Polen een vrij land achter het ijzeren gordijn? Veeverzorging bij het opstallen E en bewonderingswaardig staaltje D aar wordt een beste boterham in verdiend en één van de problemen is, dat de eigenaars niet al te rijk wor den, aldus onze gids. Ze moeten daarom zoveel mogelijk investeren en in het buitenland op vakantie gaan! Dat de goede financiële in komsten geen praatje voor de vaak is, hebben we op vele bedrijven zelf kunnen zien bij onze bezoeken aan o.a. hun woningen. Zeer mooie par ket vloeren, bankstellen waar moe der zeer zuinig mee doet enz. en waar het aan gul onthaal niet mankeerde. Gevraagd naar de mogelijkheid voor Nederlandse jongens om een tijdje op zo'n instituut te kunnen werken: van harte welkom, de mogelijkheid is er! Je behoeft er geen Pools te spre ken, want dan breek je bij de eerste poging je tong reeds, maar Engels, en wie kan dat als jongeman in Neder land niet! Doen! Vanzelfsprekend hebben we veel meer gezien dan hier opgesomd, in de oude stad Krakau, in het toeristenoord Zakopane in de Karpaten enz. dat alles zou teveel plaatsruimte vragen. N aarmate het gras schaarser wordt en de dagen korter en kouder, breekt de tijd aan om het melkvee en eventueel de pinken op te stallen. D e infektie van schurft en bepaalde huid ziekten komt tijdens de-zomer meestal tot rust maar gaat nooit helemaal weg. Om te voorko men dat de huidziekten en eventueel schurft zullen optreden of uitbreiden, moet men het vee op stal goed schoon kunnen houden. Het schoonhouden kan bevorderd worden door de dieren te scheren als ze op stal komen. Hierbij dient men goed op de huid te letten en indien nodig de dieren te behandelen met een schurftbestrijdingsmiddel. W. Roelse. Groot en klein Steden Fruitteelt Naar Polen! 1. oen de grote Amerikaanse machine, die ons in ruim een uur tijd van Kopenhagen naar Warschau vloog, bij zijn dalingsmanoeuvre door het dichte wolkendek prikte, zaten we juist boven het vliegveld van Warschau. Een staaltje navigatie waar een leek altijd respekt voor heeft. Wel hadden we hoog boven de wolken, in stralende zonneschijn, genoten van dat "fantasielandschap", en van een heerlijke maaltijd, maar van Polen zelf, wat het doel van onze reis was, hadden we niets gezien. Ook Warschau heeft een zeer groot internationaal vliegveld, al is het geheel iets eenvoudiger dan Schiphol. De douane maakte het je bij binnenkomst niet al te moeilijk en weldra stonden we buiten de gebouwen te wachten op de bus, die ons die week door een groot deel van Polen zou rijden. Wel door een groot deel, maar toch maar een deel van dit 9 x Nederland grote land, met zijn 34 miljoen inwoners, waaruit dadelijk blijkt dat het een dun bevolkt land is. Daar verdien je wel geeft hoog loon, maar genoeg om de eerste levensbe hoeften van te kunnen kopen, goede kleren, goede en leuke schoenen, fietsen, moderne kinderwagens t.v. enz. maar geen luxe artikelen zoals grammofoonplaten- en apparatuur, fotoartikelen en al die luxe waar wij in West Europa schouderophalend aan voorbij gaan. O m op de fruitteelt' terug te ko men. Polen bezit 300.000 ha fruit teelt, waarvan helaas (aldus onze gids, een van de professoren van een fruitteeltinstituut) slechts 100.000 ha goed wordt onderhouden. De rest is boerenboomgaard met gras, haver of aardappelen als onderteelt en daar ,A. Is je dan de grote steden, zoals Warschau, Kraków, Danzig enz. af telt, blijft er voor het grote platteland maar weinig over. Omdat Polen op dezelfde breedtegraad ligt als Ne derland. heerst er een vergelijkbaar klimaat, en is de dag-nachtverdeling ook niet zo veel anders dan hier. 's Winters kan het er erg koud wezen, en 's zomers wat warmer dan hier. Ook de jaarlijkse neerslag scheelt niet zoveel, al valt het in de winter vaak als sneeuw. De bus bracht ons die eerste middag door Warschau voor een "sightseeing". Een enorme uitgebreide stad, buiten zijn oor spronkelijke muren. Na de tweede wereldoorlog geheel opnieuw ge bouwd omdat 90% van Warschau verwoest was. 800.000 mensen kwa men alleen al in Warschau om het leven of werden afgevoerd. Nu wo nen er 1,4 miljoen mensen, veelal in grote grauwe gelijkvormige woon blokken of dito hoge flats waar vele tientallen gezinnen in allemaal de zelfde kamertjes zijn ondergebracht. De oude stad die grondig verwoest was is dankzij het in kaart brengen door de studenten van de Universi teit van Warschau enkele jaren voor de oorlog, minutieus in oude stijl en afmetingen, terug opgebouwd. van nationale ijver en bouwkunst. Hoewel er nog veel over Warschau te vertellen is b.v. over het bijna geheel gerestaureerde koninklijk paleis midden in de stad, dat al uit de mid deleeuwen dateert, en de dubbele muren uit nog vroegere jaren, die de stad onneembaar maakten, reden we de stad uit langs de goede geasfal teerde wegen op weg naar één van de 13 fruitteeltinstituten die het land rijk is en waar we een paar dagen zouden logeren. We waren namelijk met de Neder landse fruitteeltorganisatie op ex- kursie in Polen, en erg geïnteresseerd in het wel en wee van onze Poolse kollega's. De wegen zijn, hoewel vaak smal (wat niet zo bezwaarlijk is door het ontbreken van veel gemo toriseerd verkeer) goed geasfalteerd. Het land is groot en wijd en weinig bosrijk, weinig golvend, en buiten gewoon slecht verkaveld. Het grondbezit dat nu nog v.oor 90% par- tikulier eigendom is, is zo onmogelijk versnipperd, dat de meeste boeren slechts een bedrijf hebben van Vi tot 3 a 5 ha en dan onderverdeeld in een onmogelijk aantal perceeltjes met haver, rogge, aardappelen, gras of mosterd, met' haver in de meerder heid. Wat het aantal perceeltjes betreft, je behoeft geen ekonoom te zijn om te kunnen vaststellen dat dit onmoge lijk "boeren" is. Het land schreeuwt om een grootscheepse ruilverkave- "Veel Poolse bedrijven beschikken slechts over enkele ha kultuurgrond". ling. Onze Nederlandse deskundigen op dit gebied zouden hier jaren vruchtbaar werk kunnen doen. Aar zelend begint men er ook wel aan, verzekerde men ons, doch de boeren zijn zo aan hun grond gehecht, dat dit moeizaam van de grond komt, en vaak niet geheel vrijwillig kan ge beuren. Dat er desondanks geen ar moede is, ook op het platteland, komt, omdat pa, hetzij per bus, hetzij per fiets elders in de mijnen (kolen, zwavel, zilver enz.) gaat werken. wordt niet gesnoeid of gespoten en dus alleen voor 't gezin en de buren opbrengst geeft. Maar de overblij vende 100.000 ha is goed tot zeer goed onderhouden. Voor een deel in handen van de 13 instituten en de rest in partikulier bezit, in opper vlakten van 6-13 ha. De instituten die vaak een oppervlakte van 100-300 ha hebben (genationaliseerd groot grond bezit), zijn self-supporting. Door de (hoge) opbrengst van het geteelde fruit, dat de staat voor hen aan het buitenland verkoopt, (lees: ruilt voor ijzererts enz.) kunnen alle - medewerkers, en dat zijn er heel wat. betaald worden. De onderzoekers, voorlichters en leidinggevende personen zijn allen professor en hebben minstens 1 jaar in het buitenland gewerkt en geleerd, meestal in Amerika of Engeland. Ook veel vrouwen hebben dit ge daan. en geven leiding in hun spe cialiteit. Gevraagd naar de moge lijkheden van export: we kunnen niet voldoende telen om aan de vraag te voldoen! Zou er dan toch wat schorten aan de Nederlandse af zet, gezien de krisis van enige jaren geleden waarin we zeer grote hoe veelheden fruit hebben moeten ver nietigen? Want Polen exporteerd naar dezelfde landen als wij, en lang niet alleen naar Rusland. Je oren klapperen ervan! De goed geleide eigen bedrijven leveren alles aan één koöperatie die de partijen bundelt en via een regeringsburo afzet. Maar we hopen dat we, voor wie er belangstelling voor heeft, op een van uw vergaderingen, alles aan de hand van dia's nader uiteen mogen zetten. Op sommige bedrijven met "droog grasland" zal het veelal nog mogelijk zijn om het vee een periode in het najaar overdag enkele uren te laten weiden. Bij het volledig opstallen van het vee dient extra aandacht aan de volgende punten besteed te worden: a. Aanpassing voeding; b. Voorkomen van huidziekten en schurft; c. Verzorging van de klauwen. Aanpassing voeding H et overschakelen van weidegras naar het winterrantsoen dient zo te geschieden dat de meikgift op peil blijft en dat geen voedings stoornissen optreden. Omdat de hoeveelheid gras gedurende september al minder geworden is, wordt op veel bedrijven reeds ruwvoer bij gevoerd. Dit ruwvoer bestaat meestal uit inge kuilde snijmais. voeraardappelen en verse bie tenkoppen en -blad. Verder wordt veelal ook struktuurhoudend ruwvoer als hooi, graszaad stro en/of voordroogkuil verstrekt, aangevuld met krachtvoer naar behoefte. H ierdoor zijn de rantsoenen reeds gedeeltelijk aangepast aan het rantsoen voor de stalperiode. Belangrijk is dat ook bij de aanvang van de stalperiode de rantsoenen voldoende voederwaarde hebben om de melkproduktie te handhaven. Uit de standaardkoeprodukties van voorgaan de jaren leiden we af dat in deze periode op verscheidene bedrijven de melkproduktie wat daalt. Vooral op de gemengde bedrijven, waarnaast de rundveehouderij ook de akker bouw in deze periode nog veel aandacht opeist, zien we dit. De nieuwmelkse koeien verdienen extra verzorging. Het berekenen van de voe- derbchoefte voor het melkvee dient daarom zo goed mogelijk te geschieden. Hierbij is vooral van belang dat men de samenstelling van het te vérstrekken ruwvoer kent. Gewasonderzoek van deze produkten is een eerste vereiste. Degenen die meedoen aan de koppeling melkkontrole-veevoeding dienen de hoeveel heid en kwaliteit ruwvoer zo juist mogelijk op te geven, dan kan de komputer een betrouw baar advies geven ten aanzien van de hoeveel heid krachtvoer die aan de verschillende koei en verstrekt moet worden. Op de gemengde bedrijven wordt in het begin van de stalperiode ook veelal verse bietenkop pen en -blad bijgevoerd. Dit is een goed pro- dukt, mits het geen grond en rot blad bevat. Omdat de voederwaarde in de ds van bieten koppen en -blad aan de lage kant is, is het voor nieuwmelkse koeien niet aan te bevelen. Vooral bij de huidige methoden van suiker bieten rooien is er zeer weinig kop en bestaat het materiaal bijna geheel uit blad. Er mag niet meer dan 20-25 kg van verstrekt worden om produktiedaling en diarree te voorkomen. Vlak voor het melken mag men geen bietenblad voeren omdat anders de melk een bietenloofsmaak krijgt. Voor droogstaande koeien en jongvee is het mits doelmatig aan gewend, een goedkoop ruwvoer. Voorkomen huidziekten en dierlijke parasieten Op de proefboerderij "Cranendonck" worden alle melkkoeien en pinken geheel geschoren bij het begin van de stalperiode. Het verdient aanbeveling om het scheren van de melkkoeien niet voor half oktober uit te voeren. Bij eerder scheren is de haargroei 'zo sterk, dat opnieuw scheren wenselijk kan zijn. Door het scheren krijgt men niet alleen schoner vee en minder huidziekten, maar is het reinigen van uier en tepels gemakkelijker uit te voeren, waardoor een betere hygiëne bij het melken wordt verkregen. Voorkomen van kreupelheid B ij het begin van de stalperiode dient extra aandacht besteed te worden aan de klauwver- zorging. Op een grupstal staan de dieren 6 maanden op dezelfde plaats, zonder zich goed te kunnen bewegen. Dit stelt hoge eisen aan de klauwen en het beenwerk. Door het rundvee te bekappen wordt een goe de stand van de benen verkregen. Dit geeft minder slijtage van de benen en de kans op klauwinfekties wordt kleiner. Stinkpoten en tussenklauwontstekingen zijn de klauwziekten die het meest voorkomen. Deze ziekten kunnen aanleiding geven tot ernstige kreupelheid. De infekties kunnen grotendeels voorkomen wor den door de koeien regelmatig gebruik te laten maken van voetbaden met 3% handelsformali- ne. Dieren met open processen aan de klauw mogen nooit in een formalinebad gezet wor den. Bij het opstallen staat de preventie, middels voetbaden en klauwverzorging centraal, terwijl in de winter het besnijden bij kreupelheden de enige mogelijkheid is om erger te voorkomen. Dit geldt vooral voor de grupstallen (aanbind- stallen). In de ligboxenstallen, waar de bes mettingskans tijdens de stalperiode groter is dan in de grupstal, zal regelmatig gebruik moeten worden gemaakt van een doorloopbad. Belangrijk is verder om uitgeschaard jongvee en aangekocht vee een voetbad te geven alvo rens ze op stal bij de koppel toegelaten worden. Op de proefboerderij "Cranendonck" te Maarheeze worden alle volwassen dieren een maal per jaar onderworpen aan een klauwin- spektie. Bij de geringste afwijking wordt direkt ingegrepen. Per 14 dagen gaan de koeien 3 achtereenvolgende dagen door een doorloop- of voetbad (3% formaline-oplossing). R.C.C. de Bruyckere c.a.r. Goes. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13