w e mogen vaststellen dat de schade door de storm van de vorige week voor wat de fruitteelt in het zuidwesten beperkt is gebleven. Hier en daar zijn wat peren afgewaaid, maar toch lang niet in de hoeveelheden die men ons wel wou doen geloven. We hebben de indruk dat het met name op de Zuid-Hollandse eilan den wat erger is dan in Zeeland, maar in Noord-Holland schijnt het mee te vallen en daar werd ook van verteld dat het erg was. fVlet name is voor wat de fruitteelt betreft opnieuw van grote betekenis gebleken de aanwezigheid van een goede windsingel. Waar deze aanwezig was, viel de schade mee. Een goede frui- taanplant kan niet zonder goede windkering. De laatste jaren bestaat de neiging het met die windkering wat minder nauw te nemen en het zelfs geheel na te laten. Dingen van de week Wat is er toch veel tegenstrijdigs! Waterbeheersing inplaats van waterkering Stormschade en dalende prijzen Minder uien dan vorig jaar D e weg gaat voor de fruittelers in deze tijd niet bepaald over rozen. De prijzen voor de appels b.v. zijn in de meeste gevallen te laag om van een rendabele teelt te kunnen spreken. De grote, maar toch ook weer niet overweldigende appeloogst van de E.E.G.-landen kan op dit moment alleen maar tegen lage prijzen aan de man worden gebracht. Het is op de fruitbedrijven hard werken en te weinig ontvangen. W ij hopen beslist niet dat alle meidoorn uit het Zeeuwse landschap zal verdwijnen. Wanneer men zieke bomen laat staan is de kans erg groot dat dit gaat gebeuren want vooral de mei doorn is erg gevoelig voor het bakterievuur en de besmetting wordt snel overgebracht. Bij alles wat de Thoolse akker- en tuinbouwer in steeds meer dere mate beroerd is wel, zal het in ons vak nog ooit komen, zoals het zou moeten zijn. Zal er nog wel ooit evenwicht komen, tussen het totale kostenpakket en de brutoontvangsten? Aller eerst is daar de geheel uit de hand gelopen prijzen voor land- en tuinbouwgrond. Zoals wij vorige week in het verslag van A.v.O. konden lezen, is er nu wel een flinke daling gekomen in de grondprijs die ge maakt is bij de verkoping in Terneuzen. Nu kan men het in zekere zin wel prettig vinden, dat deze grond gekocht is door boeren uit de omtrek, maar kan er door de diverse ondernemers nog iets verdiend worden bij grondaankopen van gemiddeld 32.780 per ha? Wanneer men stelt dat de grondprijs per ha evenveel mag zijn, dan het jaarinkomen van een knecht of arbeider wat dus tegenwoordig 35.000,— is, moetenen daar tegenover stellen, dat vroeger de baas meestal het dubbele in komen had. Wanneer een ondernemer zijn netto bedrijfsinko- men van '77 en '78 bekijkt, zullen er wel werknemers zijn die het dubbele van zijn inkomen verdienen. Een beginnende onder nemer zal bij aankoop van een bedrijf, met deze prijzen maar moeilijk de rente er van kunnen betalen. Het is wel een tragisch feit dat door de regering in de afgelopen jaren met hun sociaal gerichte ekonomie, het speciaal de kleinere ondernemers zo moeilijk heeft gemaakt. Alleen de zeer groten kunnen en mogen door middel van flinke subsidie 's nog in de gelegenheid gesteld worden, om nog goedkoper te produceren. Wat zit daar toch een tegenstelling in, om met dit kapitalistisch systeem, een sociaal gericht ekonomisch beleid te willen voeren! Vorige week kon men ook in ons Z.L.M.-blad lezen, hoe of de visie van de vroe gere minister tegenwoordig is. Zijn uitspraak dat hij de kleinere ondernemers nu anders gaat waarderen, dan in de zestiger jaren, spreekt misschien voor velen boekdelen. Gelukkig dat een, in zekere mate nog gezaghebbende persoonlijkheid, openlijk tot deze konklusie komt. Misschien dat er door de tegenwoordige "ekonomen".lering uitgetrokken kan worden. Wij zijn er even wel tevens van overtuigd, dat een en ander geen genakkelijke materie is om alles in wat evenwichtiger banen te leiden, maar een ding is zeker, en dat is, dat niet alles van bovenaf gedirigeerd kan worden. Hierin ligt dan ook de taak van alle leden van de land- en tuinbouworganisaties, om aan alle gerichte verbete ringen mee te werken, elk op zijn plaats, en met de gaven die hem gegeven zijn. Waar mogelijk zullen altijd de tegenstellingen ten allen tijde opgeruimd moeten worden. Bij de fruittelers op Schouwen-Duivenland staat weer een druk ke periode te komen. Half september begint de oogst van het bewaarfruit en dat betekent dat alle beschikbare handen en uren benut moeten worden om in korte tijd een flinke oogst appels en peren op tijd binnen te halen De zomerrassen James Grieve en Benoni zijn geplukt bij meevallende kg opbrengst en een gemiddeld te lage veiling prijs' Aanvankelijk gaf de James Grieve ten opzichte van de Benoni een goede start te zien, maar bij toenemende aanvoer ging in de laatste week van augustus de prijs hard onderuit. Toch zullen de laatste appels uiterlijk 25 oktober geplukt moe ten zijn. Dit betekent een korter plukseizoen waarin een grotere oogst verwerkt moet worden. Goede afspraken zijn nodig met pluksters en afzetkanalen om een vlotte pluk mogelijk te maken. De discussie rond het zoetwater tekort in onze streek begint in de land- en tuinbouw opgangte komen. Steeds meer telers zien de noodzaak in om over voldoende zoetwater te kunnen be schikken. Vooral nu blijkt dat wij en het Zuidwesten een achterstand hebben met andere kleistreken van Nederland. Schouwen - Duiveland drijft in het water maar alleen bij een zoete Grevelingen kunnen wij hier profijt van trekken. Uitge breide streken in Europa benutten het rivier water met veel succes. In Zuid Frankrijk zijn delen waar deze waterbehhersing 6 a 7000 per ha kost. Wij in het Zuidwesten kunnen met betrekkelijk eenvoudige middelen het water in onze delta be nutten. Gelukkig is onze organisatie bereid om hier voor waar nodig deze belangen te verdedigen. Toch zal ook bij de telers en speciaal bij de oude generatie het belang ingezien moeten wor den. Via de pers wordt ons demeningwat opgedrongen dat de besissing al gevallen is en dat de Grevelingen zout zal blijven. Gelukkig is dit niet waar! Door de millieu organisaties wordt gesteld dat een zoute Grevelingen uniek is En inderdaad ner gens in Europa zijn er ervaringen met een dergelijk zout meer. Maar welke risico's houdt dit in! Als we over de Grevelingen rijden draaien we het raam van de auto dicht voor de vieze stank die aan de noordzijde van deze dam hangt. Dit wordt ve roorzaakt door de grotewoekeringvan zeegras in de Grevelingen dat bij wind los raakt en in de hoek tegen Goeree-Overfiakkee tot rotting overgaat. Een ander punt dat wij ons afvragen is of de waterschappen wel voldoende berekend zijn om de mogelijkheid van zoetwater inlaat. Worden er al mogelijkheden bekeken om het water te verdelen? Waterbeheersing zal in de toekomst minstens zo be- langerijk zijn als waterkering. Maar omdat dezegedachtengang nog wordt overzien en wij Zeeuwen erg nauw bij de spreuk van ons wapen "Luctor et Emergo" leven, zullen we deze regel maar als "Lukt het vandaege niê, dan mêrge" moeten leren lezen. Vooral de laatste week bracht op Zuid-Beveland de fruittelers veel narigheid en wel wegens stormschade en (te) snel dalende prijzen. De storm op 10 en 11 september kwam op een zeer ongelukkig moment, namelijk kort vóór de pluk van de be langrijkste pererassen. Speciaal de Conference moest het ont gelden. Vaak hingen de vruchten nog voldoende vast, maar braken de stelen. Ook bij de Hardy was vrij veel val. Hoewel er nog bijna 17 cent per kg voor werd betaald, kwamen de meeste telers niet aan oprapen toe. Er was te veel ander werk en bovendien is val rapen van 17 cent nauwelijks of niet lonend. Om de moed er in te houden werd voor vrijdag 15 en zondag 17 september door "de Bilt" nogmaals storm voorspeld. Het liep echter gelukkig met een sisser af. Hoogstens kun je je afvragen watje met zulke weersverwachtingen aan moet. De prijzen van de appels gingen in rekord tempo omlaag en de peren volgden. Vooral vrijdag 15 september kregen de peren een gevoelige klap. Naar men zegt mede omdat de handel bang is voor val in het aangeboden fruit. Of het zo is laten we in het midden. Steeds duidelijker wordt dat het een moeilijk jaar wordt voor de fruitteelt. In de komende twee maanden zal het aanbod nog sterk toenemen en we verwachten daarom nauwelijks een prijsherstel. Doordat het vroege fruit naar verhouding laat rijp was, wordt het seizoen in elkaar geschoven en de konsumptie periode verkort, wat ook niet best is. Tevens wordt de markt nu overstroomd met druiven en voor de broodnodige variatie worden die toch ook weer gekocht. Er zal zeer veel moeten gebeuren in de komende weken, want in feite is de pluk pas goed begonnen. Het is te hopen dat het weer meewerkt, want anders wordt het een zware opgave om alles tijdig in het koelhuis te krijgen. Het is nu de week van de Conference, maar ook voor de Cox's is het tijd en Bonne Louise Legipont Lucas en Goudreinette zullen ook vlug aan de beurt zijn. Nog altijd wordt geschreven over een middelmatig tot goede fruitoogst wat de appels betreft en in de EEG een kleine pere- oogst. Je houdt je hart vast voor het geval er nog eens een top-oogst zal komen. De bekende dr Winter uit Duitsland heeft al een nieuwe fruitkrisis voorspeld in 1983 wegens uitbreiding in bepaalde fruitcentra. Het enige fruitprodukt dat een goede prijs opbrengt is de braam. De braamtelers hebben een goed jaar. De prijs blijft tot nu toe konstant gunstig. De laatste weekwas er daarbij sprake van een topaanvoer. Opvallend is dat de pluktijd van de latere rassen van appels en peren nu toch weinig verschilt met voorgaande jaren. De achterstand van 8-10 dagen is een heel eind ingehaald. De laat ste weken zijn vooral de peren goed gegroeid. Dat had o.a. tot gevolg dat de Beurré Lebrun nog vrijwel nooit zo goed aan de maat kwam. Overigens gaf dat ook nog problemen, want er werd twee maal zoveel van de maat 70 op aangevoerd als voor de voorverkoop was opgegeven. De koper wou met het dalende prijspeil uiteraard die dubbele hoeveelheid niet afnemen, zodat een flink kwantum opnieuw moest worden geveild. De prijs zakte daarbij van 67 cent bij de eerste verkoop tot 50 cent bij de naverkoop! De grondverkoop in Zeeuws-Vlaanderen heeft een nogal spek- takulaire verloop gehad. Vorig jaar 55.000,- per ha tegenover nu 33.000,— dat scheelt nogal een slok op een borrel. Voor de politie, vakbondbestuurders en topmannen van de standsorgani saties een verwarrende zaak. Wat doe je nu met zo'n grondnota van minister Van der Stee? Welke prijs moet je nu voor die voorgestelde "buurtverkoop" vaststellen? Maakt men het niet nodeloos ingewikkeld met dergelijke ingrepen? De voorlopige oogstraming van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft aan dat de beteelde oppervlakte met zaai-uien 11.900 ha (vj 12.977; vvj 11.290) bedraagt, weliswaar 8% minder dan vorig jaar, maar wel meer dan in enig daaraan voorafgaand jaar. Er zal niet zoveel geproduceerd worden als vorig jaar. De opbrengst per hektare was toen 45,5 ton, terwijl men die nu raamt op 41 t/ha, wat 10% minder is dan in. 1977/78. Al met al verwacht men dit jaar een totale opbrengst van 488.000 ton (vj 590'; vvj 334'), wat geen rekordoogst is, maar wel een grote produktie. De grootste arealen zaai-uien vindt men in de IJsselmeerpolders (4.462 ha) en in de provincie Zeeland (3.734 ha). In de Flevop- older verwacht men een opbrengst per hektare van 47 ton (50 en 31in de Noordoostpolder 42 t/ha (51 en 39) en in Zeeland 38,5 ton (41 en 16). Vorig jaar werd er van de rekordoogst van 590.000 ton rond 400.000 ton (310' en 366') verhandeld, belangrijk meer dan in voorgaande jaren. Toch is er rond 32% van de biologische pro duktie niet in de handel gebracht. Het komende seizoen zal dit laatste percentage wel lager zijn, maar ook nu zal men rekening moeten houden met een zekere mate van overproduktie, wat zijn konsequenties heeft voor afzet en prijsvorming. In de meeste jaren blijkt dat dit niet verantwoord is. Met name in het zich vernieuwende fruitgebied Kapelle en om geving staat de windkering in het middelpunt van de belangstel ling want er is een verordening dat men 7 meter af moet blijven van de sloten en soms kan men hiervan ontheffing verkrijgen maar dan blijft het meestal toch nog 5 meter. Hierdoor ontstaan grote onrendabele oppervlakten op deze fruitbedrijven. De fruit telers die daar mee te maken hebben, oefenen grote kritiek uit op deze maatregel die ze niet begrijpen en waarvan ze in veel geval len de zin niet inzien, met name wanneer de sloot die het betreft ook gemakkelijk langs de andere kant schoon gehouden kan worden. We moeten aannemen dat er over dit punt nog heel wat te doen zal zijn in de komende jaren wanneer vele fruitboomgaarden in het verkavelingsgebied Kapelle-Wemeldinge vernieuwd zullen moeten worden. Door deze maatregel ontstaan er zelfs een be hoorlijk aantal percelen waarop vanwege de aan te houden af stand van de sloten geen fruitteelt mogelijk zal zijn. Via hun organisaties zijn de telers reeds geruime tijd bezig op dit punt verruiming te krijgen maar de resultaten zijn tot nu toe niet hoopgevend. Voor de peretelers komt er bij het gevaar van aantasting van hun bomen door het bakterievuur. In vele delen van het zuidwesten komt deze aantasting voor. De telers is er bij herhaling op ge wezen welk een gevaar de aantasting vormt en hoe noodzakelijk een uiterst zorgvuldige bestrijding is. Hier en daar zijn er zelfs een groot aantal bomen gerooid moeten worden. Het nazien van de bomen op aantasting vraagt veel tijd, maar men mag het niet nalaten want men staat versteld van de mate waarin een besmet ting zich kan uitbreiden. De besmetting komt vooral vanaf aangetaste meidoornstruiken en struiken als contoneasters. De N.E.O. heeft op alle gemeen tebesturen een oproep gedaan te bevorderen dat aangetaste bo men en struiken direkt worden verwijderd en gevraagd is dat via de gemeentelijke mededelingenbladen aan de bevolking bekend te maken. Wanneer men namelijk zieke struiken in de tuin heeft of in het openbaar groen, zijn dat de infektiebronnen voor de perebomen. De bakterie wordt namelijk vooral via vogels ver spreid. Er zijn fruittelers die hebben gezien welk een gevaar het bakterievuur vormt die hebben besloten een voorgenomen uit breiding van de pereteelt niet te laten door gaan. Opdracht voor elke teler is om zodra hij een verdachte aantasting ziet in zijn bomen, direkt maatregelen te nemen om deze te verwijderen en te verbranden. Het materiaal dat wordt gebruikt dient goed ontsmet te worden om verder aantasting en besmet ting tegen te gaan. Alleen met een nauwkeurige bestrijding op de fruitbedrijven zal men er echter niet komen. De gemeenten en partikulieren zullen ook hun medewerking moeten geven en aangetaste bomen en struiken direkt moeten verwijderen. Ook voor hen staan er na melijk belangen op het spel want bij een aantasting zal deze zich verbreiden op de nog gezonde bomen en struiken en er kan in korte tijd een geweldige kaalslag ontstaan wanneer men er niet' tegen doet. Ieders medewerking is daarom nodig om deze gevreesde ziekte die onze bomen en struiken bedreigt, te lijf te gaan. De berichten over het gevaar van bakterievuur zijn er reeds verschillende jaren. Het was bekend dat in Amerika en Engeland dit verschijnsel enorme schade aan de pereteelt in bepaalde ge bieden heeft toegebracht. Reeds enkele jaren wordt het in Ne derland gekonstateerd en we hebben de indruk dat het doorzet. Daarom is ieders medewerking nodig om te trachten het gevaar zo beperkt mogelijk te houden. Daarom geen risiko nemen, uiterst zorgvuldig zijn bij de verwijdering van verdachte bomen en takken bij voortduur letten op aangetaste bomen en struiken in de omgeving. Bij verdachte verschijnselen direkt de P.D. waar schuwen. De bedreiging is groot, daarom zal ieders inzet nodig zijn om het gevaar te keren. - 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19