VOOR vb VROUW ERUIT MET DE FLUIT Zin in lezen? AKTIVITEITEN - AGENDA Zaterdag 21 oktoberNationale Ploegwedstrijden E.V.T.0.-kursus 1978 - 1979 DE GEWASSTUDIEGROEPEN Uitslag ploegwedstrijd Tholen-St. Philipsland 22 SEPTEMBER: Film disko-avond. Openingsavond seizoen: Om 20.30 uur in het "Ouwe Raedhuys" te Poortvliet. Film: de eend en de Cadil lac. Disko: jeugdver. Scherpenisse. 11.00- 14.30: Nationale ploegwedstrijden. Plaats: Torenvalkweg, Lelystad. 1530 - 18.30: Jongerendag van de 3 Centrale Plattelands Jongeren Organisa ties.en het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt. Plaats: Flevohof, Biddinghuizen. 20.00 - 24.00: 3 C.J.O. Feestavond Plaats: Flevohof, Biddinghuizen. programma 11.00- 14.30: Finale ploegwedstrijden. 15.30: inleiding over het thema:Wat werken we weg: boeren en/of overschotten' door Prof. Dr. P.C. van den Noort. Forumdiskussie waaraan meewerken: Ir. D. Luteijn, voorzitter K.N.L.C.; en 3 C.L.O.-overleg; Jan Wentink, veehouder; Jozien Bruggink, agrarische vrouwen; Bram v.d. Lek, ex 2e kamerlid P.S.P.; Drs. J.H.W. Anderson, vertegenwoordiger Konsumentenbond; Mari- nus Geuze, vice voorzitter N.A.J.K.; Forumleiding: Ir. G. Kok. 18.15: Na afloop van de forumdiskussie zal de N.A.J.K. beleidsvisie land- en tuinbouw ten doop worden gehouden en gepresenteerd worden aan de.pers. Entree: 2,50 p.p. Als leerling begin je met te proberen op een van de kursussen, een fluit te maken en erop te spelen. Is de fluit klaar, dan kan men lid van het Gilde worden door op de eigen fluit een een voudig wijsje te blazen en krijgt men de officiële status van leerling. Nu is het mogelijk gezel te wprden. Hiervoor moet men aan nogal wat eisen voldoen en het is dus een serieuze opleiding. Het examen bestaat uit vier delen: 1. tentamen algemene muzikale vorming, dat men tijdens een van de kursussen kan afleggen; 2. bouwtentamen, waarvoor 2x per jaar gelegenheid is; 3. speltentamen, waarvoor 2x per jaar gelegenheid is; 4. leiding geven bij samenspel, ook af te leggen tijdens een kursus. Heeft men eenmaal dit diploma, dan mag men zelf les geven in bouwen en het bespelen van de gemaakte fluit. Als lid van het Gilde heeft men zich ook verbonden om geen fluiten weg te geven en ook geen bouwles te geven vóór men het gezeldiploma in de zak heeft. Dat komt omdat men in wil staan voor de kwaliteit van het gemaakte instrument en dat kan alleen als men ook in kan staan voor de vaardigheid van degene, die les geeft. Wat mij aantrekt is, dat het zowel een soort knutselbezigheid is als een mogelijkheid tot muziek maken. Ik maakte er kennis mee door een van mijn dochters, met wie ik afsprak, dat we dit jaar gelijktijdig naar het kamp zouden gaan terwijl ik nog een kleindochtertje meenam. Op het pijperkampterrein kon ik geen caravan huren, dus leen de ik een tent voor 3 a 4 personen. Toen die eenmaal stond verwonderde ik me erover hoe je daar in vredes naam 3, laat staan 4 mensen in kon bergen. Doorgaans neem je nog wat meer mee dan je bikini. Maar als het mooi weer is hindert dat niets. Je zetje thee buiten op het pitje. Koken hoefde niet. Ik had een stoel. Het kind het zachte gras. Het ligt in de bedoeling het komend seizoen weer een kursus Ekonomische Vorming voor Toekomstige Ondernemers te or ganiseren in samenwerking tussen de drie landbouworganisaties en het Middelbaar Agrarisch Onderwijs. Dit jaar is Zeeuwsch- Vlaanderen aan de beurt en bij voldoende deelname uit dit gebied wordt de kursus gehouden in Schoondijke. Indien er plaatsen zijn kunnen ook mensen van buiten Z.-Vlaanderen deelnemen. Voor wie? De kursus is bedoeld voor hen, die binnen afzienbare tijd het bedrijf overnemen, hetzij als zelfstandig ondernemer, hetzij in één of andere samenwerkingsvorm. Vooropleiding M.A.S. of gelijkwaardige opleiding is gewenst. Enige jaren praktische ervaring is aan te bevelen. Inhoud: De kursus is gericht op de bedrijfsovername. Aan de orde komen o.a. bedrijfsekonomische en fiskale boekhouding, Financiering, samenwerkingsvormen, aspekten van de overna me, afzet en dienstenverlenende instellingen. Kosten: De kosten van de kursus bedragen ong. 125,— Hierbij komen nog de kosten voor koffie, lunch, e.d. Tijdsduur: De E.V.T.O.-kursus wordt gegeven gedurende 18 dagen van begin november tot begin maart, voornamelijk op woensdagen. Aanmelding: Aanmelding liefst zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 10 oktober bij voorkeur Rijks Middelbare Agrari sche School. Ravelijn de Groene Jager 8, 4461 DJ Goes tel. 01100-27203, via uw organisatie, bij de kursusleider ir. H.M. van der Weele, Goesestraatweg 32, 4431 CD 's-Gravenpolder tel. 01103-1864, of Kees Schipper, 01100-21010/14509. Daar de belangstelling voor deze kursus de laatste jaren groei ende is en het aantal plaatsen beperkt, is het verstandig spoedig te reageren. U krijgt dan een definitief opgaveformulier toege stuurd. PAUZE 18.30 - 20.00: Mogelijkheid om informatie in te winnen bij een aantal stands van werk- en/of aktiegroepen. Maar wie had nu kunnen denken, dat het na de dag van aankomst geen enkele dag meer droog zou zijn! Enige uren bukkende doorbrengen is geen sinecure. Toen bovendien de rits van de tent halverwege bleef hangen en ik mij als een paling door het overgebleven gleufje naar binnen of buiten moest werken, besloot ik een andere oplossing te zoeken en inderdaad, ik slaagde erin op niet al te verre afstand een caravan met kachel te huren. Zo zie je maar weer. Boven de zestig... geen tent meer. De jongere generaties verplaatsten hun tent b.v. naar 'n iets hoger liggend stuk wei of hanteerden de dweil extra. Niemand liet zich ontmoedigen, niemand liet het halverwege afweten. Hoe komt dat nu. Zeven dagen regen en toch plezier. Ik had ontzettend te doen met de stacaravanbewoners, die langzamerhand op de "Witte Wieven" wel uitgekeken zouden zijn en het fietsen en wandelen in de stromende regen is ook niet je dat. Maar wij dan: de aktiviteiten hadden plaats in de huishoud school. Eindeloze gangen verzorgden de dagelijkse wandeling. De gymzaal was de plaats, waar de jeugd het "grote verhaal spel" instudeerde en ook waar alle deelnemers, kinderen inkluis, meededen met het z.g. "groot samenspel", waarbij iedereen op eigen of geleende fluit trachtte de juiste toon te blazen. Aan het eind van de week klonk het al heel wat zuiverder en minder lijzig. Bovendien speelden met het verstrijken van de dagen telkens meer door de kinderen gemaakte instrumentjes mee. De laatste dag was "vol orkest". De kinderen werden verder aan het werk gezet in een bepaald lokaal. Ze maakten slagwerk, b.v. xylofoons, trommeltjes, rin kelbellen etc. Ze zaagden dat de vonken eraf vlogen. Verder waren ze druk in de weer met het schilderen van de coulissen voor hun toneelstuk. We ontmoetten ze dan ook alleen bij kof fie, warm eten en thee. De andere lokalen werden in beslag genomen door de verschil lende bouwobjekten. Alten samen met bassen, sopranen met REGIONALE AGRARISCHE KOMMISSIE SCHOUWEN- DUIVELAND Men kope pootgoed (liefst het ras Bintje, maat 35-45, klasse A, "Uit het Noorden"). Men plante die in het voorjaar. Tijdens het groeiseizoen voege men wat spuitmiddelen toe (een snuifje bo demherbicide en een paar eetlepels tin) en men rooie in het najaar. Zie hier het recept voor het telen van aardappelen in z'n simpelste vorm. Duizende vragen kunnen echter over deze teelt gesteld worden. Dat begint al bij de bemesting en loopt tot en met de bewaring en wijze van verkopen. Het is onze bedoeling om met een groepje geïnteresseerden een antwoord op enkele van die vragen te vinden. Dit willen we vnl. doen d.m.v. het vergelijken van praktijkgegevens van onze eigen bedrijven. Hetzelfde willen we met een andere groep, onder andere leiding doen met tarwe. Tien ton schijnt al heel normaal te zijn, dus nu willen we allemaal leren hoe 15 ton van een hektare te halen. Hiertoe zullen we de aanstaande winter enige avonden beleg gen, om te praten over verschillende aspekten van de teelt. Vanaf half oktober (voor de aardappelen vanaf volgend voor jaar) willen we het gewas van alle deelnemers op de voet volgen en met elkaar vergelijken, zodat we pas volgend jaar kunnen zeggen of we wat geleerd hebben of niet. De grote lijnen hebben we dus al, de details volgen later. Intussen hopen we wel op gezellige groepjes. Geïnteresseerd en tijd ervoor vrijTGeef je dan op, door te bellen naar Peter de Koeyer, 01119-381. Hopelijk tot ziens dan op de eerste avond van de gewasstudie groepjes. Aardappels Tarwe Ad van der Linde Herman Deïst Peter de Koeyer Co Stols Feestavond: 20.00 - 24.00 uur Prijsuitreiking Nationale Ploegkampioenschappen; Kabaret P.J.G.O. afdeling Almelo; De country, pop- en rock band Bronco. Entree: 5,— p.p. tenoren omdat ze dezelfde grondtoon hebben, wat eenvoudiger is met het stemmen. Er was een "winkel", waar je gereedschap en muziek kon kopen en een bibliotheek. Ik schreef in voor "techniek" en meteen voor trio-samenspel, hoewel ik nog nooit blokfluit gespeeld had. Maar de brutalen hebben de halve wereld. Ik kreeg een alt te leen en ik zou er ook zelf een bouwen. Het is verwonderlijk hoe je, zelfs als je als volmaakte leek begint, toch vrij gauw aardig mee kunt. Dat komt omdat de rest, die het wel kan, je meesleept. Bovendien kijk je af bij je buren hoe ze hun vingers zetten. Het was echt enig. Mijn fluit kwam ook nog op tijd klaar. Wat een vreugde om bij groot samenspel je eigen fluit te kunnen gebruiken én testen op zuiverheid. De onzuiver gebleken tonen vijlde ik dan 's avond bij in mijn caravan als de jeugd sliep. Al mijn familie en vrienden hadden me die week zitten bekla gen. Zoveel regen, wat jammer toch. Maar, dat is het hem net; juist omdat je een dóel hebt, datje bezig houdt het grootste deel van de dag en in een droge omgeving (al konden we niet naar buiten) maakt, datje van de regen niet zoveel merkt. En in de huishoudschool waren wasmachines en droogmoge- lijkheden. Het trof mij, verwend uiteindelijk met een caravan, dat er niet één was, die het tenslotte opgaf. Dat is het aardige van een "doe-kamp". Als je er een kiest met een doel, dat in je belangstelling ligt (niet iedereen is muzikaal)1, dan is het ook een leuke manier om heel andere mensen te leren kennen. En uit de sleur te geraken. L.H.G. van den Hoek - Maclaine Pont L/ ezen is iets waarje aan verslaafd kunt raken. Tenminste, als je je kunt veroorloven het stof onder de bedden te laten liggen, als je de t.v. uit kunt laten en je geen kleine kinderen hebt. Een fijn boek haalt je heerlijk ver weg uit de dagelijkse beslommeringen en een echter lezer(es) zou de eerste niet zijn die de melk liet overkoken of de afwas de afwas liet. Ik lees ook erg graag, maar ik heb er niet altijd tijd voor. Laatst had een zeer spannende roman mij echter toch te pakken. Al om half negen 's morgens (man en kinderen waren de deur uit en er wachtte niets dringends) zat ik in een luie stoel. En het kreeg me te pakken! Ik moest en ik zou weten of die nog met die zou trouwen en waarom dat hal verwege het boek toch niet door zou gaan (zo had de laatste bladzijde me al geleerd). Het was een meeslepend boek. Na een uur stonden de tranen me in de ogen toen een ernstig ongeluk een einde maakte aan hooggespannen verwachtin gen voor de toekomst. En ik lachte later luidop bij rake antwoorden en onverwachte gebeurtenissen. Tegen twaalf uur was het uit. Heerlijk, drie en een half uur in andermans problemen rondsnuffelen en meeleven. De onopgemaakte bedden en het stof vielen toen best mee: ik had immers weer nieuwe moed? AdJ onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 Het Nederlands Pijpersgilde, dat het volgend jaar haar 40 jarig bestaan viert, heeft tot doel het propageren van de bamboefluit zoals deze van oudsher door de herders gemaakt werd. Het eerste gilde werd bijna 50 jaar geleden in Engeland opgericht door ene Margaret James, die van iemand eens een oude bamboe herdersfluit cadeau kreeg. Als beroepsmusicus interesseerde ze zich voor de konstruktie en ze probeerde hem na te maken. Zo ontdekte ze, dat iedereen dit zou kunnen met eenvoudig gereedschap. Hoe dikker de bamboe hoe lager de toon. Ze praatte erover met wie het maar wilde horen en zo ontstond het eerste engelse gilde en later de buitenlandse afdelingen. Zo werd het gilde als vanzelf een internationale organisaite. Als lid van het Pijpersgilde kan men dan ook overal in het buitenland, waar een gilde is, kursussen volgen. Zoals de oorspronkelijke gilden kent ook dit gilde de "leerling", de "gezel" en de "meester". Deze laatsten zijn altijd beroepsmusici. De ploegwedstrijd P.J.Z. Tholen - St. Philipsland, gehouden op volgende uitslagen senioren: 1.C.P. de Rijke 2. M.C. den Engelsman 3. M. v. Tilburgh 4. A. Hage 5. K. Brooijmans 6. L. Menheere 7. D. Hage 9 september 1978 bij dhr. J. ten Cate, Scherpenisse kent de junioren: rondgaand 82,33 1. K. Deurloo 2 sch. wentel 67,16 2 sch. wentel 78,16 2. A. Hage 2 sch. wentel 61,92 2 sch. wentel 77,83 3. D. Uyl 2 sch. wentel 61,41 1 sch. wentel 72,8 4. N. Smits 2 sch. wentel 56,33 rondgaand 67,58 5. J. de Wilde 2 sch. wentel 55,33 2 sch. wentel 66,4 6. R. Vroegop 1 sch. wentel 54,75 2 sch. wentel 59,91

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 23