Kijkdag nieuwbouw varkensstallen op donderdag 12 oktober V, Europese Commissie biedt "Zuivelrapport" aan I n het rapport worden een aantal wegen aangeduid waarlangs getracht kan worden verdere produktietoename tot staan te brengen. Gemiddelde veebezetting per bedrijf neemt sterk toe MESTVARKENSSTALLEN FOKVARKENSSTALLEN EEG-Raad van Ministers LandbouwJ Het Consulentschap voor de Varkens- en Pluimveehouderij (C.V.P.) te Tilburg nodigt U hierbij uit voor een bezichtiging van nieuwe moderne varkensstallen op donderdag 12 oktober a.s. van 10 tot 16 uur. erspreid over de provincie Noord-Brabant hebben we 19 varkenshouders bereid gevon den om op 12 oktober hun zojuist gereedgeko men stallen voor bezichtiging open te stellen. Dit is voor nieuwbouwers, en degenen die een aanpassing van hun stallen overwegen, een unieke kans om kennis te nemen van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de stallenbouw, en daar groepsgewijs met elkaar over van gedachten te wisselen. In verband met het gevaar voor verspreiding van ziekten doet zo'n gelegenheid zich tegenwoordig niet gauw voor. Het spreekt vanzelf dat het Consulentschap er hiermee niet op uit is om de uitbreiding in de varkenshouderij te stimuleren. Integendeel: diegenen die een bedrijf van nor male omvang hebben raden wij aan dit wel zoveel mogelijk aan de eisen van de tijd aan te passen, maar voor het overige vooral een ver groting van het inkomen te zoeken in een be tere bedrijfsvoering en gemakkelijker werken. U leeft maar één keer! U vindt de namen en adressen van de te be zichtigen bedrijven hieronder vermeld, met een korte omschrijving van het type en de opzet van de bedrijven, zodat U zelf Uw keuze kunt bepalen. Het zijn alle modern ingerichte be drijven. hoofdzakelijk in dwarsopstelling ge bouwd, maar in onderdelen van elkaar ver schillend. Laat deze kans om U op Uw gemak op de hoogte te stellen van de nieuwste mogelijkhe den in de stallenbouw niet aan U voorbijgaan. De consulent voor de varkens- en pluimvee houderij voor Noord-Brabant en Zeeland 2. G. Rutten, Noordlaan 4, Odiliapeel Centrum Beukenlaan - Noordlaan. Te bezichtigen: mestvarkensstal voor 1080 dieren. Dwarsopstelling met centrale gang. 9 Afdelin gen met volledig roostervloer. Aangepast all in-all out met centrale verwarming in centrale gang en biggenopvang. 3. P. v. Schijndel, Liempdseweg 29, St. Oedenrode Weg St. Oedenrode - Liempde. Te bezichtigen: mestvarkensstal voor 800 die ren. Dwarsopstelling met centrale gang. 8 Afdelin gen halfroostervloer. Aangepast all in-all out met centrale verwarming in centrale gang en biggenopvang. 4. Fr. Vissers, Rooijehoefsedijk 49, Gemert Weg Gemert - Elsendorp (nabij houthandel Ku ij pers) Te bezichtigen: stal voor 400 mestvarkens. Dwarsopstelling met centrale gang. 5 Afdelin gen volledig roostervloer. Centrale verwarming - all in-all out. 5. Th. Berkers, Bluyssensbroekdijk, Asten Rotonde Asten - weg Meijel. Te bezichtigen: stal voor 480 mestvarkens. Dwarsopstelling met centrale gang. 6 Afdelin gen halfroostervloer. Centrale verwarming - all in-all out. ir. E.H. Ketelaars 1. J. Peijnappels, Waterstraat 5 (een zijstraat van de Spurkstraat) Den Dungen. Te bezichtigen: stal voor 720 mestvarkens. Dwarsopstelling met centrale gang. 9 Afdelin gen volledig roostervloer. Centrale verwarming - aangepast all in-all out. 6. H. de Krom, Dorpstraat 18, Borkel en Schaft Te bezichtigen: mestvarkensstal 'voor 480 die ren. Dwarsopstelling met 6 afdelingen. Volledig roostervloer. aangepast all in-all out met ver warming door middel van gasstralers. 7. J. v. Lierop, Blake Beemd, Soerendonk Links van de Prov. weg Soerendonk - Budel. Te bezichtigen: mestvarkensstal 800 dieren. Dwarsopstelling met centrale gang. 8 Afdelin gen halfroostervloer, all in-all out met centrale verwarming in centrale gang en vloerverwar ming. 8. A. Heeren, Lage Heide, Eersel Weg Eersel - Bergeijk (halfweg, kruising rechtsaf) Te bezichtigen: mestvarkensstal voor 800 die ren. Dwarsopstelling met 10 afdelingen. Halfroos tervloer, all in-all out met centrale verwarming. 9. P. Kouwenberg, Hild 22, Moergestel (bij de kerk richting Oirschot bij café Draai- boomke rechtsaf)- Te bezichtigen: stal voor 900 mestvarkens. Dwarsopstelling. 8 Afdelingen - halfrooster vloer (vloerverwarming). Centrale verwarming - aangepast all in-all out. 10. M. de Beer, Hoekvensedreef, Schijf, Gem. Rucphen Te bezichtigen: stal voor 1200 mestvarkens. 2 Stallen a 600 stuks. Dwarsopstelling met centrale gang. 12 Afdelingen - volledig roos tervloer. Centrale verwarming - aangepast all in-all out. 1C. School, Loosbroeksestraat 7, Heesch Weg Heesch - Loosbroek. Te bezichtigen: fokvarkensstal voor 170 zeu gen. Dwarsopstelling met afdelingen. Kraamhok- ken volledig roostervloer in beton en draaduit voering. Dwarsventilatie met centrale verwar ming in centrale gang, afdelingen en rooster- verwarming. 2. P. Wouters, Provincialeweg 4, Beugen Weg Beugen - Oeffeit Te bezichtigen: fokvarkensstal voor 120 zeu gen. Dwarsopstelling met afdelingen. Kraamhok- ken halfroostervloer in betonuitvoering. Af- speenhokken volledig rooster in betonuitvoe ring. Dwarsventilatie met centrale verwarming in centrale gang, afdeling en vloerverwarming. 3. Th. Peeters-Weem, Wolfsbosscheweg 29, Gemert Weg Gemert - Handel (bij weg naar industrie terrein rechtsaf, eerste harde weg rechts). Te bezichtigen: fokvarkensstal voor 120 zeu gen. Dwarsopstelling met afdelingen. Kraamhok- ken halfroostervloer in draaduitvoering. Af- speenhokken volledig roostervloer in draad uitvoering. Overdrukventilatiesysteem door middel van slangen en vloerverwarming. 4. M. v. Erp, Houtsestraat 17, St. Oedenrode Weg Best - Nijnsel. Te bezichtigen: fokvarkensstal voor 120 zeu gen. Dwarsopstelling met afdelingen. Kraamhok- ken halfroostervloer in draaduitvoering. Af- speenhok, volledig roostervloer in draad uit voering. Dwarsventilatie met centrale verwar ming in centrale gang, afdelingen en vloerver warming. 5. P. Verberne, Schooteindseweg 7, Vlierden Weg Vlierden - Asten. Te bezichtigen: fokvarkensstal voor 120 zeu gen. Dwarsopstelling met afdelingen. Kraamhok- ken halfroostervloer met betonrooster. Af- speenhokken volledig roostervloer met beton rooster. Dwarsventilatie met centrale verwar ming in centrale gang, afdelingen met vloer verwarming. 6. Th. Berkers, Bluijssensbroekdijk, Asten. Rotonde Asten - weg Meyel. Te bezichtigen: fokvarkensstal voor 90 zeugen. Dwarsopstelling met afdelingen. Kraamhok- ken volledig roostervloer in beton-metaal (plaat) uitvoering. Afspeenhokken volledig rooster in plaatuitvoering. Dwarsventilatie met centrale verwarming in centrale gang, afdelin gen en roosterverwarming. 7. M. Lavrijsen, Latestraat 9, Netersel Weg Netersel - Hulsel. Te bezichtigen: fokvarkensstal voor 140 zeu gen. Dwarsopstelling met afdelingen. Kraamhok- ken halfroostervloer met betonrooster. Af speenhokken volledig roostervloer met beton rooster. Dwarsventilatie met centrale verwar ming in centrale gang, afdeling en vloerver warming. 8. W. Roozen, Beerseweg, Diessen Weg Diessen - Middelbeers. Te bezichtigen: fokvarkensstal voor 150 zeu gen. Dwarsopstelling met afdelingen. Kraamhok- ken halfroostervloer in betonuitvoering. Dwarsventilatie met centrale verwarming in centrale gang, afdelingen en vloerverwarming. 9. C. Claasen, Kleindongenseweg 23, Dongen Weg Kaatsheuvel - Dongen via Dongenvaart. Te bezichtigen: fokvarkensstal voor 150 zeu gen. Dwarsopstelling met afdelingen. Kraamhok- ken halfroostervloer in staafuitvoering. Af speenhokken volledig roostervloer in staafuit voering. Dwarsventilatie met centrale verwar ming in centrale gang, afdelingen en vloerver warming. D e Europese Landbouwcommissaris Gundelach heeft tijdens de jongste Raadszitting van de EEG-ministers van landbouw, die 26 september j.l. te Brussel werd gehouden, de Raad het Rapport over de situatie in de zuivelsector aangebodén. In een toelichting schetste de heer Gundelach de ontwik kelingen die zich de afgelopen tien jaren op de zuivelmarkt hebben voorgedaan met de daaruit voortvloeiende over schotproblemen. Deze namen vooral voor boter en magere melkpoeder de laatste jaren grote vormen aan, omdat de kosten voor de Gemeenschap onaanvaardbaar hoog'zijn geworden (van 1973 tot 1977 verdubbelden deze tot ca. ƒ11 mld per jaar). Als voornaamste noemt de Commissie een tijdelijke beperking van de prijsgaranties in de zuivelsector. Hierbij blijft het prin cipe van garantie overeind, maar kunnen- zolang geen markte venwicht is bereikt - de garantieprijzen tijdelijk worden ver laagd. Daarbij denkt de Commissie aan het leggen van een relatie tot bepaalde hoeveelheden tussen de produktieomvang en de interventieprijzen, d.w.z. verlaging bij produktiestijging. Als andere mogelijkheden tot beperking van de groei in de produktie noemt de Commissie: De medeverantwoordelijkheidsheffing variabel maken naar gelang de produktieomvang; - Een bepaalde hoeveelheid van de melk die aan de zuivelfa brieken wordt geleverd, aan de producenten te doen terug leveren als ondermelk of mager melkpoeder; - Beperkingen te stellen aan de interventie. Ook een combinatie van deze mogelijkheden kan worden over wogen. In ieder geval is de Commissie voorstander van af schaffen van alle steunmaatregelen die produktiebevorderd werken. Zij denkt hierbij met name aan alle steun, zowel com munautair als nationaal, voor investeringen die produktiever- groting bevorderen en aan steun voor bedrijven op het gebied van verwerking en afzet. Daarnaast denkt zij aan intensivering van maatregelen die het verbruik op peil houden, de export verruimen en de melkveestapel verkleinen. Ten behoeve van kleine melkveehouders, die onder bijzonder gunstige omstan digheden werken, wordt tijdelijke rechtstreekse inkomenssteun overwogen. Daarnaast stelt de Commissie voor, een voorzichtig en gematigd prijsbeleid te voeren ter verwezenlijking van een markteven wicht. Ook zal een actief afzetbeleid moeten worden gevoerd Het CBS heeft de voorlopige uitkomsten van de Land bouwtelling mei 1978 betreffende de veestapel gepubli ceerd. In het oog springende ontwikkelingen in het afgelopen jaar waren de volgende: - de stijging van het aantal varkens en leghennen - de daling van het aantal bedrijven met melk- en kalf- koeien en het aantal pluimveebedrijven. Rundvee In de rundveesektor nam het aantal dieren toe. De omvang van de rundveestapel bedroeg in mei 4.978.000 stuks, hetgeen bete kende dat, na de daling van vorig jaar, het niveau van 1976 nog werd overschreden. Deze stijging kon voornamelijk worden toegeschreven aan de kategoriën "melk- en kalfkoeien" en "mestkalveren", die respektievelijk met 41.000 1,8%) en 59.000 11,8%) in aantal vooruitgingen. Het aantal bedrijven met rundvee nam verder af met 4.200 (- 4,2%). Deze teruggang had vooral betrekking op bedrijven met melk- en kalfkoeien. In deze sektor verdwenen nl. 5.500 bedrijven (- 6,8%). De gemid delde melk- en kalfkoeienbezetting per bedrijf steeg door een en ander met 9.3% tot 30 stuks. Varkens In mei jl. werden 9.140.000 varkens geteld; ruim 850.000 meer t.a.v. voorraden. Hierbij zal zoveel mogelijk voorrang worden gegeven aan verbruikers binnen de Gemeenschap en zal worden gestreefd naar vergroting van de cbnsumptie van het verse pro- dukt (interventie vermijden). Voor wat betreft nieuwe afzetmogelijkheden voor zuivelpro- dukten, zowel binnen als buiten de Gemeenschap, wordt ge dacht bijv. aan langlopende contracten. De Europese Commissie is voornemens de in het rapport ge noemde mogelijkheden verder te onderzoeken. Daarbij zal te vens rekening worden gehouden met de standpunten die alle betrokkenen naar voren zullen brengen. De Commissie zal haar concrete voorstellen over aanpak van de zuivelproblematiek doen in het kader van de onderhandelingen over de nieuwe prijzen voor 1979/1980. Dit houdt in dat alle thans geldende regelingen in de zuivelsector van kracht zullen blijven tot het einde van het lopende melkprijsjaar. dan in 1977 10,3%). Niet uitgesloten moet worden, dat de toeneming feitelijk wat geringer is geweest. De indruk bestaat nl. dat de nieuwe varkensregistratieregeling een positieve in vloed op de opgave heeft gehad. Het gevonden stijgingspercen tage is overigens gelijk aan dat van vorig jaar. De biggen tot 20 kg hadden hierin een groot aandeel. Er werden in mei 400.000 biggen meer geteld dan vorig jaar 15%). Ook in de varkenssektor is er sprake van een sterk toenemend gemiddeld aantal dieren per bedrijf. De gemiddelde varkens bezetting steeg nl. van 160 naar 182 13,8%). Paarden De gekonstateerde daling van het aantal paarden vorig jaar, zette zich dit jaar in wat mindere mate voort, en bedroeg 1.500 stuks (- 1,9%). - Schapen De schapenhouderij geniet een groeiende belangstelling, gezien zowel de stijging van het aantal dieren, met 4,8% tot 838.000, als het aantal bedrijven met schapen tot 21.800 2,9%). Kippen Het aantal kippen nam toe, daarmee de trend van vorig jaar versterkt voortzettend. De stijging betrof vooral de leghennen- sektor (17%). De vorig jaar optredende stijging met 17,3% in de kategorie "leghennen jonger dan 5 maanden" droeg dit jaar ongetwijfeld bij tot de opmerkelijke stijging van 20,4% in de kategorie "leghennen 5 maanden en ouder". 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 11