Samenwerking tussen Z.P.C. en Chileense landbouw organisatie Nederlandse bedrijven gaan gezamenlijk agrarische ontwikkelingsprojekten in Derde Wereld aanpakken H et is niet eenvoudig aan al deze vier voorwaarden te vol doen. Wij menen zo'n plaats gevonden te hebben in het Zuiden van Chili, aldus ir. Bekius. In dat gebied vindt nu reeds enige pootaardappelteelt plaats, zelfs met onze rassen Urgenta en Desirée. Men is bezig dit gebied verder tot ontwikkeling te brengen. Geografisch is de plaats zeer gunstig t.o.v. het belang rijke gebied Zuid-Amerika waar de Z.P.C. reeds vele klanten heeft en waar uitbreiding van de poterafzet vanuit Nederland zeer wel mogelijk lijkt. Bovendien heeft Chili een wettelijke regeling, die o.a. keuring van landbouwzaden en kwekersbe scherming regelt. Poterteelt op zuidelijk halfrond neemt toe Agri Business Group Holland opgericht V ier Nederlandse ondernemingen en een bankinstelling hebben besloten een samenwerkingsverband aan te gaan onder de naam Agri Business Group Holland. D e aktiviteiten die de Groep bundelt, omvatten onder meer: Durin en Donata wintertarwe in de rassenlijst D e aardappelteelt neemt nog steeds toe, met name in de ontwikkelingslanden. Daarvoor zal ook in de toekomst méér pootgoed nodig zijn dan nu nog het geval is. Van die toenemende afzetmogelijkheden willen wij hier, als potertelers, natuurlijk graag ons aandeel hebben. Om dat te bereiken hebben wij in de eerste plaats een verkoopapparaat nodig, dat tegen deze taak is opgewassen. Als Z.P.C. menen wij hierover te beschikken, aldus ir. Bekius. Onze kweekbedrijven zullen moeten zorgen dat wij kunnen beschikken over rassen, die voor wereldwijd gebruik geschikt zijn. Wij hebben thans deze rassen en genoeg jong materiaal om in dit opzicht de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien, zo betoogde de heer Bekius in zijn toelichting op het agendapunt "Pootaardappelprojekt op het Zuidelijk halfrond" op de algemene ledenvergadering der Z.P.C. te Leeuwarden gehouden. D e telers zullen moeten zorgen voor pootgoed dat aan hoge Bij de Z.P.C. zijn deze zaken goed onderkend en men heeft ook kwaliteitseisen voldoet. Dat is bij hun in vertrouwde handen. De al gezien dat in bepaalde gevallen bij deze Zuidelijke poterteelt basis voor een blijvende en groeiende poterafzet lijkt dus ver- ook Z.P.C.-rassen worden gebruikt. Aan de ene kant ziet de zekerd. Z.P.C. het graag dat op deze wijze haar rassen wereldwijd wor- Wel moet gezorgd worden voor zodanige relaties met de afne- den gebruikt. Aan de andere kant kan deze ontwikkeling op den mers over de hele wereld, dat een regelmatige afzet zo goed duur wel leiden tot verkleining van de afzetkansen overzee en mogelijk verzekerd is. Om dat te bereiken verlangen de afne- met name naar Zuid-Amerika. mers, met name in de zgn. ontwikkelingslanden, nog meer dan alleen zakelijke kontakten en leveringen van pootaardappelen. ZUIDAMERIKAANSE MARKT In verschillende landen vraagt men ook hulp en voorlichting van de leverancier bij de teelt in dat land of bij de opleiding van vy verwogen is op welke wijze de Z.P.C. een zekere invloed zou specialisten in die landen. Een land als Algerije doet dit reeds op kunnen krijgen. In deze zich ontwikkelende poterteelt geba- intensieve schaal. In de toekomst zal dit facet van de wereld- seerd op haar rassen. Zou dit lukken, dan zou de Z.P.C. daar- handel nog meer tijd en aandacht vragen. door beter kunnen inspelen op wensen van afnemers in die landen voor leveringen op bepaalde tijdstippen die niet passen, VERSCHILLENDE JAARGETIJDEN en daardoor méér kansen scheppen voor de levering van Z.P.C. E pootgoed op tijdstippen die wel mogelijk zijn. en ander punt dat kan bijdragen tot een betere klantenbin ding, is de noodzaak pootaardappelen te leveren op tijdstippen. De aard van de afzet naar die "nieuwe" gebieden zal dan wel die in de importerende landen gewenst worden met het oog op veranderen. De vraag zal meer komen te liggen op gezond de planttijden aldaar. Vooral op het Zuidelijk halfrond, met de basismateriaal, dat slechts met grote vakkennis en onder bij tegengestelde jaargetijden van het Noordelijk halfrond, is dit zondere daartoe geschikte omstandigheden van bodem en kli- vaak niet of slechts ten dele voor bepaalde planttijden mogelijk. maat kan geschieden en waaryoor in de meeste nieuwe gebieden Dit is geen nieuw probleem. Pogingen om dit jaargetijdenver- <je kansen niet aanwezig zijn. schil te overbruggen door opslag van poters in koelhuizen heb- op grond van deze gedachten hebben wij rondgezien welke ben geen afdoende oplossing voor dit probleem gegeven. mogelijkheden er waren op het Zuidelijk halfrond, aldus de heer Bekius. Wil een dergelijk projekt kans van slagen hebben, dan Het produceren van pootaardappelen op het Zuidelijk halfrond moet de vestigingsplaats wel aan bepaalde voorwaarden vol- voor dat deel van de wereld bestemd, lijkt meer mogelijkheden doen. te bieden. Men is hier ook al mee bezig op kleinere schaal en In de eerste plaats zou een gebied gevonden moeten worden meestal slechts bedoeld voor de lokale voorziening. waar de omstandigheden van bodem en klimaat geschikt zijn De groep is opgericht, met het doel op markten buiten de EEG, de VS en Canada opdrachten te verkrijgen tot het uitvoeren van projekten met betrekking tot voortbrenging, verwerking, opslag, overslag en transport van agrarische produkten. H et besluit tot bundeling van krachten in de agrarische be drijfstak is genomen door vijf bedrijven, die zowel ten aanzien van kennis als ten aanzien van ervaring bij de uitvoering van agrarische projekten komplementair zijn. De deelnemende on dernemingen zijn Avebe G.A., HES Beheer N.V., Verenigde HVA Maatschappijen N.V., Centrale Rabobank en Wessanen Nederland B.V. Dit samenwerkingsverband kan op basis van het regeringsbeleid in principe een beroep doen op overheids steun bij het verwerven van kontrakten voor agrarische ontwik kelingsprojekten op lange termijn in de Derde Wereld. Door hun gezamenlijke inspanning en het inbrengen van ieders deskundigheid menen de partners in de Agri Business Group Holland zo effektief mogelijk op deze markt te kunnen opere ren. Enkele partners van de ABGH hebben reeds ruime ervaring t.a.v. projektenverwerving en uitvoering in ontwikkelingsgebie den. Er kan dan ook gesteld worden dat de kennis omtrent de bijzondere omstandigheden en vereisten die in ontwikkelings gebieden gelden, en die noodzakelijk is voor het verrichten van de aktiviteiten, die de groep voornemens is te gaan verrichten, binnen de groep aanwezig is. De Agri Business Group Holland, een vennootschap onder fir ma, kan zowel als adviseur en als ondernemer optreden. De partners in de groep kunnen in wisselende samenstelling dan wel gezamenlijk optreden, al naar gelang de aard van een spe cifiek projekt. Ook kan de groep advies geven over de financie- ringsstruktuur van agrarische projekten. Aan de oprichting van de Agri Business Group Holland is ruim een jaar van intensief overleg tussen de vijf partners vooraf gegaan. Nu de groep naar buiten treedt, gaat zij zich eerst toeleggen op het aanknopen van intensieve kontakten met de Nederlandse overheid en nationale en internationale instanties op het gebied van agrarisch ontwikkelingswerk. Hierbij wordt voortgebouwd op de kontakten die de verschillende partners in de groep reeds hebben met de Wereldbank, regionale en nationale ontwikke lingsbanken en gelijksoortige instellingen, die zich bezighouden met de financiering van agrarische en agro-industriële ontwik kelingsprojekten. Met potentiële kliënten zijn reeds kontakten gelegd. Aktiviteiten produktie van granen, suikerriet, suikerbieten, aardappelen, cassave, oliepalm en oliezaden, fruit, groenten, cacao, tabak, thee, rubber, koffie, zuivelprodukten en natuurlijke vezels. verwerking van deze produkten tot voedings- en genotmidde len, industriële produkten, zetmeel, derivaten, e.d. De Kommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen deelt mede dat bij wintertarwe voor het eerst in de N-rubriek van de Beschrijvende Rassenlijst zijn ge plaatst: Durin K: Plant Breeding Institute, Cambridge, Engeland V: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle. Lijkt vrij goed kouderesistent. Heeft een vlotte voorjaarsont- voor de poterteelt. Vervolgens gaat de voorkeur uit naar een gebied waar men reeds enige ervaring heeft met de pootaar- dappelteelt. Verder - en dit is niet de geringste van de voor waarden - zou een plaats gekozen moeten worden die geogra fisch gunstig is gelegen met het oog op de afzet (transport). Tenslotte zou het moeten gebeuren in een land met goede wet telijke regelingen t.a.v. keuring en kwekersbescherming. KANS OP CHILI De leiding van de Z.P.C. is in kontakt gekomen met een grote 125 jaar oude Chileense landbouworganisatie, die gaarne met haar een pootgoedteeltprojekt op wil zetten in dat gebied. Vooruitlopend op deze samenwerking is de Z.P.C. in Chili kwekersbescherming voor haar ras Desirée en later daarop volgende rassen toegezegd. Mede op grond van informaties over deze Chileense land bouworganisatie, meent het bestuur dat het van belang is als Z.P.C. aan een dergelijk projekt deel te nemen samen met deze Chileense landbouworganisatie. HET DOEL IS: 1) dat de Z.P.C. en de Chileense landbouworganisatie samen een zelfstandige organisatie stichten, waarin de Z.P.C. 49% aandeel heeft, die zich tot doel zal stellen in Chili pootaardap pelen te telen, gebaseerd op Z.P.C.-rassen en vervolgens de produktie van dit pootgoed te bestemmen voor uitplant in Chili en voor export naar omliggende landen, speciaal op momenten dat de Z.P.C. niet aan de markt kan zijn. 2) Op grond van deze overeenkomst zal de Z.P.C., tegen beta ling uiteraard, aan deze op te richten organisatie rassen, basis- pootgoed en "know-how" leveren. 3) Er is een voorlopige berekening gemaakt over de noodzake lijke investeringen om de zaak van de grond te krijgen (o.a. bewaar- en sorteerinrichting). Hiermede zal een bedrag ge moeid zijn van 500.000 US-dollar 1.000.000). Voor de Z.P.C. betekent dit een bedrag van 5 k 600.000 gulden. 4) Er is een exploitatierekening opgesteld die tot gunstige re sultaten zal kunnen leiden, zowel voor de boeren aldaar, als voor de deelnemende organisaties. De algemene vergadering van de leden van de Z.P.C. te Leeu warden gehouden, ging na uitvoerige diskussie unaniem akkoord met deze opzet en gaf toestemming dit plan tot uitvoering te brengen en hiervoor een bedrag van 600.000 te gebruiken. (Fries Landbouwblad) Bij HVA bijvoorbeeld zit een schat aan tropenervaring. Hier een HVA palmoliefabriek in Brazilië. opslag, vervoer, distributie en marketing van zowel de oor spronkelijke als de verwerkte produkten. financiering van deze aktiviteiten. In de Groep nemen deel: Avebe G.A., Beneden Oosterdiep 27, Veendam; HES Beheer N.V., Parklaan 8, Rotterdam; Verenigde HVA Maatschappijen N.V., N.Z. Voorburgwal 162, Amsterdam; Centrale Rabobank, Catharijnesingel 2, Utrecht; Wessanen Nederland B.V., Laan van Kronenburg 14, Amstelveen. wikkeling. Heeft zeer kort, stevig stro. Lijkt vatbaar voor oog- vlekkenziekte, waardoor soms platte legering kan optreden. Werd overigens weinig door ziekten aangetast. Rijpt vrij laat en is iets gevoelig voor schot. Heeft hoge opbrengsten gegeven. Donata K: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam. Lijkt vrij goed kouderesistent. Heeft een vlotte voorjaarsont wikkeling. Heeft zeer kort, stevig stro. Matig vatbaar voor gele roest, meeldauw en bruine roest. Sterk vatbaar voor afrijpings- ziekten. Rijpt vrij laat. Vrij weinig gevoelig voor schot. Heeft gemiddeld hoge opbrengsten gegeven; in 1978 viel de opbrengst echter, tengevolge van ziekten, tegen. De Kommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen: Prof. Dr. Ir. J. Sneep, voorzitter; Dr. Ir. D.E. van der Zaag, lid; Ir. W. Scheijgrond, sekretaris. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 7