f loriade ss Floriade 82 AMSTERDAM D oor het graven van grillige waterlopen is het water van de plas tot diep in het terrein getrokken. Daar het tentoonstel lingsterrein jarenlang door de Dienst Publieke Werken was aangewezen als stortplaats voor overtollige grond was de mo gelijkheid aanwezig daarmede hoogte verschillen aan te bren gen waarvan de glooiingen optimaal gebruikt zullen worden voor de presentatie van de diverse gewassen. Noord en Zuid hellingen zullen dus respektievelijk de schaduwminnende en de zonminnende gewassen een plaats bieden. N iet voor niets is het bekende gezegde: "boompje groot, plantertje dood". Gebruikelijk is voor de opgroei van een der gelijk park van 20 jaar uit te gaan. De afd. Beplantingen moet dit maal in vijf jaar een park realiseren met het karakter en sfeer van een 20-jarig park. Daartoe werden en worden massa's zware bomen aangevoerd. Echter om de gewenste hoogte te krijgen (15-20 m) werden honderden zeer zware, bij dunning vrijko mende wilgen- en populierenpoten met een lengte tot 15 m tot 3 m diep in de bodem gestoken. Deze snelgroeiende soorten vor men in één groeiseizoen voldoende wortels voor verdere groei. D e werkzaamheden aan de Gaasperdammerweg, die volgens de planning van Rijkswaterstaat voordat de tentoonstelling open gaat reeds in gebruik genomen is, zijn in volle gang. De weg, die de verbinding zal vormen tussen de rijkswegen 1 en 2 en als zodanig aansluiting geeft op het landelijke snelwegennet, is van essentiële betekenis voor de bereikbaarheid van het terrein en mede de bij de vorige Floriade opgedane ervaring zal een rol gespeeld hebben waarbij gebleken is dat de Dienst der Publieke Werken Amsterdam in staat is binnen 5 jaar van een braaklig gend terrein in een groene expositie te herscheppen! R eeds voor er sprake was van een tweede tuinbouwtentoon stelling waren er in overleg met de Stichting Groengebied Am- stelland plannen in ontwikkeling voor dit in Gaasperdam gele gen parkgebied. Uitgangspunt hierbij was het gebied af te stemmen op verschillende kategorieën bezoekers. Door de aan wezigheid van de ca. 60 ha grote Gaasperplas, ontstaan door zandwinning ten behoeve van het bouwrijp maken van de nabij gelegen woongebieden, lag de nadruk op de intensieve water- en oeverrekreatie. Daar de plas, gezien de grote diepte (35 mtr.!), slechts beperkte gebruiksmogelijkheden bezit, werden met na me voor de oeverrekreatie een aantal smallere waterlopen ont worpen. De vrijkomende specie leende zich uitstekend voor het plaatselijk aanbrengen van aantrekkelijke niveauverschillen. Gelet op de ligging en omvang kan hier een rekreatiegebied van regionale betekenis ontstaan. Daar het gebied deel uitmaakt van Amstelland, het weidelandschap langs de zuid-oostelijke stads rand, dient het in de toekomst enerzijds te funktioneren als J. F. BLANKSMA Niveauverschillen en klimaatbeheersing Van stek tot boom ditmaal in wederom te Amsterdam ,99 regionaal park "Gaasperplas Om eenwoeste en ledige vlakte in 5 jaar tijds om te toveren in een parkachtige omgeving, werden honderden zeer zware bijgesnoeide populieren- en wilgenstammen tot 3 meter in de grond gestoken. In één seizoen is er alweer van hergroei sprake. "groene buffer" en anderzijds te voorzien in de rekreatieve verlangens van de bewoners uit de omliggende woongebieden. In het voorontwerp van de Gaasperplas is derhalve aan de noordzijde een stadsrandpark geprojekteerd, terwijl bij de overige gebiedsdelen de ontwikkeling van een parklandschap is gepland. Eind 1976 werd het noordelijk deel, dat onlangs de officiële benaming "Gaasperpark" heeft gekregen, door de gemeente aan de Nederlandse Tuinbouwraad gepresenteerd, die hiermee akkoord ging. Het tot dusverre ontwikkelde voorontwerp vormde een bruikbare basis, waarop de nieuwe tentoonstelling kon worden ingepast. De terreinindeling, de geprojekteerde waterlopen, niveauverschillen en padenloop, alsmede de sorti mentskeuze konden voor een belangrijk deel worden overge nomen. Een dergelijk evenement stelt echter specifieke eisen, hetgeen aanvullingen en aanpassingen noodzakelijk maakten. Met het oog op de in 1982 te verwachten miljoenen bezoekers diende met name de opnamekapaciteit belangrijk vergroot te worden. Bij de aanvang was het terrein woest en ledig, tijdens het graven van de plas - tot 35 meter diep, om de nieuwe woonwijken in Gaasperdam te kunnen ophogen - zijn perskaden aangelegd waarbinnen zand werd opgespoten en teelaarde-depots zijn ge vormd. De zuidwesten-wind had vrij spel over de plas, zodat bij de opzet van het tentoonstellingsplan snel duidelijk werd dat twee zaken met prioriteit behandeld moesten worden: langs de oever van de plas snel grote bomen plaatsen die windschut leveren en een mikro klimaat vormen, waarin de tentoontestellen fijnere gewassen kunnen gedijen. een verdere kompartimentering in het terrein aan te brengen met zwaar boommateriaal waarin het verrassender beeld tussen de aan te brengen tentoonstellingsafdelingen opti maal ervaren wordt. Ruim een jaar geleden werd bekend dat de Nederlandse Tuinbouwraad, als overkoepelende organisatie waarbij alle takken van de tuinbouw organisatorisch zijn aangesloten, voor de in 1982 te houden Internationale Tuinbouw tentoon stelling "Floriade 82" haar keuze op de plaats van dit gebeuren wederom had laten vallen op Amsterdam. Het succesvolle verloop van de in 1972 in het Amstelpark gehouden Tuinbouw evenement zal aan deze keuze beslist niet vreemd zijn geweest. Van belang was tevens dat de stad Amsterdam wederom een voor een dergelijke tentoonstelling bijzonder geschikt terrein van ca. 48 ha kon aanbieden, deel uitmakend van het regionaal park aan de Gaasperplas met een totale oppervlakte van ca. 140 ha en gelegen aan de zuid-oost zijde van de Bijlmermeer en het gebied Gaasperdam. Mede bij deze keuze was van belang de bereikbaarheid per metro vanaf het Centraal Station in 1982, voor die bezoekers die van het openbaar vervoer gebruik maken. Daarbij zal voor ca. 2300 auto's parkeerruimte worden gekreëerd, zodat ook deze kategorie bezoekers hun vervoermiddel kwijt kunnen. Voor de in 1982 te houden tuinbouwtentoonstelling is een ter rein gekozen dat uitstekende verhoudingen heeft, het is onge veer vierkant, zodat korte verbindingswegen het terrein kunnen ontsluiten, waardoor de bezoeker op veel plaatsen een ruime variatie aan routemogelijkheden wordt geboden. De oostgrens van het terrein wordt gevormd door het voorma lige riviertje de Gaasp. De noordgrens wordt bepaald door de Loosdrechtdreef waarachter parkeergelegenheid is. Aan de westgrens vindt men de opstelsporen van de Metro,^achter het eindstation. De Gaasperplas, 60 ha groot, vormt de zuidelijke begrenzing van het terrein. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 8