Rien Kosten koos toch nog voor "de Puit" G emiddeld hebben we twee dagen per week iemand van de bedrijfsverzorgingsdienst. Vaste krachten zijn er niet. Dit systeem met de hulp van de bedrijfsverzorgingsdienst bevalt me goed en daarmee ben ik in staat om het werk rond te zetten. We maken betrekkelijk weinig gebruik van de loonwerker, Maar dat is weer een gevolg van een ver doorgevoerde en goed georganiseerde vorm van samenwerking voor bijv. aardappelen en suikerbieten. Daarnaast doen we ook het spuiten van de gewassen in kombinatie. De graanoogst doe ik zelf met een eigen kombine, terwijl daarentegen het stro persen weer in kombinatie wordt afgewerkt. Zo wordt de gehele aardappelteelt van begin tot D e wereld hangt van toevalligheden aan elkaar en die beïnvloeden dan meestal weer iemands leven zodanig dat men soms zijn plannen kompleet moet wijzigen. Zo is dat in feite ook gegaan bij Rien Kosten (52), de kringvoorzitter van Tholen en St. Philipsland. Ik had aanvankelijk helemaal niet het plan om boer te worden zegt hij. Mijn grootvader was aktief in de wegenbouw en daarvoor toonde ik ook grote interesse. Na de lagere school ging ik naar de H.B.S. in Bergen op Zoom en geleidelijk groeide mijn belangstelling voor de weg- en waterbouw zodanig dat ik naar de Technische Hogeschool te Delft ben gegaan. Ik heb er echter maar twee jaar gestudeerd, nog net genoeg om mijn propaedeutisch examen te doen. Meer dan Kringvoorzitter 99TholenSt. PhilipslandM. van Wezel alleen boer zijn Ruilverkaveling was een zegen! Akkerbouw en schapen. Veel samenwerking In de pas met nieuwe ontwikkelingen Graszaadgegevens verzamelen Ik was enig kind, vader had deze boerderij en had reeds min of meer berust in het feit dat hij geen opvolger zou krijgen. Toch waren we in oorlogstijd wel twee volle jaren met elkaar op het bedrijf werkzaam geweest. Toen ik in '43 H.B.S. examen deed was er geen mogelijkheid verder te studeren. Zodoende ben ik tot het eind van de oorlog thuis werkzaam geweest. In '45 ben ik naar Delft gegaan. Vrij snel daarop kreeg vader ernstige hartklachten en kon daardoor de direkte werkzaamheden op het bedrijf niet voortzetten. Dat woog zwaar voor mij. De definitieve doorslag kwam echter toen ik ook nog een oproep kreeg om naar Indië te vertrekken voor het Nederlandse leger. Eerst was ik al twee jaar studietijd verloren tijdens de oorlog, nu dan weer enige jaren in Indië terwijl vader het bedrijf niet meer aankon, dat was allemaal tezamen voldoende om mij te doen besluiten om de knoop door te hakken en boer te worden, waardoor ik tevens werd ontslagen van de dienstplicht in Indië. Hoeve "De Puit" ligt veilig verscholen onder aan de dijk en in het westen beschermd door hoog geboomte. Het oude woonhuis heeft in de loop der tijden hier en daar nogal veranderingen en verbeteringen ondergaan. 't H ad overigens heel wat slechter gekund. Hoeve "De Puit" is een 42 ha groot pachtbe drijf. Aanvankelijk werd die grond geheel door dijken omsloten, eigenlijk echt een poldertje apart. Het bedrijf lag tegen de dijk, de grond geheel overzichtelijk erachter. Beter kon het kritisch bekeken al niet. Later ben ik nog in staat geweest om 10 ha grond bij te kopen. Zodoende heb ik nu een bedrijf van 52 ha. Van de stap om toch boer te worden heb ik nog nooit spijt gehad. Dit leven bevalt me uitste kend. Ik moet er overigens wel onmiddellijk aan toe voegen dat mijn belangstelling niet zo eng gericht is dat ik alleen maar belangstelling zou hebben voor wat er achter onze eigen hek- kendam zou gebeuren. Ik wil meer dan alleen boer zijn! Daarvoor moetje ook een flexibele houding aannemen. Wanneer je aktief bent in het organisatieleven dan is dat een vereiste wanneer dat gekombineerd moet worden met het bedrijf. Er zijn kollega's die moeilijk kun nen schipperen met hun werkplan. Wanneer ze van plan zijn om 's morgens het hooi te schud den dan is het moeilijk voor hen om dat werk naar de middag te verplaatsen. Overigens alle respekt voor die mensen, want boer en organi satieman zijn is vaak een moeilijke kombinatie. "t I s ook niet zo dal de Puit hoeve al generaties lang door ons wordt beboerd. Vader kwam in 1910 van Schouwen naar Tholen, werd eerst bedrijfsleider op Poortvliet en kwam in 1919 op de boerderij, dus ik vertegenwoordig nog maar de tweede generatie. In 1953 ben ik getrouwd met Leni Mol uit Sint Maartensdijk, 't Was een jaar om nooit te vergeten, want toen kreeg een groot gedeelte van het gebied ook de ramp te verwerken. We hebben hier op de Puit geen last gehad, 't Zou nog de vraag zijn geweest of we wel water hadden gekregen, want het be drijf ligt vrij hoog. Tijdens de inundatie in de oorlog heeft het hier ook niet onder water ge staan. Toen de ramp achter de rug was en de ruilverkaveling op gang kwam is Tholen ei genlijk in een nieuw tijdperk getreden. Kijk, hier op de Puit was een ruilverkaveling niet noodzakelijk; van oudsher waren we verwend met de grond rond de gebouwen. Voor grote gedeelten van Tholen echter is het een zegen geweest. Mijn grond is gemakkelijk bewerk baar en is afslibbaar van 20-30%. Lekkere za velgrond. "tls een bijna zuiver akkerbouwbedrijf. Om dat er een stuk dijk bij het bedrijf hoort houdt ik er ook schapen bij. Ik bezit er zo'n 40 stuks en door die schapen heb ik rond het erf ook nog wat weiland, 't Is overigens niet zo dat ik die schapen zonder enige interesse houd. Ik heb er wel plezier in. Het inkomen moet natuurlijk komen uit de akkerbouw. Mijn bouwplan ziet er in grote lijnen als volgt uit. Een kwart kon- sumptieaardappelen, een kwart granen, één vijfde suikerbieten, één vijfde graszaad en de Overblijvende grond wordt beteeld met kon- servenerwten en uien. eind uitgevoerd in samenwerking met (twee) kollega's. We hebben daarvoor alle werktui gen. In principe werkt het zo dat ieder een rooidag krijgt. Gewoonlijk verkassen we dan de machines 's morgens na achten als we koffie hebben gedronken, 't Is wel een razend drukke tijd, want de hete organisatie berust op de be schikbaarheid van de mensen. Overigens zijn we in ons schema ook weer flexibel want 't kan best eens verder uitlopen dan net die ene dag om en om rooien. Maar je moet natuurlijk wel ergens van een schema uitgaan. Voor wat het bietenrooien betreft werken we in een rooikombinatie samen met een loonwer ker. In dit gebied bestaan er vijf rooikombina- tie's. Vooraf wordt een schema opgesteld en dit wordt via het overkoepelend orgaan van die kombinaties aan de suikerbietverwerkende in- dustriën voorgelegd om de regelmatige afvoer te garanderen. We doen dit nu voor het derde jaar tot volle tevredenheid. Vooraf worden ook de tarieven geregeld, terwijl de kontrakten voor iedereen hetzelfde zijn. Wij vinden dit een voor het zuid-westen vooruitstrevende zaak. "t I s niet voor het een of ander, maar ik vind dat Tholen en St. Philipsland goed inspelen op de nieuwe ontwikkelingen. Direkt al tijdens de verkaveling hebben we hier een "nationalisatie kern grotere landbouwbedrijven" opgericht als onderdeel van de streekverbeteringsaktivitei- ten. We hebben toen de samenwerking centraal gesteld. We begonnen aanvankelijk met 12 bedrijven en de aanschaf van een precisiezaaimachine. In 1962 maakten we een begin met het direkt rooien van aardappelen op de wagen, 't Is net of het gisteren gebeurde, verzucht Rien Kosten even; zo snel gaan de ontwikkelingen. Ik heb het volste vertrouwen in de toekomst. We doen ons best om in te spelen op de gewijzigde ont wikkelingen. Er wordt her en der veel gepraat over de methode van het organiseren van kon- trakttelers 't Gaat vaak moeizaam. Wel; op Tholen hebben we al geruime tijd een "produ centen groepering conservenerwten". Alle conservenerwtentelers regelen en-bloc de hele organisatie rondom die teelt. We hebben daarvoor een vaste man in dienst die namens alle boeren optreedt tegenover de fabriek. In feite koopt de fabriek de erwten van ons. Wij van onze kant vragen voor het zaaiseizoen .aan de fabriek wat voor wensen ten aanzien van ras en soort er zijn en we proberen daarmee zoveel mogelijk rekening te houden. Momenteel worden er ruim 200 ha conserve nerwten geteeld in Tholen. Er wordt niet op het land gedorst ze gaan met peul en al weg. Daarnaast hebben we ook een eigen rapporte ringssysteem over dat gewas. Van iedere teler worden alle gegevens verzameld en verwerkt door de bedrijfsvoorlichter van het CAR. Hierdoor hebben we een zeer duidelijk inzicht in de opbrengsten van de verschillende soorten erwten. Het is een systeem dat tot uiterste be vrediging werkt, zegt Rien Kosten. C) ok hij het gewas graszaad is men vooruit- strevend. Elders wordt luidkeels geklaagd dat er veel te weinig inzicht bestaat in de kwaliteit van de verschillende soorten graszaad. Men Rien en Leni Kosten zijn tevreden met het boerenbestaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10