KORTE WENKEN Hoog suikergehalte in de bieten Suikerbietenoogst zonder problemen Goede opbrengsten maar lage prijzen Zijn er teveel maaidorsers, rooimachines, en maishakselaars? C.A.R.-Zevenbergen Alles verloopt naar wens Wanneer we deze bijdragen uit N.-Beveland schrijven is het 19 oktober. Op dit ogenblik zijn alle aardappelen wel gerooid, en wordt er hard gewerkt om de laatste uien binnen te krijgen. Of ze goed velddroog zijn. daar wordt nu niet meer op gewacht. Er zal dan ook menig extra uurtje op geventileerd moeten worden, om ze goed droog te krijgen. Gezien de prijs kan dit er eigenlijk niet af. maar een ieder hoopt op nog eens een flinke prijsver hoging. Bij de aardappelen komt de prijs op het ogenblik ook niet hoger dan 0,11 per kg veldgewas. Dit is zeker nog geen kostprijs. We zijn dit voorjaar begonnen met wel zeer duur pootgoed, wat niet altemaal van even goede kwaliteit was. Mede hierdoor is de opbrengst wel wat tegengevallen 42 ton. Het zaaien van wintertarwe is onder gunstige omstandigheden ook al een eind gevorderd. Het ziet er naar uit dat er een flinke oppervlakte tarwe gezaaid gaat worden. Dit is ook niet zo ver wonderlijk, gezien de goede opbrengsten van deze zomer. Ook is er een grote keus uit verschillende produktieve rassen. De hoofdmoot wordt wel gevormd door de rassen Arminda en Okapi, aangevuld met o.a. Lely, Clement en Caribo. De nieuwe sterren Donata en Durin zijn al gauw uitverkocht. Maar toch is er een goede spreiding van de verschillende rassen. De sproei- machines komen nu ook weer meteen achteraan. Uiteraard niet op die percelen waar graszaad ingezaaid wordt voor oogst 1980. Ook hiervoor is toch wel wat belangstelling zo zijn we dan intussen ook al weer met het laatste hoofdgewas bezig de sui kerbieten. De voorraden op de bedrijven is nog niet groot, gezien de hoge temperaturen van vorige week is dit ook niet aantrekkelijk. De kg-opbrengst is mede door het goede weer nog behoorlijk op getrokken. terwijl ook het suikergehalte hoog blijft. Gehaltes van 16.5 - 17% is in geen jaren voorgekomen. Het blijkt hieruit dat er klimatologisch ook wel wat nodig is om tot een goed suikerpercentage te komen. De stikstofgift is over het algemeen niet lager geweest, we dachten eerder dat er wat meer N ges trooid was dan vorige jaren. Ook voor wintervoorploegen is het nu volop tijd. wanneer we dat ook onder goede omstandigheden kunnen doen, is dit wel zeer veel waard, voor een goede basis voor oogst 1979. Zo zijn de drukste oogstmaanden weer voorbij, waarin gelukkig niet al te veel stagnatie in het werk is opgetreden. Aan de kalender die al maar dunner wordt, zien we dat we straks weer in de donkere dagen terecht komen. Door het gunstige weer gedurende afgelopen 14 dagen zijn op Schouwen-Duiveland (21-10) de werkzaamheden goed gevor derd. Hel dorsen van de te velde staande (op ruiters) peul vruchten kon afgewerkt worden. De kg-opbrengst van de schokkers viel niet tegen, bij bepaling van een gemiddelde. De gemiddelde opbrengst van de bruine bonen viel wel tegen. Het zaaivoorploegen gaf nergens problemen, de grondomstandig- heden waren hiervoor zeer gunstig. Zo kon ook onder zeer gunstige omstandigheden de wintertarwe gezaaid worden. Tot nu toe is-er veel tarwe gezaaid. Het grootste deel van het areaal zal bestaan uit de rassen Arminda en Okapi. De eerste tarwe staat al mooi boven. Het zeer gunstige weer gaf hoge bodem- temperatuur, waardoor de opkomst bij de vroeg gezaaide per celen zeer vlot verliep. 1 n de afgelopen periode hebben velen het druk gehad met het binnenbrengen van de zaai-uien. De droge grondomstandigheden waren gunstig. Ondanks de late rijping en het voorkomen van de vele schieters is de oogst nog vrij goed verlopen. Wel zal tijdens de bewaring "binnen" meer aandacht aan dit produkt besteed moeten worden. De oogst van de snij- mais verloopt ook vlot. Toch zal de waarde van dit produkt niet optimaal zijn, daar in vele gevallen geoogst is op een niet daar voor geschikt rijpheidsstadium. Het juiste oogststadium is dee grijpheid en dit was nu niet overal het geval, wat dan ten koste gaat van de kwaliteit van het voer. De oogst van de suikerbieten verloopt zonder problemen. Het verloop van de kilo's en de gehalten ontwikkelt zich gunstig. Een paar produkten n.l. aard appelen en uien hebben een zeer grote invloed op het uiteinde lijk resultaat van heel wat bedrijven. De prijzen en prijsvoor- uitzichten van deze produkten zijn nu niet bepaald gunstig. Is het verwonderlijk dat de stemming onder de producenten niet positief is. Waar blijft een betere waardering voor de agrarische produkten? Hoe lang nog frustraties? Het wintervoorploegen staat weer voor de deur. Denk er hierbij om, dat de oogst van een volgend gewas begint bij het ploegen. Zaterdag 14-10 werd gestreden om het ploegkampioenschap van Schouwen-Duiveland, op een perceel beschikbaar gesteld door de heer M. Vermue. 23 deelnemers bonden de strijd aan in wat mistige omstandigheden. Het verliep allemaal prima. Ge lukkig toch nog veel belangstelling voor dit imposante evene ment. De heer Murre van de praktijkschool te Schoondijke gaf een toelichting op het geleverde werk. Joh. Hoogenboom - Zeeuws kampioen '78 bij de wentelploegen - werd ook hier kampioen. Zaterdag 21-10 leverde hij bij de Nationale kam pioenschappen ook weer een zeer goede prestatie, hij behaalde n.l. de 4e plaats. 6 Langzamerhand krijgen de akkers in het Land van Hulst hun winters uiterlijk. De oogst loopt ten einde. We zien hier en daar nog een "groene" akker door groenbemesting of bieten. Het rooien van aardappels en uien is onder bijzonder goede omstandigheden gebeurd; de weergoden waren ons tot nu toe gunstig gezind. De tarwe/gerst kan momenteel zonder veel moeilijkheden ge zaaid en gespoten worden. Degene die diep gecultivaterd heb ben in aardappelland, hebben ook een goed zaaibed verkregen, met meer dan voldoende waterberging. De bruine bonen zijn voor een groot deel gedorsen en gaven een goede opbrengst. De uien zijn nu ook bijna allemaal binnen. Wonder boven wonder zijn de opbrengsten van vooral de laat gerooide uien nog goed geworden in ons gebied. De mais wordt op het ogenblik ingekuild. Het dorsen van de andere mais zal nog wel even op zich laten wachten. Opvallend is dat er nog zo weinig wintervoor geploegd is. Door de late oogst wordt dit toch belangrijke weer opgeschoven. De bieten verdwijnen snel van het land. Alle rooiers zijn ingezet, zodat er veel bieten aan de hoop komen. Het vervoer naar de fabriek is dan ook niet toe reikend op dit moment. Met geduld zal dit wel opgelost worden. Geduld echter zal echter niet helpen de lage prijzen te verhogen. De bruine bonen, erwten en blauwmanen enz. zullen ondanks de goede opbrengsten lage saldo's geven. Ondanks die lage saldo's zal alles toch door moeten gaan. hoe moeilijk het ook is. Op enkele plaatsen ziet men nog onvoldoende ontwatering, perceelsindeling en grootte. Zodat hier een goede verkaveling veel zou kunnen verbeteren. Er wordt hierover veel gediskus- siërd. Hoever het allemaal zal komen weet niemand. Het zou echter wel jammer zijn voor die gebieden, dat het niet door zou gaan. Dergelijke kansen geeft men geen 2 keer. omdat een groot deel van Nederland om verkaveling zit te springen. Voorlopig zullen daar de oude wegen nog met bietenslik besmeurd moeten worden. Zou vadertje staat geen geld beschikbaar willen stellen om onze prijzen te herzien en verbeteren? Zou men daar ook zo lang over moeten diskussiëren. In een snel tempo zijn de aardappelen in Zuid-Beveland die na de regen van eind september nog in de grond zaten nu gerooid. Na deze regen verliep het rooien nog vlotter en beter als voor de regen. Minder kluiten en wellicht minder beschadigingen. Hoe de kwaliteit is van de vroeg gerooide zullen we later moeten zien. Onder gunstige omstandigheden zijn er een ruim voldoende aantal aardappelrooimachines beschikbaar. Dit is iets, dat ook al gebleken is met de maaidorsers bij de graanoogst. In een goede week van 8 a 10 dagen tijds was de gehele graanoogst aan de kant. Toch'wel een korte werkperiode voor zulke dure ma chines. Nu zien we dit weer voor de dag komen bij de aanschaf in dit gebied van een 2e maishakselaar. Ook hier weer een extra aanschaf, maar is dit nu wel verantwoord? Bij de suikerbietenoogst gaat men steeds meer en meer over op het zesrijige systeem. Het aantal éénrijige- en tweerijige machi nes neemt geleidelijk aan af. Het idee is, dat er nu al voldoende zesrijige systemen aanwezig zijn. Te veel machines staan nu in het midden van de campagne nog te veel dagen stil. AKKERBOUW OPGESLAGEN AARDAPPELEN produceren veel vocht. Vooral bij grote partijen komt veel waterdamp vrij. Dit is vaak te zien aan het plafond in uw bewaarplaats. Door nu een kleine ventilator te plaatsen in een van de eindgevels en deze ventilatoren kontinue te laten draaien, kan veel, vaak alle kondens worden voorkomen. Het is het behoud van uw bewaarplaats. SUIKERBIETEN ROOIEN is vaak een kompromie zoe ken tussen kopverlies en koptarra tegenover rooiverlies en grondtarra. Zorg voor een goede afstelling van de rooima chines, die bij uw grond en uw gewas past. Heeft U veel koptarra en veel grondtarra? Praat dan eens met uw loon werker. Kijk zelf of er geen kopverlies of rooiverlies op treedt. De suikerbieten zijn niet gezaaid om bij het rooien verloren te laten gaan. GOEDE KARIVIJ moet een potlood dik zijn voor de winterbegint. Alleen deze potlood dikke planten geven volgend jaar een goede zaadopbrengst. Staan er 35 van deze potlood dikke planten per vierkante meter, dan zit U goed. Karwij kan brandschoon worden gemaakt wat onkruiden betreft, want er is een hele rij bestrijdingsmiddelen voor onkruid, er is dus geen enkel ekskuus. WIE BIJ HET OPSTELLEN van een bouwplan alleen kiest voor gewassen met hoge saldo's is ekonomisch op het goede pad. Teelt-technisch loopt hij dan wel kans het deksel op de neus te krijgen. Soms niet direkt, maar wel binnen Het overige werk is goed gevorderd. Hier en daar moet nog een restantje met uien naar binnen gehaald worden. De prijs is nu niet zo hoog om daar hard voor te lopen. Maar misschien - laten we het hopen - dat daar van de winter nog eens anders over wordt gedacht. Bet suikerbieten rooien vordert regelmatig. Hoewel nu, op 23 oktober zijn de voorraden nog uiterst gering. Het lijkt me toe dat de afvoer voldoende regelmatig doorgaat, maar dat de wil om vlot door te rooien nog niet zo groot is. De bieten zijn nog groen en gezond en ze groeien nog steeds. Het idee dat rond 1 no vember maar hooguit 15% meer in de grond zou moeten zitten lijkt niet te zullen uitkomen. De opbrengst lijkt mee te vallen, dit is ook het geval met het suikergehalte. Er is al aardig wat wintertarwe gezaaid - de eerste staat al weer boven - toch ook weer niet zoveel dat ze nu allemaal al klaar zijn. Het ziet er naar uit, dat het zaaien nog wel een aantal weken zal doorgaan. De oogst van de knolselderij gaat ook weer spoedig beginnen. In Oost-Zuid-Beveland liggen niet zulke slechte gewassen als en kele jaren terug, toch kan nog lang niet gesproken worden over een voldoende resultaat om volgend jaar er weer mee verder te gaan. Jammer is dat, toch zeker voor een aantal bedrijven. Het op winterland ploegen is nog maar nauwelijks begonnen, alleen nog maar wat in de zwaardere polders. Al enkele weken is men bezig om de snijmais te hakselen en in te kuilen. Sommige percelen waren nog niet rijp genoeg om al te hakselen. De opbrengst is duidelijk lager als vorig jaar. Van perceel tot perceel ligt dit zo van de 75 tot 90%. Gelukkig dat op vele bedrijven toch ruim voldoende ruwvoer als hooi en kuilgras aanwezig is. Gelukkig zijn de aardappelen in de Westhoek nu wel gerooid, 't Was echter meer dan tijd en we blijven de mening toegedaan, dat vroeg of laat er aardappelen in de grond zullen blijven zitten. We nemen doodgewoon teveel risiko! Uien liggen er hier en daar nog wel op 't veld en ook daarvoor wordt het tijd. Ook de uienoogst was erg laat en daarbij zitten er ook nog veel pijpers in. We zitten nu echt irr de werkzaamheden voor de tijd van het jaar. Zaaien, bietenrooien en ploegen. Er is al heel wat winter tarwe gezaaid en wanneer het weer dit toelaat, zal er nog meer gezaaid worden. Ook op bietenland is er zo hier en daar nog tarwe gezaaid. Met de bietenoogst verloopt het nog steeds pri ma. 't Gewas is nog gegroeid en ook het suikergehalte laat zich van zijn goede kant zien. 't Is jammer, dat de kampagne zo laat zal zijn afgelopen. De stagnatie met de fabriek in Groningen speelt hier ook parten bij. U kent mijn zienswijze: "In de week waar 1 november in valt moeten we proberen de bieten aan de hoop te krijgen". Niet iedereen is het met deze theorie eens, met name zij die graag de laatste kilo's willen, zijn het daar niet mee eens. De laatste kilo's kunnen echter wel eens duur betaald worden! Met het ploegen gaan we er nu ook de sokken inzetten. Wanneer we niet teveel andere werkzaamheden meer behoeven te doen schiet het ploegwerk meestal wel op. Evenals met alle werktui gen er een tendens naar verbreding in zit. Zo ook met de ploeg, steeds meer 3 en 4 scharen doen hün methode. Meestal gaat dat ook samen met een zwaardere trekker met voorwielaandrijving. Nu de kansen op storm ook weer groter worden, bezien we ook graag de dijken nog eens wat nader. Wat de hoogte betreft is alles wel oké. Maar wat de kwaliteit van het dijklichaam betreft hebben we nog wel zorgen, 't Werk is allemaal zo vers en 't is nog niet gezeten. We hopen maar op een rustig najaar, dat zal de dijken zeker de kans geven meer kwaliteit te krijgen. afzienbare tijd. Vruchtwisseling is nog steeds het fundament van de akkerbouw. Wilt U er meer van weten? Overleg dan eens met uw bedrijfsvoorlichter, hij heeft ervaring op zeer veel bedrijven. BIJ EEN LAAG INKOMEN, maar ook bij een hoog in komen, moet U zorgen dat uw grond in betere konditie komt. Bij een laag inkomen moeten er meer kilo's gepro duceerd worden per ha. Bij een hoog inkomen moet U zorgen dat Uw inkomstenb ron niet opdroogt. Organische bemesting, drainage en zo nodig mengwoelen, kunnen de grond in betere konditie brengen. Investeringen in grond zijn nooit weg. VEEHOUDERIJ HET IS RAADZAAM om tijdig met bijvoedering van stoppelknollen en bladkool te beginnen als er nog weidegras voorradig is, omdat dan mondjesmaat stoppelgewassen kunnen worden bijgevoerd. Het gehalte aan nitraat en ook kali kan in deze gewassen verontrustend hoog zijn. Vooral jongvee is voor nitraatvergiftiging zeer kwetsbaar. Zorg dat in het najaar het rundvee stro of matig hooi kan opnemen naar behoefte. NIEMAND HEEFT DE wijsheid in pacht en iedereen moet dan ook door ervaring en afkijken bij kollega's leren. Wanneer grasland wordt aangelegd, rijden de meesten het land vooraf goed vast met de trekker en zaaien dan in met een speciale graszaaimachine of breedwerpig met de kunst meststrooier. Let eens op de resultaten. Het is nu te laat om gras in te zaaien, maar in de toekomst kunt U wellicht eventueel gemaakte fouten voorkomen. NOG A LTIJD IS bietenblad een goedkoop ruwvoer. Het is echter wel noodzakelijk dat wordt gezorgd voor snel inkui len en afdekken. Elke dag dat het bietenblad in ruggen op het land ligt, betekent zowel bij goed als slecht weer verlies. Het is beter twee wat kleinere kuilen te maken, dan een grote waar 2 a 3 weken over gedaan moet worden om het blad op de kuilhoop te krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6