KORTE WENKEN Oogst van rooivruchten komt op gang Walcherse aardappels hebben een goede naam Veel animo voor premie vroege leveringen C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW Grote vraag naar uien tegen te lage prijs! Regionale Ploegwedstrijden voor Noord- en Zuid-Beveland VEEHOUDERIJ Nog ruim deel van de akkers in West-Zeeuws Vlaanderen is begroeid met nog te oogsten gewassen. Het zijn bovendien ge wassen waarvan het aantal oogsturen per ha vrij hoog is. Er moet dus nog veel oogstwerk verzet worden. Daarnaast moet het land nog worden geploegd en wintertarwe gezaaid. We zijn al beland in de tweede helft van september en over zo'n twee maanden behoort het veldwerk te zijn gepasseerd. Echter, met de huidige mechanisatie kan er vlot gewerkt worden: mits het weer dit toestaat. De meeste aardappelpercelen zijn nu doodgespoten. Er wordt steeds minder gebruik gemaakt van NA-arseniet. Terecht, want in de opbrengst van wintertarwe is de negatieve invloed op de lichtere kleigronden goed merkbaar. Ondanks het vrij lage aantal knollen per plant ziet het er naar uit dat de opbrengst groot zal zijn. Toch verwachten we een flink uitvalspercentage door misvormde knollen, groeischeuren en groene knollen. Met de prijs gaat het nog steeds niet best. Als die niet verbetert ziet het er voor veel aardappeltelende bedrijven niet zo best uit. Vaak hebben aardappeltelers ook uien in het bouwplan en hier is het weer van hetzelfde laken een pak. De komende maanden zullen ons leren of ons pessimisme gerecht vaardigd was. Het zijn tenslotte spekulatieve gewassen. Wellicht is momenteel het belangrijkste om te zorgen voor een kwalitatief goed produkt. Stamslabonen zijn dit jaar in ons gewest pas gedurende de eerste helft van juni gezaaid. Deze hebben het weer beter mee gehad dan de vroeger gezaaide percelen in andere streken blijkens de over het algemeen goede kg-opbrengsten. De oogst geschiedt voor het eerst met zelfrijdende frontplukkers. Er wordt goed werk geleverd met weinig plukverlies. Bij slecht weer kan er langer worden doorgewerkt dan met de oude 1 -rijige plukkers het geval was. De kontraktprijs blijven wij echter te laag vinden. Voor een gelijkwaardig saldo als dat bij wintertarwe onder de huidige mogelijkheden dient de prijs van deze bonen met zeker 5 ct/kg opgetrokken te worden. De graanoogst is op Walcheren vrijwel achter de rug. Een enkel perceel zomertarwe wacht nog op een zomerse dag. Hetzelfde geldt voor het blauwmaanzaad. De kg-opbrengst hiervan blijkt sterk uiteen te lopen nl. van 1000 - 200.0 kg per ha. De sterk gelegerde percelen hebben de laagste kg-opbrengst. Van de erwten moet ook nog een gedeelte worden gedorsen. Vrijwel alle erwten in ons gebied zijn geruiterd. Ook hiervan worden goede tot hoge kg-opbrengsten gemeld. Met de oogst van de rooivruchten is een begin gemaakt. Vooral voor het rooien van de suikerbieten ï.v.m. de voorlevering is er veel belangstelling. Mogelijk zijn er nogal wat percelen waarvan men verwacht dat de kg-toename minder zal zijn dan de premie van de vroege levering opbrengst. Het rooien van de aardappe len zal hoofdzakelijk in de tweede helft van september plaats vinden. De meeste percelen zijn nog sinds kort doodgespoten. Enkele vroege percelen Bintjes zijn gerooid. De kg-opbrengst blijkt goed tot zeer goed te zijn. Ook de uiterlijke kwaliteit is goed. Wel blijkt het produkt nogal blauwgevoelig te zijn. Daar om dient het rooien, verwerken en bewaren te gebeuren volgens de bekende 'Tegels van Bintje". De aardappelen van Walcheren hebben t.o.z. van andere gebieden in onze provincie een goede kwaliteit. Laten we het zo ook trachten te houden. De zaaiuien zijn over het algemeen nog van tamelijk groen loof voorzien. Het zal een late uienoogst worden voor veel percelen. De regen van eind augustus- begin september. 20 mm. heeft nog een groeistoot tot gevolg gehad. We mogen toch wel een goede kg-opbrengst verwachten. Mogelijk laat de kwaliteit op sommige percelen wat te wensen over. Helaas kunnen we ons over de prijsontwikkeling van laatstgenoemde produkten weinig verheugen. In de melkveehouderijsektor is er in ons gebied nogal wat "muziek" de laatste tijd. Op een aantal bedrijven 6. is het besluit gevallen over te gaan tot de bouw van een ligboxenstal, in grootte variërend van 50 tot 80 eenheden. Op nog minstens 6 bedrijven zijn er eveneens plannen in een vergevorderd stadium om tot de bouw van een ligboxenstal over te gaan. Vooral op de kleinere en middelgrote bedrijven, wordt de neiging, om tot ont menging over te gaan in de richting van de melkveehouderij, blijkbaar wat groter. Er is ook nog een mijlpaal in de melkveehouderij bereikt in ons gebied wat betreft de melkproduktie. zo is ons gemeld. Voor het eerst in de geschiedenis is er een bedrijf waar een gemiddelde melkproduktie van 7000 kg melk per melkkoe is bereikt. Voor waar een felicitatie waard zo dachten wij. Wij wachten nu nog op een melding dat er ook in ons gebied 10.000 kg tarwe per ha is gedorst Op Schouwen-Duiveland (wij schrijven 11-9) is de laatste week van augustus en de eerste week van september toch nog benut kunnen worden om de laatste percelen graan en het blauw maanzaad te kombinen. Verder is een vrij groot deel van de schokkers gekombined en nog al wat stro geperst. T.a.v. de reeds vermelde kg-opbrengst van de granen (w.tarwe gemiddeld 7 ton p/ha) mag wel aangetekend worden dat verschillende per celen haver ook ongekend hoge kg-opbrengsten hebben gege ven. Kg-opbrengst van tussen de 7 Vi a 8 ton p/ha zijn gehaald. Het gemiddelde van de haveropbrengst in kilo's zal dan ook beduidend hoger liggen dan verwacht werd. Van de schokkers kunnen we ook reeds vaststellen dat de kg-opbrengst hoger is dan normaal. Aan de oogst van bruine bonen is men begonnen. Deze kg-opbrengst zal wel tegenvallen. De afgelopen periode is goed benut om stoppelbewerkingen uit te voeren. Percelen met grasgroenbemesting, over het geheel geen al te beste stand, hebben de benodigde N ontvangen. Van de aardappelen zijn er nog niet veel gerooid. Er zijn reeds zeer vele aardappelpercelen doodgespoten. Er waren ook vele percelen, waarvan het loof het liet afweten (vroeg afsterven). Hoe vroeger zich dit voordeed, hoe minder de groeitoename is geweest. De sortering heeft zich dit jaar over het geheel zeer goed ontwikkeld, veel grove aardap pelen. De gemiddelde kg-opbrengst kan wel eens bij de 45 ton netto p. ha liggen. We staan voor de aardappeloogst. In jaren met een ruime markt voorziening is de kwaliteit in belangrijke mate mede bepalend voor afzetmogelijkheden. Het is nu zaak om extra aandacht te besteden aan de oogst van dit produkt. Vooral nu het o.w. gewicht zeer hoog is. Knolgbeschadiging tijdens rooien, transport en inbreng in de opslagruimte moet voorkomen worden. Van belang is om de blauwgevoeligheid van een partij vast te stellen (een monster nemen na het dood spuiten). "De bietenkampagne is weer begonnen" LET BIJ DE RASSENKEUZE van de wintertarwe niet alleen op de hoogste opbrengst. Het ras dat U kiest, moet op uw perceel passen. Het moet goed wintervast en weinig gevoelig voor ziekten zijn, maar ook weinig gevoelig voor schot. Nu een goede keuze, geeft straks een goed einde. BEHANDEL UW AARDAPPELEN als ware het echte appelen. Laat ze niet te ver vallen, niet meer Jan 40 cm. Rooi ze droog, want bij goedkope aardappelen komt het zeker aan op kwaliteit. Lever nu eens echt vakbekwaam rooi werk. Breng ze met zorg in de bewaarplaats. Vakman schap is meesterschap. AARDAPPELLAND MOET IN VERBAND met opslag niet geploegd worden. Wel moet het land spoedig na het rooien 25 cm worden losgereden. Kan uw trekker het niet in één keer doe het dan in 2 keer. U kunt nog beter enkele tanden uit uw kultivator naar boven zetten dan dat U niet voldoende diep werkt. Wateroverlast laat altijd zien waar U niet diep genoeg werkte. GUN UW SUIKERBIETEN een scherp kopmes. Dooreen scherp kopmes kunt U het afbreken van bieten grotendeels voorkomen. Zorg dat uw loonwerker met scherpe kopmes- sen aan zijn rooimachine werkt. Het geeft U straks minder De suikerbietenoogst is ook aangevangen. Voor de 12 gulden premie was veel animo. Juiste afstelling van de machine en snelheid waarmede gerooid wordt, zijn een paar belangrijke punten, die mede bepalend zijn voor het bereiken van een zo goed mogelijk resultaat. Op de Provinciale ploegkampioen- schappen in de W.P. hebben de 5 vertegenwoordigers van Schouwen-Duiveland een prima resultaat bereikt. In een sterk bezet tournooi werd Johan Hoogenboom uit Noordwelle de nieuwe kampioen in de kategorie wentelploegen. Ook de andere bereikten mooie resultaten. Door het zeer gunstige weer was de graanoogst in een zeer snel tempo geheel van het land verdwenen in Zuid-Beveland. De hoge korrelopbrengsten zijn al eerder gememoreerd en normale tot vrij hoge stro-opbrengsten. De afvoer van het stro gaat min der vlot. minder vraag en lage prijzen. Er wordt nog al wat gehakseld, dat lang niet altijd even vlot gaat. Hier en daar wordt jammer genoeg het stro verbrand. Door de vlotte graanoogst is er toch nog wat ruimte gekomen voor wat stoppelbewerkingen. Dit vooral toch ook omdat men zeer rustig is geweest met het doodspuiten van de aardappelen. Hier en daar waren ze al iets aan het afsterven, soms wel wat te snel. Het rooiseizoen zal zodoende niet vroeg kunnen beginnen. De gegevens over het hoge droge stofgehalte wijzen er op dat we niet tof het uiterste moeten wachten met het doodspuiten. Bij het rooien zullen we voorzichtig moeten zijn, de gevoeligheid voor "blauw" zal in vele partijen te duidelijk aanwezig zijn. De op brengst lijkt goed, zonder grote toppers, zoals bij bijv. de win tertarwe. Er was-een moment wat meer belangstelling van de handel voor de aardappelen, de prijs blijft toch echter nog te laag. Na een gewas aardappelen hebben we nog al eens proble men met de opslag, ontstaan uit de achtergebleven krielaar- dappelen. Aanstaande dinsdag zal op een perceel in de Bath- polder daar via een demonstratie aandacht aan besteed worden. Bij de uien vlot de. afrij ping thans iets beterd er is al wat gerooid. Hoewel - en dat is toch gelukkig in verband met de grote oppervlakte - er toch nogal wat afgeleverd wordt blijft de prijs te laag. Zou het wellicht gewenst zijn dat de telers de uien wat minder vlot zouden moeten aanbieden? Mogelijk dat het de prijs wat gunstig zou kunnen beïnvloeden. Zaterdag al wat suikerbieten aan de hoop zien liggen. Het begin is er al weer van een lange kampagne. zeker 3 maanden. Het zijn nog maar enkele bedrijven die duidelijk van de vroegste leve ring gebruik willen maken. In het algemeen is men rustig, mis schien zelfs te rustig. Het zal in december pas duidelijk voor de dag komen in hoeverre we "nu veel te rustig" zijn geweest. Langzaam maar zeker gaan wé naar het moment toe hoeveel wintertarwe we gaan zaaien en welke rassen dit zullen worden. Arminda en Okapi, die in 1978 te samen al de helft van de oppervlakte in namen laten op de proefvelden beste resultaten zien en zullen dan ook zeker tof de eerste keuze gaan behoren. Door de lage prijzen van aardappelen en uien en mede door de verkregen hoge opbrengsten lijkt een geringe uitbreiding van de oppervlakte wintertarwe dan ook lang niet uitgesloten. Zaterdag 7 oktober worden te Nieuwdorp de regionale ploeg wedstrijden gehouden. De wedstrijd vindt plaats op het terrein van het "Havenschap Vlissingen" te Nieuwdorp. Er wordt in twee kategoriën geploegd, nl. rondgaand en met wentelploegen. Opgave vóór 4 oktober bij: M.C. Steijn, Quarlespolderweg 2, Lewedorp, tel. 01196 - 12359. "k'op zorgen. Met minder dan goed mag U geen genoegen nemen. IN GROEN BEMESTING wil ook heel gemakkelijk on kruid groeien. Kontroleer dus uw groenbemesting eens. Vooral stekels, maar ook vele andere onkruiden zijn in de herfst, vooral bij groeizaam weer, nog goed te bestrijden. Spuiten is niet zo vermoeiend dan hakken. NIET ALTIJD GEEFT uw buurman het voorbeeld dat direkt navolging verdient. Dit is b.v. het geval wanneer hij snijmais gaat oogsten die onvoldoende is afgerijpt. Pas wanneer de korrel goed deegrijp is, hebt U de hoogste voe der waar de. Vooral bij het koude regenachtige weer van afgelopen zomer kan dit van perceel tot perceel sterk wis selen. ELK NAJAAR ZIJN er melkkoeien die tengevolge van kopziek te sneuvelen. Ongunstig weer en een ongunstige mineralensamenstelling van het gras zijn wel de hoofdoor zaken voor het optreden van deze ziekte. Daar vooral het magnesiumgehalte in het gras daalt, zal aan de voorziening hiervan ekstra aandacht moeten worden geschonken. Uit ervaring weet U als veehouder welke percelen ekstra aan dacht vragen. DE GRASGROEI WAS tot heden niet ongunstig en geeft aan de voprzichtigen, die niet zo gemakkelijk enkele per celen overslaan om alsnog te kuilen, weer andere moeilijk heden. Diverse weidepercelen zijn te ruig geworden om zo de winter in te gaan. Maai deze ruige bossen en verwijder ze van het grasland. U krijgt dan een mooie vlakke weide die tijdens de herfstperiode weer gelijkmatig wordt afgegraasd. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6