H et zal duidelijk zijn, dat een dergelijke krachttoer, behalve een grote inspanning van alle betrokkenen, aanzienlijke finan ciële offers vergt. Indeling Financiële krachttoer Andere volwassen boomsoorten zoals eik, beuk e.d. moeten echter met kluit en al met speciale apparatuur verplant worden. Na één jaar zijn nu reeds op het a.s. Floriade terrein grote bomen te zien. Geen park voor de toekomst maar binnen 5 jaar komt op deze wijze, door de hogere kwaliteit tot stand een park dat er "groen" uitziet! Om het gewenste klimaat, de juiste sfeer te krijgen, vindt de aanleg in 3 stadia plaats. In het eerste stadium worden singels en schermen van pionier houtsoorten aangebracht, weinig eisen stellende snelgroeiende soorten die beschutting moeten geven aan de in het tweede stadium aan te brengen hoofdbeplanting: soorten met een lange levensduur die in de jeugd beschutting nodig hebben. In het derde stadium komt de afplanting en verfijning, dan verschijnen de soorten die aan de rand van de vegetatie thuishoren en de solitairen. We zouden kunnen zeg gen: dan is de inrichting in de leefruimte aangebracht. Op een 6 ha tijdelijke kwekerij hebben vele tienduizenden heesters gele genheid gehad tot ver boven de gebruikelijke handelsmaat te groeien in de jaren 1977 en 1978, terwijl draglines en bulldozers hun toekomstige plaats aan het prepareren waren. Als het blad dit najaar gevallen is, volgt het overplanten naar de definitieve plaats. Gezien de belangstelling voor onze inheemse flora op de Flo riade '72 en in het huidige Amstelpark, zal ook in dit park de nodige aandacht aan inheemse vegetatietypen geschonken worden. Nederland is een waterland en hoe ideaal is de relatie met de 65 ha. grote Gaasperplas om dit weer te geven. Aan de rand van de plas komen eilanden en waterlopen met rietkragen, hier zijn grienden aangebracht van duizenden wilgenstekken en ook hier zijn de pruikebollen van Adama van Scheltema, heuse knotwilgen zowel met als zonder wortel aangebracht, hierbij hoort de typerende kruidenvegetatie van de grienden. Een ander typisch Nederlandse plantengemeenschap vinden we in de vochtige duinpannen, ook deze bloemrijke vegetatie zal evenals de dijkflora een plaats krijgen. Naast deze inheemse vegetaties komen in het park natuurlijk ook kuituurgewassen: zo is er bij voorbeeld een rosarium geprojekteerd, een rhodo- dendrontuin, een varentuin, een coniferentuin, een heidetuin en een grassentuin, terwijl het Tuinbouwbedrijfsleven o.m. ook nog een bloembollen - fruit - en kleinfruit - en een dahliatuin zal verzorgen. Een tuinbouwtentoonstelling is grotendeels een openlucht gebeuren, er moet dus worden gedacht aan schuilgelegenheid voor het publiek bij plotselinge weersverandering. Deze wordt onder meer gevormd door een drietal kaskomplexen, twee van deze kaskomplexen worden technisch bekweekt, het publiek kan daar zien hoe in de beroepstuinbouw bloemen en kamer planten worden vermeerderd en opg:kweekt en hoe de pro- dukten van de voedingstuinbouw worden verzorgd. Het derde kaskomplex - ongeveer in het midden aan de piasoe ver geprojekteerd - heeft een afwijkende bestemming. In tegenstelling tot de produktiekassen wordt hierin niet gekweekt maar gepresenteerd, deze kas wordt dan ook niet verwarmd, zodat we van een koude kas kunnen spreken. Hier zullen de bolgewassen ongeveer een maand eerder in bloei komen, zodat bij de opening hier al volop kleur te zien is. In de zomertijd kunnen bepaalde wanden worden weggenomen om de tempe ratuur te regelen, daar is ook de mogelijkheid bijzondere ge wassen die een Hollandse zomer niet altijd op prijs stellen opti maal te exposeren. Floriade 1982 zal weer een keur van binnententoonstellingen bieden. Daarvoor is een hal noodzakelijk die niet in het bes temmingsplan past en daarom tijdelijk moet worden gebouwd. Gedacht wordt aan een hal van ca. 8000 m2, de hal wordt zodanig geprojekteerd dat de ingang aan de hoofdroute in de tentoonstelling ligt en de achterzijde buiten het publiek voor zwaar vervoer bereikbaar is. Bezoek aan de Floriade 1982 is geen kwestie van "even snel doen". Dat kan natuurlijk wel bijvoorbeeld voor een bezoek aan een der binnententoonstellingen. De Floriade zal echter zoveel bieden dat men in één dag nauwelijks uitgekeken zal zijn. Dat betekent dus dat gezorgd moet worden voor voldoende kon- sumptie-gelegenheden met diverse prijsniveau's. Naast een picknickplaats wordt gedacht aan een serie kiosken en een aan tal café-restaurants waarover de onderhandelingen al enige tijd worden gevoerd. In afwijking van Floriade 1972 worden nu plannen ontwikkeld om over het gehele terrein een railtracé aan te leggen waarover een tentoonstellingstreintje een regelmatige dienst onderhoudt langs 2 stations te weten hoofdingang Koude Kas en hal Bin nententoonstellingen en indien de benodigde vergunningen worden verstrekt, zal ook een rondvaart vanaf het tentoonstel lingsterrein over de Gaasperplas mogelijk zijn. Plannen voor de aan de noordzijde gesitueerde toeristische camping zijn eveneens in een vergevorderd stadium. Het ligt in de bedoeling, dat deze campings in 1982 reeds voor een deel in bedrijf zal zijn. Met de aanleg van het totale gebied is inklusief de verwer vingskosten een bedrag aan investeringen van ruim 35.500.000,— gemoeid. Naar aanleiding van de reeds in ja nuari 1976 ingediende subsidie aanvraag hebben het ministerie van C.R.M. en de Provincie in principe toegezegd respektieve- lijk voor 75% en 15% te zullen bijdragen in de goed te keuren aanlegkosten. Voor de planbegeleiding is een Ambtelijke Begeleidingskom missie ingesteld, waarin het ministerie, de provincie, de Stich ting Groengebied Amstelland en Amsterdam vertegenwoordigd zijn. Mede door het grote enthousiasme voor dit bijzondere projekt is bereikt, dat voor het noordelijk deel de subsidiepro cedures versneld kunnen worden. Het op deze wijze tijdig be schikbaar komen van de benodigde gelden was een voorwaarde voor de realisering van dit projekt. Daarnaast is in verband met de noodzakelijke aanpassingen en aanvullingen bij de gemeen teraad een krediet van ruim 8.000.000,— aangevraagd en verleend. Tevens is door het college, na onderhandeling met de Tuinbouwraad, voor gesteld aan de Stichting een werkkapitaal van 9.600.000 beschikbaar te stellen, hetgeen door de Raad is aanvaard. Op beide bedragen is inmiddels goedkeuring verkre gen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De voorbereiding van "Floriade 82" is in volle gang. Over drie jaar en ca. 7 maanden gaan de poorten open n.l. op 8 april 1982. Dan zullen tot de sluiting op 10 oktober drie seizoenen van kleurenpracht - voorjaar - zomer - en herfst, elk seizoen met zijn eigen charme voor de bezoeker, voorbij zijn, maar beschikt Amsterdam dan over een uniek parkgebied! Het realiseren van een dergelijke tentoonstelling is een komplex geheel, waarbij de einddatum vaststaat en gehaald moet worden. Het is bepaald geen eenmansgebeuren, maar een gegeven, waar heel veel mensen in allerlei ver banden mee te maken hebben. Erg veel samen werking is vereist. Over achtergrond, opzet en stand van zaken van deze "Floriade 82" geven wij enkele bijzonderheden; ontleend aan gegevens van het bureau Voorlichting en de Dienst Pu blieke Werken van de Gemeente Amsterdam. Tot op heden verloopt alles vlot, zodat 1982 met ver trouwen tegemoet wordt gezien. Ruim de helft van het grondwerk is gereed! Zeer binnenkort zal gestart worden met de grond werkzaamheden in de overige terreindelen. Door deze snelle oplevering was het mogelijk om in de periode najaar 1977 tot en met voorjaar 1978 een belangrijk deel van de beplanting aan te brengen. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 9