Minder aanvoer, betere kwaliteit ing. M. Westhuis D e fokschapendag startte met de keuring van de rammen. In de rubriek rammen, gebo ren voor 1976 was de la prijs voor Z1092 van IJ. Risseeuw, Oostburg. Deze ram heeft een best type, met niet te zwaar beenwerk. Een grotere rubriek werd gevormd door de rammen, geboren in 1976. Dit was een beste rubriek en het was voor de jury dan ook niet eenvoudig om hier de la aan te wijzen. Uit eindelijk werd dat Z 130 van A. Vijverberg, Ouwerkerk. Het is een goede evenredige ram met beste bespiering en een fijne gesloten vacht. In het middagprogramma werd deze ram gekozen tot de kampioen. D e le rubriek bestond uit ooien, geboren voor 1976. Het was een zeer goede rubriek, dat nog eens"bevestigd werd door de jury die alleen le en 2e prijzen toekende. De la was voor Z 3096 van de Gebr. Goethals, Westdorpe. Dit is een luxe ooi met een ruim gevulde achterstand, üoor de enkeling ooien geboren in 1976 waren slechts 6 inzendingen, maar het was in het al gemeen een goede rubriek. Ook hier was de la voor de Gebr. Goethals, Westdorpe, nu met de fraaie ooi Z 3448. U it de ingezonden ooien moest ook een kampioene- en reserve-kampioene ooi gekozen worden. Het waren Z 3448 en Z 3457 die de kampioenstitel resp. de reserve kampioenstitel in de wacht sleepten. Beide ooien behoren tot Z oals gewoonlijk was de inzending ramlam meren enkelingen zeer groot. Deze rubriek moest dan ook worden gesplitst. (Zeeuwse Provinciale Fokschapendag 1978 te Goes) C A R. Goes. Keuring rammen De lb uit deze rubriek was Z 187 van G.J.A. Ferket, Sluis. Deze goed gelijnde ram met een beste vacht en goede bespiering werd reserve kampioen. Voor de rubriek rammen geboren in 1977 was een grote belangstelling, zodanig dat deze rubriek in 2 groepen gesplitst werd. Op-, vallend was dat de le groepen (rammen, ge boren voor 13-3-1977) in het algemeen beter waren dan de 2e groep, die de jury klassifi- ceerde als een matige rubriek met een goed kopgroepje. De la in de le groep was voor Z 278 van M.J. van Stee. Kapelle en A. Vijverberg, Ouwer kerk. Deze ram is best ontwikkeld en goed ge lijnd. De la in de 2e groep was voor Z 226 van G.J.A. Ferket, Sluis. Dit dier is een best typi sche ram. Keuring ooien Evenals bij de rammen, geboren in 1976, was er ook voor de rubriek ooien geboren in 1976 een grote interesse. Daardoor werd de rubriek ge splitst in 2 groepen: De eerste groep was een sterke kwalitatieve groep. De 18372 l.o. van IJ. Risseeuw, Oostburg was de beste ooi en werd daardoor la geplaatst. De 2e groep was een goede rubriek gekenmerkt door een goede be spiering. Hier was het 19372 l.o. van de Gebr. Goethals, Westdorpe, die de la verdiende door haa rtype en bespiering. Naast de keuring in de ringen vond er tegelijkertijd bij de hokken de keuring plaats van de ooien met haar in 1978 geboren lammeren. De inzending was gering. Het was een wisselende rubriek met een goed kopnummer namelijk Z 3439 met ramlam 17869 l.o. en ooilam 17870 l.o. van G.J.A. Fer ket, Sluis. In de rubriek groepen ooien geboren voor 1977 was de la prijs voor de tweetallen voor de in zending van de Gebr. Goethals, Westdorpe met Z 3457 en Z 3472. Dit waren luxe ooien met een fraaie ontwikkeling. In de kategorie drietallen was de groep Z 3456, Z 3468 en Z 3105 het meest uniform en werd daardoor la geplaatst. Deze' dieren zijn eigendom van de Gebr. Goethals, Westdorpe. Naast groepen ooien geboren voor 1977 waren er ook groepen ooien geboren in 1977. Hier was voor de tweetallen de la voor 18355 l.o. en 18590 l.o. van IJ. Risseeuw, Oostburg. Het was een goed gelijnd en uniform tweetal. Voor de drietallen werd op de la beslag gelegd door de groep 11251 l.o., 1 1257 l.o. en 1125H l.o. van de Gebr. 'Goethals, Westdorpe. Het was een fraaie uniforme groep met de typische lijnen van de Texelaar. Kampioenschap ooi van G.J.A. Ferket. Sluis, het best ontwikkeld en het meest typische, waardoor ze la geplaatst werden. De kategorie drietallen van deze ru briek was zeer matig, zelfs zodanig dat de jury geen le prijs kon toekennen. Bij de viertallen was dit wel het geval en de eer was in deze kategorie voor P.J. Provoost, die hier de la binnenhaalde. Van al de ingezonden ramlammeren werd dan nog eens het beste ramlam gekozen. Deze eer viel te beurt aan het ramlam 22567 l.o., die ook al samen met zijn broertje de la prijs behaalde bij de tweetallen van de rubriek "ramlamme ren van één vader". Deze ram, die ruim ge bouwd en mooi gelijnd is, is gefokt en in ei gendom van G.J.A. Ferket, Sluis. In de rubriek "ooilammeren van één vader" was voor de tweetallen de la toekenning weggelegd voor de inzending van RJ. van Doorn Axel. Bij de drietallen gold dat voor de inzending van de Gebr. Goethals, Westdorpe en bij de viertallen voor G.J.A. Ferket, Sluis. Kollekties afstammeling V oor deze rubriek komen in aanmerking een groep van minimaal vijf dieren van één jaar en ouder van één vader. De eer van de beste kollektie was voor de Gebr. Goethals, Westdorpe, die met twee groepen de la en lb prijs behaalde. Links: kampioenram 1978 Z 130 van A. Vijverberg, Ouwerkerk; rechts: reserve-kampioen van 1978 Z 187 van G.J.A. Ferket, Sluis. IA bedrijfskollektie 4-tallen van I.J. Risseeuw te Oostburg de stal van de Gebr. Goethals. Voor de kam pioene ooi was dit de 4e kampioenstitel die zij dit jaar behaalde. Eerder werd ze kampioene op de Z.L.M.-Manifestatie, de regionale fok- dag te Oostburg en op de interprovinciale keuring te Dordrecht. De reserve-kampioene behaalde dit jaar haar 3e reserve-kampioensti tel. Ze had deze titel ook al in Oostburg en in Dordrecht in de wacht gesleept. Al met al is het een fraaie prestatie. Deze ooien hebben als vader de onlangs preferent verklaarde ram Z 069 van de Gebr. Goethals. Keuring lammeren De eerste groep was nogal wisselend qua ont wikkeling. De la was voor 16380 l.o. van R.C. Jansen, Oostburg. Deze ram was goed ontwik keld met een goede lijn. De tweede groep was in doorsnee beter. Het ramlam 21333 l.o. van de Gebr. Goethals, Westdorpe werd de la. Het was een typische ram met een goede achter hand. Verder was er een rubriek "ramlammeren van één vader". Er was hiervoor een goede be langstelling. Bij de tweetallen was de inzending De vader van deze groepen was de preferente ram Z 069. Het waren twee beste groepen met een goede uniformiteit. De fokschapendag werd besloten met de keu ring van bedrijfskollekties. Hierin was een on derverdeling in drie-, vier- en vijftallen, af hankelijk van de grootte van het bedrijf. De heer J. Nieuwenhuyse, Lewedorp, had de beste bedrijfskollektie bij de drietallen. Bij de viertallen kon de heer I.J. Risseeuw, Oostburg de la prijs in 'ontvangst nemen voor zijn be drijfskollektie. Bij de vijftallen werd de inzending van de Gebr. Goethals, Westdorpe, het hoogst ge waardeerd. Samenvattend kan men stellen dat het een ge slaagde fokschapendag is geweest. De kwaliteit was goed, het weer was prettig, niet te warm en droog. De handel was echter wat matig ondanks grote publieke belangstelling. Er waren niet al leen belanghebbenden maar ook konden we veel Belgische gasten begroeten. Daarnaast heeft ook de bevolking van Goes zich niet onbetuigd gelaten, wat ook als zeer plezierig ervaren is. Wanneer men dit geheel overziet, dan kan men konkluderen dat het nog steeds waardevpl is om een fokschapendag zoals deze in het hartje van Goes te houden. T raditie getrouw wordt op de eerste vrijdag in september de provinciale fokschapendag gehouden. Zo ook dit jaar, op 1 september. Dit is nog steeds het grootste evenement voor de zeeuwse schapenfokker. Het werd gehouden op de Grote Markt te Goes. Het is zeer waardevol dat men elk jaar voor zo'n evenement terecht kan in het centrum van Goes. Hiermee wordt duidelijk gesymboliseerd dat het agrarische leven een belangrijke rol speelt in de samenleving van Zeeland. Dit jaar werden door de 38 inzenders 248 dieren ingezonden, te weten 53 rammen, 83 ooien en 108 lammeren. De inzending was wat kleiner dan de voorgaande jaren. Een mogelijke oorzaak hiervan kan liggen in het feit dat tijdens de Z.L.M.-Manifestatie een fokschapendag gehouden is. Een andere reden kan zijn, dat de inzenders scherper geselekteerd hebben op hetgeen dat men inzond. In ieder geval heeft dit laatste er wel toe geleid dat de kwaliteit van de ingezonden dieren zeer goed te noemen was. De juryleden klassificeerden de meeste rubrieken als goed tot uitstekend. Zij kenden aan 45% van de katalogusnummers een eerste prijs aan 37% een tweede prijs en aan 18% een derde prijs toe. Hieruit kan men konkluderen dat er een goede kwaliteit dieren was. Echter men is er nog lang niet. Wanneer men de hieronder volgende uitslagen kritisch bekijkt dan is het opvallend, dat de hoofdprijzen naar een kleine groep fokkers gaat. IA bedrijfskollektie 3-tallen van J. Nieuwenhuijse Lewedorp Links: Kampioene ooi Z 3448; rechts reserve-kampioene ooi Z 3457 van de gebr. Goethals te Westdorpe 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15