o p vrijwel alle bedrijven waar fruit wordt geteeld, zal men deze week zijn klaar gekomen met de pluk. Slechts sporadisch zag men de vorige week hier en daar nog appels hangen. Opmerkelijk is de groei van de vruchten welke er de laatste veertien dagen is opgetreden. Degenen die laat hebben geplukt, mochten bijzonder veel kilo's oogsten. Toen er dezer dagen weer oogstverwachtin- gen voor appels en peren werden bekend gemaakt voor wat be treft de E.Ë.G.-landen, lazen we daarin dat voor wat Nederland betreft er geen wijziging is gekomen in de verwachting ten op zichte van ruim een maand geleden. Wanneer dat landelijk zo is, betekent het dat het elders zal tegenvallen, want in ons gebied is de oogst in de meeste gevallen aanzienlijk groter geworden dan tot voor kort werd verwacht. Op verschillende bedrijven was 20-30% meer plukken dan werd verwacht, geen bijzonderheid bij het ras Golden Delicious, zeker niet wanneer men laat heeft geplukt. Dat is ook te zien aan de fustvoorziening bij de veilingen die bijzonder krap is geworden en soms zelfs tekorten vertoont, terwijl alle veilingen na de opgaven van de teler in augustus nog in de mening konden verkeren dat er fust in overvloed zou zijn. Ook de koelhuizen van telers en veilingen in ons gebied zijn allemaal tot de nok toe gevuld met in hoofdzaak appelen. We vernamen dat ook in België de oogst meevalt, maar daar heeft men enorm grote problemen met de kwaliteit. Er is veel ruwschilligheid, een eigenschap van de vruchten die zich ook in verschillende delen van ons gebied in meer of minder ernstige mate voordoet. Er zijn zelfs telers die in verband hiermede hun Golden Delicious voor de vuist weg aan de industrie verkopen. Vanweg: de zeer slechte prijsontwikkeling werd hiertoe de vo rige week ook overgegaan voor de betere kwaliteiten. Zeker wanneer de vruchten klein zijn, loont het niet de moeite om tot sortering over te gaan. Dingen van de week M, Herstel van appelprijs volgend voorjaar? Hoge kg-opbrengsten niet probleemloos Voorzichtige uitbreiding Op Zuid-Beveland is de pluk van het winterfruit nu vrijwel achter de rug. Hier en daar hangt nog wat Golden Delicious of Winston, maar dat zijn dan de bekende laatste loodjes die toch voor sommigen nog zwaar wegen. Tot het laatst toe is het goed weer gebleven, zonder storm of veel regen. Op dat punt waren er weinig problemen. Er zijn dan ook weinig sporen bij het transport gemaakt en dus was er ook geen struktuurbederf van betekenis. Als één van de meest opvallende punten van het afgelopen seizoen beschouwen we het feit dat er bij de Golden Delicious geen "bladvalgolveh" zijn opgetreden. Elk jaar hadden we an ders één, twee of meer perioden waarin de Golden veel blad liet vallen. Over de oorzaak hiervan zijn al veel theoriën verkon digd. Niemand die het echter met zekerheid wist. Waarom nu echter geen bladval? Het is droog geweest, het is nat geweest, koud en warm, van alles hebben we meegemaakt. En toch bleef al het blad aan de bomen. Zou het komen omdat gedurende een groot deel van het groeiseizoen het weer doorlopend koel en vrij nat was? In elk geval staan de bomen nog steeds opvallend goed in 't blad. Dat is trouwens niet alleen met de Golden het geval. Ook de andere appel- en pererassen verloren nog weinig bla deren. Het wachten is op een paar flinke nachtvorsten, dan zijn de bomen vlug kaal. Toch zien we wel graag dat ze lang hun blad houden. We hebben het idee dat het de bloemknoppen ten goede komt en dat er voldoende tijd is om de voedingsstoffen uit het blad naar binnen in de boom te transporteren. Het is nu een poosje rustig op de fruitbedrijven. Ieder is aan 't opruimen. Men is wel in de weer, maar alles gaat in kalmer tempo. De druk is even van de ketel. Het is nu de tijd om te rooien, te herplanten, stroken te spuiten en fruit op te ruimen. En voor de kleine karweitjes die zijn blijven liggen omdat het te druk is. Dus voor achterstallig on derhoud. We verwachten in de komende weken veel aanvoer van minder houdbare appels en van fruit dat van onvoldoende kwaliteit was om in het koelhuis op te slaan. Uit andere delen van het land, o.a. uit de Noordoostpolder komen berichten over gebrek aan koelruimte en daarom veel "schuur-fruit". Als dat waar is zal het aanbod tot eind december overvloedig zijn. De appelprijs staat nu al sterk onder druk en dat zal wellicht voorlopig weinig beter worden. Toch blijven velen hoopvol ge stemd voor het naseizoen, dus voor volgend voorjaar. Er zou vooral vanuit Frankrijk zeer veel naar de Arabische landen worden uitgevoerd en als dat zo is kan er ruimte op de EEG markten komen. Telers die deze zomer op exkursie naar Noord-Italië gingen, kwamen terug met verhalen over een matige oogst, maar zeer goede prijzen. Ook voor de oogst van dit jaar kon men al reke nen, dank zij een voortreffelijk werkend afzet-systeem, een gul den per kilo. Als je dat allemaal, hoort, dan is er geen goedkoop fruit uit Frankrijk of Italië op de Nederlandse markt te ver wachten en dat is toch wel belangrijk. De laatste weken is de appelmarkt zonder meer slecht. Alleen de grote maten van de Cox's brengen bevredigende prijzen op, maar zelfs de maat 60-65, die voor dit ras toch nog akseptabel is en een lekkere appel oplevert, brengt afbraakprijzen op. De Cox's die men goed betaalt groeit alleen aan bomen die weinig dragen. Eigenlijk te gek, want bij een volle oogst zijn de appels al vlug te klein voor een goede prijs. Ook Golden en Goudreinette beneden de 70 mm kijkt men nauwelijks aan. Daarmee wordt de kroetgrens steeds hoger gelegd. Het is de overvloed die de ko pers steeds kritischer maakt, want als je vdbr 40 cent prima Golden en Boskoop in de grote maten kunt kopen, wat doe je dan met de kleinere maten Het verschil met vorig jaar is wel enorm groot. Toen brachten Goudreinette en Golden eind ok tober prijzen van 1,20 tot 1,50 op. Nu is er naar die rassen weinig vraag, de konsument wil in hoofdzaak Cox's, grote Cox's. Omdat die vrij schaars en duur is. Een uitvloeisel van de welvaart die er - ondanks alles - nog steeds in Nederland is? In de boomgaarden op Schouwen-Duiveland is het stil gewor den. De drukte die de pluk meebrengt is weer achter de rug. Over de weersomstandigheden tijdens de pluk mogen we beslist niet klagen. Enkele regendagen over 6 a 7 plukweken zijn in ons klimaat weinig en bij een grote oogst als in dit jaar kwam dit extra gelegen. Dat de oogst van appels dit jaar kwantitatief goed zou worden was de algemene verwachting. Toch waren de kg-opbrengsten van de bewaarrassen nog beter dan de telers hadden verwacht. Groeizaam weer begin oktober gaven bij de Golden Delicious nog een aantal mm dikte groei extra. De maat van dit ras is dit jaar goed. De schilkwaliteit laat echter te wensen over, al is dit van plaats tot plaats verschillend. Ten opzichte van de rest van Zeeland mogen we beslist niet klagen maar 10% flink verruwde vruchten doet het aanzicht van een partij geen goed. Tijdens de Golden pluk raakte de kisten voorraad van de Veiling Z.H.Z. uitgeput. Telers die laat hun kisten laten komen en helemaal op veiling fust zijn aangewezen zaten direkt in moeilijkheden. Maar ook anderen die deels eigen fust hebben of al vroeg een voorraad laten aanleggen kwamen door meevallende kg-op brengsten jn moeilijkheden, Boze woorden en verwijten worden dan al vlug gemaakt, zelfs een handge'meen op een veiling vormen het ontsierende beeld bij deze grote oogst. Een positieve kant van deze schaarste is dat een aantal telers gedeeltelijk hun oogst in grote voorraadkisten hebben geplukt en daardoor een belangrijk stuk ervaring hebben opgedaan. Bij het veiling klaarmaken kwamen ook moeilijkheden door het kisten tekort. De C.B.-dozen kwamen daardoor extra in de be langstelling. Telers die aanvankelijk skeptisch tegenover deze doos stonden zijn nu genoodzaakt om hun produkt erin te veilen en zodoende wat fust vrij te maken. Het aanbod van fruit in dozen zal dankzij het fust te kort voorlopig van betekenis blij ven. Het pijnlijke voor de telers is echter dat de handel aarzelend staat tegenover deze doos. Door een prijsgarantie hoeft dit voor de kwekers geen nadeel te zijn maar op lange termijn zal de houding van de handel zich moeten wijzigen wil deze verpak king een toekomst hebben. De hele reklamekampagne rond deze doos waarbij wordt ge suggereerd dat het beste fruit uit dozen komt is erg gevaarlijk. Voor het eventueel mislukken van deze verpakking wordt geen ruimte gelaten. Immers vrijwel alle import fruit zit in éénmalige verpakking. Om dan juist aan de verpakking de kwaliteit van het produkt op te hangen is ons inziens onverstandig. De prijzen van het fruit zijn omgekeerd evenredig aan de mee vallende kg-opbrengsten. Alleen de grotere maten Cox doen het goed, maar die zijn er in verhouding te weinig. Vogelschade door gepikte vruchten valt dit jaar mee, dankzij de gunstige temperaturen is de vogeltrek wat later op gang gekomen. Ook windschade komt weinig voor ondanks dat de pluk op enkele bedrijven tot 1 november heeft geduurd. Wel zijn de vruchten van de Winston bij de "durvers" de laatste week wat meer gekleurd, want bij de eerder geplukte partijen mankeert daar nogal wat aan. Nu de pluk aan de kant is wordt op en om de bedrijven eerst schoonmaak gehouden. Achterstallig werk en karweitjes vragen meestal dringend om aandacht. Het Financiële eind resultaat zal in de fruitteelt over 1978 in sterke mate van het gevoerde verkoop beleid afhangen. Teelt- technisch waren de omstandigheden gunstig. Ook in ons Thoolse gebied zal er weer door enkele staandglas- bedrijven gevolg gegeven worden aan uitbreiding van hun gla sareaal. Steeds meer komt tot uiting, dat de in de zestiger jaren gestichte glasbedrijven op een gezonde basis geleid worden door doelbewuste ondernemers. Vanzelfsprekend zijn er ook enkele telers in hun opzet minder goed geslaagd, welke om verschil lende oorzaken weer van het toneel zijn verdwenen. In het begin zullen allen wel eens leergeld hebben betaald, maar juist dit heeft hen nog meer samengebundeld om met uitwisseling van ervaringen, wat meer vakkennis op te doen. Met het invoeren van nieuwe teelten is er steeds gewerkt aan versteviging van hun ondernemingen, wat nodig is om een levenskrachtig geheel te krijgen. Toch is het jammer dat niet meerderen de geboden kansen indertijd beter hebben benut, om uit het kleine volle- grondsbedrijf een tuindersbestaan te verschaffen. Misschien dat de grote geldontwaarding hier ook mede schuldig aan is, zodat de wat oudere telers, wat meer kopschuw werden, om tot grote bedragen te gaan investeren. Anderzijds was ieder vrij in welke richting hij zijn onderneming wilde opbouwen. Hoe men het echter ook bekeek, men moest wel genegen zijn om voor elk bedrijfstype tot grote bedragen te investeren. Voor het intensie ve kleine bedrijf moest ook, als daar mogelijkheid voor was, grond worden aangekocht, en op een bloembollenbedrijf moesten machines worden aangeschaft om bij de tijd te zijn. Het is toch eenmaal zo, "een bedrijf dat leeft, bouwt aan zijn toe komst", want stilstand is achteruitgang.Nochthanszal men oog moeten hebben op de steeds voorkomende moeilijkheden die het vrije ondernemerschap steeds belagen. Men moet er steeds van uitgaan het oude, waar nodig af te stoten, maar men is dan wel verplicht om er iets nieuws, wat beter rendement geeft, voor in de plaats te stellen. Juist het vrije bedrijf is dikwijls kwetsbaar in tijden met minder gunstige prijzen voor de produkten. Soms kan het ons ergernis geven, wanneer men voor de radio door een zekere groepering mensen hoort verkondigen dat hier koffie gedronken wordt, en sinaasappelen gegeten worden, die gepro duceerd zijn door middel van mensen die vér onderbetaald wor den. Deze dingen zullen zéér zeker voor een groot deel waar zijn, en terecht mag daar door mensen met rechtvaardigheids gevoel opgewezen worden. Maar ergernis verwekt het, dat door diezelfde Nederlanders, nooit gewezen wordt op het feit dat zijzelf en dan zonder te protesteren, uien en aardappelen eten, die geproduceerd zijn door hun eigen landgenoten, die voor deze produkten óók zwaar onderbetaald worden. Misschien kan men beter mooi weer spelen voor iemand die veraf woont, dan mensen die naast de deur wonen! Hopelijk veranderd dit mis schien ook nog wel eens! Uit Engeland komen berichten over het tegenvallen van de appelproduktie en dat schijnt daar vooral veroorzaakt te zijn door de Bramley Seelding. In Frankrijk heeft men bij iedere raming de oogstverwachting naar boven bijgesteld. Volgens de jongste raming uit Frankrijk zal er sprake zijn van een normale tot goede appeloogst waarbij er 44% meer geoogst zal worden dan het vorig jaar. De kwaliteit van de Franse appelen is dit jaar goed. Granny Smith gaat in Frankrijk een steeds belangrijkere plaats innemen. De bomen hangen erg vol maar de vruchten zijn klein van stuk en dat zal problemen geven bij de afzet, want de meeste konsumenten van appelen in de E.E.G. prefereren Igrote vruchten. Wat dat betreft, zijn,er ook in onsland berichten over tegenvallen van de maat, met name in de Noord-Oost en Flevopolders. De kwaliteit van de Golden Delicious is daar best, evenals trouwens in Frankrijk, maar er wordt veel geoogst in de maat 60-70 mm. Vanwege het in zo grote mate aanwezig zijn van kleine maten besloot het Centraal Bureau van de Veilingen om de maat 65-75 mm van de klasse I Golden Delicious vrij te geven voor aanvoer in de CB doos. Aanvankelijk was bepaald dat enkel de maat 70-80 mm hierin aangevoerd mocht worden. L et de aanvoer van appelen in dozen ingevolge het marke tingplan van de Nederlandse fruitteelt, loopt het overigens nog altijd niet best in de meeste fruitgebieden. Alleen in "de polders" en op de veiling Geldermalsen worden hoeveelheden van beteke nis in de dozen aangevoerd. Daar blijkt een goede markt voor te bestaan. Elders in ons gebied is er tot nu toe bij de telers weinig animo om mee te doen. Mogelijk dat ze het te druk hebben gehad in de afgelopen maanden en dat het anders zal gaan worden wanneer er meer tijd vrij komt. Het lijkt op dit moment nog te vroeg om tot de konklusie te komen dat het plan om de goede kwaliteit Nederlandse appelen herkenbaar op de markt te bren gen, tot mislukking is gedoemd. We hadden het over de nieuwe oogstramingen en opmerkelijk daarbij is dat in Italië de eerdere prognose in neerwaartse richting herzien moest worden. Dit land krijgt een van de kleinste appeloogsten van de laatste 5 jaar. Er schijnen in Italië vrij hoge prijzen voor de appelen betaald te worden. Dit heeft reeds geleid tot de invoer van appelen in dit land uit Frankrijk. Ook vanuit ons land zijn er enkele zendingen appelen naar Italië verladen. Wanneer we horen welke prijzen er in dit land worden besteed, zou het mogelijk moeten zijn daar voet aan de grond te krijgen mogelijk ook uit ons land, maar zeker uit een land als Frankrijk waarvoor de afstanden zoveel kleiner zijn. Voor wat West Duitsland betreft is er een zeer grote oogst van de zgn. streuobstbau. Er komen bijzonder grote hoeveelheden ap pelen van het eigen land op de markt, die onder zware druk staat. Aangenomen wordt dat deze druk tenminste tot het eind van het jaar zal voortduren. In de rubriek van de marktberichten wordt ingegaan op de prijsontwikkeling binnen de appelsektor. Daaruit blijkt het grote belang van grote maten. Dat is geen nieuwe ontwikkeling, maar wel een zaak om goed in de gaten te houden en te overwegen wanneer men beslissingen moet nemen over vervanging op het bedrijf en over de snoei. Nu er weer zulk een grote hoeveelheid appelen is opgeslagen in de koelhuizen, is het nodig dat er aandacht wordt geschonken aan de problemen die kunnen ontstaan wanneer in het voorjaar de appelen van het zuidelijk halfrond los komen. De Europese Kommissie heeft op zich genomen deze landen op korte termijn te benaderen met de vraag welke hoeveelheden appelen zij menen voor export beschikbaar te hebben in 1979. Daarbij zal er worden gewezen op de problemen die er in de E.E.G. kunnen ontstaan vanwege de grote produktie die men zelf heeft. Een evenwichtige spreiding van de aanvoer uit het zuidelijk halfrond zal noodza kelijk zijn. De resultaten van haar onderzoek zal de Europese Kommissie voorleggen aan het Komité van Beheer. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15