Agrarische bouwwerken moeten beter van kwaliteit en mooier worden T och moet ieder bouwwerk via een M evr. ir. M.J.M. Bouman- Sweers van de landbouwhoge school te Wageningen benaderde het onderwerp via de weg van de architektonische aspekten van het bedrijfsgebouw. Het gaat in de praktijk vaak om twee partijen. Aan de ene kant de boer die een goedkoop en efficient bedrijfsge bouw wenst, aan de andere kant wat je zou kunnen noemen de re- kreatiekonsument die met een hang naar het verleden hoopt op het platteland gebouwen terug te vinden die beantwoorden aan zijn nostalgische mijmeringen. H et gebruik van een voerband in- plaats van rijpaden in een ligboxen- stal zou b.v. de breedte van derge lijke bouwwerken danig kunnen verminderen. Verder zou eens pre cies nagegaan moeten worden of het toepassen van een grotere dakhelling de ventilatie zou verbeteren, terwijl dan tevens de vormgeving van het bouwsel belangrijk beter te voor schijn zou komen. O Staandaardisatie van kwaliteit I ng. J.C. Spek van het IMAG was van mening dat momenteel alleen in de glastuinbouw echt sprake is van een standaardisatie. In ongeveer 80% van de gevallen kiest men voor het systeem Ven- lo's warenhuis, tweedakstype. Toch komt het er in de praktijk in de andere agrarische sektoren vaak op neer dat de opdrachtgever als eerste wens uitspreekt dat het bouwwerk vooral niet te duur mag zijn. Het vreemde is dat daarbij lang niet altijd de vraag wordt gesteld, hoe lang zal het "spul" overeind blijven. O, Architektonische aspekten G, BESTEMMINGS PLANNEN M. van Wezel nlangs werd door de Nederlandse Vereniging Techniek in de Landbouw te Wageningen een interessante bijeenkomst belegd om van gedachten te wisselen over "standaardisatie en prefabrikage in de landbouw." Volgende maand zal er over dit onderwerp een internationaal symposium worden georganiseerd door de NVTL. Oude vormen niet verheerlijken O verigens wordt het wel eens tijd dat we ophouden met het verheerlij ken van de oude gebouwen, alsof die alleen zaligmakend zouden zijn. Wanneer je het ontstaan van die ge bouwen gaat analyseren dan kom je tot de volgende punten. Het land bouwbedrijf was meestal een kleine familieonderneming met een aantal koeien, dikwijls ook nog onder het zelfde dak, waardoor je toen een heel ander silhouet kreeg dan nu het ge val is met de grote ligboxenstallen. Was het destijds alleen een gemengd bedrijf, nu is in veel gevallen alles gespecialiseerd, waardoor ook de blijkt dat een dergelijk systeem zeker niet iets nieuws is. Het komt ook no gal eens voor dat eerst de bedrijfsge bouwen worden neergezet door een aannemer die daarin is gespeciali seerd. Later geeft men dan de plaat selijke dorpsaannemer opdracht om een fraai woonhuis te bouwen. Het gevolg is nogal eens dat de vormge ving van het een gruwelijk vloekt met die van het ander. Is steeds groter altijd nodig? roeger werd er alleen gebouwd met wat er plaatselijk aanwezig was. Daardoor vielen de gebouwen ook minder op in het land, omdat ze veelal voor een groot deel uit mate- Er mag dan op allerlei gebied wel een soort standaardisatie naar vormgeving zijn, maar een stan daardisatie naar kwaliteit is nog ver te zoeken. Wel wordt er dik wijls geschermd, zei ing. Spek, met fraaie komputerberekenin- gen en andere indrukwekkende papieren, die echter dikwijls voor de deskundige meer scherts dan ernst bevatten. Net als de industrie O, aantal vuistregels worden beoor deeld. Hoe ziet het er uit, van dicht bij en van een afstand. Staat het al leen of vormt het een eenheid met andere gebouwen. Wat is de archi- tektuur en welke kleur heeft men gebruikt bij het kiezen van de bouw materialen. Verder bepaalt het aan brengen of het aanwezig zijn van een groenvoorziening heel veel van de indruk die een agrarisch bedrijfsge bouw achterlaat. Bomen kunnen er de oorzaak van zijn dat men b.v. bij een goed gekamoufleerd foeilelijk bouwwerk, toch nog kan zeggen, nou ja, vooruit dan maar.... Europese kwaliteitsnormen m tot een standaardisatie van kwaliteit te komen zal gekozen moe ten worden voor vaste normen. Tot op heden is het dikwijls alleen de vormgeving die door de boer of tuinder wordt beoordeeld, van kwa liteit beoordeling heeft hij doorgaans geen verstand. Een prachtontwerp wordt dan uit de grond gestampt en voor de rest blijft hij er dan mee op gescheept tot het zaakje in elkaar zakt. Er wordt eenvormiger gebouwd en daarvoor hoeft men alleen maar om zich heen te kijken, zei Spek. Wat men nu in de agrarische sektor toe past bij b.v. ligboxenstallen deed men bij de industrie reeds jaren ge leden. Een soort systeembouw. Daarbij mag je overigens best de vraag stellen of het wel zo fraai is. Bekend is, zei hij, dat er maar weini gen uit de steden hun kampeertentje opslaan op b.v. het 's Hertogenbo- sche industrieterrein. Geen wonder dat uit niet agrarische kringen oppo sitie komt tegen het eenvormige bouwen op het platteland. Met groen versieren f er mogelijkheden zijn om tot meer samenwerking in de botiw te komen zag Spek niet op ieder gebied aanwezig. Het enige dat wel goed mogelijk is betreft het opzetten van standaardisatieregels ten aanzien van de kwaliteit. Dergelijke voor schriften kunnen in feite dan in ieder land van de EG van toepassing zijn. Verder zal men in de toekomst nog meer aandacht moeten schenken aan een architektonische inpassing van het bouwwerk in het landschap. Ook was hij van mening dat bij het optreden van geschillen, men eigen lijk ervan af moet om onmiddellijk naar de rechter te stappen. De cen trale raad van de bouw, zou in der gelijke gevallen soulaas moeten kunnen bieden. Bedrijfsgebouwen zijn verpakkingsmiddel B edrijfsgebouwen in de landbouw "Zoals vroeger wordt het nooit meer! worden steeds meer gezien als een produktiemiddel. Toch krijg je de indruk, zei ze, dat men voor de landbouw andere normen ten aan zien van vorm en kleur aanlegt dan b.v. in de industrie. De landbouw zal hier terdege rekening mee moeten houden. Overigens lijkt het er op dat het bedrijfsgebouw steeds meer als een soort verpakking wordt gezien, waarbinnen van allerlei werkzaam heden worden uitgevoerd. In deze tijd moet telkenmale de rentabiliteit van de verpakking opnieuw getoetst worden, waarbij vooral efficiency een belangrijke faktor vormt. De ligging van het gebouw heeft alleen inzoverre enige waarde dat het mede de aanblik van het landschap be paalt. Je kunt zo'n gebouw natuurlijk op allerlei manieren gaan "versie ren" waarbij het via de traditionele methoden er echter wel op neer komt dat het voor de agrariër duurder wordt. Mevr. Bouman-Sweers zei verder dat ze graag die landbouwbedrijfsgebou wen met meer fantasie en speelsheid zag verrijzen, maar dat zou dan zeker niet ten koste van de portemonnaie van de boer mogen gaan. Wanneer we het bedrijfsgebouw fraaier willen ma ken dan zullen we ervan uit moeten gaan dat dit met weinig kosten moet geschieden. Ik ben er van overtuigd dat zoiets zeker te realiseren zal zijn. gebouwen weer aan andere vormen moesten voldoen. Er zijn voorts an dere opslag en verwerkingsmetho den ontstaan, zo heeft men tegen woordig weinig behoefte meer aan ruimte onder de kap. Inheemse bomen gebruiken O ok zij pleitte voor een aangepaste begroeiing rond de gebouwen, waarbij ze speciale aandacht vroeg voor de echte inheemse boomsoor ten. Achter een nette coniferenhaag verwacht je eigenlijk geen varkens- mesterij. De bedoeling van een groengordel is juist om de aandacht wat af te leiden van de gebouwen, wanneer men dan uitheemse soorten kiest wordt de aandacht echter op datgene wat er achter ligt gevestigd. Het is trouwens ook verkeerd om de gebouwen maar wat weg te stoppen achter een rij met hoge populieren. Een veel beter landschappelijk effekt wordt bereikt wanneer men de groe pering van het groen anders en doelgericht plaatst. Huis en schuur rote gebouwen in de landbouw zijn vaak eentonig, maar dat hoeft zeker niet het geval te zijn, alleen al het aanbrengen van een versprin gende gootlijn kan wonderen doen. Wanneer we de verschillende typen Nederlandse landbouwbedrijfsge bouwen van vroeger bekijken dan rialen van dat land uit de direkte omgeving waren opgetrokken. Bovendien verweerden in de loop der tijd de bouwmaterialen waar door de opvallendheid ook werd verminderd. Moderne materialen zijn slijtvast en houden dikwijls hun harde agressieve nieuwigheid. Mevr. Bouman-Sweers vroeg zich af of steeds grotere overkappingen bij gebouwen soms ook iets. te maken had met het gevoel voor status. Kleinere overspanningen kan best en ze sprak er haar twijfel over uit of steeds bredere overspanningen echt wel goedkoper waren. Met wat goede wil Met een beetje goede wil, wat fanta sie en bereidheid tot medewerking is het beslist onnodig om terug te grij pen naar een geforceerde bouwstijl van vroeger, om toch tot een resul taat te Jcomen, waarmee zowel de agrariër als de rekreatiekonsument beiden vrede kunnen hebben. Goes. Vanaf 18 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Herziening 1977 van het bes temmingsplan Zuid-West" (uitbreiding Agrimarkt) waaraan G.S. goedkeuring hebben onthouden. Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. als mede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goed keuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Steenbergen. Vanaf 18 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan "Noord-Oost 1977". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, 12 zowel bij de-gemeenteraad als bij G.S., en zij die bezwaren hebben ingediend bij G.S. tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen^ alsmede zij die bezwaren hebben tegen de onthou ding van goedkeuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Eindhoven. Vanaf 23 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "III Wederop- bouwplan Fellenoord". Zij die tijdig bezwaren hebben inge diend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Geldrop. Vanaf 19 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de 3e herziening van het bestemmingsplan "Midden Beekloop". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Hulst. Vanaf 19 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan "Absdaalseweg". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven. Vanaf 23 oktober liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen "III Oude Gracht 1970" en "I 't Hofke". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad kunnen bezwaren indienen bij G.S. Ook ligt gedurende bovengenoemde termijn ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "VIII Rapenland". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aan gebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Oosterhout. Vanaf 23 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan "Rid derstraat-Noord". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., alsmede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kun nen beroep instellen bij de Kroon. Wissenkerke. Vanaf 23 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "2e herziening bes temmingsplan Buitengebied". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen be roep instellen bij de Kroon. Ook ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp "Herzie ne toelichting en voorschriften, deel uitmakende van het bes temmingsplan Geersdijk Oost II". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12