Meer "pit" in het teeltplan door het opnemen van asperges In 't Westland maakt men zilt water zoet M et de gedachte, dat de slechtste gronden nog net goed genoeg zijn voor de aspergeteelt hebben wij inmiddels afgere kend. Op ekonomische basis produceren betekent bij de grondkeuze scherp selekteren. Bij voorkeur wordt er geplant op een goede zandgrond die diep bewortelbaar en vochthoudend is, doch vrij van wateroverlast. Zware gronden moeten worden ontraden i.v.m. oogstproblemen. Verder mogen er nog geen asperges hebben gestaan. De levensduur van de aanplant wordt in sterke mate bepaald door de bewortelingsdiepte van de grond. V D e jarenlange moeizame areaalsontwikkelingen in de asper geteelt zijn op vrijwel alle bedrijven gekompenseerd door aller lei andere gewassen. Mits de vervangende teelten ekonomisch op zijn minst even sterk zijn als de asperges, is dit een normale ontwikkeling. De vraag rijst of de zaken de laatste jaren niet wat anders zijn komen te liggen. Zoals reeds beschreven is, blijkt juist de aspergeteelt een aantal ontwikkelingen te hebben door gemaakt, welke de rentabiliteit positief hebben beïnvloed. Be rekeningen tonen aan, dat de huidige aspergeteelt weer goed met andere vervangende teelten kan wedijveren. Een ander facet is-de verschraling van het gewassenpakket. Het is elke insider bekend, dat door de toenemende mechanisatie een aan tal gewassen geheel of gedeeltelijk zijn verhuisd naar het grotere akkerbouwbedrijf. Op een aantal bedrijven kan de aspergeteelt de mogelijk open-gevallen gaten weer opvullen. D rie Westlandse tuinbouwbedrijven met een oppervlakte van ruim 4 Vi ton glas hebben sinds eind vorig jaar gezamenlijk een waterzuiveringsinstallatie in gebruik met een kapaciteit van 5 m3 per uur. Bij aanname dat de installatie in vijf jaar moet worden afgeschreven kost het zuiveren van het water ca. 1,60 per m3, alles inbegrepen. Voor die prijs wordt vuil, vrij zout slootwater verandert in schoon, bijna steriel water, want niet alleen worden het vuil en de zouten er uit gefiltreerd, maar ook schimmels, bakteriën en virussen. H ct is niet mogelijk de vrij ingewikkelde wijze waarop het I n Zeeland is de zoetwatervoorziening ook een probleem. Biedt de Wafilin zuiveringsinstallatie perspektieven voor b.v. drup pelbevloeïng? ing. A.J. van Oijen, C.V.T. Tilburg Aspergeteelt is een sterk groentegewas Z oals reeds regelmatig werd geschreven: is er in de aspergeteelt de laatste decennia heel wat gewijzigd. Wij denken hierbij aan de vorderingen op het gebied van de rassenveredeling, de veranderde grondbewerkingsmethode en kuituur- maatregelen. Zowel produktie als kwaliteit van het produkt zijn door al deze ontwikkelingen positief beïnvloed. Bovendien heeft de prijsontwikkeling steeds een stijgende tendens te zien gegeven, waardoor ook de konsument zijn waardering voor de "witte stengels" uitspreekt. Ondanks al deze positieve ontwikkelingen vertoont de areaalontwikke ling een vrij stabiel beeld, met de laatste jaren neiging tot enige uitbreiding. Mogelijk zet deze tendens zich wat voort. an diverse zijden wordt thans animo voor de teelt gemeld. Op zich een verheugende ontwikkeling, waarbij het van essen tieel belang is op adequate wijze in te spelen op de nieuwe ontwikkelingen. Daar het nu reeds de hoogste tijd is om een aantal voorbereidingen te treffen voor het aanplanten van as perges, willen wij het een en ander nog eens nader belichten. Grondbewerking en bemesting Tot voor enkele jaren geleden was men aangewezen op ploegen, waarbij in sommige gevallen middels een ondergron- der de ploegzool werd verbroken. Storende lagen beneden 40 cm bleven zitten door gebrek aan goede hulpmiddelen. De komst van moderne diepe grondbewerkingsapparatuur heeft hierin verandering gebracht. Thans zijn er machines die de grond tot 1 m diepte goed los kunnen maken, hetgeen voor de aspergeteelt van essentieel belang is. Tevens beschikt men mo menteel over grondmengmachines die in staat zijn het bewor- telbare dek aanzienlijk te vergroten. Dit laatste biedt mogelijk heden op gronden waarvan de gelaagdheid scherpe overgangen vertoont van zwarte grond naar wit zand. Natuurlijk leent niet alle grond zich voor een diepe bewerking en/of menging. Prak tisch elk perceel grond heeft een andere samenstelling, welke bepalend is of wel of geen diepe bewerking en/of menging mag worden toegepast. Raadpleeg in deze de bodemkundige van het Konsulentschap voor de Tuinbouw. Hij is in staat te vertellen, welke de beste behandeling voor Uw grond is. Ook dient de bemestingstoestand op een goed niveau te zijn. Voor de pHKCI geldt een cijfer van 6 of hoger. Veelal betekent dit dat in het najaar nog een extra gift van 5-10 ton kalk moet worden gegeven. Behoudens dat men ook zorg moet dragen, dat de basisvoedingsstoffen zoals fosfor, kali en stikstof op peil zijn, vraagt een zware organische bemesting eveneens de aandacht. In het verleden zijn steeds goede resultaten behaald door 100 ton stalmest aan te brengen in de herfst die vooraf gaat aan de aanplant. Vervangers hiervoor zijn o.a. champignonmest, aan gevuld met b.v. 30 k 40 ton drijfmest. Plantmateriaal oor het slagen van een asperge-aanplant is het gebruik van goed plantmateriaal van groot belang. Allereerst betreft dit de rassenkeuze. Verder selektiewerk uit het ras Limburgia heeft een aantal nummers doen ontstaan die stuk voor stuk beter zijn dan Limburgia. Thans worden deze in de handel gebracht onder de naam Limbras, waarvan beschikbaar zijn nummer 10, 18, 22 en 26. Elk nummer heeft zijn specifieke eigenschappen, die het beste tot zijn recht komen wanneer grond en teeltwijze hieraan worden aangepast. Het produktieniveau is door de komst van deze Limbrasnummers aanzienlijk verhoogd. Onder goede omstandigheden worden de Limbrasnummers dan ook in staat geacht 6.000 k 7.000 kg per ha per jaar op te leveren. Dat hierdoor oudere rassen zijn achterhaald, behoeft natuurlijk geen nader betoog. Maak thans dus een keuze uit de Limbrasnum mers. Behoudens voor diegenen die zelf hun plantmateriaal opkweken is het thans de hoogste tijd de planten aan te kopen. Het gewas is nu nog in volle groei, waardoor een beter waarde oordeel kan worden verkregen. Belangrijk hierbij is, dat de planten een goede gelijke onderlinge afstand vertonen. Of schoon plantgewicht niet altijd de garantie heeft voor een goede plant, dient het streven gericht te zijn op een plantgewicht van 50 a 60 gram per stuk. Toch weer asperges Tijdens de oogst dienen alle zeilen bijgezet te worden Voor diverse bedrijfstypen geschikt V an oudsher is de aspergeteelt op verschillende bedrijfstypen bedreven. Het typische karakter van de teelt maakt ook dit mogelijk. Als meest geschikte bedrijfstype wordt in eerste in stantie gedacht aan het wat grotere vollegrondsgroenteteeltbe- drijf. Arbeidstechnisch passen de asperges ondermeer goed naast de gewassen zoals aardbeien, augurken, prei en spruitkool. Een andere groep van bedrijven waarvoor de teelt mogelijkhe den biedt, is het inmiddels te klein geworden akkerbouwbedrijf. Bij intensivering van het bouwplan kan op deze bedrijven de aspergeteelt zeker een goede beurt maken. Een goede benutting van de grond kan middels de aspergeteelt ook worden verkregen op de veredelingsbedrijven. In alle gevallen geldt uiteraard, dat men ook werkelijk de beschikking heeft over "aspergegrond". Tevens is het belangrijk, dat men enige ambitie voor de teelt heeft. De bereidheid om gedurende de oogstperiode (±6 we ken) alle zeilen bij te zetten, moet aanwezig zijn. Ook het kun nen aantrekken van de benodigde stekers moet tevoren worden overzien. Mogelijk ten overvloede dient te worden opgemerkt, dat het middels dit verhaal niet in de bedoeling ligt massaal op de aspergeteelt over te gaan. Ook dit produkt is t.a.v. het aanbod aan grenzen gebonden. De prijsvorming van de afgelopen jaren geeft echter enige ruimte in de markt aan. Met de verbeterde produktie-omstandigheden voor ogen en mogelijk nog een ver dere verschraling van het gewassenpakket lijkt inspelen hierop op zijn minst een poging waard. Een asperge-aanplant kan 10 k 12 jaar meegaan. Duidelijk moge U.hierbij echter zijn, dat de basis voor sukses reeds bij de aanplant wordt gelegd. Koestert U plannen voor het aanleggen van een nieuw veld in het komende voorjaar, haast U dan nu reeds met de voorbereidingen en laat zeker niets aan het toeval over. A. van Oosten Veel voordeel door zuiver water O p de betreffende 3 tuinbouwbedrijven worden potplanten geteeld (resp. 17.500 m2 en 10.000 m2) en groenten (18.000 a 19.000 m2). Veel potplanten zijn erg zoutgevoelig. De direkteur van één der bedrijven meende zelfs het voordeel van schoon water op 200.000,— meer opbrengst te mogen becijferen. De winst zit in een snellere groei en betere kwaliteit van de planten. De zuiveringsinstallatie is geleverd door de firma Wafilin B.V., eigendom van de Waterleidingmaatschappij Overijssel en de kunststoffenfabrikant Wavin. De methode van zuiveren is betrekkelijk nieuw. Tot nu toe werd overwegend gewerkt met ultrafiltrerende membranen die wel de hoog moleculaire stoffen uit het vuile water halen, maar de laagmoleculaire stoffen laten passeren. De installatie van Wa filin haalt de laatste er ook uit. Er is nu in 't Westland een jaar ervaring mee opgedaan. De ervaring was zo gunstig dat de heer C. Sonneveld van het proefstation voor de groenten- en fruitteelt te Naaldwijk/zowel als de heer ir. J. Schippers, belast met onderzoek op het gebied van de waterzuivering bij het KIWA (waterleidingsbedrijven) verklaarden veel vertrouwen in de zuiveringsmethode te heb ben. Onder hoge druk water "schoon" wordt gemaakt op een eenvoudige en begrijpe lijke wijze in 't kort weer te geven. We volstaan daarom met enkele gegevens. Dit is een onderdeel van de apparatuur waarmee het zoute water, zoet wordt gemaakt Het water wordt onder hoge druk (40 atmosfeer!) door een buisvormig membraan geperst. Dit membraan bestaat in feite uit zeer dicht geweven materiaal van kunststof. Doordat het water niet alleen onder hoge druk staat, doch tevens door mid del van een cirkulatiepomp snel stroomt, raken de membranen niet verstopt door de uitgefiltreerde stoffen. De standaard-installatie hebben een kapaciteit van 1 tot 5 m3 per uur. De prijs ligt tussen de 100.000,— en 200.000,— afhankelijk van de kapaciteit. Een kleine installatie betekent hogere zuiveringskosten. Bij de laagste kapaciteit (1 m3 per uur) kost het schone water 2.50 per m3 tegenover 1.50 4 1.60 bij een installatie van 5 m3. Voor veel zoutgevoelige gewassen onder glas is zuiver water van enorme betekenis. Als de substraat-kelten verder opgang ma ken, b.v. teelt op steenwol, is goed water zelfs een eerste voor waarde. Vandaar dat er met name in het Westland een toene mende belangstelling is voor waterzuivering en dan niet alleen voor de hiervoor beschreven methode van Wafilin. Te duur voor druppelbevloeïng Voorlopig helaas niet. En wel om de eenvoudige reden dat de prijs van 1,50 k 2,50 per m3 gebaseerd is op doorlopend draaien, 12 maanden per jaar. Bij druppelbevloeïng gaat het meestal om enkele weken of hoogstens een paar maanden water geven per jaar en dan komt de prijs per m2 zoetwater veel te hoog. Ook voor de zeeuwse glastuinders en voor de glastuinders te Sprang-Capelle zien we slechts beperkte mogelijkheden, omdat de bedrijven zelfs in kombinatie slechts in enkele gevallen aan een zodanige oppervlakte komen dat het water tegen een rede lijke prijs gezuiverd wordt. De ontwikkeling staat echter niet stil. Er wordt gezocht naar verbetering en vereenvoudiging van de huidige methoden van zuivering en wellicht leidt dit in de toekomst tot kostenverlaging en gunstiger mogelijkheden voor installaties met een beperkte kapaciteit. Een vooraanstaande deskundige van het TNO sprak al over 0.50 per m3. Dat gaat er op lijken. We hopen dat het die kant uit gaat! 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13