EUROPESE POLDERS N ederlanders zijn niet bepaald dol op werken. Dat ten minste is een konklusie uit een enquête van de europese kommissie: 64% van onze werkende bevolking zou liever korter willen werken voor hetzelfde geld dan meer be taald krijgen voor hetzelfde aantal uren dat er gewerkt wordt. Dat wil dus zeggen dat men liever meer vrije tijd heeft dan meer geld. In de vrije vertaling: centen genoeg, het gaat de werkende nederlander naar den vleze, de werkende nederlander zou nu wel eens tijd willen hebben om de centen ook op te maken. Maar hoe zit het dan met de werkende bóer en tuinder? Ik meen toch te weten dat velen uit deze groep van jaar tot jaar steeds meer uren moeten maken voor hetzelfde - zo niet lagere - inkomen. Schrille tegenstelling die ik toch wel even wil signaleren. In het licht van deze enquête bezien is het ineens niet meer zo vreemd dat verschillende leiders van landelijke werknemersorganisatie's met voorstellen komen voor kortere werktijden (Groeneveld: de vrije vrijdagmiddag), Zulke voorstellen sluiten namelijk precies aan bij de wensen van hun achterban. Daar is dus eer mee te beha len. Zou het dan toch waar zijn dat de regering met z'n Bestek '81plan om meer werkgelegenheid te scheppen hopeloos achter loopt? „ZEGGE EN SCHRIJVE" D insdag j.l. stond o.m. in het Brabants Nieuwsblad een open brief van de Nederlandse Bond van Verzendhande- laren in Groenten en Fruit gericht aan de telers van kon- servengewassen op kontrakt in Brabant en Zeeland. Deze open brief was een reaktie op de berichten in de pers - met name in het Brabants Nieuwsblad - over de vorige J e zou het niet zeggen, maar we staan weer op het punt om de europese éénwording een stapje naderbij te bren gen. Volgend jaar namelijk worden de eerste rechts treekse europese parlementsverkiezingen gehouden. Je zou het inderdaad niet zeggen omdat het nationalisme alom de kop weer opsteekt. Terzijde: kamer voorzitter Vondeling daarover: nationalisme is nog erger dan kapitalisme. Engeland staat voor de europese rechter omdat rustig en op eigen gezag de grenzen wor den gesloten voor europese aardappelen. - opnieuw ter zijde: in Engeland denken ze dat ze de EEG gekoloniseerd hebben. Ook Frankrijk gaat zijn eigen gangetje en moet ook voor het hof verschijnen. Mooie europese eenwor ding. Maar toch is het de enige weg. Land- en tuinbouw is nu eenmaal een europese, nee, een mondiale zaak. Wie de donkere wolken ziet hangen boven de europees/ amerikaanse handelsbetrekkingen en ook boven die met Australië zal het daar zeker mee eens zijn. De ironie wil dat suiker daarbij een belangrijke rol speelt als ge begrijpt wat ik bedoel. En nu dan de europese verkiezingen. Ik ben er vast van overtuigd dat de land- en tuinbouw er zijn voordeel meer zal kunnen doen. We hebben europees gezien nu eenmaal een voorsprong van zo'n 20 jaar. De boer in de polder moet nu eenmaal europees denken. Of hij wil of niet: het zijn europese polders. De voederbiet is een gewas dat werd verdrongen door snijmais. Piet de Visser uit Aagtekerke verbouwt echter ieder jaar toch nog een lapje, van dit smakelijke veevoer. Dit keer was de oogst, dankzij veel stalmest formidabel goed. Er waren mangels bij die bijna twintig kilo wogen en door zijn kinde ren nauwelijks konden worden gehanteerd. zuidelijke landbouw maatschappij Dat het dus niet om meer werk gaat maar om meer vrije tijd waarna de vakbonden weer om meer geld kunnen vragen! Ik denk dat het de moeite waard is om daar toch even over na te denken. En wat boer en tuinder betreft nog dit: als mijn vrije vertaling van de enquête juist is dan zou de werkende nederlander best wat meer kunnen betalen voor zijn diverse land- en tuinbouwprodukten. Draag el kanders lasten is waarlijk een mooi woord. Kontraktteelt In dit nummer o.m. Over Geld en Goed pag- 3 K.N.L.C. Kommentaar pag- 3 Diskussienota "Boer Blijven" pag- 4 Berichten uit de praktijk pag. 5 en 6 Ned. Pootgoed naar Chili pag- 7 Zeeuwen stalen de ploegshow pag. 9 Rien Kosten koos toch voor de "Puit" pag. 10 en 11 Betere en mooiere agrarische bouwwerken pag. 12 Veeverzorging bij het opstallen pag. 13 Wees zuinig met uw kalveren pag. 14 Nieuwe rayonindeling tuinbouwvoorlichting pag. 15 Markt en prijsberichten pag. 1 7 P.J.Z. en Voor de Vouw pag. 19 VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 66e jaargang - no. 3454 land- en tuinbouwblad week in de Wouwse Tol gehouden telersvergadering die belegd was door de 3 CLO-kommissie kontraktteelt voor Brabant en Zeeland. In de open brief vragen de verzend- handelaren aan de telers het niet aan te laten komen op een konfrontatie dan wel polarisatie te vermijden omdat het voortbestaan van de konserventeelt in het gebied anders gevaar zou kunnen lopen. Naar mijn mening is deze open brief een begrijpelijke reaktie van de verzend- handelaren die echter ook vermeden had kunnen wor den. Helaas heb je zulke dingen - van beide zijden - echter niet altijd in eigen hand. Ik wil echter graag nog eens herhalen hetgeen ik vorige week schreef over de bijeen komst in de Wouwse Tol: De telers hebben zich positief opgesteld en de ogen niet gesloten voor de moeilijkheden van hun afnemers. Daarom werd er duidelijk gekozen voor georganiseerd overleg over prijzen en voor waarden met de afnemers Naar mijn mening hoeft, gezien het bovenstaande en de open brief van de verzendhandel, niets een goed overleg in de weg te staan. Europa Oggel. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1