thans ook in de herfst Bon Agrarische afzet moet anders worden aangepakt! Nog dit jaar meer nieuws over etikettering van levensmiddelen D e teruggang in groei van de wereldhandel heeft ook voor ons land de export van agrarische produkten en vooral van voedings- en genotmiddelen nadelig beïnvloed. Voor het eerst is de groei van het handelsoverschot voor agrarische produkten verdwenen. In 1977 daalde dit saldo met ruim 1 miljard tot 7,68 miljard, hetgeen in hoofdzaak veroorzaakt werd door de sterke stijging van het invoerprijspeil. N, D, Werking Tijdstip van toepassing Zacht en veilig yj Hoechst H, M. Minister Van der Stee: R i LANDBOUWBEGROTING 1979 Aldus ninister Van der Stee in de paragraaf Afzet en Verwerking van agrarische produkten van de Memorie van Toelichting op de begroting van 1979 van het departement van landbouw. De stagnatie van de export manifesteerde zich echter niet in alle sektoren. Zo vertoonden de sektoren bloemverwerking en drank een sterke volumegroei in hun export. Duitsland verkoopt 20% meer landbouwprodukten aan Neder land iet alleen de teruggang van de groei van de wereldhandel en de uiteenlopende prijsontwikkeling binnen de diverse sektoren hebben hun invloed op de afzet van de agrarische produkten doen gelden. Ook deden zich binnen de EEG - waarheen ongeveer 80% van onze export gaat - verzadigingsverschijnselen bij bepaalde pro dukten voor. Bij sommige produkten leidden gewijzigde kon- sumptiegewoonten tot vrij sterke daling van het gebruik per hoofd. Het is overigens onjuist de stagnatie in onze exportgroei alleen aan geringere afzetmogelijkheden te wijten. Immers, terwijl b.v. de waarde van onze export van agrarische produkten naar de Bondsrepubliek Duitsland in 1977 voor het eerst daalde - en wel met ongeveer 0,5% - steeg in dezelfde periode in dat land de waarde van de invoer van agrarische produkten - exkl. koffie - met circa 4%. In het handelsverkeer met de Bondsrepubliek valt nog een andere ontwikkeling te signaleren, n.l. dat in 1977 de import van landbouwprodukten uit de Bondsrepubliek naar ons land met 20% toenam en dit terwijl de produktengroepen van beide landen voor een belangrijk deel gelijk zijn. Het is duidelijk, aldus minister Van der Stee, dat deze ontwik kelingen grote aandacht vereisen en dat de vraag gesteld mag worden of de traditionele afzetstrategie - met een sterk indivi dualistische inslag - nog wel voldoet onder de gewijzigde om standigheden. Het komt minister Van der Stee voor. dat de stagnerende vraag tot een meer gekoördineerde aanpak dwingt, waarbij door sa menwerking of minstens samenspraak voorkomen kan worden, dat afnemers ons dwingen tot een te grote onderlinge prijskon- kurrentie. Produktenafzet e grote produktie van konsumptie-aardappelen in praktisch alle lidstaten van de EEG heeft de afzet van in ons land geteelde aardappelen bemoeilijkt en de opbrengstprijs nadelig beïn vloed. In vergelijking met de geëxporteerde hoeveelheid in 1976/1977 van 934.000 ton - die onder invloed van de geringe aardappelproduktie in de rest van Europa uitzonderlijk hoog was - liep de export in 1977/1978 terug tot ca. 750.000 ton. De export van pootaardappelen - ca. 335.000 ton - liep ten opzichte van het voorgaande jaar met ca. 40.000 ton terug. De exportwaarde van de zuivelsektor steeg van 3,8 mld in 1976 tot ruim 4 mld in 1977. De afzet is vooral gegroeid dank zij een grotere export naar derde landen van kaas, vol melk poeder en gekondenseerde melk. Het jaar 1977 is voor de kaas, waartoe ca. 35% van de Neder landse melk wordt verwerkt, onverwacht gunstig geweest. Extra afzetmogelijkheden in de tweede helft van 1977 hebben ertoe geleid dat de noteringen stegen tot 60 ct. per kg boven het peil van het begin van het jaar. Als gevolg van de gestegen afzet van de volle produkten is de produktie van boter en mager melk poeder aanzienlijk beneden het niveau van 1976 gebleven. Deze positieve ontwikkeling heeft zich in 1978 tot nu toe niet voort gezet. Toenemende moeilijkheden om de sterke groei van de melkaanvoer tot waarde te brengen, hebben tot een afbrokke ling van het prijsniveau geleid. Gelet op de situatie op de zuivelmarkt blijft het streven in deze sektor gericht op de vergroting van de afzetmogelijkheden. Naast de uitbouw van onze positie op de EEG-markt is het ontwikkelen van nieuwe afzetmarkten en het zoeken naar nieuwe produkten op melkbasis van groot belang. Een nauwe samenwerking binnen het zuivelbedrijfsleven op het gebied van marketing en research is daartoe gewenst. Met name in de kaassektor zal door een gezamenlijke inspanning een verdere expansie van de afzet mogelijk zijn. Het is van belang dat onze zuivelindustrie haar voorsprong op het gebied van technologie en efficiency handhaaft. De mogelijkhe den tot concentratie van de produktiebedrijven lijken in dit kader nog niet geheel uitgeput. Ter ondersteuning van de markt voor slachtrunderen vonden in het verkoopseizoen 1977/1978 interventieaankopen plaats. Het betrof ca. 17.000 ton karkassen van stieren en vaarzen. De uitvoer van varkensvlees bedroeg ongeveer 500.000 ton; een stijging van ca. 4%'ten opzichte van 1976. De uitvoer van levende slachtvarkens steeg tot 1.225.000 stuks. Dit betekent een toename van ca. 26% ten opzichte van 1976. De export van vleeswaren en -konserven vertoonde een daling van ongeveer 8%. Deze teruggang is met name veroorzaakt door het teruglopen van de export van ham en schouders in blik naar de Verenigde Staten. De uitvoer van vleeswaren en -konserven naar lidstaten van de Europese Gemeenschappen bedroeg ca. 80.000 ton en handhaafde zich daarmee ongeveer op het niveau van 1976. Er zijn geen aanwijzingen dat de Nederlandse hammenexport naar de Verenigde Staten zich op korte termijn zal herstellen. Eén aantal bedrijven heeft zich aan deze situatie moeten aan passen, hetgeen in enkele gevallen heeft geleid en nog zal leiden tot verlies van arbeidsplaatsen. Om het geleden exportverlies enigermate te kompenseren is een gemeenschappelijke inspan ning op gebieden als kwaliteitsverbetering, produktdifferentia- tie en ook hier, research en marktontwikkeling gewenst. De eiersektor gaf in 1977 behoorlijke resultaten te zien. Mede dank zij de uitvoermogelijkheden naar derde landen is de ver houding tussen produktie en afzet vrij evenwichtig geweest. De uitvoer van konsumptie-eieren nam in vergelijking met 1976 met ca. 12% toe tot 2,5 mld. stuks. De Bondsrepubliek Duitsland nam daarvan 2,1 mld. stuks af. Mede gezien de uitbreiding van de produktie in de Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk zul len de uitvoermogelijkheden naar derde landen in 1978 sterk bepalend zijn voor de prijsvorming. De eerste maanden van 1978 waren wat dit betreft weinig bemoedigend. De totale uitvoer van slachtgevogelte (inkl. delen) steeg van 212.874 ton in 1976 tot 214.370 ton in 1977. Hiervan nam de Duitse Bondsrepubliek bijna 79% af. Het aandeel van de uitge voerde geslachte kuikens (inkl. delen) bedroeg 190.500 ton. Evenals in de eiersektor gaven de eerste maanden van 1978 voor de slachtpluimveesektor een betrekkelijk ongunstig beeld te zien. De uitvoerwaarde van tomaten, sla en komkommers liep met 2,6% terug tot 1.016 min. Het hoge prijsniveau voor vollegrondsgroenten in het seizoen 1976/1977 als gevolg van de sterke oogstreduktie door de droogte van de zomer 1976 in grote delen van Europa, bleek vooral voor gelegenheidstelers aanleiding om in 1977 groenten te gaan telen. Dit veroorzaakte een forse areaaluitbreiding, zo wel van de teelt voor de markt voor verse groenten als van de kontraktteelt voor verwerkende industrie. Omdat in 1977 bovendien de weersomstandigheden gunstig waren, was de produktie in binnen- en buitenland groot. Lage prijzen en overschotten van verschillende vollegronds groenten waren daarvan het gevolg. Deze situatie duurde tot ver in het voorjaar van 1978 voort. De exportwaarde in de fruitteeltsektor steeg met ca. 35% tot 242 min. Óndanks een daling van de geëxporteerde hoeveelheden bloembollen met ca. 4,5% steeg de exportwaarde met 6,9% tot 518 min. De waarde van de via de veilingen verkochte bloemen en plan ten steeg in 1977 met 17,7% tot 1.476 min. Hierbij zijn inbe grepen importprodukten ter waarde van ca. f 60 min. Arelon Naast de bekende vooijaarstoepassing, kan Arelon thans ook in de herfst worden ingezet. Een voordeel is dat Arelon is toegelaten in alle wintergranen, dus zowel wintertarwe, winterrogge als wintergerst. Arelon is uitstekend werkzaam tegen diverse probleem- onkruiden. o.a.: Duist Straatgras Windhalm Muur Kamille Arelon kan op alle grondsoorten, dus ook op zware grond worden toegepast. Arelon kan direct na het zaaien tot enkele dagen voor opkomst worden gespoten. Arelon is een van de zachtste middelen en kan in alle wintergranen worden toegepast. Volgens de meest recente gegevens speelt een specifieke rasgevoeligheid geen rol. Stuur documentatie over de graanteelt aan: Naam geen postzegel plakken I Adres:. Hoechst Holland N.V. Verkoop Divisie Agrarische Chemicaliën 1000 PA AMSTERDAM. Antwoord no. 7427 Tel. 020-58891 11/5882234 I Woonplaats: LANDBOUWBEGROTING 1979 ter 1 september 1978 werd de direktie Voedings- en Kwaliteitsaangele genheden ingesteld, die er op toe moet zien dat er een slagvaardig kwali teitsbeleid wordt gevoerd waarbij de belangen van de producent en de konsument op evenwichtige wijze worden behartigd. Nog dit jaar zullen richtlijnen inzake etikettering en presentatie van levensmiddelen gereed komen. Tevens wordt er gestreefd naar een stan daardisering van inhouds- en verpakkingsreeksen van een groot aantal produkten w.o. levensmiddelen. De konsument zal straks nog meer invloed hebben op de afzet van agrarische produkten wanneer hij een betere keuze kan maken, waardoor de producent nog meer dan voorheen zal moeten letten op kwaliteit en gezondheidsaspekten van zijn produkten. De kon sument wil steeds meer informatie over hetgeen hij eet, vooral ook het gezondheidsaspekt speelt voor hem een grote rol. Kwaliteit en onderzoek et onderzoek naar de handhaving en verbetering van de kwaliteit van de produkten ten behoeve van de konsument is niet alleen gericht op het vermijden van chemische en biologische verontreinigingen. De nadruk ligt ook op de verbetering van de zintuiglijk waarneembare eigenschappen, alsmede op de eigenschappen van de produkten die van belang zijn voor de bewaring, de toebereiding, de verwerking en de voedingswaarde. In samenwerking met andere departementen zal blijvend veel aandacht worden geschonken aan deugdelijkheid en veiligheid van gewasbeschermingsmiddelen, zowel voor de gebruiker, de konsument als het milieu. Uiteraard heeft het evalueren van meer selektieve bestrijdingsmiddelen en het zoeken naar metho den die minder risiko met zich brengen, alsook het ontwikkelen van voor ziekte onvatbare rassen in dit geheel een hoge voorrang. De gezondheidstoestand van de veestapel ond- en klauwzeer heeft zich sinds de jaarwisseling 1976/1977 in ons land niet meer voorgedaan. Waakzaamheid blijft echter geboden, gezien het feit dat in andere Westeuropese landen de ziekte incidenteel optreedt zonder dat in feite de herkomst bekend is. Naar het zich laat aanzien zal in deze zittingsperiode een ontwerp Gezond heidswet voor Dieren aan de Staten-Generaal worden geboden. Deze wet zal in de plaats moeten komen van de Veewet, de Vogelwet, de Nertsenziektenwet, de Bijenwet, de Wet voor wering van besmettelijke ziekten bij knaagdieren en de Runderhorzelwet. Het is niet alleen de bedoeling van minister Van der Stee de wetgeving op het betreffende terrein te moderniseren en te vereenvoudigen. Hij streeft tevens naar een wettelijke grondslag voor het treffen van maatregelen ten behoeve van het welzijn van dieren op de bedrijven en voor de reeds enige jaren bestaande gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de financiering van de dier- ziektenbestrijding door de overheid en het betreffende bedrijfsleven. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6