Het gras is groen I 9°J) A -C „ZEGGE EN SCHRIJVE" D eze week werden er 2 voorlichtingsbijeenkomsten gehouden voor de telers van konservengewassen op kontrakt. Op het moment dat ik dit schrijf, heb ik alleen informatie over de bijeenkomst in de Wouwse Tol: een goeie vergadering met zo'n 100 bezoekers. De telers hebben zich bijzonder positief opgesteld en de ogen niet gesloten voor de moeilijkheden van hun afnemers. Daar om werd er duidelijk gekozen voor georganiseerd overleg over prijzen en voorwaarden met de afnemers. De land bouworganisaties in Brabant en Zeeland hebben inmid dels gezorgd voor een overkoepelende 3 C.L.O. cie-kon- traktteelt. Maar dat is natuurlijk niet genoeg: er zijn ook telersgroeperingen rondom de afnemers nodig. Op de vergadering in de Wouwse Tol is daarmee nu een begin gemaakt door het maken van afspraken over telersver gaderingen. Dat biedt dus volop perspektief voor het oprichten van officiële telersgroeperingen rondom de af nemers. Het is daarom zaak dat elke belanghebbende deze telersvergadering gaat bezoeken. Pas dan krijgen de telers hun belangen in eigen hand. En daar horen ze ook. mimn 'Au zuidelijke landbouw maatschappij Landbouwtrekkers worden steeds sterker en met meer handige gebruiks mogelijkheden gemaakt. Toch heeft deze technische ontwikkeling haar tijd nodig gehad. Hier Henry Ford bij een trekker die omstreeks 1917 op de markt werd gebracht. Het is nu 75 jaar geleden dat de Ford fabrieken werden gesticht. Als jonge vader die zijn verantwoordelijkheden kent behoor je al vroeg lektuur te kopen voor je kroost. Aan gezien ik tot deze kategorie behoor, doe ik dat dus ook. Zeker als het, zoals deze week, kinderboekenweek is, want dan krijg je voor heel weinig geld ook nog een speciaal voor deze gelegenheid samengesteld boekje mee naar huis. Je moet tenslotte - zowel letterlijk als figuurlijk - op de kleintjes passen, nietwaar. Over dat speciale kinderboekenweek-boekje wil ik het even heb ben. Dat boekje heet "de tram is geel, het gras is groen", en gaat over ontmoetingen tussen kinderen uit de Amster damse dapperbuurt en kinderen die op een boerderij wonen - de Stelhoeve bij Retranchement in West Zeeuws-Vlaanderen. In dit boekje leren deze kinderen eikaars wereld spelenderwijs kennen onder het motto "stad en land". Ik heb dit boekje met bijzonder veel plezier gelezen omdat het - soms recht voor zijn raap - vertelt hoe het is: zonder poespas, moderne stadskinderen op een moderne boer derij en omgekeerd. Dit boekje levert daarbij een werkelijke bijdrage aan de verstandhouding tussen stad en platteland, tussen plat teland en stad, wisselwerking, geen gescheiden wereld en: kinderen die met de hun eigen spontaniteit reageren op eikaars levenswijze. Dit boekje spreekt mij te meer aan, omdat het wonderwel aansluit bij ons Z.L.M.-scholenprojekt. Zoals bekend is het de bedoeling van dit projekt om kinderen op de lagere school, via het normale lesprogramma, een jaar lang kennis te laten maken met de boerderij en wat daar mee te maken heeft. Zoals het er nu uitziet, kunnen we met dit scholenprojekt over enkele maanden starten. Er is in middels door het regionaal pedagogisch centrum in Zee land een koncept-programma opgesteld dat er bijzonder z.l.m VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 66e jaargang - no. 3453 land- en tuinbouwblad In dit nummer o.m. Over Geld en Goed pag 3 Oude provinciale maten pag 3 Zuid-Westelijke kontrakttelers willen prijsverho ging van 8% pag 4 Diepe grondbewerking en de effekten pag 5 Suikerbietenteelt 1979 pag 6 Mechanisatienieuws pag 7 Nederlanders eten meer varkensvlees pag 8 Met bronsinductie meer lammeren per öoi pag 9 Maarten Goud greep zijn kans in Baarland pag 10 en 11 Tuintips pag 12 Het oogsten en bewaren van winterwortelen pag 13 Konkurreren met nieuwe produkten pag 14 Tuinbouwklanken pag 15 Markt- en prijsberichten pag 17 P.J.Z. Geluid pag 19 aardig uitziet, en we hebben de adressen van onze leden, die zich bereid hebben verklaard aan dit projekt mee te werken. Het gaat er nu nog om de scholen te interesse ren. Alle lagere scholen krijgen daarover heel binnenkort een schrijven. Dat zijn er trouwens honderden, die we niet allemaal zullen kunnen bedienen. Dat hoeft ook niet, omdat het beter is het eerste jaar met een beperkte opzet te beginnen om de "kinderziekten" de baas te blijven. Deze kinderboekenweek "stad en land" komt dus wel bijzonder gelegen. Puur toeval, waar we van kunnen profiteren door er onmiddellijk op aan te sluiten. Jongeren I k schreef vorige week dat ik gehoord had dat er dit jaar geen kursus Ekonomische Vorming Toekomstige Onder nemers (EVTO) zou kunnen starten wegens gebrek aan belangstelling bij de jongeren. Nou, dat heb ik geweten want er komt wel een kursus. Op het ogenblik zijn er 1 8 aanmeldingen - er kunnen er dus nog bij - en de kursus wordt gehouden in Schoondijke. Ik geef mijn ongelijk graag toe maar heb toch geen spijt van mijn vorige week gemaakte opmerkingen: ze hebben er toe bijgedragen dat het onderwerp (agrarisch) jongerenwerk weer eens extra is besproken, en wellicht heeft dat ook nog positieve gevolgen voor opzet en aanbod van het kursuswerk. Trouwens, bij het afscheid van Jos Akkermans als voor zitter van de P.J .Z., heb ik geleerd dat er geen reden is tot wanhopen: er zijn slechtere tijden geweest die men ook is doorgekomen. En er is nu een aktieve kern. En als nu ook de ouderen zich positief (blijven) opstellen dan zal het waarachtig wel gaan, want één ding wil ik wel duidelijk stellen: ik ben niet pessimistisch over de aktiviteiten van de jongeren, want uiteindelijk rooien ze het toch. Kontrakttelers Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1