70-JARIGE MANSHOLT KIEST VOOR ANDER LANDBOUWBELEID Mi DUIST IN WINTERGRANEN D r. Sicco L. Mansholt gepensioneerd president van de Europese Commissie werd afgelopen woensdag 70 jaar. In een uitvoering interview voor de Haagsche Courant en andere Sijthoff-dagbladen komt de jarige tot opmerkelijke uitspraken, onder meer over de landbouwpolitiek. Zo blijkt hij de kleinere boeren nu hoger te waarderen dan voorheen. I n zekere zin zul je die kleinere boeren anders moeten gaan waarderen. Zouden wij niets doen dan vormen zij een nieuw proletariaat van de tachtiger jaren. Met de middenstander en de kleine winkelier. Extra lange dagen, geen behoorlijke vakanties, te weinig sociale voorzie In de gebieden met duist wordt kort na het zaaien van het win tergraan al begonnen met de bescherming tegen onkruiden. Door toepassing van een bodemherbicide worden ook onkruiden als kamille muur en kleefkruid bestreden zodat ook in andere gebieden een herfsttoepassing verantwoord kan zijn. Het is de start van een onkruidvrije graanteelt. Luxan heeft deze herfst een tweetal produkten voor herfsttoe passing in haar assortiment., n.l. Luxan Chloortoluron spp. en Chandor. R Luxan Chloortoluron spp.; de dosering is, afhankelijk van de afslibbaarheid van de grond,2,5 kg/ha (10-20% slib) tot 3 kg/ha (45% of meer slib). Een aantal tarwerassen zijn gevoelig voor chloortoluron en der halve moet het produkt in die rassen niet worden toegepast. Naast duist en windhalm heeft Luxan Chloortoluron spp. ook een uitstekende werking op straatgras, kamille, herderstasje, muur, div. veelknopigen, kruiskruid, herik, e.a. breedbladige onkrui den. Onderzaai van grasgroenbemester in het voorjaar is moeilijk. Chandor kan worden toegepast in alle wintergranen op alle grondsoorten en kent geen rasgevoeligheid. De dosering is 3,5-5 l/ha, afhankelijk van de afslibbaarheid en het humusgehalte. Direkt, en wel binnen 3 dagen na het zaaien moet Chandor wor den gespoten. Direkt kontakt met het kiemende zaaizaad moet worden voorkomen en het zaaizaad dient derhalve geheel bedekt te zijn met grond. Chandor heeft eenbreed werkingsspectrum gedurende een lange periode, op kiemende onkruiden, zoals duist, windhalm, straat gras, muur, kamille, ereprijs en kleefkruid. De werking is weinig afhankelijk van het weer, ook onder droge omstandigheden is een goed resultaat te verwachten. LUXAN PRODUKTEN ZIJN VERKRIJGBAAR BIJ DE COÖPERATIES "W ij zullen aan bepaalde vormen van produktiebeheersing moeten, al besef ik wel dat zulke niet eenvoudig ligt. Meer of minder zul je toch de inkomensvorming van de boer en de door Brussel te reguleren opbrengstprijzen van zijn produkten moeten ontkoppelen. De prijs van de melk, granen en andere produkten dien ook dan marktregulerend en inkomensbepalend te blijven, maar tegelijk zou je specifieke inkomenstoeslagen moeten durven geven. Er is dus een breed samenspel van maatregelen nodig en het is aan de Europese Commissie om voorstellen te doen. Ik hoop dat zij er de moed voor vindt", aldus Mansholt op een plan die niet het beste doet hopen. Elders in het interview merkt hij nog op dat het gezag van de Commissie al jaren aan het aftakelen is en dat zij tegenvoer de Raad van Nationale Ministers een veel zwakkere positie heeft dan vroeger. Jan Werts/Brussel. \J e Nederlandse regering en ook EG-organen zouden er wellicht beter aan doen die boeren op hun bedrijf te laten zitten. Zij kunnen daar een goed deel van hun inkomen immers zelf verdienen en daarnaast zouden zij een toeslag op dat inkomen van de overheid moeten krijgen", aldus de heer Mansholt. Hij vervolgde: "De gemeenschappelijke landbouwpolitiek functioneert redelijk, maar meer en meer blijkt nu wel dat het beleid mobiel, beweeglijk dus, moet blijven. Daar ontbreekt het momenteel aan omdat in Brussel al sedert jaren uiterst moeizame besluiten genomen worden. De overschotten zijn daarvan het gevolg". ijn opvolger de heer Lardinois heeft destijds geprobeerd om de veehouders medeverantwoor delijk te maken voor de overproduktie van boter, melkpoeder en andere zuivelprodukten. Hoe verdienstelijk die pogingen ook zijn geweest, het blijkt nu toch niet te functioneren. Je krijgt er de overschotten niet mee weg. Dat zit hem in de structuele ontwikkelingen in de landbouw. Er zijn daar dus andere maatregelen nodig, die bijvoorbeeld meer in de sociale sfeer moeten liggen en ook tegemoetkomen aan de positie van lager betaalde boeren. Maar de ministers noch de landbouwor ganisaties hebben daar ooit aan gewild. Zij staan op het standpunt dat het inkomen uitsluitend en alleen uit de markt moet komen. Uit de prijs van de produkten die de boer aflevert dus. Vraag: U wilt dat ontkoppelen? Vraag: Er is toenemende kritiek van links en rechts, om het feit dat de kleine boer moet verdwijnen. Dat was toch ook de bedoeling van het Mansholt-pian uit de jaren '60? ningen, enz. Kortom de positie waarin vroeger arbeiders moesten leven. De mensen uit de landbouw laten afvloeien lijkt mij voor niemand nog een aantrekkelijke zaak. Er worden elders geen arbeidskrachten meer gevraagd. Laatje deze mensen toch vertrékken dan zul je aldus het leger werkelozen in Europees verband alleen maar vergroten. Ik denk hier niet strikt Nederlands maar natuurlijk in EG-verband. Daarom zal ik nu zeggen: laat die kleinere boer op zijn bedrijf zitten. Hij verdient er zelfstandig een inkomen dat overigens te laag zal zijn om er fatsoenlijk van te kunnen leven. Terecht kun je als overheid met een toeslag op dat inkomen aanvullen. Dat is voor de gemeenschap ook goedkoper dan de mensen een volledige WW-uitkering te moeten geven. (Wij merken hierbij op dat de heer Mansholt in dezen dus een ander standpunt heeft dan zijn partijgenoot en huidige opvolger in Brussel ir. Henk Vredeling. Die zei destijds in een interview met ons erop tegen te zijn dat de boeren met minder perspectief gezien de hoge werkeloosheid elders op hun bedrijf moeten blijven zitten. De bedrijfstak landbouw zou dan weer een soort van arbeidersreserve worden voor de industrie en de handel, met als gevolg vaak lage inkomens, aldus Vredeling). Marginaal geschipper D e socialistische grondlegger van het Verenigde Europa en van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek is uitermate slecht te spreken over de gang van zaken in de EG. "Er zijn op het ogenblik geen echte staatslieden met een diepgaande visie op de samenleving. Wat nu regeert dat zijn meer administrateurs, "heel bekwame administrateurs" zegt Mansholt een beetje sarcastisch en hij voegt eraan toe dat ze vroeger allemaal economie gestudeerd hebben. Helmut Schmidt in Bonn, president Giscard d' Estaing in Parijs, premier Galjaghan in Londen, overal staan vandaag de dag de economen aan het roer. Ik vind het in zijn algemeenheid toch wel bezwaarlijk dat momenteel de politiek zo intensief gekoppeld wordt aan de economie, aan het financiële beleid dus, zo verzucht hij. D an vroeger. "Ik denk nu aan de leidende politici uit de jaren na de oorlog. Aan een De Gaspari, een Adenhauer, Spaak, Jean Monnet, Schumans, onze landgenoot Beijen. Géén van hen was econoom. Het waren zonder uitzondering wel staatslieden, mensen dus met een brede en tegelijk diepgaande politieke visie. Zij beschikten over de capaciteiten om uit een veelheid van ingewikkelde problemen het concept van een nieuwe politiek te halen. Zo kwamen 20 jaar geleden de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en de EEG tot stand. Dit in stellige verwachting dat latere leiders die instituten verder zouden ontwikkelen. Maar waar zijn op het ogenblik nog zulke politici met een werkelijke visie en met durf te vinden?" Wij worden nu door de economen overheerst aldus Mansholt. Hij voegt er, krachtig sprekend zoals we dat vroeger van hem gewoon waren, nog aan toe dat voor gepensioneerden het gevaar dreigt dat hij gaat idealiseren. "Dat wil ik beslist niet want zo ideaal was het vroeger ook niet. Maar nu wordt er in Europa wel heel erg marginaal geschipperd". D eels blijken de oorzaken ook in Brussel te liggen. De organen van de EG. de Raad van Ministers, de Europese Commissie en het Parlement in Luxemburg hebben zich nooit ontwikkeld. Mansholt zegt dat in zijn tijd de aftakeling van de Commissie, het Dagelijks Bestuur en het uitvoerend orgaan van de Gemeenschap al begonnen is. Al blijkt dat sommige leden of van te laag caliber, dan wel politiek te afhankelijk van de nationale hoofdsteden waren. Er gaat geen politiek elan meer van die Commissie uit en dat was vroeger wel zo. De heer Mansholt gelooft tenslotte niet dat de rechtstreekse verkiezing van het Europees Parle ment in 1979 deze windstilte kan doorbreken. "Wij moeten een volksvertegenwoordiging gaan kiezen die geen bevoegdheden heeft. Daar zal bij de bevolking op den duur geen grote belang stellingvoor bestaan", aldus de heer Mansholt die tegenwoordig in het Drentse Wapserveen in een gerestaureerde boerenhofstede woont.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 16