T Grote demonstratie en tentoonstelling met ziektenbestrijdingsapparatuur onder glas O G Dingen van de week D eze worden vooral bij lagere gewassen nog veel toegepast. Vooral vanwege de hoge werksnelheid en het zuinig gebruik van water blijft deze manier van ziektenbestrijding in de belang stelling. Naast met de bekende motorrugvernevelaars zal ook met een zelfrijdende nevelspuit worden gedemonstreerd. Deze spuit is na enkele jaren beproeving in komkommer- en augur kengewassen thans zodanig verbeterd, dat ze goed geschikt is voor bestrijding van insekten en schimmels in opgaande ge wassen. N aast de demonstraties wordt er nog een uitgebreide ten toonstelling gehouden. Zo bevinden er zich in de schuur van de proeftuin een tiental firma's met diverse apparatuur, bruikbaar voor gewasbescherming, zoals rugspuiten, vernevelaars, diverse spuitstokken, spuitgeweren, slangenhaspels, snelkoppelingen, pompsets, opbouwspuiten, kleding, spuitmaskers enz. Uiteraard is er ook een aparte ruimte gereserveerd voor een stand over de biologische ziektenbestrijding en de Arbeidsinspektie. Al bij al menen wij, dat het voor iedere tuinder de moeite waard is om vrijdagmiddag eens naar de proeftuin te komen. I n de komende weken moet op de West Europese fruitmarkten gerekend worden op een groot aanbod van druiven, voornamelijk afkomstig uit Italië, Frankrijk en Griekenland. De belangrijkste leverancier is Italië en daar denkt men dit seizoen 25% meer tafeldruiven te oogsten dan het vorig jaar en aangenomen moet worden dat dit vooral in Zuid Duitsland goed te merken zal zijn. Frankrijk verwacht ongeveer een normale produktie van goede kwaliteit. Ongeveer half augustus is in Frankrijk de oogst be gonnen. Begin september waren de aanvoeren in ons land nog niet groot maar dat zal gaan toenemen, zo is de verwachting. Er moet overigens worden bedacht dat de oogst nog grotendeels moet plaats vinden en er kan veel gebeuren wat het weer betreft. Net als bij ons in de kleinfruitsektor is in de zuidelijke landen het weer bijzonder belangrijk voor de kwaliteit en de houdbaarheid van de tafeldruiven. Het Produktschap voor Groenten en Fruit dat dezer dagen in een marktoverzicht aandacht besteedde aan de druiventeelt in Europa, merkte op dat er ook een wisselwerking is tussen de markt voor tafeldruiven en die voor wijndruiven. vrijdag 22 september a.s. op de proeftuin te Breda ing. W.A. van Mullem Gasnevel- en stuifapparatuur U it een in dit seizoen onder een 40-tal Brabantse glastuinders gehouden enquête over ziektenbestrijding onder glas blijken grote verschillen naar voren te komen in gebruikte apparatuur, hoeveelheid water per 1.000 m2, werkmethoden enz. Verder kwamen vele vragen naar voren zoals welke pomp, welke kapaciteit, welke druk, welke spuitdoppen, welk spuitgeweer of welk spuitraam of welke andere vorm van ziektenbestrijding. Tevens krijgt men de indruk, dat spuit- werkzaamheden tot de allervervelendste behoren. Toch zijn er naast de konventionele apparaten een grote verschei denheid aan apparatuur en daarmee samenhangende methoden in de handel verkrijgbaar. Om op deze vragen een antwoord te vinden, zullen er vrijdag 22 september a.s. om 13.30 en 15.30 uur twee demonstraties worden gehouden met een uitgebreid arsenaal spuit-, nevel-, fijnnevel- en stuifapparatuur. Daarnaast wordt in en rond de schuur van de proeftuin een tentoonstelling ingericht met een uitgebreid sortiment artikelen voor de gewasbescherming. Wat is er op de "spuitdemonstratie" te zien? O p drie, daarvoor speciaal ingerichte afdelingen van de proeftuin worden de volgende demonstraties uitgevoerd. Hogedrukspuiten "V an deze typen, bestaande uit zuiger-, plunjer- of mem- braanpomp, tank en roerinrichting zullen er een zestal demon streren. Normaliter wordt langs het middenpad een stalen, vaste leiding aangelegd met om de 5 a 6 kappen een afsluiter, waarop De pompen hebben met de nieuwe spuitapparatuur vaak een te geringe kapaëiteit. eheel nieuw voor de groenteteelt is het gebruik van een hogedruknevelleiding voor gewaskoeling en preventieve ziek tenbestrijding. Van een dergelijke nevelinstallatie zal op de proeftuin te Breda een voorbeëld worden aangelegd. Deze bes taat uit een hogedrukpomp met een kapaciteit van 80 - 100 ltr/min, met een druk van 40 bar. De neveldoppen, die een afgifte van 3 ltr/min hebben, staan in vierkantsverband van 3 x 3.20 (kapbreedte). De gehele kas wordt als het ware met een mist volgepompt. Ondanks de hoge investeringen 4,— 6.— per m2) kan er misschien toch wel perspektief in dit systeem zitten, vooral vanwege de grote arbeidsbesparing, het uitschakelen van slecht werk en de mogelijkheid om het geheel ook voor gewaskoeling te gebruiken. m snel, doeltreffend een voorbehoedende gewasbescher ming uit te voeren wordt steeds meer gebruik gemaakt van bovengenoemde apparatuur. Naast de alom bekende handbe diende en motorisch aangedreven poederverstuivers, is het nu de fijnnevelapparatuur die in de belangstelling staat; dit vooral sinds de opkomst van de pulsfog. De opkomst van deze appa ratuur komt veel door de snelle werkmethode en de goede en fijne verdeling. Tijdens de demonstraties zullen er een drietal typen, al dan niet op een affuit gemonteerd, werken. een of W\ slang wordt gekoppeld. Meestal worden aan deze slang twee tot vierkopsspuitstokken aangesloten. Tijdens de demonstraties zullen naast verschillende typen spuitstokken ook enkele spuitramen worden getoond. De meeste spuitramen bestaan uit 2 vertikale leidingen, waarop 2x5 verstelbare wer vel- of spleetdoppen zijn aangebracht. Voor de aansluiting met de spuitslang wordt een centrale handkogelkraan toegepast. De spuitramen kunnen zowel via de monorail als op eigen wielen worden voortbewogen. Ook komt er een zelfrijdende spuit, die aangesloten wordt op de vaste spuitleiding. Deze bestaat uit een zglfrijdend onderstel, waarvan de snelheid traploos regelbaar is. Middels een aantal spuitdoppen die in een halve krans zijn geplaatst, wordt de spuitvloeistof via de onderkant in het gewas gebracht. De eerste bespuitingen in komkommers met dit type spuit blijken bijzonder goed resultaat te geven. Ook zullen er een tweetal speciale spuitbomen komen voor de toepassing van Rovral in sla. Ook de Marunaka spuitwagen zal op de proeftuin worden ge toond. Nevelspuiten Hogedruknevelinstallatie De gasnevelapparatuür geeft een goede en fijne verdeling. Programma met leidraad O m de belangstellenden een zo goed mogelijk overzicht van de demonstraties en tentoonstelling te geven, ligt er voor iedere bezoeker een programma klaar. Hierin staat naast een overzicht van de deelnemende firma's apparatuur met kapaciteiten en richtprijzen alsmede enkele algemene aspekten ten aanzien van de gewasbescherming. Zo is er aandacht besteed aan de eisen waaraan spuitapparatuur moet voldoen, de hoeveelheid water per oppervlakte, de arbeidsbehoefte bij diverse systemen en het juiste gebruik van de middelen. Tentoonstelling Voor de Nederlandse en Belgische kasdruiventelers zijn de drui ven zuur. De konkurrentie van druiven gegroeid in de vrije natuur in de zuidelijke landen neemt dermate toe dat er voor de kastelers slechts een zeer bescheiden markt overblijft. Het is duideli jk dat de Nederlandse kasdruiventeelt op zijn retour is. Het is de oudste kasteelt in het Westland en de afgelopen jaren is er gemiddeld zo'n 15 ha per jaar verdwenen. In 1977 registreerde het CBS nog een areaal van 68 ha. In 1968 was de handelsproduktic van Nederlandse kasdruiven nog 5700 ton en dat was in 1977 teruggelopen tot 1800 ton. Van de Nederlandse produktie werd het vorig jaar 21% geëxporteerd. Kasdruiven zijn altijd al een dure, luxe fruitsoort geweest. De fraai gevormde trossen doen het goed in fruitmanden en -schalen maar de kon- kurrentiestrijd tegen de natuurdruiven uit Frankrijk en Italië heeft de Nederlandse kasdruif wel heel erg parten gespeeld. In 1968 bestond nog 14% van de Nederlandse druivenkonsumptie Het einde van de tafeldruifuit de kas is in zicht. uit onze kasdruiven, het vorig jaar was dat teruggelopen tot 2,5 k 3%. In het begin van de zeventiger jaren werden er in ons land rond 20 miljoen kg tafeldruiven ingevoerd uit de zuidelijke lan den. Het vorig jaar was dat gestegen tot 25,5 miljoen kg. De top van de importen ligt in de tweede helft van september maar het loopt meestal door tot half november. Wat de landen van herkomst betreft neemt Italië met 35% de eerste plaats in, gevolgd door Griekenland met 24% en Frankrijk met 16%. an maart tot juni is Zuid Afrika aan de markt met druiven en dit land heeft de markt dan vrijwel voor zich alleen. Onze koelhuisdruiven zijn dan grotendeels geruimd. Van de Ne derlandse kasdruiven wordt namelijk tussen 40 en 50% in het koelhuis geplaatst. De importen van druiven zijn tot dusver kleiner geweest dan het vorig jaar en ook de prijzen liggen lager. Volgens het Produkt schap voor Groenten en Fruit doet dit denken aan een gemiddeld wat mindere kwaliteit. Als de oogst laat is, is de verleiding groot om wat vroeger en dus te onrijp te plukken. Dit verschijnsel zien we trouwens ook bij andere produkten dan druiven. Ook wij kijken in de Nederlandse fruitteelt nog dikwijls teveel naar de datum in plaats van naar de kwaliteit van het produkt. Het staat vast dat het seizoen dit jaar later is dan normaal. Daar moeten we voorlopig nog rekening mee houden. De vorige week schreven we in deze rubriek over het fruit voor de koelhuizen. Ondertussen hebben de deskundigen een schema gemaakt over de meest gewenste aanvoerdata van fruit voor het koelhuis in het zuidwesten. Dit schema ziet er als volgt uit: Cox's Orange Pippin tussen 18 en 23 september; Golden Deli cious tussen 29 september en 10 cktober; Goudreinette tussen 20 en 30 september; Laxton Superbe tussen 22 en 28 september; Lombarts Calville tussen 11 en 20 september. Winston tussen 9 en 20 oktober Conference c.a. tussen 19 en 23 september: Doyenné du Cornice tussen 25 en 30 september. Uiteraard zijn dat richtdata en kan hiervan afgeweken moeten worden afhankelijk van de stand van het gewas, de ligging van het perceel en mogelijk nog andere faktoren. Het is echter verstandig met deze globale richtlijn rekening te houden. Met name de telers van Cox's Orange Pippin doen er verstandig aan er reke ning mee te houden dat ze gauw brokken maken door te vroeg te plukken voor het koelhuis en de Cox's is een van de rassen waarvan de ontwikkeling duidelijk later ligt dan in andere jaren. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19