KORTE WENKEN Begrip vragen en begrepen worden Aardappelen "te schoon" in de bewaarplaats? "Ze willen de uien gratis hebben" Kilo-opbrengst bieten lijkt redelijk C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW De ene "boer" is de andere niet VEEHOUDERIJ Natuurlijk zijn er regelmatig evenementen of aktiviteiten die typisch de streek eigen zijn. Wij Kempenaren blijven hier beslist niet bij achter. Hoe treffend weten bewoners, mensen die hier geboren en getogen zijn vaak sappig uit te beelden en tot uitdrukking te brengen wat er bij hen leeft: dit is bekend terrein, hier voelt men zich "thuis", zo wordt men "begrepen". Daar draait het dus om, "begrepen" te wor den. Hoe kan dit dan ook beter als in moeders-taal, het is fijn begrip te geven, zowel als te ontvangen. Al rijdende deze week. door de Groninger-veenkoloniën moest ik daar aan denken, terwijl men op de ene plaats aardappels aan 't rooien was en er bij vele bedrijven en akkers al geweldige hopen klaar liggen voor afvoer naar de fabriek. Midden tussen al die typische veen-akkerbouwers toch ook enkele grasland percelen. Duidelijk bestemd voor stalvoedering. want ook op zondag reed de cyclo-maaier kompleet met opraapwagen in één werkgang zijn voorraad gras bijeen. Toch nog niet zo gek, wat vermenging tussen die tegenwoordig zo gespecialiseerde bedrijven. Dicht bij huis veel stro en mis schien overschotten bij kollega akkerbouwers die weer prima in 't rantsoen passen bij het vee van de melkveehouder. Naast de overeenkomsten - want onwillekeurig ga je weer aan 't vergelijken - met onze Kempen en andere streken in Nederland, moest ik toch ook denken aan verschillen, o.a. de taal. Ook de Groninger kan het sappig vertellen. Heeft er misschien wat minder woorden bij nodig en... als het niet al te goed begrepen wordt, dan is er misschien ook wel wat verschil in mentaliteit. Hierbij denkend aan de recente gebeurtenissen in Hoogeveen! Naast de vermenging van gespecialiseerde bedrijven, zou het dan geen goed idee zijn ook de mensen - bijvoorbeeld gespe cialiseerde mensen - eens wat door elkaar te hutselen? Passend in het voederrantsoen is er dan misschien toch wat van elkaar te leren, al zou het dan alleen maar zijn om "begrepen" te worden. Schouwen-Duiveland stond in de afgelopen weken in belang rijke mate in het teken van het aardappelrooien. De droge weers-grondomstandigheden bewerkstelligden, dat er flink op geschoten kon worden met de oogst van dit produkt. Een dag regen zou zeer welkom geweest zijn. Nu zijn over het geheel de reeds gerooide aardappels "schoon" binnen gekomen, eigenlijk te schoon. Om deze reden rijst de vraag of ze goed blijven. Het blijft afwachten mede afhankelijk van de behandeling tijdens trajekt groeiplaats-bewaarplaats. Bij het dit jaar hoge o.w.g. komt het facet blauwgevoeligheid sterk naar voren. Meer dan de helft van het areaal is reeds gerooid. Vorige week moesten verschillende telers toch nog ophouden/wachten met het rooien vanwege teveel ontvellingen. Verschillende percelen uien liggen gerooid op zwad. Vele per celen staan nog vast. De vele schieters in dit produkt zal de velddroging niet bevorderen. Loofklappen geeft een gunstige invloed op het droogproces in dit gewas met zoveel schieters. De pri js van dit produkt is evenals bij de aardappelen niet om over naar huis te schrijven. De bruine bonen zijn nu geplukt/ ge- maaid/geruiterd. De opbrengst zal tegenvallen. Van de suikerbietenoogst is ook al vrij wat afgewerkt. De eerste berichten over gehaltes lijken niet ongunstig. Droge omstan digheden bij het rooien zijn des te meer een reden om serieus te letten op verschillende belangrijke punten om zodoende de bietverliezen binnen de perken te houden. Want kopverlies rooiverlies is bietverlies. O.a. snel rijden met de rooimachine is uit de boze. Niet alleen wordt hierdoor de kwaliteit van het machinaal kopwerk onregelmatig, omdat de taster en het kop- mes dan nooit snel genoegop het hoogteverschil van de koppen kunnen reageren, maar bovendien krijgen we dan te maken met extra puntverlies. Het kopmes moet scherp zijn en blijven. Binnenkort komt de ploeg ook weer te voorschijn om te zaai- voren. Ploegen onder droge omstandigheden is wel een eerste vereiste, maar in ons klimaat komt dit maar zelden helemaal tot zijn recht. De tarweinzaai vraagt ook weer onze aandacht. Ge lukkig beschikken we over een goed assortiment en zal een keuze geen probleem geven. Hoewel in het Land van Hulst de meeste bruine bonen geruiterd zijn, en dat zijn er veel. was dit eigenlijk niet nodig geweest, want het kan hier geloof ik niet meer regenen. Het heeft sinds enkele dagen voor de tarweoogst niet meer dan 15 mm geregend. Aan de bruine bonen zitten zeer veel "scheuten" met maar 2 3 mooie bonen, zodat de opbrengsten over het algemeen tegen vallen. De konsumptie aardappelen zullen ongeveer voor de helft ge rooid zijn. en met dit weer zal de rest zonder veel problemen kunnen worden geoogst. Hoe men ook rooit, men krijgt alleen aardappelen op de band, zodat men wel zeer voorzichtig moet zijn vanwege het stootblauw. De opbrengsten variëren van slecht tot goed, afhangend van de regen die er gevallen is en de vochtigheid van de percelen. Gemiddeld wordt er 35 ton per ha gerooid; de prijzen zullen het goed moeten maken. Dit is ook het geval bij de uien. Omdat ook hier de droogte de groei heeft gestagneerd. Het is wel erg, dat de handelaars nog 5 cent komen bieden. Het is eigelijk alsof ze de uien voor niets willen hebben. Het rooien moet eigenlijk nog opgang komen, maar dit zal ook weinig problemen met zich mee brengen. Hier en daar zijn er al bieten gerooid. Op het eerste gezicht zullen de kilo's wel goed zijn. Toch is het ruim vroeg om te rooien. De groenbemesting heeft het enorm moeilijk, of is hier en daar zelfs al omgeploegd. Dit is erg jammer voor de broodnodige organische stofvoorzieningDe droogte is wel goed voor de mechanische onkruidbestrijding, zodat er volgend jaar weinig kweek- of kleinhoefblad voor zal komen. Mooi weer is het ook voor de "pyromanen" in de streek. Men ziet maar weinig sloten en greppels, die niet uitgebrand zijn. Dit zal gunstig zijn voor schone sloten. Op 2 stukken dijk na is het land van Hulst nu ook beveiligd tegen overstromingen. Bij springtij zullen er nog wel kritieke ogenblikken zijn, maar hopelijk gaan ze ook de laatste stukken dijk spoedig op Delta hoogte brengen. De nieuwe dijk heeft zijn eerste springtij vrij goed doorstaan. Er is één gat gevallen, en naar ik hoop is dit het laatste gat dat in een van onze dijken gevallen is. De eerste najaarswerkzaamheden in de Westhoek verlopen goed. Wanneer de regen geen spelbreker wordt, zitten we weer aardig op 't normale tijdsschema. De aardappeloogst verloopt vlot. Wanneer het gezegde: "voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast" opgeld doet in de landbouw, dan is het dit jaar wel voor het aardappelenrooien. Regelmatige kontrole op alle onderdelen van rooien en verwerken is gewenst. De op brengsten blijven toch net iets onder de verwachtingen. Of dit invloed op de prijs zal hebben valt te betwijfelen. De fritesbak- Voor het bietenloof is dit jaar nauwelijks belangstelling VRUCHTWISSELING en grondontsmetting hebben het zelfde doel. Een hogere opbrengst van het te telen gewas. Vruchtwisseling kost bijna niets. Grond ontsmetten kost al gauw f 700,— per ha. Bij deze laatste methode moeten de kosten minimaal boven water komen. Het streven naar hoge opbrengsten per ha is gewenst, maar zo mogelijk met lage kosten. OP EEN "KLEIN" akkerbouwbedrijf van 30 ha, het zogenaamde eenmansbedrijf, zijn de werktuigkosten al gauw 800 a 1.000 gulden per ha. Dat is eigenlijk een dure liefhebberij, vooral daar vele werktuigen maar heel weinig uren per jaar maken, terwijl Uzelf nog voor de bediening moet zorgen. Vooral overkapaciteit kost veel geld, hoewel daar enige zekerheid tegenover staat. HOE MEER VAKKENNIS, hoe minder geluk U nodig heeft voor een goed resultaat. Volg een kursus die uw des kundigheid kan verhogen. Er worden deze winter weer vele kursussen gegeven maar zonder U is het een "verloren" winter. DE BESTE ZAAITIJD voor wintertarwe is tussen 10 en 25 oktober. Niet vroeger want dan is het gewas voor de winter al te ver ontwikkeld en is de kans op voet ziekte groter. Latere zaai kan soms in opbrengst meekomen, maar geeft nooit een hogere opbrengst dan de midden-oktober gezaaide kers hebben het beter voor elkaar dan de boeren, want die verkopen met goedkope aardappelen toch nog een duur zakje frites. Misschien is de minister van ekonomische zaken ook zo goed om voor de boeren in te grijpen, want voor deze prijzen kan hij echt geen aardappelen telen. De bietenoogst is ook op gang gekomen, 't Gehalte is niet slecht en ook de kilogrammen zijn voor de tijd van 't jaar redelijk. Men spreekt van 45-50 ton per ha. Normaal gesproken kan er dan nog wel wat bijkomen eer de laatste gerooid worden, 't Landschap is intussen van zijn mooiste kanten ontdaan. Niet alleen dé kalender, maar ook 't polderland laat zien, dat de herfst is aangebroken. De bietenvelden zijn nog de enige uit zondering wat de kleur betreft. Maar ook hier zien we weinig echte groene velden meer. Intussen is de ploeg ook weer tevoorschijn gehaald. Dat bete kent, dat we de laatste werkzaamheden voor 1978 weer gaan doen. Oktober is toch een belangrijke maand op onze bedrijven en meestal gaan we daar wel eens te lichtvaardig aan voorbij. Niet alleen de oogst is belangrijk, ook de voorbereidingen voor de volgende oogst zijn van groot belang. Ploegen met droog weer is uitermate belangrijk! Komt er opslag dan kan de cultivator ook nog wel wat doen. Soms kan dat in 't najaar nog. maar anders brengt een vorstperiode wel uitkomst! De kranten staan de laatste weken vol over de prijs van een zakje patat. De frietboer kan er van 0,80 per zakje van ruim één ons niet komen. Maar nergens lezen we dat aardappelverbouwers voor minder dan een dubbeltje per kilo hun produkt niet kun nen blijven telen. De ene soort boer kan niet voor een gulden blijven werken, de andere boer moet voor minder dan een dubbeltje blijven wer ken. De aardappels zijn op Noord-Beveland voor meer dan de helft gerooid, met gemiddeld goede tot zeer goede opbrengsten aan kilogrammen, de prijzen zijn in één woord knudde. De bietenkampagne is ook hier aangevangen, er is behoorlijk wat in de voorlevering gedaan. De kilogrammen vielen niet tegen en de gehaltes liggen tussen de 15,5 en 16,5% gemiddeld, wat dus zeer hoog is voor zo'n vroege levering. (Hoeveel C- suiker zal er nu toch gaan komen?) Of de leveringen op het bestaande schema zullen worden afge haald zullen we ook maar afwachten, want door de brand bij de fabriek in Groningen kan dit nog weieens trubbels geven. We hadden de laatste tijd weinig meer de naam Cargill gehoord, maar volgens berichten uit.de krant zou dit kunst-suiker-kon- cern de fabriek van H.S.H. in Tilbury (Eng.) hebben overgeno men, tevens werd er bijgenoemd dat in Bergen op Zoom de fabriek ook al in een vergevorderd stadium is gekomen. Het herstel van de beschadigde drainage door dedijkverzwaringop dit voormalige eiland is begonnen. Een woord van dank is hier, geloven we, wel op zijn plaats voor de vlugge manier waarop alle instanties hebben meegewerkt om dit voor het natte jaargetijde aan de kant te krijgen. Er is tevens gebleken hoe slecht die drainage door de aannemer er is ingeslingerd. Vele drains zijn totaal niet aangesloten (soms mist er wel 2 meter drain, dan weer is er één dubbel gedrukt door stenen of grote kluiten en het gevoel voor richting blijkt totaal zoek te zijn geweest bij de vorige herstellers). Provinciale Staten van Zeeland hebben besloten het aantal tol straten op Noord-Beveland van 4 naar 6 te brengen, wat ge paard gaat met in beslag nemen van weer een stukje land bouwgrond. We hebben altijd gedacht dat in 1978 de Zeeland- brug vrij van tol zou zijn, maar door beslissingen over de Oos- terschelde (in de politieke sfeer en daar blijven ze nog steeds over praten) zal dat voorlopig nog wel een illusie blijven. Mis schien kwamen ze dan tevens de sloten langs deze route op Noord-Beveland eens schouwen. Men laat ze wel maaien (2 maanden te laat) langs het talud, op de bodem komt men niet en bovendien laat men het hooi er in liggen. tarwe. IN GRASZAAD IS DE OPSLAG van wintertarwe elk jaar weer een groot probleem. 5 kg TCA kan deze winter tarwe bestrijden. Meestal is eind september/begin oktober de beste tijd. Bij veldbeemd, gewoon roodzwenk en normaal ontwikkelde uitlopervormig roodzwenkgras geeft een latere bespuiting kans op schade. Een dubbele behandeling geeft ook vaak schade. IN EEN GOED GRA SBESTA ND bestaat de zode voor 80 a 90% uit Engels raai gras. Een BG-3 mengsel bevat 100% Engels raai. Zelfs bij een goed gebruik, is het niet te voor komen dat na enkele jaren een bepaald percentage door andere grassen wordt ingenomen. Daar Engels raai een van de beste grassen is, ligt het voor de hand dat vrijwel altijd aan een BG-3 mengsel de voorkeur moet worden gegeven. GROTERE PRIJSVERSCHILLEN gaan meestal samen met verschillen in kwaliteit. Wanneer het gaat om isolatie materiaal mag de aankoopprijs slechts een ondergeschikte rol spelen. Het is belangrijker om te letten op het isolatievermogen, vochtafstoting, vrij blijven van ongedierte, verwerkbaarheid en het niet brandbaar zijn. HET HEEFT WEINIG ZIN om mee te delen dat de voe deropbrengst van mais na de melkrijpheid nog met 10 a 15% stijgt. Dit zijn ongeveer de kosten die de loonwerker bere kent voor het hakselen. A lleen bij sterk bevroren mais neemt de opbrengst na het melkrijpe stadium niettoe, er kunnen zelfs kwaliteitsverliezen optreden. Zorg bij mais dat de haksellengte minder is dan 1 cm. De slagingskans is dan groter en de kans op verliezen door broei kleiner. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6