsprojekt draagt de naam 'Trend": Training in Rural Extension for National Development. De vereniging is opgericht om op land- en tuinbouwbedrijven, waar om diverse redenen o.a. ziekte, de exploitatie verstoord zou kunnen worden, door de bij haar in dienst zijnde bedrijfs- verzorgers hulp te verlenen. Daarnaast biedt de vereniging aan haar leden de mogelijkheid om tegen een verhoogde kontributie, deel te nemen aan een reduktieregeling, welke hen recht geeft op een gereduceerde uurvergoeding bij arbeidsongeschiktheid gedurende 51 kalen- derweken. Ter informatie: Eerst na 1 jaar van arbeidsongeschiktheid kan men in aanmerking komen voor een uitkering krachtens de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet. Ter stimulering van deze reduktieregeling stelde het bestuur van het O. en S.-fonds voor de Landbouw een subsidie per lid beschikbaar, welke t/m 1980 gegarandeerd is en wel op 170,- in 1979 en 180,- in 1980 per lid. Tijdens de maand november kunt U zich aanmelden als lid van door op een Franse boerderij. Mij zijn daarbij enkele zaken opgevallen die een afwijkende situatie doen kennen in vergelijking met onze Nederlandse toestanden. De boerderij is gelegen aan de Marne in de omgeving van Chateau- Thierij. Ongeveer 55 jaar geleden emigreerde een Zeeuws- Vlaamse boerenzoon en pachtte dit bedrijf van ongeveer 100 ha. Het is een gemengd bedrijf met 16 ha weiland en 85 ha akkerbouw thans deels eigendom en deels pacht. De pacht was vorig jaar opnieuw aangegaan door de zoon van de emigrant voor een periode van 24 jaar. De pachtprijs was afhankelijk gesteld van de prijs van de landbouwprodukten en bedroeg (inklusief de gebouwen) de tegenwaarde van 811 kg tarwe. Een soort indexering dus die gebonden was aan de prijs van de tarwe. Deze methode van pachtvaststelling is regel en de tarweprijs wordt officieel genoteerd. De prijs was omdat een kontrakt van 24 jaar was gesloten iets hoger dan in het geval een kontrakt van 12 jaar was aangegaan. De verpachter leverde een grotere prestatie en dat kwam in de prijs tot uitdrukking. De verhoging was ongeveer 5%. De pachter was zeer ingenomen met deze regeling. Wij kennen dit niet, maar deze prijsverhoging als vergoeding voor zulk een langdurig kontrakt sprak ons erg aan. Het onderdeel veehouderij werd uitgeoefend door het fok ken van charolais-kalveren van eigen koeien. Deze kalveren werden geboren in februari/maart en als zuigkalveren op gefokt. Het was een mooi gezicht 35 koeien met hun kalveren te zien lopen in een geheel door een bos omzoomde weide. De laatste tijd werd bijgevoederd en koeien en kalveren verkeerden in blakende gezondheid. Het bedrijf was van tuberculose- en brucelose vrij. De kalveren werden binnenkort verkocht en de te verwach ten prijs bedroeg ongeveer Frs. 3000 a frs. 3500 dat is dus f 1.5Ó0,— a f 1.750,— per stuk. Het gewicht van de kal veren werd geschat op ruim 200 kg. Het onderdeel akkerbouw vertoonde veel overeenkomst met de bedrijven in ons gebied. Het bouwpian voor 1978 was: Suikerbieten 19.- ha, tarwe Tarwe 36,- ha, Wintergerst 10,- ha, Mais 10,- ha en veld- bonen 10 ha. Met belangstelling hebben wij kennis genomen van de be paling van het gewicht der te leveren bieten wat plaats vond op 25 oktober 1978. Daartoe kwam een groep van 4 personen op het bedrijf, een landmeter met zijn 3 helpers. Bepaald werden de aantallen bieten per ha en het gewicht van een zeker aantal bieten. Daartoe werd met een meetband van 20 meter via lengte- en dwarsprofielen het aantal bieten per ha bepaald. Dit aantal beloopt normaal 100.000 a 110.000 bieten per ha. Er wordt dus erg nauw gezaaid. Een aantal bieten werd gestoken, in zakken gedaan en met een lood verzegeld, die gaan dan naar de fabriek om het gewicht, het suikergehalte en de tarra te bepalen. A Is de landmeter van het veld is en de berekeningen uitge voerd staan de geleverde hoeveelheden vast. Het was een gewichtige dag dat bleek duidelijk, de land meter met zijn helpers, in totaal 4 personen en de boer zijn helpers waaronder zijn geburen, in totaal waren 12 personen dienstbaar aan het vaststellen van het gewicht van de bieten. Het was ook warm die dag en een ander produkt van de Franse landbouw zorgde voor een koele verfrissing gedu rende die spannende bezigheden. Tot slot, de streek waar ik was is die van de teelt van de druiven die de champagne leveren. Het jaar 1978 is echter voor die teelt zeer teleurstellend geweest. Een van de slechtste jaren van de laatste decennia. Te veel regen, te weinig zon en te kleine druiven. Niettemin was het erg interessant kennis te nemen van akkerbouw, weidebouw en druiventeelt in deze ook land schappelijk prachtige omgeving. Paauwe. de vereniging zonder het entreegeld 300,— te moeten beta len. Dit bedrag is in de overige maanden wel verschuldigd wanneer men zich aanmeldt als lid. Gezien de ontwikkelingen in de laatste jaren, waarin veel be drijven éénmansbedrijven zijn geworden, die mede door spe cialisatie, vaak moeilijker dan voorheen een beroep kunnen doen op buren c.q. berden, kan een aanmelding als lid van de vereniging en ook als deelnemer aan de reduktieregeling, van groot nut zijn in het totale pakket van risikodekking. Aanmelding in november heeft dan het extra voordeel van een gratis entree. Inlichtingen en aanmelding bij: C.R.E. Cornelissens, sekretaris, Cambronsedijk 7, Vogelwaarde, tel. 01140 - 2108; J.J.M. Kips, administrateur, Dorpsstraat 31, Graauw, tel. 01143 - 278 of 330. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 3