Agrarische werknemers kunnen vervroegd uittreden W, A, E en nauwkeurige berekening van de kosten van de regeling is niet mogelijk, omdat niet bekend is hoeveel werknemers ervan A Is men terugkomt op het uittredingsbesluit en weer gaat werken, kan men niet opnieuw voor de regeling in aanmerking komen. Deze uitsluiting geldt ook als de betreffende werknemer zich niet aan de voorschriften houdt. H et probleem van aardappelopslag als gevolg van aardap- V anaf 1 januari 1979 kunnen agrarische werknemers, zodra zij 64 jaar zijn, vervroegd uittreden met een uitkering die netto 85% bedraagt van het netto loon dat gemiddeld in het laatste kalenderjaar is verdiend. Voor deze regeling is het afgelopen jaar een opening gemaakt in de diverse agrarische cao's. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Land bouwschap heeft in samenwerking met het ASF (Agrarisch Sociale Fondsen) nadere regels voor de vervroegde uittreding opgesteld. EJ itkeringen krachtens de Ziektewet en de Wet Arbeidsonge schiktheid/Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (WAO/AAW) worden afgetrokken van de uittredingsuitkering. Zolang men een uitkering krachtens de Werkloosheidswet ont vangt, wordt geen-uitkering voor vervroegde uittreding gegeven. Inkomsten uit arbeid na de uittreding moeten worden opgege ven bij de ASF. Deze inkomsten worden ook in mindering gebracht op de uitkering, tenzij het neveninkomsten betreft die reeds vóór de uittreding werden genoten. Demonstratie met aardappelverlieskneuzers te Rilland Jamm Jaarverslag S.B.L. over 1977 vastgesteld Sprinkhanen: bron van zeer eiwitrijk voedsel De regeling wordt uitgevoerd door het ASF onder verantwoordelijkheid van de Stichting Uittreding Werknemers Agrarische Sektoren (SUWAS). Het Stichtingsbestuur bestaat uit zes vertegenwoordigers van de Voedingsbonden, drie vertegenwoordigers van de centrale landbouworganisaties en drie vertegenwoordigers van de werkgevers in andere agrarische sektoren. Wie komt in aanmerking? "V an de regeling kunnen gebruik maken werknemers die op 1 januari 1979 64 jaar zijn en werknemers vanaf hun 64e verjaar dag (die dan uiteraard na 1 januari a.s. valt). De betreffende werknemers moeten aan de volgende voorwaarden voldoen. - in het kalenderjaar voorafgaand aan de 64e verjaardag moet men minstens 26 weken in dienst zijn geweest bij een werk gever. voor wie een cao geldt met een mogelijkheid tot ver vroegde uittreding - bovendien moet men in de 10 kalenderjaren, voorafgaand aan de 64e verjaardag, minstens 260 weken in dienst zijn geweest bij een werkgever in een der agrarische sektoren Voor de eerder genoemde 26 of 260 weken tellen perioden waarover een WW- of ZW-uitkering is verstrekt mee, mits deze perioden aansluiten op of een onderbreking vormen van een dienstverband zoals hierboven bedoeld. De werknemer mag dus bij meer dan één werkgever en zelfs in verschillende agrarische sektoren gewerkt hebben. Rechten bij uittreding L. Is men inlichtingen of aanvraagformulieren wil, kan men zich wenden tot de ASF-kantoren en de Voedingsbonden. De kantooradressen zijn onderstaand vermeld. Wil men per 1 januari 1979 uittreden (omdat men dan 64 jaar is), dan moet het formulier zo spoedig mogelijk worden inge zonden. Voor degenen die later uittreden geldt dat het formulier minstens twee maanden vooraf in het bezit van het ASF moet zijn. De termijn van twee maanden is belangrijk in verband met een tijdige uitkering. Wordt het formulier later ontvangen, dan bestaat de kans dat de uitkering niet op tijd begint. Men ont vangt het geld dan met terugwerkende kracht. De uitkering kan echter nooit ingaan voor de datum waarop het aanvraagformu lier is ontvangen. Komt het formulier later dan 8 weken voor de 65e verjaardag binnen, dan is deelname aan de regeling niet meer mogelijk. W erkgeverslasten erknemers die in aanmerking komen voor de uittredings regeling ontvangen tot hun 65e jaar een uitkering die netto gelijk is aan 85% van het nettoloon dat gemiddeld in het laatste ka lenderjaar is verdiend. Bovendien wordt een vakantietoeslag van 8 '/3gegeven. Voor losse werknemers wordt het netto-loon op dezelfde wijze berekend als voor vaste werknemers. Werknemers die verzekerd waren voor de Ziekenfondswet blij ven hiervoor verzekerd. De SUWAS betaalt het werkgever saandeel in de premie. Daarnaast worden de pensioenverzeke ringen bij het Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw (BPL) of het Bedrijfspensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf (BPB) voor rekening van de SUWAS voortgezet. Als de werknemer recht op kinderbijslag zou hebben indien hij was blijven werken, ontvangt hij van de SUWAS een bedrag dat gelijk is aan de kinderbijslag. De uitkeringen voor vervroegde uittreding worden elke vier weken overgemaakt. Inlichtingen en aanvragen "t Zit er op na 64 jaar' gebruik zullen maken. Gaat men, ook al op basis van elders opgedane ervaringen, ervan uit dat een derde deel van de 64- jarige werknemers (die uiteraard aan de voorwaarden moeten voldoen) zich aanmeldt, dan bedragen de kosten ongeveer 0,3% van de loonsom waarover de premie Werkloosheidswet (WW) verschuldigd is. Voor 1979 is de bijdrage dan ook op dit percen tage vastgesteld; het ASF zal deze van de werkgevers innen. De heffing wordt gebaseerd op het loon over het voorafgaande ka lenderjaar. Dus in het voorjaar 1979 wordt 0,3% geheven over de loonsom 1978. Het bedrag wordt door het ASF geïnd bij de definitieve premie-afrekening. Uitkeringen en andere inkomsten Einde deelname Informatie D e nieuwe uittredingsregelingverdientalle aandacht. Als men belangstelling heeft voor de regeling kan men zich wenden tot de regionale kantoren van het ASF en de Voedingsbonden. Neem tijdig kontakt op en laat u goed voorlichten over deze regeling. Onderstaand treft men de adressen aan waar men zowel de gewenste informatie als de aanvraagformulieren kan verkrijgen. ASF, Buitenrustweg 3 te 's-Gravenhage (070 - 609930) Regionaal kantoor Noord-Holland en de bloembollenstreek van Zuid-Holland, Postbus 38, Jan de Heemstraat 5 te Alkmaar (072 - 122443) Regionaal kantoor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, Postbus 106, Willem II straat 49 te Tilburg (013) 321291 Kantoor Voedingsbonden FNV, Postbus 9750, Goeman Borge- siuslaan 77 te Utrecht (030 - 716841) Kantoor Voedingsbond CNV, Mauritsstraat 45-47, Utrecht (030 - 510391) Mededeling van het C.A.R. te Goes pelverliesknollen is algemeen bekend. De hoop dat een strenge - vorst hier uitkomst zal bieden is bijna altijd een ijdele hoop geweest. Het onderzoek naar de vernietiging van verliesknollen heeft echter niet stilgestaan. Momenteel zijn er speciale aard appelrooiers uitgerust met voorzieningen voor het opvangen en vernietigen van verliesknollen die voor de praktijk geschikt zijn. Gezien de zeer goede resultaten die tijdens het onderzoek en in de praktijk zijn behaald, lijkt het nuttig via eezi eenvoudige demonstratie hieraan meer bekendheid te geven. Deze demonstratie wordt gehouden op dinsdag 19 september a.s, van 13.30 uur tot 15.30 uur in de Bathpolder te Rilland-Bath. Er zal worden gedemonstreerd met een gekombineerde aard- appelrooier-kneuzer en een opraapkneuzer die onafhankelijk van de rooimachine werkt. Deze demonstratie is voor het gehele Zuidwestelijke kleigebied. We willen een ieder die in de gelegenheid is en met het aard appelopslagprobleem wordt gekonfronteerd aansporen deze demonstratie te bezoeken. Vanaf Rijksweg 58 dient men de afslag Rilland-Bath te nemen en verder de "Demonstratie"- borden te volgen. Mocht de demonstratie door omstandigheden niet door kunnen gaan, dan wordt deze verschoven naar donderdag 21 september of vrijdag 22 september a.s., dezelfde tijd. In twijfelgevallen kan men 's morgens bellen naar het kantoor te Goes via telefoon nummer 01100- 16440. Aardappelrooier uitgerust met verlieskneuzer. De doorval wordt verzameld en vervolgens naar de kneusrollen getransporteerd. Het bestuur van de Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.) heeft haar verslag over 1977 vastgesteld. In het verslagjaar hebben twee ontwikkelingen de bijzondere aandacht van het bestuur van de S.B.L. gehad, nl. die op de agrarische grondmarkt en het operationeel maken van het be- heersbeleid uit de Relatienota. Daarnaast besliste de regering, de S.B.L. de aankoop van land bouwgronden in het kader van het Relatienotabeleid te laten verrichten. Aankoopaktiviteiten in bepaalde aankoopgebieden De S.B.L. koopt landbouwgronden krachtens machtiging van diverse ministeries. Voor het ministerie van landbouw en visserij werd in het verslagjaar 4.753 hektare verworven (ruilverkave lingen. grondbank. Staatsbosbeheer). Voor de ministeries van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning en van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk werd 455 hektare gekocht (bufferzones, rekreatiegebieden) In 1977 stootte de S.B.L. 4.323 hektare van haar bezit af, waar van 3.087 hektare in ruilverkavelingen lag en 1.236 hektare daarbuiten. Eind 1977 bedroeg de oppervlakte grond, waarover de S.B.L. beschikkingsrecht had, 52.901 hektare. Als gevolg van het regeringsbesluit, de S.B.L. de aankopen voor vorming van reservaten te doen verrichten, werd overleg ge pleegd met vertegenwoordigers van diverse partikuliere orga nisaties en van de rijksoverheid omtrent de wijze van uitvoering. Beheersregelingen De S.B.L. heeft op basis van de Beschikking beheerso vereenkomsten een aantal besluiten genomen die het mogelijk makeode beheersregelingen in de praktijk te gaan beproeven. Het zwaartepunt bij de opstelling van konkrete plannen met de berekening van de daarbij behorende vergoeding en ligt op regionaal niveau met inspraak van de betrokkenen. In iedere provincie is een Advieskommissie voorzien die bij de opstelling van de plannen een centrale plaats inneemt. In deze kommissie zijn vertegenwoordig het Kollege van Gedeputeerde Staten, de georganiseerde landbouw, de agrarische werknemers, de partikuliere natuurbeschermingsorganisaties en de rijks overheid. Bij deze besluiten heeft het S.B.L.-bestuur voorzien in een opti male rechtsbescherming voor de betrokken boeren. Voorts is nadrukkelijk de mogelijkheid opgenomen om deze bestuursbe sluiten snel aan te passen en aan te vullen aan de hand van ervaringen. Indien de konkrete plannen door het S.B.L.-bestuur zijn goedgekeurd, kunnen op basis hiervan beheersovereen komsten met de betrokken ondernemers worden afgesloten. Grondbank Op grond van ervaringen is het grondbankstelsel op enkele technische punten bijgesteld. Daarnaast is besloten de behandeling van individuele grond- bankaanvragen verder naar provinciaal niveau te decentralise ren. Daarbij heeft de Provinciale Advieskommissie (P.A.C.), waarin onder andere vertegenwoordigers van het agrarische bedrijfsleven zitting hebben, een belangrijke inbreng bij de be sluitvorming over de aanvraag. Voor belangstellenden is het verslag van de S.B.L. tegen beta ling van 5,— te verkrijgen bij: Stichting Beheer Landbouw gronden, Griffioenlaan 2, 3502 LA Utrecht, tel. 030 - 852533. Sprinkhanen vormen een zeer eiwitrijk soort voedsel dat vaak zo uit de lucht geplukt kan worden. Dat is de mening van de Zuidafrikaanse geleerden Hepburn en Mitchell. De drie miljoen sprinkhanen per hektare, waaruit sprinkha- nenzwermen doorgaans bestaan, vertegenwoordigen, volgens de twee hoogleraren, ongeveer 65.000 ton gekoncentreerde, door de lucht aangevoerde, proteïne. In 1968 werd 150.000 liter insectend dodend middel ge- -bruikt om sprinkhanen in het noorden van Afrika uit te roeien. Dat geld had volgens Hepburn en Mitchell beter gebruikt kun nen worden voor het vangen van de dieren en het verwerken ervan tot voedsel. Ook dit jaar dreigen weer sprinkhanenplagen in Afrika, met name in de Hoorn. Een recente zwerm sprinkhanen bedekte daar een oppervlakte van 1300 m2 km2. NRC-Handelsblad. 16-8-"78 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15