Veiling van goed fokmateriaal werd een groot succes G, Agrarische Topkadervorming in Zuid-West Nederland Vervolg Tuintips: Herfstweelde D e agrarische top-kadervorming in Zuidwest Nederland is vorig jaar in een nieuw jasje gestoken. De belangrijkste wijzigingen in de opzet voor deze zeer gewaardeerde kursus zijn dat de kursus meer doet aan de persoonlijke belangen behartiging van de deelne(e)m(st)ers, dat het programma van 2 jaar teruggebracht wordt tot 1 jaar en dat nu ook vrouwen kunnen deelnemen. D e kaderkursus werd 15 jaar geleden opgezet door het agra rische bedrijfsleven in ruime zin. Het accent van de kursus lag tot nu toe op het vormen van bestuurskader voor organisatie, instellingen, coöperaties, waterschappen etc. Je moest om toe gelaten te kunnen worden praktisch werkzaam zijn in de land en tuinbouw en als vooropleiding minstens het diploma mid delbare landbouwschool op zak hebben of een vergelijkbare opleiding hebben genoten. Tot nu toe werden er 7 tweejarige kursussen en 1 eenjarige kursus georganiseerd met ca. 160 toe gelaten deelnemers. Dit gebeurde voor een groot deel in inter- naatsverband. D e kursus nieuwe stijl gaat uit van een kursusduur van één jaar. Vorig jaar werd er, naast 2 interne weken op het vor mingscentrum Hedenesse te Cadzand, een aantal externe dagen georganiseeerd. Dit beviel minder goed. Derhalve is besloten de kursus ditmaal te houden gedurende 3 internaatsweken. Met inachtneming van het groepsbelang wordt het accent gelegd op de persoonlijke belangenbehartiging, de vorming van de per soonlijkheid, het bevorderen van het inzicht in de samenhang van de maatschappij en het aanleren van maatschappelijke vaardigheden. Een en ander moet erin resulteren dat men leert zijn of haar persoonlijke belangen beter te behartigen. Voor de kennisoverdracht zal gebruik worden gemaakt van zgn. case studies op het gebied van de economie, E.E.G., organisatorische struktuur etc. De nieuwe opzet is in nauw overleg met de jon gerenorganisaties tot stand gekomen en bevat als hoofdonder werpen informatie en communicatie, beïnvloeding, en oor deelsvorming, levensbeschouwelijke stromingen, poltiek, eco nomie, bedrijfseconomie en actuele informatie en maatschap pelijke achtergronden van de agrarische bedrijfssektor. P romotor van de kursus is het agrarisch bedrijfsleven. Ook de doelgroep blijft in de genoemde opzet hetzelfde, nl. jonge men Fokdag van warmbloedpaarden in Axel A fgelopen zaterdag werd op het concoursterrein van de gemeente Axel een fokdag voor W.P.N. paarden gehouden. Ondanks het feit dat het bijna de gehele dag regende, waardoor het paardenmateriaal onmogelijk optimaal voorgebracht kon worden en waardoor veel toeschouwers vermoedelijk maar thuis gebleven zijn, kan de fokkersvereniging Zeeuws- Vlaanderen, die voor de eerste maal in het nog korte bestaan van het W.P.N. Zeeland een fokdag organiseerden, als een groot succes beschouwd worden. Vooral de veiling van jonge paarden, bestemd als toekomstig fokmateriaal aangekocht door de Zeeuwse stamboekkommissie, was suksesvol. eveild werden een tweejarige blauwschimmel van Rigolet- to, die werd gegund aan de heer G. de Feber uit Hulst voor 6.500- Als tweede werd te koop aangeboden een éénjarige Pantheon merrie uit een Hurricane moeder. Een korrekt gebouwd paard, met krachtige bewegingen, die na veel loven en bieden aange kocht werd door de heer R. de Badts uit Hulst voor 7.600,— Als derde werd geveild het pas twee dagen voor de fokdag aangekochte vos-merrieveulen Ursala van President uit een J. Sans Peur moeder. Koper werd P.J. Riemens uit Nieuwvliet, die voor dit fraai gelijnde veulen een bedrag van 4.100,— neer telde. Alle kopers hebben zich middels de verkoopvoorwaarden verplicht-de aangekochte paarden tenminste tot en met de drie jarige leeftijd aan te bieden voor de premie-en-stamboekkeu- ring en ze op driejarige leeftijd te laten dekken door een goed gekeurde W.P.N. hengst. Hierdoor kan elke meelevende fokker zien wat de resultaten van deze veiling, die voor de eerste maal in Zeeland gehouden werd, ook voor de toekomst op zullen leveren. Eerder in de middag, direkt na de aanvang van het middagprogramma, dat werd bijgewoond door burgemeester A. de Kam van Axel, werd het nummer bestgaand rijpaard verre den. De jury, die bestond uit de heren Fr. van Lorz uit Hoge Mierde en H. de Lijser uit Someren, aangevuld met de beide Zeeuwse inspekteurs, de heren van Rijswijk en van Dalen beoordeelde de paarden op korrektheid van beenwerk, zuiver heid van gangen en ruimte in de bewegingen. Hoewel de kon- kurrentie vooral van de uiteindelijk als tweede en derde ge plaatsten groot was werd de vosruin Lord, eigendom van en bereden door de op nationaal niveau in de zware dressuur uit komende Susan Malcorps winnaar in deze rubriek. Tweede werd Natasja van Goedhart uit Grijpskerke met Augusta Lantsheer als berijdster, die evenals Lord vorige week deelnam aan de nationale kampioenschappen bestgaand rijpaard. Derde werd door iets minder type, maar met bijzonder beste beweging Victor; van en gereden door Uwe Wolschendorf uit Hulst. en andere bijzonder interessant onderdeel van het middag programma was de rubriek beste prestatiepaard waarbij de deelnemende paarden naast een verrichting als bestgaand rij paard werden beoordeeld op techniek, stijl en vermogen om een parcours te springen dat hiervoor op het goed water doorlatende terrein opgebouwd was door de heer Hokke uit Kloosterzande. De hiervoor beschikbaar gestelde prijs, een draagbare televisie werd gewonnen door de ruiter P. Huige met het paard Large van de heer van Dijke uit Nisse, door een tweede plaats voor bewe gingen en een derde plaats in het onderdeel springen. Tweede werd de First Trial zoon Narfi van en bereden door G. Quist uit Arnemuiden. Derde was Oporto van A. Ruisaard uit Hoede- kenskerke. Verdere uitslag: 4: Marion van P.J. Riemens uit Nieuwvliet bereden door Jeanine Esselbrugge. 5: Oriëmt met Anderea van Kroonwijk. 6: Mister Pleasant met Diana Bril. De belangrijkste uitslagen van de 's morgens gehouden keurin gen: 3 jarige veulenmerries: 2e premie voor Rebecca van W. de Buck uit Absdale en Rinus van F. Verdurmen, Absdale.. 3 jarige stermerries: een le premie voor Rafaëlla, een Munchendochter van V. Thijs uit Hulst, Rockin van P.J. den Hamer, Axel en Renate van P.J. Riemens te Nieuwvliet. Ruins van 4 jaar en ouder: 2e premie voor Narfi van G. Quist, Arnemuiden, Pablo van G. de Feber, Hulst en Oporto van A. Ruissaard uit Hoedekensker- ke. 4-7 jarige stamboekmerries een goede rubriek met vooral de eerste 2 geplaatsten voldoende typische merries: le premie voor Orazan van Mej. E. van Driel uit Groede en Ostara van Th. Perdaen uit Sas van Gent. Stermerries van 4-7 jaar: zeer goede rubriek met veel klasse en goede bewegingen, vooral de als eerste geplaatste Pitou van J. Mattheyssen uit Nieuw Namen is een fors ontwikkeld, vol doende gespierd paard met goede lijnen en goede bewegingen in stap en draf. Verder een le premie voor M. Fatima eveneens van Mattheyssen, voor Orlady -H van P.J. den Hamer en Obli- -geance van M. Vos uit Vlissingen. Keurmerries: le premie voor Natasja van M. Goedhart uit Grijpskerke en Guna van C. van de Peyl uit Axel; beiden zijn mooie typische rijpaarden met beste schouder. Vooral eerstgenoemde, hoewel wat beknopt, heeft beste gangen en veel adel. 2 jarige merries: le premie voor Sandra van P. Suy uit Hulst. Jaarling merries: le de sterk gebouwde, voldoende ontwikkelde, mooie gelijnde Toscara met beste gangen van dhr. Kaas uit Philippine. Verder le premies voor Tamara van L. Harinck uit Goes. Tieske van G. Brii uit Oud-Vossemeer en Toncabacan van Suurbeke uit Hulst. Een 2e pr. voor Tresor van P.J. Riemens, Nieuwvliet. In de rubriek hengstveulens zagen we diverse soortige, lang gelijnde en goed ontwikkelde dieren. le premie voor V. Thijs, Hulst, R. de Badts, Hulst, Kaas uit Philippine en M. Vos uit Vlissingen. De merrieveulens was een uitgesproken goede rubriek met goede rijtypische exemplaren, waarvan de kopgroep veel belofte in zich heeft voor de toekomst. le premie voor Urymaid van M. Goedhart, een goed typisch veulen met goed beenwerk, veel formaat en beste beweging. Verder le premie voor Utopia en Unette van C. v.d. Peyl, Axel, Uefa van P.J. den Hamer, Udiane van M. Goedhart, Upsala van den Hamer en Upatria van J. Goedegebure uit Kapelle. Kampioenveulen werd de Jasondochter Urymaid van Goed hart. Bij de 1- en 2-jarigen werd Toscara van dhr. Kaas tot kampioene uitgeroepen, nadat Sandra van R. Suy uit Hulst het strijdperk moest verlaten. Kampioene bij de 3 jaar en oudere merries werd Rafaëlla van V. Thijs uit Hulst na een spannende strijd met Natasja van Goed hart en Pitou van Mattheyssen. sen die werkzaam zijn in de land- en tuinbouw. Het voedings- gebied omvat de provincie Zeeland, West-Brabant en de Zuid hollandse eilanden. De leeftijdsgrenzen zijn 21-30 jaar. Een goede vooropleiding blijft een vereiste (b.v. MAS,MAVO, HAVO, EVTO, EVAV etc.). Vooral van de jonge boerinnen wordt veel belangsteling verwacht omdat de vrouwen steeds meer bij het bedrijf betrokken raakt. Omdat er voor elke kursus slechts een beperkt aantal kandidaten kan worden toegelaten moet rekening gehouden worden met een selectie-procedure waarbij mede in acht genomen moet worden de spreiding per gebied en per sektor, de vooropleiding en de leeftijd. Het kur- susgeld bedraagt, inklusief verblijfkosten, 150 gulden per per soon. De eerstvolgende kursus is gepland in de weken 2-5 ja nuari, 29 januari-2 februari en 12-16 februari 1979. an de deelne(e)m(st)ers wordt voorts verwacht dat ze een werkstuk maken. De kursus wordt afgerond met een individueel evaluatie-gesprek. Aan de daarvoor in aanmerking komende deelne(e)m(st)ers wordt het certificaat uitgereikt. Zij die belangstelling hebben dienen zo spoedig mogelijk een aanmeldingsformulier met programma en deelnemersvoorwaar- den aan te vragen bij het sekretariaat van de Kommissie Top- Kadervorming Zuidwesten, Grote Markt 28 te Goes, telefoon 01100-21010 (toestel 12 of 15). Daar kan men ook voor nadere informatie terecht. Deelne(e)m(st)ers aan Topkadergroep VIII (1977-1978) waaraan het certificaat kon worden uitgereikt: Af. C. Steijn te Lewedorp; MJ. de Jager te Werkendam; mevr. J.J. de Koning te Kamperland; C.M. v.d. Weele te Colijnsplaat; mevr. C.A.M. Klompe te Dreischor; P.M. de Koeyer te Brouwershaven; D. Dekker te Biervliet; H.J. Deïst te Zonnemaire; H. Krijger te Biggekerke; mevr. D.C. v. Nieuwenhuijzen te Nw. en St. Joosland. Vruchten Planten die hun appeltjes niet voor de dorst maar voor de sier hebben zijn er te over. Be halve appeltjes zijn er de vruchten die we meestal voor bessen uitschelden. Van Shakes peare leerden we al dat een naam niet belang rijk is en dus zullen we over de vraag of dat terecht of niet terecht is ons hoofd niet breken en afgaan op wat de plant ons werkelijk biedt. Callicarps "Profusion", een smal opgaande struik die in het najaar pronkt met een over- vloedaan grote zuiver violet-paarse vruchten in trossen. Wordt veel gebruikt voor bloemstukjes om zowel de aparte kleur als de karakteristieke trossen. Matus of sierappel. Vele vertegenwoordigers van dit geslacht waren present. Een opvallende nieuwe was de schildwacht Malus Red Senti nel. Met helder rode vruchten van bijna 2 cm in doorsnee die tot eind december of langer blij ven hangen bepaald een aanwinst. Pyracantha "Soleil d'Or" is een nieuwkomer onder de vuurdoorns. Was het tot voor kort oranje-rood wat de klok sloeg, nu is het kleu rengamma met een goede ge_lvruchtige uitge breid. Pernetus mucronata was als bekend Boskoops produkt ruim voorradig. De prachtige, grote van wit tot donker paarsrood gekleurde vruch ten, die de struikjes zeer talrijk tooien worden door geen enkele ander vruchtdragend gewas geëvenaard. Op geschikte plaatsen zijn het ju weeltjes voor de tuin. Alleen de vrouwtjes ple gen vrucht te dragen en om zover te komen hebben ze een mannetje nodig. Bij aanplant naast enkele vrouwtjes een mannetje plaatsen. Gekleurdbladigen Persoonlijk ben ik geen liefhebber van het ge- kleurdbladige spul maar omdat smaken ver schillen zal ik U enkele interessant genoemde nieuwigheden niet onthouden. Eleagnus ebbingei "Gilt Edge" is een aanwinst (7) die als toevallige mutant in de wintergroene olijfwilg ebbsingei werd gevonden. De blade ren zijn zijn geel gerand Euonymus fortunei "Emeral 'n Gold" is als nieuwigheid met haar helder goudgeel gerande blaadjes een aardig altijd "groen" heestertje in schalen, plantebakken en kleine tuintjes. Euonymus fortunei "Emerald Gaiety" is het vrolijke zusje van de voorgaande, ze laat zich met haar zilver-wit gerande blaadjes op de zelfde wijze verwerken en bovendien als rand- heestertje voor lage hegjes is te gebruiken. Cupressoeyparia leylandii heeft zich als snel groeiende haagconifeer langzamerhand een uitstekende reputatie verworven. Uiteraard kon een geelachtige vorm niet uitblijven en met de cultivar Castle Wellan heet het sortiment leylandcypressen nu verrijkt te zijn. Druiven Over het algemeen hebben buitendruiven de naam zuur te zijnDat die druiven niet altijd zuur zijn bewijst de nu al enkele jaren in cul tuur zijnde buitendruif "Glorie van Bos koop". Deze erg eenvoudig buiten te kweken blauwe druif ziet zelfs in het abominabele jaar 1978 kans om in Nederland heerlijk smakende vruchten te produceren. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 17