VOO It m: Vit OIIW De struktuur van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Wat kunnen de Plattelandsvrouwen deze winter doen? In Memoriam R.A.K. OOST ZEEUWS VLAANDEREN AKTIVITEITEN-AGENDA Provinciaal: Agrarische kommissie in Zeeland Met schrik, ontzetting en machteloosheid ontvingen wij het bericht, dat Jan David Goetheer op maandag 11 sep tember j.l. is overleden. Via de vele funkties die Jan David had binnen de P.J.Z., hebben wij hem leren kennen als een vriendelijke, open, sympathieke en aktieve persoonlijkheid. De besturen, kommissies, voorzitter en beroepskracht van de P.J.Z. wensen ouders, familie en vrienden veel steun en troost bij deze harde, haast onmenselijke slag. Het d.b. Verklaring: 1 Z.A.J.K. Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt) 2 N.A.J.K. Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt) 3 Provinciaal Ploegkomité viteit in je afdeling is ten minste het bestuur verplicht om op deze avond aanwezig te zijn en de honneurs waar te nemen: de VK doet de rest. Let ook op de andere aktiviteiten van de Vormingskommissie: 14 oktober:bestuursinstruktiemiddag voor voorzitters, penning meesters en sekretarissen én andere bestuursleden te Bergen op Zoom: 14.00 - 17.00 uur. 24 en 25 november: half kaderweekend voor afdelingsbesturen (gesprekstechnieken e.d.) in "Het van Eeghenhuis" te Aarden burg. Topkader kursus kommissie E.V.T.O. Kommissie Agrarisch Vakonderwijs Gewestelijke Raad v.h. Landbouwschap Zeeuwse Raad voor de Bedrijfsontwikkeling 3 Z.L.O. (drie Zeeuwse Landbouworganisaties) Z.L.M. C.B.T.B. N.C.B. Afdelingen C.P.J.. K.P.J, en P.J.Z. (C.P.J. Christelijke Plattelands Jongeren) (K.P.J. Katholieke Plattelands Jongeren) (P.J.Z. Plattelands Jongeren Zuid) R.A.K. Oost-ZeeuwsrVlaanderen (R.A.K. Regionale Agrarische Kommissie) Sekr.: L. Dees, Wilhelminastraat 47, Zaamslag, 01153-1762 R.A.K. Walcheren. Sekr.: P. Wielemaker, Verlengde Dishoekseweg 2a, Koudekerke, 01185-1365 R.A.K. Tholen/West-Brabant. Sekr.: A. de Schutter, Vlietdijk 12. Dinteloord. 01670-3571 R.A.K. Noord- en Zuid-Beveland. Sekr. W. Minnaard, Polderweg 30, 's H. Abtskerke, 01103-1472 R.A.K. Schouwen-Duiveland. Sekr.: W. Roskam, Taai- ersweg 12, Kerkwerve, 01117-331 R.A.K. West-Zeeuws-Vlaanderen. Sekr.: B. van der Slikke, H96, Sluis, 01178-1435 WINTERPROGRAMMA 1978 I KOOPERATIE: Inleiding en diskussie over Suiker Unie en Koöperaties in 't algemeen door drs. J. Dijkgraaf, sekretaris van de Stichting Koöperatie Kontaktcentrum West Nederland. Geïnteresseerden ontvangen een informatiemap ter voorberei ding op deze avond. II BEDRIJFSOVERNAME: Voor jongeren die in de toekomst van plan zijn een bedrijf over te nemen, organiseren we een tweetal avonden ter oriëntatie over dit onderwerp. Deze avonden worden verzorgd door SEV (Sociaal Ekonomische Voorlichting) in onze streek. III E.V.A.V.: Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen. Jon ge vrouwen die graag iets meer willen weten over o.a. gezinsfi- nanciëring, bedrijfsovername, landbouwpolitiek enz. kunnen door het volgen van deze kursus hun kennis vergroten. Kursus- duur 13 avonden. IV TEELTTECHNIEK Door de heer Hiel, voorlichter bij de R.L.V.D. zal de eerste avond nader worden ingegaan op de teelt van graszaad. De tweede avond gaat over proefveldresultaten van o.a. granen, bieten, knolselderij enz. V ROTONDE: Blad waarin aktualiteiten van de jonge agrariër aan de orde komen, zoals grondpolitiek, bedrijfsovername. Verschijnt 5 6 maal per jaar. Kosten 2,50 per jaar. Indien je interesse hebt voor één of meerdere programmapun ten bel dan even op naar A. van Waes, tel.nr. 01156-418 of L. Dees, tel.nr. 01153-1762. Opgaven voor 15 september. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 O.Z. VL. - 16 SEPT. Wandeltocht (avond/nacht-evenement). Vertrek: 21.30 uur v.a. herberg 't Smisken. Moerbeke-Waas. FIJN AART - 23 SEPT. Auto-Trekker-Behendigheidswedstrijd barbecue. Om 14.00 uur bij fam. Bom. Kadedijk 79. Fijnaart. Inschrijf geld: 2. - per onderdeel. Barbecue: v.a. 20.30 uur: ook bij fam. Bom. Neem bord bestek mee. Opgave: bij Addie Bos. 01686-3195 (vóór 16 sept. 12,50 p.p. GOES/NRD. BEV. - 22 t/m 24 SEPT. Uitwisseling met Overijsselse PJG-afdeling Wezepe - kosten: «ezamenlijke benzine-kosten. Opgave bij Janny (01180-27968) of Cora (01108-551 woensdag 20 september, 19.45 uur. De Draak te Bergen op Zoom: Try-out uitprobeer-avond) van de Film-/Gespreks- avond over VOOROORDELEN (algemeen en binnen de PJZ). Deze uittest-avond wordt georganiseerd en geleid door de Vor mingskommissie. die met een gratis kant-en-klare film-/ges- preksavond de afdelingen langs wil gaan in 1978/1979. Om de afdelingsbesturen te laten zien. te laten ervaren hoe zo iets gaat, om te laten weten wat zo iets inhoudt en of het iets is voor hun afdeling, deze centrale aanbiedingsavond. Je kunt deze aktiviteit "bestellen" op deze avond of anders telefonisch bij Kees Schipper. Bij het doorgaan van deze akti- Het waait al weer herfstig buiten, en al is het nog maar in het begin van september, we gaan weer aan de winter den ken. Op het platteland zijn we zo vertrouwd met de vier jaargetijden dat we ons nauwelijks kunnen voorstellen dat niet iedereen op de wereld daarmee te maken heeft. Maar er zijn vele landen waar het nooit herfstig waait, waar de bladeren nauwelijks vallen en waar na sneeuw en ijs ook nooit de krokussen weer gaan bloeien. Maar genoeg van deze overpeinzingen. De Bond van Platte landsvrouwen in Zeeland heeft het winterprogramma weer op tafel gelegd en voor vele vrouwen liggen bovendien de maan delijkse afdelingsavonden in het verschiet. In de provincie zijn heel wat komissies aktief en die bieden de leden, naast hun afdelingavonden, bezigheden op heel ver schillend gebied. De handwerkkommissie organiseert in oktober een speciale filet-handwerkdag in Goes. Nadere bijzonderheden volgen nog. Wel staat vast dat de leden van deze kommissie dit jaar ook weer kursussen willen geven: elke kursus is 6 lessen van 2 uur. Wie een groepje van 6 vrouwen kan vormen, kan zo'n kursus aanvragen. Óver de landelijke handwerkwedstrijdcn de provinciale brei- en haakwedstrijd weten alle ingewijden al alles. Maar wie nog nieuwsgierig is en mee wil doen kan terecht bij het afdelingsbestuur. De werkstukken voor de breiwedstrijd moeten voor 15 oktober binnen zijn! Dat brengt ons dan op de studiemiddag in Middelburg (een ak tiviteit van het provinciaal bestuur) omdat tijdens die stu diedag de resultaten van de breiwedstrijd te bewonderen zijn. Het onderwerp van de studiemiddag is nog niet hele maal zeker, maar het heeft wel iets met een bepaalde groep vrouwen in onze samenleving te maken. Pas volgend jaar april wordt weer een provinciale jaarver gadering in Gces gehouden. Ook dan worden brei- en haakwerken tentoongesteld, maar voor de vrouwen die "an ders" kreatief zijn ingesteld is er een provinciale wedstrijd in het maken van een kinderfoto. Het onderwerp is gekozen door de kommissie Vorming en zowel zwart-wit als kleu renfoto's mogen worden ingezonden. De foto's moeten voorzien zijn van een onderschrift. Het formaafis bepaald op 9 x 15 cm. Eén foto insturen is mogelijk, maar er kan ook een serie van 3 foto's die samen een stripverhaal vormen, ingestuurd worden. Bloemschikken is het derde provinciale wedstrijdgebeuren dat te bezichtigen is op de provinciale jaarvergadering, april 1979 in Goes. De dag voor deze vergadering worden weer bloemschikwedstrijden gehouden, georganiseerd door de tuinkommissie. Dat jaar zal voor het eerst de wedstrijd in twee kategoriën gehouden worden: beginners ert gevorder den kunnen nu hun krachten meten. De tuinkommissie heeft een exkursie georganiseerd naar de Bloemententoonstelling in het Singermuseum te Laren (12 oktober). Hiervoor zijn nog enkèle plaatsen vrij. (inl. mevrouw Flipse-Roelse 01187-411). Deze kommissie organiseert ook weer een kerstinstuif, deze keer in het dorpshuis te Kruiningen (18 december). Maar er zijn nog meer provinciale kommissies. Neem de woningkommissie die in oktober t/m december spreekuren zal houden in Zierikzee, Tholen, Goes, Middelburg, Oost burg en Terneuzen en die op 8 maart weer een voorlich tingsmiddag organiseert. Deze keer gaat het over problemen rond bouw of verbouw van een huis. Of neem de zangkommissie die koortjes graag aan gelegen- heidsmuziek (o.a. kerstmuziek) wil helpen, de internationale kommissie die uitwisselingen met buitenlandse plattelands vrouwen probeert te organiseren, de perskommissie (die al tijd erg blij is met plattelandsvrouwen-nieuws uit de afde lingen: rond personen of gebeurtenissen) en de kommissie vorming. Deze geeft hulp en informatie rond het opzetten van een leeskring. Tot slot van dit alles - waarbij veel alleen maar even aange tipt kon worden - de aktiviteiten van de kommissie vrouw. Leden van deze kommissie willen graag op koffie-ochtenden in de afdelingen over de positie van de vrouw komen praten. Een belangrijk initiatief is dat in 1979 al dan niet in samen werking met andere vrouwen organisaties ter plaatse zoge naamde V.O.S.-kursussen kunnen worden georganiseerd. Dat betekent: Vrouwen oriënteren zich in de samenleving. Vorige week stond er in dit "Vrouwenhoekje" iets over de agrarische kommissies in Brabant en Zeeland. Ook wer den er enkele kursussen in Brabant vermeld. Nu willen we graag vertellen wat de Zeeuwse agrarische kommissie voor de Plattelandsvrouwen in het vat heeft. Met minimaal 12 deelnemers kunnen er boekhoudkursussen gegeven worden. Wat daar zoal aan de orde komt? Natuur lijk allerlei begrippen die we in de boekhouding tegenko men, berekenen van het besteedbaar inkomen, belasting, zaken en het leren lezen van het boekhoudrapport. Agrarische vrouwen kunnen ook ekonomisch gevormd wor den (EVAV-kursus) waarmee bedoeld wordt dat de boerin voor deze kursus meer inzicht zal krijgen in erfrecht en huwelijksgoederenrecht, sociale wetgeving, verzekeringen, wettelijke zaken op gebied van financiering, ruimtelijke or dening en pacht en bedrijfsvormen met hun aansprakelijk heid. Deze kursus wordt gegeven in Zeeuws-Vlaanderen (opgeven voor 1 oktober bij mevr. P. Dieleman-v. Hoeve (01154-1243). Op Walcheren wordt een vervolg op de EVAV-kursus gege ven, en deze heet financieringskursus, opgave bij mevrouw C.L. Kloet-Eversdijk (01182-1454). De financieringskursus wordt ook op Tholen gegeven; opgave bij mevrouw R. Wis- se-Kleppe (01677-442). Allerlei financieringsvormen komen aan de orde en ook de mate van aansprakelijkheid bij fi nanciering. Het onderwerp van de studiemiddag volgend voorjaar, is nog niet bekend. Boerenbedrijf Leden van een afdeling die een boerenbedrijf in eigen omgeving willen bezoeken, kunnen eens kontakt opnemen met het agra risch kommissielid in de eigen kring. Zij heeft een lijst van bedrijven die U kunt bezoeken! Advies Over gezinsbudgettering en financiële regelingen in het gezin kunt U terecht bij de SEV-ster (sociaal-ekonomisch voorlicht ster) mevrouw C. van Maldegem-Markusse (01103-1653). Zij licht niet alleen boerinnen voor, maar adviseert alle Platte landsvrouwen. AdJ Er wordt gepraat over allerlei zaken rond de vrouw als part ner, de vrouw in het gezin en de vrouw in de samenleving. Wie zich op wil geven als begeleidster van zo'n kursus kan opgeleid worden gedurende 3 week-ends of 3 x 2 dagen in het Van Eeghenhuis te Aardenburg. Inl. bij de kommissie vrouw (mevr. Klootwijk-Hoogland. 01100-13143).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 23