w e wandelen gezamenlijk nog wat op het erf en in de gebouwen. De schuur is van 1928 en de toen tweejarige Rien Kosten mocht de eerste steen leggen. Hoe oud het huis is kan ik met geen mogelijkheid zeggen. We hebben de zijgevels van een nieuwe steen moeten voor zien. De tuin ligt er keurig bij en het geheel maakt een verzorgde indruk. Terwijl we op het erf staan komt A.W. Steyns met zijn Mercedes Benz trac 800 spuitmachine uit het aardappel veld. Een machine van bijna honderd duizend gulden, aangeschaft door een kombinatie van 16 boeren. Het apparaat heeft een werkbreedte van 24 meter en we spuiten er gemiddeld 800 ha mee. De tank heeft een inhoud van 1500 liter vertelt een trotse Steyns die al dertig jaar met allerlei spuitapparatuur omgaat. Die spuitmachine hebben we gezamenlijk aange schaft, zegt Rien, en daarmee werken we pret tig en voordelig samen. Ons Z.L.M. bestuur D aareven sprak ik over kleine bedrijven. Vooral rond St. Annaland vind je er veel. De meensen op dat soort bedrijven weten een uit stekende boterham te verdienen. Door een Nu nog grotere percelen Boeren met veel en weinig grond. De organisatorische top vantde Z.L.M. wordt gevormd door het hoofdbestuur en de verschillende kommissieleden. Voor sommigen zullen die mensen goede bekenden zijn, voor de meesten echter niet. In een serie reportages willen we in de toekomst al die bestuurders die zich inzetten voor de belangen van de Z.L.M. leden nader aan U voorstellen. Degenen die aan het woord komen verkondigen hun eigen mening, en dat hoeft niet altijd ook het officiéél Z.L.M. standpunt te zijn. Waarschijnlijk wel een op volger. R. ien en Leni Kosten hebben twee kinderen. Een dochter van 21 en een zoon van 12 jaar. Magda studeert sociale geografie aan de Vrije 16 boeren in één spuitcombinatie! Zo nu en dan op de rem Zoetwatervoorziening I_,en ander punt waar Tholen alweer vroeg tijdig mee is begonnen is de bestudering van de zoetwatervoorziening van het gebied. Dit is een groot knelpunt, zegt Rien. Veel bedrijven voe ren al een intensief bouwplan, maar ze kunnen nu niet verder door gebrek aan beregenings- mogelijkheden. Wanneer we de beschikking over zoet water zouden hebben dan zouden er voor de veelal kleine bedrijven geheel nieuwe mogelijkheden komen. We hebben nu een stu diekommissie "zoetwatervoorziening" opge richt voor Tholen Flipland. Daarin wordt be keken wat de mogelijkheden zijn wanneer er zoet water beschikbaar is. Welke mogelijkhe den zijn wanneer er zoetwater beschikbaar is. Welke mogelijkheden er zijn op waterstaat kundig gebied, want om b.v. water van Tholen naar Stavenisse of St. Annaland te brengen is een vraagstuk apart. We bestuderen hoeveel zoet water er eventueel beschikbaar zou kun nen komen. Uiteraard bekijken we de kosten en doen we ook een profielstudie van de bo dem. Dit alles in het licht van een zoet Zoom meer. In die kommissie zitten vele instanties en instellingen en we kunnen rekenen op een uiterst deskundige inbreng. Tholen hoopt reeds dit jaar een interim rapport uit te brengen. Uiteraard zal een volledig afgeronde studie over alle aspekten van de zaak nog wel enkele jaren vergen. De verkaveling is nu ruim 20 jaar achter de rug voor de allereerst aangepakte gebieden. De gunstige aspekten van de verkaveling zijn nog steeds aanwezig. Wel zou men nu grotere per celen maken, en eventueel ook de kleine be drijven iets groter maken. Maar ja, de tijd gaat verder, wanneer de Noord Oost Polder op nieuw moest worden ingericht zou die er ook anders uitzien. Wel hebben we destijds geboft dat de verkaveling doelgericht op de boeren bevolking kon worden uitgevoerd en we geen hinder ondervonden van allerlei eisen van mi lieu zijde. Bovendien werd het werk in een goedkope tijd uitgevoerd vergeleken met wat zich nu heeft ontwikkeld. mm f len ■V,: osten was twee jaar oud toen hij de eerste steen van - VI 'Mm 1 HH-.- fi de landbouwschuur mocht leggen. verdergaande intensivering hebben we daar ook kassen zien verschijnen. Sommige bedrij ven hebben zich weten te vergroten door de sanering van anderen. St. Annaland is een welvarend dorp met inventieve hardwerkende ondernemers. De verhouding grote en kleine boeren, of anders gezegd, agrariërs met veel en weinig grond is uitstekend. Eigenlijk heb je geen noemenswaardige tegenstellingen. Dat is van oudsher hier al zo geweest. Echte super- grote bedrijven vind je op Tholen trouwens ook niet. Misschien dat er op Flipland een iets an dere opstelling tussen grote en kleine bedrijven bestaat. Gemiddeld ligt daar de bedrijfsgrootte 10 ha hoger dan op Tholen. De gemiddelde bedrijfsgrootte hier is om en nabij de 20 ha. Veel werkzaamheden worden in kombinatie verricht, alleen het maaidorsen niet. Universiteit te Amsterdam. Hans is net van de basisschool af en gaat dit jaar naar de scholen gemeenschap te Bergen op Zoom. Hans is een jongen die nu al zeker weet dat hij boer wil worden. Maar eerst een goede opleiding zegt vader beslist. Wij zouden het liefst zien dat hij eerst het havo of atheneum haalde en vervol gens een middelbare of hogere landbouw school. Wel, en verder hebben wij er dan het volste vertrouwen in dat hij op dit bedrijf van 52 ha goed de kost kan verdienen. Wij zijn er best mee in ons schik dat wij een opvolger hebben. Het boerenleven is een goed leven zegt Leni. Je bent als vrouw erg betrokken bij het werk van je man, en dat vind ik een pluspunt van een zelfstandige. Sommigen hebben b.v. de behoefte aan lange vakanties. Dat hoeft voor mij niet. Ik vind het heerlijk thuis. Trouwens, je kunt jezelf als boer veroorloven om zomaar eens een middagje vrij te nemen. Dan gaan we samen ergens heen. Als je al die tijd bij elkaar in één heel jaar zou optellen, kom je wel aan veertien dagen vakantie. Verder vind ik het gewoon gezellig als Rien regelmatig even bin nenwipt om een kopje koffie. Dat is toch het voordeel van een boer te zijn. bedrijf op zijn hals haalt. Ik sta wel achter zijn bestuursfuncties, maar moet zo nu en dan een beetje op de rem gaan staan om te voorkomen dat het te gek wordt. De schuur is van binnen helemaal verbouwd en kan geheel worden gebruikt voor de opslag van aardappelen terwijl er tevens de mogelijkheid bestaat om graszaad en graan te drogen, ook de opslag van uien is mogelijk. Hans, die tijdens ons bezoek nog vakantie had liep met ons mee en stak niet onder stoelen en banken dat hij grote belangstelling voor trek kers en ander rijdend materiaal heeft. Rien kijkt hem glimlachend aan, hij is er tevreden mee. Wanneer we afscheid nemen zegt hij, terwijl de lucht wordt beoordeeld, ik ga nog vlug even mijn graszaadstro wat los uit het zwad gooien, misschien dat ik het morgen dan persen kan, want het werk moet doorgaan. (juli '78) weet te weinig over het rendement en het op brengend vermogen en de graszaadfirma's wordt verweten dat ze veel te terughoudend zijn met gegevens hieromtrent. Tevens dringt men aan op een duidelijke weergave van de raseigenschappen en het opbrengend vermo gen in de rassenlijst, uiteraard gebaseerd op landelijk onderzoek zoals bijv. ook bij tarwe gebeurt. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat het zover komt. De graszaadtelers in Tholen weten echter al heel veel op dit gebied. Op Tholen hebben we al van vijfjaar alle gegevens over het gras verzameld. Ook hier zorgt het konsulentschap weer voor een degelijke rap portering en verwerking van de gegevens. Zo doende hebben de Thoolse graszaadtelers een inzicht in de mogelijkheden, uiteraard wel toegespitst op Thoolse omstandigheden. Tevens worden de uitbetalingsprijzen van de verschillende firma's vergeleken. Rien Kosten is er duidelijk trots op dat men dit voor elkaar heeft gekregen, 't Is ook een voor beeld van een wezenlijke wil tot vooruitgang en open eerlijke samenwerking. B innenkort zal Rien 25 jaar lid zijn van het kringbestuur. Via de jongerenorganisatie kwam hij de Z.L.M. binnen. Reeds negen jaar is hij nu kringvoorzitter. Daar houdt het niet mee op, want van het een komt het ander. Via de Z.L.M. is hij vertegenwoordigd in talrijke andere kommissies, het zou teveel zijn om alle funkties op te noemen. Maar dat hij voorzitter is van de Thoolse dagen mag niet onvermeld blijven. Dit telkenjare terugkerend evenement vergt erg veel voorbereidend werk. Het kostje soms veel tijd, maar ik doe het met plezier. Toch zijn er perioden datje nauwelijks van het bedrijf weg kunt. Met name tijdens het aard- appelrooien kan er geen man gemist worden, temeer ook nog omdat je in kombinatie werkt. Ook tijdens de voorjaarswerkzaamheden is het soms erg moeilijk. Leni Kosten hoort het be daard aan en zegt ach het gaat best als Rien maar uitkijkt dat hij niet teveel werk buiten het Hans (12) worden. weet nu al zeker dat hij later boer wil «4? x-~ 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 11