Dingen van de week Druk met de pluk Appeloogst in Europa 20% omhoog Witlofseizoen ook weer begonnen V li Demonstratie plukken en sorteren van spruiten D egenen die zich bezig houden met de geldmarkt, beleefden de vorige week interessante dagen. Er was veel te doen op dat terrein. De rentetarieven voor zgn. kort geld gingen met spron gen omhoog. De Nederlandse bank verhoogde het diskonto met een vol procent en er was dagelijks een zware druk op de gulden ten opzichte van de D.mark, waardoor de Nederlandse bank veelvuldig in moest grijpen om de waarde van de gulden te houden binnen hetgeen is overeengekomen in de zgn slangovereenkomst op Europees monetair gebied. Het is op Zuid-Beveland thans enorm druk met de fruitpluk. De laatste twee weken was de aktiviteit vooral gericht op het oog sten van peren. De Conference moest wat de CA bewaring betreft uiterlijk 22 september van de bomen zijn, maar een groot gedeelte van de oogst is pas na die datum in de kisten terecht gekomen. En momenteel, begin oktober hangt er hier en daar nog vrij veel Conference. Voor degenen die direkt na de oogst veilen wellicht niet eens zo onvoordelig, want speciaal in de tweede helft van september zijn de vruchten nog veel gegroeid. Dus oogst men nu aanmerkelijk meer kilo's en tevens komt men in een betere sortering. Wie zo van de boom 70-80 ct krijgt voor de hogere sorteringen zit echt nog zo slecht niet. Behalve de Conference was het ook tijd voor de Legipont Bonne Louise en Beurré Alexandre Lucas. De Bonne Louise was goed gevraagd en bracht zeer redelijke prijzen op. De Lucas lijkt af te zakken. Met moeite en pijn wordt 45 ct per kilo gehaald. Mis schien dat later in het seizoen de prijs aantrekt, maar voor gaande jaren was met bewaring meestal ook weinig te verdie nen. Het is een peer die vooral in W.-Duitsland zijn bestemming moet vinden en blijkbaar krijgt men daar ook in de gaten dat de Lucas toch eigenlijk niet bepaald een delicatesse kan worden genoemd. Behalve voor de Conference was het ook tijd voor de Cox's Orange. Het is voor menige teler moeilijk om te kiezen welk ras het eerst moet worden geoogst. Omdat het pluktijdstip voor de Conference die men lang wil bewaren erg nauw luistert, krijgt deze peer veelal voorrang. De Cox's volgt dan onmiddel lijk. Het is een voordeel dat deze appel, mits de bomen goed beladen zijn, naar verhouding laat kan worden geoogst. De vruchten hangen wel los, maar ze vallen niet vlug. Laat geplukt vermindert over het geheel genomen het risiko voor stip. Deze week is behalve de Cox's vooral de Goudreinette aan de beurt. Speciaal de jonge bomen van dit ras geven in 't algemeen een goede oogst. Soms een topoogst. Dat is nu schijnbaar al aan de veilingprijs te merken, want die is laag. Ook zal hier en daar een begin worden gemaakt met de oogst van de Golden Deli cious. De pluk van deze appel zal de nodige problemen opleve ren. Moet en kan men de ruwe vruchten er uit halen, zodat alleen gave vruchten in het koelhuis komen? Hier en daar zal dat welhaast onoverkomelijke problemen opleveren. Anderzijds lijkt het weinig zinvol om voor partijen met de helft ruwe vruchten hoge bewaarkosten te maken, want het is niet te ver wachten dat b.v. volgend voorjaar de mindere kwaliteit Golden zulke prijzen op zal brengen dat de extra kosten worden goed gemaakt. Na een lange droge periode kwam er een weersomslag met veel regen. De kollega's in de noordelijke provincies hadden toen al een paar erg natte weken te pakken. In 't zuiden hebben we geboft dat de depressies allemaal over de Wadden-eilanden hun weg zochten en wij er van verschoond bleven. Want na een paar dagen met veel regenbuien ben je het al erg zat en hoop je op opklaringen. Vooral nu het zo vochtig is lijkt het nog meer nodig om voldoende aandacht te besteden aan de laatste bespuitingen tegen gloedsporiumrot e.d. met benlate of topsin. Maar uiter aard oppassen voor te veel residu. Op de veilingen is vooral de aanvoer van appels thans beperkt. Iedereen heeft het druk met de pluk. Wie wel de tijd voor sorteren kan vinden heeft daar meestal voordeel bij. Als straks eind-oktober - begin-november de oogst achter de rug is en iedereen gaat ruimen is er vaak zoveel aanbod dat de prijs keldert. Oktober is statistisch gezien een goede maand wat het prijspeil betreft. Met de nieuwe C.B. doos loopt het nog niet zoals we dat graag zouden willen. Er zijn een heleboel argu menten ter "verontschuldiging" aan te voeren. Maar toch hopen we dat er een stimulans komt om de aanvoer in dozen te ver groten. We zitten er nu mee in de bekende vicieuzecirkel. De prijs in dozen is te Jaag ómdat er te weinig aanbod is en het aanbod is te klein omdat de prijs te laag is. Het zou toch wel bijzonder jammer zijn als het dozen-plan mislukte, want ieder weet dat we zelfs op de binnenlandse markt met ons eigen fruit steeds meer terrein verliezen. Iedereen zegt dat er op het gebied van de presentatie wat moet gebeuren en iedereen vindt de nieuwe doos een goede zaak, maar als het er op aan komt dan laat iedereen de doos over aan zijn buurman. En daar helpen blijkbaar geen toelichtings-vergaderingen en aanprijzende arti kelen aan. Jammer, erg jammer! De OESO verwacht dat dit jaar de oogst aan appelen in Europa ongeveer 20% groter zal uitvallen dan vorig jaar. Voor peren verwacht men een ongeveer gelijke oogst als vorig jaar. De oogst in 1977/78 was in het algemeen lager dan ge middeld, zodat beter een vergelijking gemaakt kan worden met een meer normaal jaar, namelijk 1976/1977. Daarmee vergeleken zal de oogst dit jaar aan appelen ongeveer 4% hoger uitvallen. De kwaliteit wordt algemeen gunstig beoordeeld, al zou het aandeel kleine appelen wat groter zijn dan normaal. De grotere produktie is vooral toe te schrijven aan een grotere produktie in de EG. Zo rekent men in Frankrijk met een stijging van de appeloogst met goed 40% tot 1,75 miljoen ton, waarvan 'ongeveer twee derde betrekking heeft op Golden Delicious. In België verwacht men een stijging me* 120% en in Duitsland met 22%. In Engeland verwacht men een stijging met 53% tot 427.000 ton. Reeds half september i§ ook in ons Thoolse gebied het oogsten van de eerst getrokken witlof begonnen. Uiteraard is deze trek afkomstig van wortelen die in 't vroege voorjaar zijn geplant. Vanzelfsprekend wordt deze vervroegde teelt alleen beoefend door telers die in september en oktober de uren hiervoor be schikbaar hebben. De wortels, óók van deze vroege teelt, zijn door de te wat te koude zomer, wat aan de late kant, voor wat de rijpheid betreft. Maar als men nu eenmaal zijn arbeidsplanning gesteld heeft, kan men daar uiteindelijk niet veel meer aan veranderen. De prijs is na een inzinking in de tweede week van september, gelukkig weer op een goed peil en met gemiddeld een gulden opgetrokken tot 5,60 voor AI en 5,00 voor All. Door de alleszins bevredigende resultaten van de laatste jaren, zit er ook een geregelde uitbreiding in deze teelt. Het zou echter jammer zijn dat door gelegenheidstelers, die er soms met de pet naar gooien, de markt zou worden bedorven. Juist de mindere kwaliteit van een produkt, is dikwijls voor de konsument, aan leiding voor minder kooplust. Een goed afzetgebied kweekt men alléén, met een goede bediening van handel en konsument. In de loop van september zijn op de veilingen, ook weer de eerste zaaiuien geveild. De prijs is, ofschoon enkele centen per kg hoger dan vorig jaar in dezelfde week, nog ver beneden de kostprijs en algemeen zijn de verwachtingen voor het rendement niet hoog gestemd. Zodoende heerst er onder de telers van vollegrondsprodukten een wat pessimistische stemming, want met een tweede oogstjaar met minder goede resultaten in het uitzicht, kunnen en zullen er zeker brokken gemaakt worden, bij telers én afzetorganisaties. Toch mag er wel eens op gewezen worden, dat niet teveel geluisterd moet worden, naar paniek zaaiers, die er zélf geen gat inzien. Veeleer zal men zich geza menlijk schrap dienen op te stellen, en naar middelen moeten blijven zoeken, om de met moeite verkregen verworvenheden in ons afzetbestel, te blijven bestendigen. Door de in ruime mate gevallen regen, van vorige week, lopen de nog op het veld liggende zaaiuien gevaar voor bruinverkleuring. Met de tegen- woordige drooginstallaties is dit wel een heel eind te verhelpen, maar dit is ook weer kostenverzwarend. Door veel uientelers moet er nu ook weer extra werk gedaan worden, om de zaad- stengeluien te verwijderen, van de op het zwad liggende uien. Zo mogelijk moet dit gebeuren vóórdat dit produkt wordt opgesla gen in de opslagruimte. Juist deze totaal waardeloze uien kosten teveel dure opslagruimte, en dat kan er nu heus niet af. Er blijft echter toch een verwachting, dat de afzetprijzen van dit produkt dit jaar niet zo ekstreem laag zullen komen, mits men een kwa- liteitsprodukt kan leveren. Het oogsten van de zaadteeltpro- dukten is in de maand september goed gevorderd, alleen met de nu gevallen regen remt het met de latere soorten wat af. Ge middeld zijn de uitkomsten van deze teelt weer van bevredi gende aard. Gelukkig dat er nog een verscheidenheid in ons produktenpakket zit, zodat soms het één, het ander weer goed kan maken. Georganiseerd door de proeftuin M.O.G. te Vierpolders, de veiling Z.H.Z. te Barendrecht, het Consulentschap in Algemene Dienst voor Bedrijfsuitrusting en Arbeidsmethoden te Wage- ningen en het Consulentschap voor de Tuinbouw "Zuid West Nederland" te Goes zal op vrijdag 20 oktober a.s. een landelijk erkende demonstratie "Spruiten plukken en sorteren" worden .gehouden. Deze demonstratie vindt plaats op het terrein van de Coöperatieve Veilingvereniging Zuid-Holland Zuid te Baren drecht. De aanvangsttijden zijn 11.00 uur en 14.30 uur. Op het gebied van plukken wordt er gedemonstreerd met: - Beugelplukkers - Veldtrailers met afzakinrichting en met bun ker - Combinaties met afsnij-inrichting, zelfrijdend op rups banden en met bunkers. De demonstratie sorteren vindt plaats in één van de hallen van de veiling. Gedemonstreerd zal worden met: - een schudsor teerder van het merk Amazone - schoksorteerder van de merken Compas, Europa, Langco en Schouten bij de sorteerders zal worden gedemonstreerd met automatische afweegapparatuur van de merken Prior en Tempo. Route aanwijzing Het demonstratieterrein is als volgt te bereiken: Komend naar Barendrecht over de A 29 kiest men niet de afslag Barendrecht vlak na de Heinenoordtunnel. Men rijdt 2 km verder en neemt de afslag Rotterdam-Dor- drecht-Utrecht (A15). Na 2 km de afslag Rotterdam-Lom- bardijen Barendrecht, richting Barendrecht. Na 200 m de afslag Z.H.Z. Komend over de A 16 uit de richting Breda noemt men de afslag Rotterdam, Europoort, Route Beneluxtunnel. Na 1 km de afslag R'dam-Lombardijen, Barendrecht richting Barendrecht, na 400 m de afslag Z.H.Z. Komend over de A16 uit het Noorden neemt men 2 km na de Brienenoordbrug de afslag Rotterdam, Vlis- singen Europoort. Na 400 m de afslag R'dam-Lombardijen, Barendrecht, richting Barendrecht en neerrtt na 400 m afslag Z.H.Z. Vanuit de richting Gorinchem komt men op de A16, richting Rotterdam, Ridderkerk. Daarna volgt men de aanwijzingen alsof men uit de richting Breda komt. Op het terrein van de veiling Z.H.Z. zal de richting met borden aangegeven zijn. Zal goede kwaliteit zijn prijs opbrengen? Op de valutamarkt was sprake van een stroomversnelling in de ontwikkelingen toen steeds meer Nederlandse guldens werden omgewisseld in Duitse marken. Dat gebeurde niet direkt omdat de Nederlandse gulden nu plotseling zo bijzonder zwak geworden zou zijn maar veel meer omdat de Duitse markt zulk een sterke positie inneemt. Er wordt op het ogenblik gepraat over een nieuw systeem op monetair gebied binnen de EEG. Algemeen leeft de gedachte dat dit wel van de grond zal komen en dat ook het gevolg zal zijn dat er een opwaardering van de D.mark zal plaatsvinden. Omdat de Nederlandse bank D.marken moet verkopen, worden er guldens onttrokken aan het geldverkeer. Er komt dus minder geld beschikbaar en dat verhoogt de prijs van het geld, dat wil zeggen van de rente welke men er voor moet betalen. Het is nog maar enkele weken geleden dat men geld op twee maandstermijn kon aantrekken voor 6,5%. Eind vorige week betaalde men tot ruim 10%. T och werd in kringen van financieel deskundigen aangenomen dat dit alles maar een tijdelijke ontwikkeling is en dat er in de toekomst toch eerder sprake zal zijn van een daling van de rente in ons land dan van een stijging. De rente op de kortgeldmarkt heeft trouwens ook weinig te maken met b.v. de hypotheekrente. Alleen wanneer er langdurig sprake zou zijn van hogere rentes tanden op deze "kort"geld markt moet ook op een doorwerking op de "lang"geldmarkt worden gerekend. Dat men van gedachten is dat in de toekomst de rente eerder zal dalen dan zal stijgen komt ook door het feit dat de inflatie redelijk in de hand wordt gehouden. Er komt ook bij dat de vraag naar krediet vanuit het bedrijfsleven nog altijd niet bijzonder groot is Zoals gezegd zijn op dat moment de valutaperikelen welke zorgen voor de storm op rente gebied en zelfs de meest deskundige kan niet zeggen hoe dat zich zal ontwikkelen. Er is een enorm zgn. vluchtkapitaal dat overal in de landen met sterke valuta emplooy zoekt en dat een grote invloed heeft op de waarde van de munt. Daarbij gaat de waardedaling van de dollar nog steeds voort en er zijn weinig tekenen die wijzen op verbetering. De inflatie in Amerika is nog altijd erg hoog en de mensen met kapitaal hebben kennelijk nog geen vertrouwen in de dollar. Met name vast in de markt ligt daarbij ook de Zwitserse frank waarvan de waarde in Nederlands geld omgerekend is opgelopen tot 1,42 eind vorige week. Bij het begin van de zomer kon men de Zwitserse frank nog kopen voor 1,20 en het is nog maar enkele jaren geleden dat hiervoor minder dan 1,— betaald moest worden. O, ndertussen staan we in ons land voor het grote debat over de Bestek '81, de noodzakelijkeombuiging van het ekonomisch be leid. Iedereen is er van overtuigd dat er wat moet gebeuren maar uit de diskussies die worden gehouden sinds Bestek '81 uitkwam, hebben we ook begrepen dat lang niet iedereen overtuigd is van de wijze waarop het moet gebeuren. Er zal in de Tweede Kamer dan ook zonder twijfel menig hartig woordje worden gewisseld over hetgeen de regering van plan is. Het is te hopen dat men er op een redelijke wijze uit zal komen en dat met name niet teveel getrend zal worden aan het doordringend besef dat het van bij zonder groot belang is dat er winsten worden gemaakt in het bedrijfsleven om investeringen mogelijk te maken en nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Met name zal van belang zijn het antwoord op de vraag of de Nederlandse werknemers bereid zijn om met wat minder welvaart genoegen te nemen om het zeer grote en nog altijd groeiende leger van hen die moeten leven van sociale voorzieningen te helpen. Soms lijkt het er op dat ook bij de vakbeweging voldoende werkelijkheidszin bestaat en dat men van die kant niet teveel problemen behoeft te verwachten, maar er komen af en toe ook andere geluiden naar voren. Met veel belangstelling wachten we de ontwikkelingen af. Het is wel te hopen dat er een oplossing komt om een halt toe te roepen aan het leger van werklozen. We moeten er echter bij zeggen dat het aan de andere kant ook in onze branche dikwijls moeilijk is om geschikte mensen voor bepaalde werkzaamheden aan te trekken. Er zijn veel werklozen, maar kennelijk met juist andere beroepen dan wij dikwijls nodig hebben. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19