IllD BELUtD PJGN-nieuws VUUR nis VROUW JP.eJ. I jos akkermansi Ook vrouwen hebben een funktie in het Z.L.M. - hoofdbestuur W aarom heb je dit gedaan", vragen wij, "waarom ging je haar antwoord komt er vlot uit: "Omdat het geweldig interes sant is. Al zet ik hier en daar vraagtekens. Vooral omdat je maar om de andere maand meedraait, heb je geen echte inbreng. Je kunt niet echt zinnig meepraten. Neem nu alleen de notulen. Deze worden behandeld van de vergadering waar wij vrouwen niet bij waren. De volgende vergadering - met verslag van de vergadering die wij bijwoonden - mogen wij er weer niet bijzijn. Ook hebben wij géén stemrecht." Voedings middelen tabel "Landbouw is Frankrijk" - Kursus of vakantie? Seminar: AKTIVITEITEN-AGENDA PROVINCIAAL: D, O Nawoord van mevrouw Overbeeke: Japanse varkensvleesschotel REDAKTIE I KEES SCHIPPER^ De drie plattelands jongeren organisaties organiseren ook dit jaar weer de kursus "Landbouw in Frankrijk", op de volkshogeschool "Méridon", vlakbij Parijs. Dit jaar van 2 t/m 9 december. Bezoek museum. Specifieke problemen van de Franse landbouw: varkens houderij, wijnbouw. Uitnodiging ter gelegenheid van het afscheid van P.J.Z.- voorzitter op woensdag 11 oktober, van 21.30 - 23.00 uur (na de H.B.-vergadering) in de bar van Hotel "De Draak", Grote Markt ie Bergen op Zoom. Jos Akkermans, voorzitter van de P.J.Z.-provinciaal sinds juni 1976, neemt afscheid van de P.J.Z. wegens het aan vaarden van de funktie van voorzitter bij de landelijke koepel, de P.J.G.N. Het D.B. nodigt iedereen uit, die betrokken is en was, direkt en/of indirekt, bij de P.J.Z. in relatie tot het werk van Jos. gemeenschapsontwikkeling en de plattelandsjongeren. Datum: 3 t/m 9 december. Plaats: Aberdeen, Schotland. De bedoeling van deze kursus is om te kijken naar de rol die plattelandsjongeren - zowel leden als kaderleden - kunnen ver vullen in de ontwikkeling van de sociale verantwoordelijkheid en de kulturele banden in de plaatselijke gemeenschap. Tevens bekijken we in hoeverre we deze gemeenschap kunnen helpen zijn problemen op te sporen en de mogelijke oplossingen daarvoor te vinden, daarbij gebruik makend van de plaatselijk beschikbare mogelijkheden. "Niemand is een eiland" - daarom is het zeer belangrijk dat het kader van de plattelands jongeren inziet dat plattelandsjongerenorganisaties een rol moeten spelen in de plaatselijke gemeenschap - ook buiten het afdelingsgebeuren. Daarvoor is dit seminar een aanzet. We ho pen daar een begin te maken met de training van het kader, waardoor ze in staat zijn initiatiefin deze zaken te nemen. Geïnteresseerden moeten zich voor 1 oktober opgeven bij de PJGN (070-556551). DE EXKURSIES Een dagje of avond naar Parijs noemen we uitstapje, een ochtend of middag naar een Frans landbouwbedrijf noemen we iets deftiger exkursie. Parijs: wereldstad, met de voorsteden mee bijna net zoveel in woners, als in heel Nederland. Naar Parijs wordt natuurlijk een uitstapje gemaakt, maar de belangrijke doelen van deze week liggen buiten de stad, in de Region Parisienne. Op landbouwgebied, zijn er veel mogelijk heden voor exkursies. We noemen er hier een paar: Een bezoek aan een akkerbouwbedrijf van 180 ha van een Nederlandse familie die in de twintiger jaren al naar Frank rijk ging. Teeltplan voornamelijk granen en maïs, 1 Vi ha volle grond groenten voor rechtstreekse verkoop aan Parij- zenaars. Zeer oude gebouwen, slechte staat van onderhoud. De vraag komt aan de orde of er verschil is tussen Neder landse en Franse begrippen rond werkomstandigheden en een rendabel bedrijf. Een bezoek aan een pachtbedrijf met ongeveer 45 stuks melkvee, daarnaast jongvee, legkippen, kalkoenen. Typisch van dit bedrijf is de huisafzet. Alle produkten wor den op de boerderij zelf verkocht. Het gezin produceert zelf boter, kaas, yoghurt en enkele speciale kwarksoorten. Een bezoek aan de Hallen van Rungis is vaste prik. Dit is een van de belangrijkste groothandelsmarkten ter wereld, een van de schakels in de "eetroute", een belangrijke weg die begint bij de franse landbouwer en eindigt in de maag van de Franse konsument. Interessant is het schapenfokbedrijf te Rambouillet. Een door de overheid gesubsidieerd centrum voor de schapen houder. Aparte afdeling voor K.I. Tevens opleidingscen trum. Bezoek aan het hoofdkwartier van de C.N.J.A. in Parijs, de nationale standsorganisatie voor jonge boeren in Frankrijk. Inderdaad, een echte standsorganisatie voor jonge boeren. "De organisaties voor ouderen zijn zuiver op landbouwpoli tiek gebaseerd, dus niet zoals in Nederland op geloof. Wat zijn de verschillen in optreden? Geen bezoek aan, maar een bezoek van de Nederlandse landbouwattachée in Frankrijk aan het Chateau. Algemene gegevens, positie van Frankrijk in de E.E.G., Belasting- en rentefaciliteiten voor jonge boeren enz. Op het eerste gezicht is de Franse jonge boer veel beter af dan de Nederlandse. Hoe komt dat? Zijn er emigratie mogelijkheden? Nog enkele gegevens: De heen- en terugreis worden per autobus gemaakt. De kosten bedragen 445,— voor leden van plattelandsjonge ren organisaties, voor niet-leden 495,— In het geval dat C.R.M. subsidie verleent zijn deze bedragen resp. 290- en 330,- Voor verdere inlichtingen en opgaven kan men terecht bij de P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23 te Den Haag, tel.: 070-512541. 6 OKT. - SPRANG-CAPELLE Bowling-avond v.a.: 21.00 uur in 't Centrum te Kaats heuvel. Kosten: 6,50 p.p. 14 OKT. - SCHOUWEN-DUIVELAND Kegel-avond te Zierikzee (bij "Geluk"). Tevens sjoel kompetitie. Vanaf 20.00 uur. Gratis. 20 OKT. - 'S HEER-ABTSKERKE Filmavond in "Irene" om 19.30 uur: de film: "Het ge beurde in het westen". Na afloop dansen. 14 OKTOBER: Bestuurs-instruktiemiddag. v.a.: 14.00 uur in "De Ko renbeurs" te Bergen op Zoom. 24 25 NOVEMBER: Half kaderweekend in het Van Eeghenhuis te Aarden burg. Vrijdagavond 20.00 uur tot zaterdagavond 19.00 uur. 10, 11, 12 NOVEMBER: Ledenweekend met afd. West Zeeuws-Vlaanderen in het Van Beghenhuis te Aardenburg o.l.v. Kees Schipper. 12, 13, 14 JANUARI: Agrarisch Bezinningsweekend met het ZAJK o.l.v. Nettie Verhage/Dick Eveleens in het Van Eeghenhuis te Aar denburg. 20 JANUARI: Zeskamp in Schoondijke of Bergen op Zoom. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 'e Z.L.M. (Zuidelijke Land bouw Maatschappij) is zoals U weet een standsorgariisatie, ofte wel deze behartigt de belangen van de boerenstand. In een van de vorige nummers van het ZLM- land- en tuinbouwblad hebt U kunnen lezen dat de lezers/leden vinden dat de ZLM dit redelijk tot goed doet. Wat hebben platte landsvrouwen met de ZLM te maken? In de eerste plaats is er deze ruimte in het ZLM-blad waar namens de Bond van Platte landsvrouwen over van alles en nog wat gesproken wordt. Maar daarnaast hebben de Plattelandsvrouwen een advi serende stem in de vergadering van het Hoofdbestuur van de ZLM; twee leden van agrarische kommissies in Noord-Brabant en Zeeland is deze taak toebedeeld. Met deze vrouwen hebben twee leden van de perskommis sie een gesprekje gevoerd. Deze week leest U het verslag van mevrouw C.J. Overbeeke-Breure die op de koffie ging bij mevrouw C.J. Donker-Spoor uit Drongèlen. ns Brabant is rijk aan velerlei". Deze zin schiet mij te binnen als we door het land van Heusden en Altena rijden op weg naar Drongelen, waar mevrouw Donker woont. Dit gebied tussen Maas - Bergsche Maas en Merwede is weer een heel apart stuk Brabant. Hier geen bos of hei, maar een gebied dat door een grote ruilverkaveling toch wel veranderd is. Het kGine dorpje Drongelen ligt tegen de Bergsche Maas en telt zo'n 500 zielen. Met een pontje ben je vlug overgestoken naar de rest van Bra bant. De .gastheer vertelt me dat het vroeger toch dikwijls een strijd geweest is tussen Zuid Holland en Brabant waar dit land bij zou horen. In de gezellige woonkamer van mevrouw Donker, voorzien van koek en koffie, komen we tot een gesprek van "wat, waar, hoe en waarom". "JLi eer mij onze dagen tellen" staat onder een groot geborduurd schilderij, voorstellend alle maanden van het jaar. Als je hoort wat mevrouw Donker allemaal is en doet zal zij deze tekst letterlijk en figuurlijk dikwijls toepassen! Het gezin komt bij haar op de eerste plaats: vijf kinderen, echtgenoot en boerderij. Ik hoor U denken: waar haalt ze de tijd vandaan. Twee meisjes zijn uit huis, twee zoons en een dochter nog onder moeders vleugels. Kleinkinderen dartelen af en toe ook al bij haar rond. Mevrouw Donker: "M'n man en kinderen staan er wel achter, zij zijn ook niet te beroerd eén droogdoek te pakken en eventjes bij te springen. Dit moet, wil je zoveel werk erbij doen. Anders was het niet op te brengen. Het gezin hoeft er beslist niet onder te lijden als moeder zo af en toe eens iets anders doet dan het gewone programma." De vraag "wat was de voorgeschiedenis van Uw funktie in het ZLM-hoofdbestuur" kan natuurlijk niet ontbreken. Als ant woord horen we over de opleiding 2 jaar in Den Haag, 1 jaar in Amsterdam, dan bewust terug naar het platteland. Via presi dente van het afdelingsbestuur naar het provinciaal bestuur. Ook daar zes jaren meedraaien. Daarbij komen dan allerlei aktiviteiten in het eigen dorp. Je doet met van alles mee, maar je moet overal wel tijd voor weten te vinden! Bij dat alles heeft onze gastvrouw ook nog een heleboel hobbies, waarvan lezen een grote is, maar ook kleden knopen, spinnen en puzzelen behoort tot haar liefhebberijen. We bekijken ook haar kollektie vingerhoedjes, die zij verzameld heeft uit alle wind streken. "Maar het is een begin. In Drente en Overijssel draaien de vrouwen volledig mee en wat niet is kan komen. Maar, je steekt er toch heel wat tijd in. Stukken lezen hoort er ook bij. Wij hopen te komen tot een gezamenlijke positieve inbreng van Brabant en Zeeland. Daarvoor hopen wij vanuit onze achterban via de agrarische kommissie gevoed te worden." Waarom steek je als vrouw zoveel tijd in verenigingswerk? Het zijn de waardevolle dingen in het leven die niet in geld zijn uit te drukken, waarvan toch, al is het zijdelings, het gezin van profiteert. Ik wil hierbij graag een pluim op de hoed van mevrouw Donker zetten. Naast een taak in bedrijf en gezin ziet zij kans een bijdrage te leveren aan het goed funktioneren van de gemeenschap waar zij deel van uitmaakt. Ons platteland heeft veel aan haar te danken. RECEPT 300 g magere hamlappen zout, maïzena, 2 eetlepels olie, stukje verse gember, wortel, 1 ui, 2 eetlepels ketjap manis, 2 eetlepels azijn, 1 eetlepel sherry. Snijd het varkensvlees in heel smalle reepjes. Bestrooi ze met zout en maïzena. Bak het vlees in de olie aan beide zijden bruin. Snijd de geschilde gember en ui klein en bak ze even mee. Schenk de ketjap, azijn en sherry erbij 'en stoof het vlees nog 5 minuten. Geef hierbij rijst en tomatensla. uit Voedingsinformatie.(Voorl. buro voor de Voeding) Onlangs is de 31e druk van de Nederlandse Voedingsmidde lentabel uitgekomen. In vergelijking met de voorgaande druk zijn er diverse wijzigingen. De lijst met produkten is uitgebreid met witte en bruine bonen in blik of glas, koffiewitmakers, toppings, een aantal buitenlandse kaassoorten, magere yoghurt met vruchten, achterham, tomatenketchup, gekookte rijst en gekookte macaroni. Van enkele al in de tabel opgenomen produkten, zijn de analy ses geheel of gedeeltelijk herzien; banaan, brood, patates frites, paprika, sinaasappelsap, vleeswaren, pinda's en pindakaas. Ook de tabel met gegevens over de vetzuursamenstelling is uitge breid en herzien. De energetische waarde uitgedrukt in kJ was in de vorige druk berekend door het aantal kcal met 4,2 te vermenigvuldigen. In deze herdruk is die berekening gerrraakt aan de hand van Al- water-faktoren. Verder zijn de cijfers in de tabel systematisch afgerond. Prijs 1,50 porto, inl.: Voorl. bureau voor de Voeding, Postbus 85700, 2508 CK 's-Gravenhage. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 23