maand november Zuidwestelijk landbouwbedrijf -7 Lf 1) X t) ♦**- N ovember is een maand waarin de akkerbouwer onder normale weer somstandigheden de buitenwerkzaamheden afsluit en zich gaat bezinnen over de winteractiviteiten. Daartoe behoren het bijwonen van vergaderin gen van standsorganisaties, voorlichting en bedrijfsleven. Akkerbouw D, A Is het goed is zijn de meeste suikerbieten op weg naar de fabriek en reeds tot suiker ver werkt. In ieder geval behoren ze vóór 10 november uit de grond te zijn. De groei houdt eind oktober op en dan heeft het geen zin meer om ze nog langer in de grond te houden. De laatste bieten liggen aan de hoop (voor risico van de teler) en moet vorstschade voorkomen worden. Bevroren bieten worden niet ontvan gen met alle financiële gevolgen van dien. 'r~ Tl) i i n Voor de rundveehouder begint de stalperiode. Vroeger waren in Goes in de maand november iedere dinsdag de "Toondagen". Een veemarkt aan het begin van de stalperiode. Dit als aanvulling of afstoting van vee in verband met hoeveelheid voer en aantal standplaatsen voor de winterperiode. Die ''Toondagen" zijn er nu niet meer, maar wel gebleven is, dat men precies moet weten de hoeveelheid en kwaliteit van het voer voor een optimale produktie van vlees en melk. Let wel, niet maximaal, maar optimaal. Met andere woorden voor een kostprijs die nog winst kan geven. Bij de akker bouwer gaan de gedachten weer naar het bouwplan voor het volgend seizoen, naast de reeds gezaaide wintertarwe, luzerne,koolzaad, karwij en een enkel perceel winteruien. Bij die overwegingen komen onwillekeurig de prijzen van de produkten naar voren. Wat is de netto opbrengst vai de gewassen? Of anders geredeneerd: "Wat zijn de vaste kosten (inclusief de arbeid als kostenfactor) en hoe moet mijn bouwplan/veebezetting er dan uitzien om die kosten te kunnen dekken"? Momenteel is dit geen eenvou dige zaak. Aardappelen debedrijfsvooriichters, c.a.r.goes ing. J.C. van Bergeijk en J.M.J. van Aerts. Uien Suikerbieten Stalmestaanwending in het verleden. Zo gebeurt het niet meer, maar nodig en nuttig is het nog steeds. ven tussen duim en wijsvinger de hals niet meer rolt, wordt het inblazen van opgewarmde lucht beëindigd. Hierna is het raadzaam nog 2 weken continu met buitenlucht te ventileren. Probeer de temperatuur zo snel mogelijk op 0-2 graden C te krijgen en te houden. Ploegen Wat is ploegen? Ploegen is de eerste bewerking voor het volgende gewas. En degenen die wel eens op een ploegwedstrijd geweest zijn weten of hebben althans kunnen zien, dat ploegen iets meer betekent dan het alleen omdraaien (zwart Aan de afbeeldingen in figuur 1 is te zien hoe het niet en hoe het wel moet. In één woord is alles weergegeven namelijk vlakstelling (zowel verticaal als horizontaal). Als dat goed is "loopt" de ploeg en wordt er goed werk gele verd. Wat is goed werk? 'e aardappelen, voor zover nog niet ver kocht en geleverd, liggen in de bewaarplaatsen. Nog even herhalen wat er in het artikel voor september over de bewaartemperatuur gezegd is, namelijk -aardappelen voor directe consumptie 4-6 graden C. -aardappelen voor de chips-fabricage 7-10 graden C. -aardappelen voor frites- en droogindustrie 5-8 graden C. Degene onder U die de verwerking van chips/frites wel eens gezien heeft, weet van welk belang deze temperatuur is. Een te koud bewaarde grondstof geeft een te donker ge kleurd produkt. De consument wil echter een goudgeel produkt. En ieder weet hoe vandaag de dag de verhouding producent-consument ligt. Daarom, al is de waarde van het produkt momenteel niet hoog, zorg toch voor het be houd van een goede kwaliteit. De toekomst is belangrijker dan het heden. Een goede naam, behorende bij een goed produkt is veel waard en dikwijls meer dan U denkt! Nog enkele punten onder de aandacht: -Consumptie-aardappelen, af te leveren vóór 1 december mogen niet met "gas" of poeder behandeld worden; -Van de vloeibare middelen "Swing-fog" methode maximaal 80 cc per ton van een 25% middel gebruiken of 60 cc per ton van een 30% middel. -De vloeibare middelen in 2 of 3 x toedie nen; -Bij geventileerde bewaring van een 1% poedermiddel, maximaal 1 kg per 1000 kg aardappelen gebruiken; Denk om een goede thermometer; -Denk bij eigen geteeld pootgoed aan het phoma-onderzoek bij de Keuringsdienst van de N.A.K. "Delta Nederland" te Goes. t O ok over de bewaring van uien is reeds in de artikelen over september en oktober het nodige geschreven. Nog even herhalen: Zodra de hal zen droog zijn, hetgeen het geval is als bij wrij- Houd de slootkanten schoon. Van daaruit trekt duurder. Kweekbestrijding Kweek blijft de kop opsteken. Dat onkruid (dat zal het nog wel zijn, gezien de teelt van distels als cultuurgewas in Drente weetje maar nooit) moet voortdurend in de gaten worden gehou den en tijdig de kop indrukken. Het enige middel wat in deze tijd van het jaar een renda bel effect geeft is TCA en wel gespoten of in granulaatvorm gestrooid na het op wintervoor geploegde land. De wortels moeten het middel opnemen en een voorbewerking van de grond komt, vooral bij wat grove ligging van de ploegsneden, het effect ten goede. Perceelsranden vragen elk jaar een TCA-be- handeling, liefst vóór 1 december en op een niet te smalle strook (minstens een meter). de kweek het land in. Bestrijding wordt dan maken) van de grond. Goed ploegwerk is niet ieders werk. Ploegwerk typeert vaak de vakbe kwaamheid van de betreffende man. Welke zin heeft ploegen? Het is nodig om het waterber gend vermogen van de grond te verhogen en de onderliggende afvoerkanaaltjes sneller bereik baar te maken voor regen- en sneeuwwater. Het is verder nodig om de resten van het vorige gewas onder te werken en de grond te egalise ren. Goed ploegwerk wordt voor een groot deel beplaad door het goed afstellen van de ploeg, en wanneer je zo hier en daar eens kijkt, naast de ploegwedstrijden, dan mankeert er nog wel eens wat aan. 1. De bouwvoor van onder gelijkmatig en vlak afgesneden. 2. De sneden liggen vlak en gelijkmatig aange sloten. Dit voorkomt in het voorjaar extra rij den met werktuigen (over vochtige grond) om het zaaibed vlak te krijgen. Dit resulteert ook in een gelijkmatige doorvriezing van de bouw voor. Het onderploegen van groenbemesters vraagt nog extra zorg. Een goede afstelling van de voorscharen, vooral niet te diep en ook niet te breed. Bij grasgroenbemesters kan de streek waar in-en uitgezet wordt bij het ploegen wor den doodgespoten met b.v. gramoxone. Vooral op de zwaardere gronden kan vaak in novem ber al een voorbewerking over de ploegsneden I Afb. 13 Voor ploegen is de stand van de trek- stangen van groot belang. Van boven gezien zullen de trekkerstangen in de richting van de ploeg iets in de breedte uitlopen. De afstand tussen de kogelkoppen, na bevestiging aan de ploeg, zal ca. 20 cm groter moeten zijn dan de afstand tussen de bevestigingspunten onder de' trekker. Hierdoor krijgt de ploeg een vaste gang, kan hij zelfzoekend (dus zonder stabili- sators) aangespannen worden en heeft hij bovendien een gelijkmatige werkbreedte. goed Afb. 14 Tijdens het ploegen zullen de trek stangen bij voorkeur iets uitgezwaaid zijn in de richting van de ploegsneden. De trekker is dan x fout zeer gemakkelijk bestuurbaar. Werkbreedte van de ploeg en of spoorbreedte van de trekker zijn in dit verband van veel betekenis. x fout goed Afb. 15 Ook van de zijkant gezien zal gelet moeten worden op een gunstige stand van de trekstangen en de topstangr De rechter teke ning geeft de gewenste stand duidelijk aan. De trekstangen liggen daarbij horizontaal of iets oplopend naar de ploeg, terwijl de topstang steeds iets meer oploopt in dezelfde richting. Beide zijn nodig voor een goede gewichtsover dracht en zo weinig mogelijk wielslip. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10