MIEUWS UIT BRUSSEL EG lijkt door magere jaren heer? OP HET GRAF VAN DE ZOMER C M ogelijk speelt de oneindig lange EG-vakantie hier een rol. Na een pauze van precies negen weken overheerst in de Brusselse kantoren namelijk ongekend optimisme. "Wij staan aan de vooravond van beslissingen die een blijvende invloed op de gang van zaken in de Europese Gemeenschap zullen hebben. Het minste wat ik verwacht is een wisselkoers-overeenkomst op Europees niveau. De politieke betekenis van zo'n akkoord is werkelijk groot". D e volgende plannen staan nu in Brussel en Luxemburg (Parlement) onder meer ter diskussie en worden hieronder in het kort toegelicht. D e drie wijze mannen van Giscard. In een brief aan de acht partners nam de Franse president vorige week het initiatief tot een diepgaande diskussie over onze ervaringen en toekomst plannen met de Europese samenwerking. Hij wil dat drie wijzen opdracht krijgen om de instituten, de procedures en de organi satie van het Europese werk totaal door te lichten, zo blijkt uit de door het Franse dagblad Le Monde onmiddellijk geopenbaarde brief. Efficiency is o.i. het sleutel-begrip in het Franse presi dentiële schrijven. Wat dat betreft komt de brief natuurlijk nooit te vroeg. De Brusselse bureaukratie is nu al groot. Hoe moet dat over vijf jaar wanneer we met twaalf landen zijn? H erzieningen, aanpassingen in de landbouwpolitiek en de zuivelkwestie. D, Muntplan Giscard - Schmidt zet alles in beweging Jan Werts/Brussel Dat zegt een topambtenaar bij de Europese Kommissie die aldus het enthousiasme tekent waarmee hij en velen van zijn kollega's maandag hun werkzaamheden hebben hervat. Zijn uitspraak geldt het initiatief van de Franse president Giscard d'Estaing en de Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt die afgelopen vrijdag in Aken opnieuw voortgang zochten bij de uitwerking van hun plan voor een Europees monetaire zone. Enkele dagen eerder heeft de Franse president bovendien voorgesteld om een trio van wijze mannen het hele reilen en zeilen van de Europese samenwerking te laten doorlichten. Ook dat voorstel is in Brussel beter ontvangen dan je blijkens sommige Nederlandse kranten zou mogen verwachten. D e klimaatsverandering is eigenlijk toch wel een beetje ver rassend. Na een hoopgevende start vol fraaie plannen had de Europese Commissie onder leiding van de Britse socialist Roy Jenkins in 1977 en 1978 niet veel meer van zich laten horen. Afgelopen lente begon het er naar uit te zien dat dit team er nog minder van terecht zou brengen dan het vorige dat ook vier jaar op de winkel paste. Maar sedert de topconferentie van Bremen, waar begin juli het Duits-Franse muntplan werd gelanceerd, lijkt iedereen hier wakker geschrokken. De lezer zal zich afvragen of dit optimistische Brusselse per- spektief op niets anders berust dan voor sommige ambtenaren misschien onnodig lange vakantie. Er is o.i. toch wat meer aan de hand. Hoewei de werkloosheid blijft toenemen zijn we voor het overige in ekonomisch windstil weer gekomen. Men is er bijvoorbeeld bijna overal in de Europese Gemeenschap in ge slaagd de inflatie tot beneden de 10% per jaar te drukken. Mo menteel groeien de andere kerngetallen van de ekonomie naar elkaar toe. Na enkele onrustige jaren loopt de ekonomische ontwikkeling in de negen onderscheiden lidstaten weer een klein beetje in dezelfde richting. Dat moment is het meest ge schikte om weer aan monetaire samenwerking te denken. Daarvoor is bovendien extra reden aangezien de zwakte van de Amerikaanse dollar, waartegen Washington niets doet (kan doen), een passende Westeuropese reaktie vraagt. Een EG-va- luta-afspraak kan daar zeer wel bij passen. Hoewel het hier om een initiatief van de twee belangrijkste Westeuropese politici van dit moment gaat, heeft ook de Euro pese Kommissie te Brussel hiermee aan gezag gewonnen. Het dagelijks bestuur en het uitvoerend orgaan van de gemeen schappen heeft namelijk precies een jaar geleden ook al eens voorgesteld om de stokoude plannen voor een Europese mone taire zone af te stoffen. President Jenkins was daarvan de grote animator. In een aandachttrekkende rede in Florence gaf de Britse Euro-voorman zeven argumenten aan voor zijn streven. Toen dan in april jl., een halfjaar later dus, Schmidt en Giscard tijdens de Euro-top in Kopenhagen met hun monetaire plannen kwamen, was aldus automatisch het gezag van Jenkins beves tigd. Dat werd wel tijd ook. Want alweer bijna op de helft gekomen van haar vier jaar durende termijn heeft deze Kommissie nog maar heel weinig van zich doen horen. Echte beleidsombuigin gen, laat staan initiatieven voor verdere integratie, zijn er nau welijks ontwikkeld. Al dient gezegd dat de Belgische christen- demokraat Davignon, met zijn hardnekkig streven naar een Europees anti-krisis beleid, het bedrijfsleven en de vakbeweging behoedt van een mogelijke vervreemding van de Europese sa menwerking. Reeks plannen 1. Het muntplan Schmidt-Giscard 2. De drie wijze mannen die de Franse president wil benoemen 3. Sanering van de Europese zuivelmarkt en mogelijke herzie ningen in het landbouwbeleid 1. De valuta-zone. De afgelopen maanden is er ondanks de vakanties toch aan dit enorm veelomvattende plan gewerkt. Daarbij is nogmaals dui delijk geworden dat de kreatie van een valuta-zone nog zeer veel overleg zal vragen. De offers die zowel van de monetair zwakke landen (Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië) worden gevraagd zijn waarschijnlijk nog wel het grootst. De sterke partners (West-Duitsland, Benelux) kunnen met Financiële steun vol staan. Van de zwakkeren wordt echter iets gevraagd wat ze eigenlijk nog nooit hebben opgebracht: ekonomische zelfdiscipline. Een Brussels monetair deskundige zegt er verder dit van: "Weinig onderwerpen hier zijn technisch zo moeilijk uitvoer baar dan dit plan. Niet omdat het zo ongekend ingewikkeld hoeft te worden, maar omdat iedere technische keuze meteen diepgaande politieke en ekonomische gevolgen heeft. Ik ver wacht daarom bij de komende Europese top op 4 en 5 december in Brussel geen definitieve en totaal uitgewerkte vragen op tafel, zoals in Bremen eigenlijk wel was afgesproken. Men zal in december al wel tot een wisselkoersovereenkomst kunnen be sluiten. De kwestie van de steun aan bepaalde landen, het fonds dus, komt dan later aan de orde. Vergeet echter niet dat iedere stap naar nauwere monetaire samenwerking ertoe zal bijdragen dat het bedrijfsleven meer zekerheid krijgt en aldus wellicht weer lust tot investeren". 2. Frans initiatief Een tweede gedachte achter de brief is dat Frankrijk opnieuw duidelijk maakt dat Parijs, Bonn en Londen vooral na de toetre ding van Griekenland, Spanje en Portugal de Europese samen werking zullen gaan besturen. De Europese Kommissie en haar omvangrijke apparaat krijgt meer en meer een uitvoerende in plaats van een beleidsbepalende opdracht. Dit zal betekenen, zo kan je hieraan meteen al toevoegen, dat de invloed van de klei nere landen in de toekomst zal afnemen. In Brussel verwacht men dat het initiatief van Parijs tot een diepgaande studie over één en ander zeker gehonoreerd zal worden. 3. Balans landbouwpolitiek De Europese Kommissie werkt aan een balans waaruit valt af te lezen wie er nu wel (Financieel) profiteert van de Brusselse regelingen en wie daarvoor zogezegd moet bloeden. Eén van de uitkomsten staat nu al wel vast. Nederland behoort, hoe ze de cijfers ook rangschikken, tot de landen die aan de landbouw politiek verdienen. In het besef dat dit tot jaloerse aanvallen zal kunnen leiden, werkt men bij de Nederlandse Permanente Vertegenwoordiging in Brussel al aan een nota met argumenten die onze voordeelpositie verklaren, toelichten en aldus relative ren. Groot-Brittannië immers zal in deze balans van de Kom missie te zijner tijd stof vinden voor hernieuwde gemotiveerde aanvallen op het landbouwbeleid in zijn huidige gedaante. Je hoort nu dan ook dat de Britse regering een herziening wil afdwingen alvorens toe te willen treden tot het muntplan. Hoewel de beeldspraak iedere originaliteit mist: boter op het hoofd hebben we natuurlijk ook zodra de zuivelpoiitiek aan de orde komt. Daarmee schijnt men overigens niet meer zo'n haast te hebben dan enkele weken geleden. Toen heette het dat land- bouwkommissaris Gundelach met een pak saneringsvoorstellen ter bestudering naar Griekenland was afgereisd. Bij zijn terug keer zou hij een kompleet marsplan ter bestrijding van de over schotten ontvouwen. Niets was daarbij uitgesloten, aldus de ge ruchten in de vakantiemaand. "Ook een kontingentering (dwin gende beperking van de melkproduktie door de overheid) behoort tot de mogelijkheden", zo viel in de toen nog uitgestorven gangen van de Europese instellingen te beluisteren. Aan de vooravond van de Landbouwraad die de ministers maandag naar Brussel roept, staat al vast dat er dan geen pakket met uitgewogen voor stellen van de heer Gundelach ligt. Wellicht wel een inventari satie van mogelijke maatregelen plus het voorstel om de melk- heffing op 0,5% te handhaven. C.J. Nouse Bi'vcland B.V. Krokus Eenvoud is kenmerk van het ware en bescheidenheid siert zijn gezegden die ik tot leidraad zou willen nemen bij het kiezen van bolgewassen voor de tuin. Het is september en dus tijd om ons af te vragen of en zoja welke bollen of knollen we aan de grond zullen toevertrouwen. De keus is groot en omdat zich in de beperking de meester toont, zal ik me (nederig als ik ben) beperken tot de bescheiden figuurtjes onder de bollen, tot diegenen die leven aan de zelfkant van het tuin-gebeuren en die niet zoals te doen gebruikelijk in het voorjaar maar in het najaar bloeien. De bescheiden gewasjes waar ik op doel ver langen in de tuin een plaatsje overeenkomstig hun aard. Niet op de voor-grond, maar wat verscholen onder de bescherming van bomen en struiken voelen ze zich het meest op hun gemak. Hebben ze na aanplant eenmaal hun draai gevonden, dan behoeven ze weinig ver zorging meer en wanneer we ze met rust laten zullen ze zich vruchtbaar vermenigvuldigen en talrijk worden. Weinig bekend zijn ze, de bol- en knolgewas sen die in de herfst, als bloemen op het graf van de zomer, de tuin sieren. In het seizoen waarin alles zo duidelijk op zijn eind loopt een ietwat opmerkelijk verschijnsel. In het diffuse herfst licht begeleiden creme-witte, lila, mauve, violet en rose gekleurde bloemen de zomer naar zijn laatste rustplaats. Herfst-tijloos H erfsttijloos of Colchicum is een knolgewas waarvan een aantal fraaie soorten de herfsttuin een opvallend vriendelijke trek kunnen geven. 16 De overigens giftige bloemen van de herfsttij loos zijn vrij groot en oorspronkelijk van vorm, wanneer we tenminste enkele van die onver mijdelijk opgefokte dubbelbloemige cultivars buiten beschouwing laten. Van de soorten noemen we: Colchicum autumnale, bloeit vroeg in septem ber met helder mauve bloemen. Deze ongeveer 10 cm hoge soort heeft daarnaast een creme- witte vorm in de familie opgenomen. Colchicum hybr. Lilac Wonder, een groot- bloemige hybride die in september-oktober zeer rijk bloeit met egaal violet-mauve bloe men waarvan het hart wit gestreept is. Colchicum speciosum, vooral op plaatsen waar ze goed kunnen verwilderen verdient deze col chicum aanbeveling. De helder violet rose bloemen met wit hart bloeien in september- oktober. De plantdiepte van de knollen is 8-10 cm", de plantafstand 10-12 cm en de planttijd om streeks september. Colchicum ontwikkelt pas in het voorjaar en dan nogal ontstuimig haar bladeren die in juni weêr afsterven. e voorjaarsbloeiende krokussen mogen als algemeen bekend worden verondersteld. Kro kussen die in de herfst bloeien kunnen zich daarentegen nauwelijks in 's mensen belang stelling verheugen. Die geringe belangstelling is bepaald onverdiend want meer1 dan de voor- jaars bloeiende soorten vermogen de veelal fraaier gevormde en gekleurde bloemen van de herfstkrokussen ons hart te stelen. Er zijn zo'n achttal soorten die in de periode september- november het afscheid van de zomer op ge paste wijze vieren. De herfstbloeiende krokus sen kunnen vast blijven staan en bloeien elk jaar erg rijk. Van de soorten noemen we: Krokus cancellatus cilicius, 5-8 cm hoog helder blauwe bloemen, aan de buitenzijde donker paarsblauw gestreept. Bloeit oktober-novem- ber. Krokus goulimyi, een forse krokus, 12-15 cm hoog met zacht lila bloemen in oktober-no- vember Krokus medius, 8-10 cm hoog, egaal purper violet van kleur waartegen in et hart van de bloem de fel oranje-rode stamper opvallend kontrasteert. Krokus nudiflorus, de meest grootbloemige herfstkrokus 15-18 cm hoog en helder paars- violet bloeiend in september-oktober. Krokus öchroleucus, een kleintje van 5-8 cm met witte bloemen van oktober tot in decem ber. Krokus speciosus, een goed verwilderende krokus met donker violet blauwe bloemen van september tot oktober. De cultivar Artabir is zachtblauw met donkere strepen. De plantdiepte van de krokussen is 6-8 cm, de plantafstand 6-9 cm en de planttijd augustus- september. Cyclamen yclamen kennen we bijna uitsluitend als kamerplant. Op vakantie komen we ze soms tegen op berghellingen en van die in de vrije natuur voorkomende soorten zijn er een aantal in kuituur genomen. Op een schaduwrijk be schut plekje in de tuin op wat kalkhoudende voedselrijke grond die voldoende vochtig is, weten ze goed te gedijen, 's Winters moeten we ze licht tegen de vorst beschermen. Cyclamen cilicium bloeit met rose bloemen in oktober-november. Cyclamen europeum heeft geurende violet rose bloemen in augustus-september. Cyclamen neopolitanum heeft prachtig grijs gemarmerd blad en in september-oktober prachtig rose bloemen. De knollen van cyclamen worden voor half september 2,5 - 4 cm diep geplant, de plantaf stand is 8-10 cm. Het duurt enige tijd voor de cyclamen zich vo luit ontwikkelen en pas na enige jaren zullen ze in wat omvangrijkere toefen volop bloeien. (Illustraties: katalogus Van Tubbergen B.V. Haarlem).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 16