Goede belangen behartiging? Persoonlijke zorg? Is de eigen mening herkenbaar? Is aanpassing nodig? VRAAG ld: Eventuele opmerkingen. Van het maken van losse opmerkingen is ruim gebruik gemaakt, vaak in de vorm van een ad vies. Ze worden hieronder in telegramstijl op gesomd: afdelingen: zoet water in de Grevelingen; meer zeggenschap in bestuurlijke organen; wilde dumping van huisvuil in het agrarisch gebied; het stelen van landbouwprodukten van de akkers; volledige vergoeding van opgelegde beper kingen; veel last van het toenemende toerisme (we gen); wateronttrekking t.b.v. drinkwater; veel te zware verontreinigingslasten; de afdelingen: nee 17; ja 44; geen mening 4. overige: nee 5; ja 6; geen mening 1. KONKLUSIE: Ruim twee-derde van de inzenders is tevreden over de algemene belangenbehartiging van de eigen landbouworganisatie. VRAAG 2b: Als U vindt dat uw organisatie uw algemene belangen onvoldoende behartigt, op welk (nieuw) gebied komt dat dan het meest tot ui- ting?y afdelingen: onvoldoende sterke onderhandelingsposi tie; te weinig tegenspel op politiek gebied; veel meer doen aan public-relations; dit wordt zeer nadrukkelijk en algemeen ges teld; Men is van mening dat de Z.L.M. nog veel meer aan Public-Relations moet doen dan tot nu toe het geval is. het onderhoud van de wegen drukt in ver houding te zwaar; zuinig zijn op landbouwgronden; de plaatselijke overheid interesseert zich te weinig voor de problemen van de land- en tuinbouw; er is te weinig voorlichting; de standsorganisaties hebben veel te weinig invloed en moeten meer een vuist maken. slechte ervaringen met Rijkswaterstaat; de belangen van de konsument tellen one venredig zwaar. Er zijn echter ook positieve geluiden te horen: toeristen die het bedrijfsgebeuren met grote interesse volgen; West Zeeuws-V laanderen: goede ervarin gen met de overheid; Noord-Beveland: goede ervaringen met betrekking tot de dijkverzwaring en de hoogspanningsleiding; Yerseke is over het algemeen zeer tevreden Axel vindt dat er met de groot-industrie nog best goed te praten valt. Overige: onvoldoende overleg landbouwer/elektri citeitsbedrijf i.v.m. leidingen etc. bemoeizucht van derden; de landbouw laat zich te weinig horen. VRAAG 2a: Vindt U dat Uw landbouworganisatie Uw alge mene belangen voldoende behartigt? te weinig aandacht voor veehouderij, tuin bouw, wildschade, parttime boeren, kleine re bedrijven; hinderwet, ruilverkavelingen; niet altijd vakbekwame mensen op de juiste plaats; sociale voorzieningen. overige: te weinig experts; sociale positie land- en tuinbouw; in landbouwschapsverband worden andere groeperingen verdedigd. ook VRAAG 2c: Als er gebieden zijn waarop u vindt dat uw or ganisatie meer aan algemene belangenbeharti ging moet doen, op welke wijze dient dat dan te gebeuren? afdelingen: hardere eisen stellen en betere fiskale rege lingen afdwingen; meer public-relations; meer samenwerking met andere organisa ties; de landbouworganisatie moet een hecht geheel vormen. overige: De door de afdelingen genoemde punten wor den ook hier als meest belangrijk aangemerkt. VRAAG 2d: Eventuele opmerkingen? Landbouwbelangen moeten voorop blijven staan, er moet meer overleg zijn en een hardere opstelling. Men is ruim tevreden over de algemene belangenbehartiging toch vindt men dat de organisatie zich nog wat harder op moet stellen. VRAAG 3a: Vindt U dat uw organisatie uw persoonlijke be langen voldoende behartigt? afdelingen: nee 7; ja 54; geen mening 4. overige: nee ja 10; geen mening 2. KONKLUSIE: Het overgrote deel van de inzenders vindt dat hun persoonlijke belangen voldoende worden behartigd door hun organisatie. VRAAG 3b: Als u vindt dat uw organisatie uw persoonlijke belangen onvoldoende behartigt, op welk (nieuw) gebied liggen dan uw klachten? afdelingen: klachten bestaan er vooral m.b.t. kalamiteiten in de land- en tuinbouw. De problemen van de boer worden niet opgelost door de organisatie, maar slechts vooruitgeschoven. Verder bestaan er klachten m.b.t. de voorlichting en werkwijze van Gropatax en het Administratie- en Ad viesbureau. Voor de O.V.M. wordt de klacht gehoord dat de schade-afwikkeling niet altijd optimaal is. overige: hier worden eveneens klachten gehoord t.a.v. de werkwijze van Gropatax en het Adminis tratie- en Adviesbureau. Men voelt zich soms een nummer. VRAAG 3c: Als er klachten zijn op het gebied van de per soonlijke belangenbehartiging, hoe kunnen die dan volgens u worden weggenomen? afdelingen: Als mogelijke oplossingen worden gegeven: uitgebreide voorlichting omtrent de wer king van de organisatie en de mogelijkhe den tot hulpverkrijging; rechtskundige bijstand; persoonlijke klachten aankaarten bij bestu ren en/of sekretariaat; alleen de landbouwbelangen doen gelden; kommunikatie bij bestemmingsplannen verbeteren. VRAAG 3d: Eventuele opmerkingen? de werking van het Boekhoudbureau van gestemd. Bovendien wordt de eigen mening voordat deze aan de top is veel te veel afge vlakt. De kommunikatie van beneden naar boven en ook omgekeerd, wordt erg gering geacht. Er bestaat een groot hiaat tussen bes tuurders en bestuurden. Verder heerst de me ning dat teveel gehoor wordt gegeven aan ambtelijke instanties. Er moet over eisen wor den gesproken en niet over verlangens. overige: ook hier wordt weer naar voren gebracht dat de eigen mening van de basis naar de top wordt afgezwakt. Het algemeen beleid van de stand sorganisaties is nog teveel gericht op een grootschalige landbouw. De kleinere bedrijven dienen bij zo'n beleid op sociaal verantwoorde wijze gesteund of gestimuleerd te worden. Verder is men de mening toegedaan dat de Z.L.M. zich teveel bezighoudt met de eng bes tuurlijke zaken. VRAAG 4c: Als u uw eigen mening onvoldoende terugvindt in het algemeen beleid van uw organisatie, hoe is dat dan te verbeteren? afdelingen: Als mogelijkheden tot verbetering worden o.a. genoemd: meer aandacht aan het E.E.G .-beleid bes teden; hardere opstelling tegenover de regering; - opinie-onderzoek bij de afdelingen en/of incidenteel een enquête onder de leden d.m.v. het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad; de organisatie zal meer aandacht voor de individuele boer moeten hebben; - overzichtelijke en begrijpelijke voorlichting in het Landbouwblad; een kommissie instellen die alle klachten en problemen bundelt. overige: naast o.a. bovengenoemde punten wordt de suggestie gedaan de afdelingen te bezoeken en aandacht te besteden aan de individuele leden. VRAAG 4d: Vindt u dat uw bestuursleden en funktionaris- sen voldoende toegankelijk zijn voor uw op merkingen? afdelingen: nee 3; ja 53; geen mening 9. overige: nee ja 6; geen mening 6. Hierbij wordt opgemerkt dat als iemand iets naar voren brengt dit veelal direkt als kritiek IMen is van mening dat er door de buitenwacht te veel rekening wordt gehouden met natuur en milieu, waardoor de belangen van de land- en tuinbouw in het gedrang komen. Gropatax zou optimaal moeten geschieden; voor de e.s.v. ligt er-een moeilijke taak als (b.v. bij bedrijfsovername) de belangen van de gezinsleden uiteenlopen. VRAAG 4a: Vindt u uw eigen mening voldoende terug in het algemeen beleid van uw organisatie? afdelingen: nee 16; ja 38; geen mening 11 overige: nee 4; ja 5; geen mening 3. KONKLUSIE: het merendeel van de inzenders vindt zijn eigen mening terug in het algemeen beleid van de organisatie. VRAAG 4b: Wanneer u uw eigen mening onvoldoende te rugvindt in het algemeen beleid van uw organi satie, hoe komt dat dan volgens u? afdelingen: Diegenen, die vinden dat hun mening niet in het algemeen beleid van de organisatie is terug te vinden wijten dit vooral aan het feit dat het landbouwbeleid op een bepaalde groep is af wordt ervaren en dat men dan vanuit het bes tuur bij voorbaat al een verdedigende houding aanneemt. VRAAG 5a: Vindt u dat de huidige organisatievorm van de Z.L.M. aangepast moet worden? afdelingen: ja 22; nee 41; geen mening 2. overige: ja 2; nee 8; geen mening 2. VRAAG 5b: Als u vindt dat de organisatievorm van de Z.L.M. aangepast moet worden, moet dit dan in zijn totaliteit of op onderdelen daarvan? afdelingen: totaliteit 3; onderdelen 15; geen mening 47. overige: totaliteit - onderdelen 3; geen me ning 9. VRAAG 5c: Op welke onderdelen en waarom? afdelingen: ervaren wordt dat sommige afdelingen erg klein zijn. Het zou daarom een goede zaak zijn dat nauw wordt samengewerkt tussen afdelin gen. Vervolg op pag. 14 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13