8q<;3> De Z.L.M. en de belangenbehartiging van de leden D oor de invoer van graanvervangende produkten zoals tapioca (maniok, cassave) heeft de mengvoerindustrie de VRIJDAG 15 SEPT 1978 66e jaargang - No. 3448 zuidelijke landbouw maatschappij Het lijkt er op dat trekker-trek-wedstrijden steeds meer in de belangstelling komen te staan nadat dit Amerikaanse spektakel vorig jaar in Nederland werd geïntroduceerd. Zaterdag 23 september zullen op de Flevohof de nationale kampioenschap pen Trekker-Trek worden gehouden. Het wordt een volledig dagprogramma dat om 9 uur begint en omstreeks 6 uur zal zijn afgewerkt. Er zullen 37 deelnemers met hun "supertrekkers" aanwezig zijn om uit te maken wie er de sterkste van Nederland is. VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN zeelM^ z.l.m land- tuinbouwblad Vorige week is het rapport van het Z.L.M.-vraagpunt aan de H.B.-leden aangeboden. Over het algemeen is men tevreden; over zowel de persoonlijke als de algeme ne belangenbehartiging. U zult begrijpen dat wij blij zijn met deze konklusie. Ter geruststelling echter van hen, die toch wel kritische opmerkingen hebben gemaakt, zullen wij niet naast onze schoenen gaan lopen. Integendeel, juist de kritische op merkingen zullen wij proberen zoveel mogelijk ter harte te nemen. Het is ook zo, dat wanneer je enige tijd meeloopt, je ervaart hoe moeilijk het is in de pas te blijven lopen. Het is niet eenvoudig de belangen van het individuele lid op een voor ieder bevredigende manier te behartigen. Immers het beleid dat wij als organisatie voeren gaat om het algemeen belang van de Landbouw en prevaleert boven die van het individueel lid. Dit kan tot gevolg hebben dat het gevoerde beleid door sommigen negatief wordt beoordeeld. Het-is niet moeilijk voorbeelden te vinden. Wij denken o a. aan de diskussie over de graanvervangende produk- ten en het suikersysteem. De graanvervangende produkten mogelijkheid de prijs van vooral het mengvoer voor var kens en kippen laag te houden. Op deze vervangende produkten zit slechts 6% algemene heffing, terwijl de voergranen met hoge heffingen belast worden (drempelprijzen) wanneer deze uit derde landen betrokken worden. Vooral door het hoge zetmeelgehalte is tapioca een rechtstreekse konkurrent van onze granen. Tot nu toe hebben wij als akkerbouw weinig nadeel on dervonden van de import en het gebruik van deze pro dukten. Zolang wij voergraan importeren blijven zullen de graanprijzen in de E.E.G. afgestemd kunnen blijven op de drempelprijs van de (geïmporteerde) mais (kathe draalstelsel). Het is echter niet denkbeeldig dat de E.E.G. in de nabije toekomst inplaats van graanimporterend ex porterend wordt. Het gevaar bestaat dan dat de marktordening voor gra nen onvoldoende zou gaan werken met alle gevolgen van dien voor onze graanprijzen. In dit nummer o.m. Geld en Goed pag 3 Mamoets en melk pag. 4 Uit de praktijk pag. 5 en 6 Aspekten rond het zaaien van wintertarwe pag. 7 Gele roestbestrijding in 1979 pag. 8 Grondontsmetting in het najaar pag- 9 Daling grondprijs in Zeeuws-Vlaanderen pag. 10 Voorbereiding op de snijmaisoogst pag 11 Z.L.M. vraagpunt pag. 12, 13 en 14 Demonstratie proeftuin Breda pag- 19 Markt en prijsberichten pag. 21 P.J.Z. geluid pag. 23 Immers, het kathedraalstelsel zou onvoldoende gaan funktioneren. Ook de financiering van tarwe zou grote problemen gaan opleveren voor de E.E.G. (Deze export toeslagen worden nu gefinancierd door de gelden die beschikbaar komen via de heffingen die opgelegd wor den bij de import van mais). Voor de varkens- en pluimveehouderij zou een heffing op tapioca bijzonder nadelige gevolgen hebben. De Neder landse mengvoederindustrie heeft een grote voorsprong bij de verwerking van deze goedkope vervangende pro dukten ten opzichte van de andere E.G.-landen. Daarnaast heeft de veredelingssektor in de Benelux en Duitsland met hun harde munt een gunstige positie via, verrekening met M.C.B., bij grensverkeer ten opzichte van landen met een zachte munt; Engeland, Frankrijk en Italië. De kommissie in Brussel zal binnenkort op verzoek van de ministerraad met voorstellen moeten komen voor be paalde maatregelen. Vooral Frankrijk dringt hierop aan. Verwacht wordt dat men zal proberen dat de invoer van o.a. tapioca niet verder zal stijgen. Hiermee kan mis schien worden voorkomen dat de problemen in de toe komst niet nog groter worden. Het is duidelijk dat er grote belangen op het spel staan voor de veehouderij die zorg vuldig afgewogen dienen te worden rekening houdend ook met andere belangen waaronder speciaal die van de akkerbouw. Het suikersysteem O ok de belangen in één sektor kunnen voor de indivi duele boer tegengesteld zijn. Wij denken dan aan de vaststelling van de quotum-toewijzing voor suikerbieten Wij praten nu al enkele jaren over de te nemen (moeilijke) keuze zonder dat tot nu toe hierover ook maar enige overeenstemming bestaat. Ook niet nu wij over enkele weken tarwe gaan zaaien waarmee de basis wordt gelegd voor het bouwplan van het komende jaar. Tegengestelde belangen tussen verschillende produktiegebieden blijken zeer moeilijk te overbruggen. De akkerbouwkommissie van de Z.L.M. heeft een positieve bijdrage geleverd bij de diskussie op landelijk niveau. Een van de voorstellen daarbij is om een begrenzing naar onderen te leggen van bijv. 90% van het oorspronkelijke quotum bij een voort schrijdende referentie. Het blijkt dat men in sommige kringen hierdoor de indruk krijgt dat men in het Zuid Westen de teelt van bieten wil beperken. Wij zijn van mening dat juist deze begrenzing voorkomt dat men op langere termijn genoodzaakt wordt minder bieten te gaan telen. Het kan immers voorkomen dat een teler om welke reden dan ook (grondstruktuurproblemen, aaltjes etc.) enkele jaren genoodzaakt is minder bieten te telen. Met een voortschrijnend gemiddelde zou hij hierdoor ook op langere termijn niet de mogelijkheid hebben de teelt weer op een voor zijn bedrijf, verantwoorde oppervlakte te brengen. De bedrijfsvoering en investering zijn door de jaren heen in het Zuid Westen sterk op de bietenteelt gericht Ook in de toekomst zal de bietenteelt een onmisbare peiler blij ven waarop de akkerbouw in het Zuid Westen rust. De voorstellen van de akkerbouwkommissie zijn hierop gebaseerd. De Z.L.M. zal de algemene belangen van de bietentelers in haar werkgebied zo optimaal mogelijk behartigen. Wij moeten er daarbij van uitgaan dat het algemeen niet teveel afwijkt van het belang van de individuele bieten teler. Doeleman 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1