Oogst en veilingklaarmaken van herfstprei B ij het schrijven van dit verhaal schommelen de preiprijzen rond 1,- per kg. De animo om vlot te oogsten is dan ook zeker aanwezig. Toch dient men er wel rekening mee te houden dat het prijspeil de komende periode mede onder druk van de grotere aanvoer, enige daling zal ondergaan. Ervaringen uit het verleden hebben geleerd, dat juist het lager worden van de prij zen nogal eens de oorzaak is de oogst uit te stellen. Elk jaar opnieuw zien wij laat in de herfst nog een aantal overrijpe percelen staan. De gedachte die hier achter schuilt is o.a.: het gewas wordt steeds zwaarder, daardoor de eventuele lagere prijzen kunnen worden ge- kompenseerd. Niets is echter minder waar. B elangrijke zaken bij het lichten van prei zijn dat zowel trekker als de lichter een voldoende N a het losrijden van de prei verdient het E en veel omstreden punt is of de prei nu wel of niet gewassen moet worden aangevoerd. Het duidelijkst demonstreert zich door de verschil len die hierin op de diverse veilingen bestaan. Op enkele veilingen wordt overwegend het ge wassen produkt aangevoerd, terwijl er ook vei lingen zijn, waarbij alleen maar ongewassen wordt aangevoerd. Als U vraagt waaraan de voorkeur dient te worden gegeven, dan stellen wij, dat het ongewassen produkt het meeste in trek is. Dit laatste vooral, daar de houdbaar heid van het produkt met wassen afneemt. Bij dit al behoren echter wel enkele kanttekenin gen. Prei ongewassen aangevoerd dient wel praktische vrij te zijn van aanklevend zand. Vooral als bij natte weersomstandigheden moet worden geoogst is dit vaak onmogelijk. Men is dan wel verplicht het produkt middels wassen wat verder op te knappen. Over het wassen van prei moeten wij helaas zeggen, dat er eigenlijk nog steeds geen enkele goede me thode bestaat. In de praktijk geschiedt het dan ook op diverse manieren, zoals in een teil tot het rechtstreeks afspuiten in de kist. Wat meer uitgekirstalliseerde werkmethode in deze zou zeker wenselijk zijn. Het best voldoet op dit moment nog het afspuiten van de prei, nadat deze in de kist is gelegd. H et leeuwendeel van de prei wordt aange voerd in meermalig fust. Afhankelijk van vei- linggebied bestaat deze uit plastiek en of hou ten kisten. Ofschoon dergelijk fust bij gebruik steeds funktioneel is gebleken, waarbij tevens een redelijke presentatie van het pïodukt werd verkregen, zijn er toch ontwikkelingen gaande die mogelijk om een bijsturing vragen. Bezien we allereerst de afzet. Behoudens binnenland wordt ook een belangrijk gedeelte van het produkt afgezet in het buitenland. De voor ex port bestemde prei wordt veelal door de ex porteurs op de veilingen overgepakt in eenma lige fust. Een handeling die bij rechtstreekse aanvoer in dergelijk fust kan worden voorko men, waardoor de slagvaardigheid kan toene men. Vervolgens kan een goede aangepaste verpakking aanleiding zijn tot een extra impuls voor de afzet. We menen dan ook dat het van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen een goede greep is geweest het afgelopen sei zoen de eenmalige verpakking in de vorm van 5 kg netverpakking te introduceren. Dit seizoen zal hiermede proefgewijs door worden gegaan. Belangrijk hierbij is de volledige medewerking van U als preiteler. Verwachte appeloogst 37% groter dan vorig jaar Varkensmest A.J. van Oijen. Oogst niet uitstellen. In omloop zijn momenteel de zogenaamde starre en bewegende lichters. De eerste omvat een U-vormig mes, welke middels een trekker ónder de wortels door wordt getrokken. Bij de bewegende lichters gebeurt hetzelfde, behou dens dat het mes een op en neergaande bewe ging maakt. Door dit laatste wordt de prei enigszins naar boven gedreven zodat het uit trekken wat minder inspanning vraagt. Boven dien vergt het minder trekkracht, waardoor de bewegende lichter duidelijk enkele voordelen heeft op de starre lichter. Voldoende vrije hoogte en bladbeschermers. Stel een oogst niet uit. Goede bladbeschermers geven aanzienlijk minder schade. Uitstellen van de oogst betekent vrijwel altijd wat enerzijds aan kg wordt gewonnen, wordt anderzijds dubbel en dwars toegegeven aan afval ten gevolge van overrijpheid. Bovendien vraagt het veilingklaarmaken van overrijpe prei veel ekstra schoningsuren en het gaat ten koste van de kwaliteit. Begin daarom tijdig met de oogst van Uw herfstprei en maak hiermede zeker wat haast zodra de eerste slijtage symp- tonen aan het gewas verschijnen. Lichters H et rooien -gebeurt in de praktijk nog voor een klein gedeelte met de spade, hetgeen erg arbeidsintensief is. Bovendien is het vooral bij de diep geplante prei een erg vermoeiend karwei. Behoudens voor de kleine perceeltjes zoude wij U dan ook willen adviseren een goede prei-lichter aan te schaffen. vrije hoogte hebben. Bij voorkeur geldt dat de vrije hoogte voor beide minimaal 60 cm be draagt. In de praktijk wordt hier nogal eens tegen gezondigd. Lagere vrije hoogte betekent namelijk meer kans op bladbeschadiging, het geen bij het schonen slechts deels kan worden weggewerkt. Vofdoet de trekker niet aan deze eisen, stel het dan als voorwaarden bij even tuele inruil. Ook diverse andere gewassen vra gen een vrije hoogte van 60 cm. Ter voor koming van bladbeschadiging door de wielen van de trekker verdient het aanbeveling deze te voorzien van zogenaamde bladbeschermers. Op een aantal bedrijven wordt hiermede reeds gewerkt. De aanschaffingskosten hiervan zijn vrij gering en kunnen veelal door een plaatse lijke smid worden gemaakt. Even geduld aanbeveling enkele uren met het uittrekken te wachten. Het blad krijgt dan namelijk de gele genheid wat te verflauwen, waardoor de kans op breuk aanzienlijk afneemt. Bij het uittrek ken dienen we de stam net boven de grond, doch onder de bladeren vast te pakken. Hoger vastpakken veroorzaakt belangrijk meer blad beschadiging, hetgeen de zogenaamde kap stokken oplevert. Met dit laatste wordt bedoeld prei waarvan de buitenste bladeren half zijn afgesneden. Met of zonder wortels. ij het schonen dienen uiteraard alle vuile zieke en beschadigde bladéren zorgvuldig te worden verwijderd. Afhankelijk van afzetge bied mag met of zonder wortels worden aan gevoerd. Bij presentatie met wortels zijn de voorschriften dat deze maximaal 2 cm lang mogen zijn. In de praktijk wordt hiervan nogal eens afgeweken. Behoudens dat de lengte van de wortels vaak veel langer is worden deze ook dikwijls ongelijk afgesneden. Bekijk in deze Uw eigen partij nog eens en snijdt zo nodig er wat korter langs. Bij het aanvoeren zonder wortels is het belangrijk dat het "leven" wordt gespaard. We bedoelen hier natuurlijk dat be halve de wortels ook nog flink door de stam wordt gesneden. Dergelijke prei valt als het ware uit elkaar, waardoor de marktwaarde sterk afneemt. Voorkomen wordt dit door de wortelvoet intakt te houden. Wassen van prei. Voorwaarde hierbij is echter wel dat de kist dan geen gesloten bodem heeft, daar anders het zand alleen maar naar de onderste laag wordt gespoten. Bij prei in netverpakking werden af gelopen seizoen goede ervaringen opgedaan door met behulp van een slang als het ware dwars door de zak heen te spuiten. Al het aan klevende vuil werd op deze wijze goed verwij derd. Opgemerkt moge nog worden dat ge wassen prei winddroog dient te worden aange voerd. Verpakking Met behulp van de slang kan het produkt goed worden schoongemaakt Perenproduktie iets groter dan in 1977 De oogst van appelen zal dit jaar rond 37% groter en de peren produktie ongeveer 5% groter zijn dan vorig jaar. Dit blijkt uit een landelijke indikatie, opgesteld door het C.B.S. aan de hand van de tweede taxatie door de bedrijfstakdeskun digen voor de fruitteelt van het ministerie van landbouw. De verkregen informatie van de bedrijfstakdeskundigen wijst op een iets grotere oogst, zowel van appelen als van peren, dan werd verwacht bij de eerste indikatie die eind juni werd opge steld. Niettemin geven de bijgaande cijfers aan dat de oogst iets lager zal uitkomen dan die vermeld bij de eerste indikatie. Dit wordt veroorzaakt door een herziening (verlaging) van de produktie- raming 1977, zowel van appelen als van peren. De produktie- cijfers 1977 zijn n.l. de vergelijkingsbasis bij het opstellen van de indikaties, Appelen Produktie Indikatie Handelsproduktie Indikatie oogst 1977 aug. 1978 oogst 1977 aug. 1978 MLN KG w.o. Totaal 390 535 315 Golden Delicious 180 193 145 Cox's Orange P. 41 99 32 Schone v. Boskoop 66 105 53 James Grieve 22 35" 19 Jonathan 6 10 5 Peren Totaal w.o. Conference Doyenne du Cornice Legipont Bonne Louise d'Avr. Beurré Hardy Clapp's Fav. Stoofperen De raming van de oogst van appelen 1977 dient als voorlopig te worden beschouwd omdat nog zeer laat in 1978 appelen van de oogst 1977 zijn afgezet, waarvan de omvang nog niet precies bekend is. 105 110 90 95 37,0 36,0 30,0 29,5 13,0 13,0 11,0 11,0 7,5 10,5 6,5 9,0 8,5 6,5 7,5 6,0 10,0 12,0 9,0 10,5 5,5 5,5 4,5 4,5 11,0 10,0 In België heeft men het plan opgevat overtollig varkensmest naar Arabische landen te tran sporteren om daar de woestijnen vruchtbaar te maken. De mest kan niet restloos in de land bouw worden gebruikt. Daarom heeft men de mestexport naar het Midden-Oosten gepland. Daartoe moet de overtollige mest eerst worden verdund en dan in lege olietankers worden overgeheveld. De tankers hoeven dan niet na de lossing van de olie in België leeg terug te keren of als ballast met zeewater te worden gevuld. In het Midden-Oosten gearriveerd moet de verdunde mest eerst worden ontwa terd alvorens als een humuslaag over het zand der woestijnen te worden "uitgesmeerd". Men wil zo de verbouw van groenten en andere ge wassen ter hand nemen. Alleen uit het distrikt Oost-Vlaanderen rekent men in België met een jaarlijkse export van niet minder dan 700.000 ton verdunde mest. Consulentschap voor de Tuinbouw, Tilburg. T erwijl de laatste restjes zomerprei worden weggeoogst, is de ontwikkeling van de herfstprei in volle gang. Vooral de vroege herfstprei vertoont inmiddels een redelijk zware stand zodat de oogst hiervan weldra op gang gaat komen. Belangrijke zaken bij de oogst zijn het tijdstip, de methode van rooien, het veilingklaarmaken en het verpakken. Nog aan het begin van het preiseizoen willen we trachten wat nader op genoemde punten in te gaan. zodat mogelijke tekortkomingen kunnen worden voorkomen. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 17