9 A.J.G. Doeleman: "Beseft men het belang van de landbouw wel?" w e vragen ons af, zo zei de heer Doeleman voorzitter van de Z.L.M. tijdens de hoofd bestuurs vergadering van deze week in Goes, of de overheid wel door drongen is van het belang van de landbouw voor onze nationale ekonomie. Het komt niet tot uit drukking in de landbouwbegro ting want daar moet met 36 mij. worden bezuinigd terwijl de to tale begroting stijgt met 10%. V oorts maak ik me zorgen, zei de heer Doeleman, dat de landbouwbegroting steeds meer moet mee financieren D e heer Doeleman toonde zich verheugd dat de inter ventieregeling voor magere melkpoeder deze winter niet wordt opgeschort terwijl ook op korte termijn geen di- rekte maatregelen worden genomen om de melkstroom in te dammen. Hierdoor bestaat de gelegenheid om in de komende tijd te onderzoeken welke maatregelen kunnen worden genomen om de melkproduktie te stabiliseren en de afzet te bevorderen. Toch zal de grote verscheidenheid aan melkveebedrijven binnen de EEG wel een groot ob stakel vormen om voor alle bedrijven een bevredigende oplossing te vinden. De Z.L.M-voorzitter toonde zich bij zonder verontrust over het feit dat slechts 4% van de melkveebedrijven in de EEG meer dan 40 koeien heeft. Deze groep bezit echter 23% van de totale melkveesta pel, middengroep bedrijven met 20 tot 40 koeien verte genwoordigen 1 6% van de bedrijven maar bezitten 50% van de veestapel. Ruim 35% van de bedrijven heeft echter maar vijf koeien of nog minder. Het is juist voor deze groep dat het moeilijk is om maatregelen te nemen zonder dat dit ten koste gaat van de bedrijven die onder normale omstandigheden produceren. Bovendien moet men dan voorzichtig zijn dat door het nemen van ver keerde maatregelen de produktie juist weer niet toe neemt. Verder blijkt dat de gemiddelde produktie per koe in de EEG nog erg laag ligt, dus ook hier zit nog enorm veel kans op een verdere toename van de melkplas. Het zal dan ook niet eenvoudig zijn om met maatregelen te komen die een normale bedrijfsontwikkeling niet in de weg staan en toch het probleem van de overschotten op kunnen lossen. G ezien de slechte prijsontwikkeling van de akkerbouw en fruitteeltprodukten is er voldoende gerechtvaardigde reden om de toekomst met zorg tegemoet te zien, zei de heer Doeleman. Maar dit mag echter niet inhouden dat we nu maar bij de pakken gaan neerzitten. We zullen ons volledig in moeten blijven zetten zowel op onze bedrijven als in onze organisaties. Doeleman sprak zijn teleurstel ling uit over het feit dat er momenteel zeer moeilijk een nieuwe voorzitter voor de plattelandsjongeren te vinden is. Wat is hiervan nu de oorzaak, zo vroeg hij zich af. Is men teveel gebonden aan het bedrijf zodat er te weinig tijd overblijft voor andere zaken of is het alleen een pas sieve houding. We zouden graag weten, zo ging de voorzitter verder, hoe hierin verandering gebracht kan worden en of wij als ouderen hierbij ook een taak kunnen hebben. Vervolg op pag. 15 8<$ zuidelijke landbouw maatschappij Vooruitlopend op de presentatie op de personenauto RAI in februari volgend jaar brengen verschillende autofabrieken nu reeds nieuwtjes op het gebied van de door hun gevoerde merken. Zo kondigt Citroën de komst van de "Visa" aan, een nieuwe compacte Ci- troën in twee versies n.l. met een 653 cc en 1124 cc motor. Deze zullen de plaats tussen de Dyana LN en de GS'n in gaan nemen ter vervanging van de Ami. Nadere bijzonderheden over deze "Visa" op de autoaktualiteiten pagina's. Z.L.M.-Hoofdbestuursvergadering te Goes z. .m VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 66e jaargang - No. 3451 land- tuinbouwblad Het is voor ons onbegrijpelijk zo ging de voorzitter verder, dat juist de sektor landbouw in moet leveren. Het is ook geheel in tegenstelling tot de tekst in de landbouwbe groting waar gesproken wordt over het veilig stellen van boereninkomen dat dan vooral gezocht moet worden in de sfeer van lastenverlichting. Daar zal dan toch geld beschikbaar voor moeten zijn, maar we vinden er geen ruimte voor in de landbouwbegroting. Integendeel, zo ging de heer Doeleman verder, er is 80 mij. gulden bijdrage toegezegd in de vermindering van de keuringskosten voor het bedrijfsleven. Nu blijkt dat van dit bedrag steeds meer wordt afgeknabbeld en dat het tijdstip van volledige bijdrage steeds verder vooruit wordt geschoven. Voor 1 979 zal de overheidsbijdrage in de lastenverlichting slechts 20 mij. zijn. Geen P.C.W.-subsidies onaanvaardbaar aan andere dan zuivere landbouwbelangen, o.a. ruilver kavelingen met daarbij herinrichting en rekonstruktie gebieden, zoals b.v. in Midden Delfland waarbij de re- kreatie een grote rol speelt. Een zelfde soort probleem doet zich ook voor bij de afdeling onderzoek. Bijzonder slecht te spreken was de voorzitter over het geringe per- spektief op pcw-subsidiebijdragen. Deze pcw's zijn onontbeerlijk ter verbetering van de produktie, kwaliteit en arbeidsomstandigheden. PCW-regelingen dienen ook een doorlopend karakter te hebben, waarmee voorkomen kan worden dat er schoksgewijze investeringen optreden terwijl de werkgelegenheid voor de aannemingsbedrij ven meer gespreid wordt. 35% EEG-melkveebedrijven heeft minder dan 5 koeien! Niet bij de pakken neerzitten In dit nummer o.m. Nieuws van uw O.V.M. pag. 3 Geld en Goed pag. 4 Autoaktualiteiten pag. 5 en 6 Tips voor huis en bedrijf pag. 7 Floriade 82 weer in Amsterdam pag. 8 en 9 Herfstbekalking op snijmais pag. 10 Kijkdag varkenshouderij pag.11 Esther Maris-Koster een moderne boerin pag. 12 en 13 K.N.L.C. Kommentaar pag.15 Topkadervorring inZ.W. Nederland pag. 17 T uinbouwklanken pag. 19 Markt en prijsberichten pag. 21 P.J.Z. Geluid pag. 23 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1