Scherpe prijsdaling voor grond in Zeeuws-Vlaanderen V erder werd informatie verstrekt over het verloop van'de verkoping. Eerst zou op perceel 1 en II afzonderlijk bij opbod worden geboden, met daarna die 2 percelen in kombinatie. Daarna zouden de 4 andere percelen apart aan bod komen en vervolgens eveneens in kombinatie. Vervolgens zou een pauze worden ingelast, waarin ieder nog eens goed kon nadenken, wikken en wegen en zijn geld natellen. Daarna volgde een tweede biedronde. die dan beslissend zou zijn. Zo gaat dat dus in Zeeuws Vlaanderen. N a afloop was iedereen toch wel onder de indruk van de sterke daling van de grondprijs, in vergelijking met vorig jaar.. Juist nu vele politici zich erg druk maken over sterk stijgende Wintergerst 1978 H et areaal wintergerst breidde zich opnieuw uit en bedroeg in 1978 ongeveer 11.600 ha tegen 10.700 ha in 1977. De verbouw vindt in hoofdzaak plaats op de Groninger kleigronden en in Limburg, zowel op löss als op zandgrond. I n de pauze werd koffie en pils geserveerd, gratis, oftewel op kosten van de aanstaande kopers, intussen werd er druk gere deneerd. Vorig jaar werd tot boven de 50.000. - per ha be taald. Het was duidelijk dat men hier een flink stuk onder zou blijven. Rassenbericht RIVR0 Wageningen K en koopdag waarbij ruim 34 ha grond wordt verkocht kan gezien worden als een goede graadmeter voor het prijspeil. Er was dan ook in Hotel "Rotterdam" te Terneuzen zeer veel belangstelling op woensdag 6 september j.I. voor de aangekondigde verkoping. Officieel zou om 2 uur worden begonnen. Om kwart voor 2 waren de beste plaatse' echter al bezet door belangstellenden die in het doolhof van kamers de weg naar het onderaardse gewelf hadden gevonden, waar de happening zou plaatsvinden. Om 2 uur was de zaal geheel vol met een paar honderd bezoekers, hoewel intussen de ruimte was vergroot door de achterwand te verwijderen. "Om 2 uur beginnen betekent kwart over 2", zei mijn buurman, die blijkbaar de spelregels goed kende. Het klopte. Precies op genoemd tijdstip verhief notaris Everaart zich van zijn zetel om toelichting te geven. Behalve dat één perceel 8 are kleiner was dan in de advertentie was opgegeven en een ander perceel 8 are groter waren er nog drie punten die extra aandacht verdienden. Ten eerste was er een ca. 40 meter brede weg gepland door 2 van de 6 te verkopen percelen. Ten tweede moest de koper de eigenaarslasten vanaf januari 1978 voor zijn rekening nemen' dvs als het ware met terugwerkende kracht. En ten derde moesten de kopers de huidige eigenaar gedurende diens leven het jachtrecht afstaan, zelfs met de mogelijkheid dat deze het jachtrecht aan derden zou overdoen. De spelregels Traag biedverloop H et bieden in de eerste ronde verliep vrij traag. Voor perceel I. 4.41 ha groot werd met 50.000.— begonnen en bij 80.000.— gestopt. Perceel II. groot ruim 6 Vi ha, begon met 90.000.- en liep door tot 111.000,-. Samen dus f 191.000. Voor de kombinatie werd er echter fors meer geboden, namelijk 301.000,— Voor de vier andere percelen, in grootte variërend van ruim 5 Vi tot 6 /i ha, had men duidelijk meer over. Voor de eerste twee percelen werd in elk geval de 30.000.— per ha overschreden. Het biedverloop in cijfers et.biedverloop was als volgt: kavel 1 4.41.80 ha 2 6.59.00 ha 3 kombinatie 1 en 2 11.00.80 ha kavel 4 6.50.68 ha 5 5.62.50 ha 6 5.58.62 ha 7 5.62.50 ha 8 kombinatie 4 t/m 7 23.34.30 ha eerste biedronde tweede biedronde 80.000, 111.000. 301.000,- 220.000- 206.000,- 151.000- 150.000- 738.000- 302.000,- 221.000,- 206.000,- 201.000- 196.000,- geen bod meer prijs per ha 1 en 2 27.440,- prijs per ha 4 t/m 7 35.300,— gefniddelde prijs alle percelen 32.780,— per ha. Heeft de wal het schip gekeerd? "Hoe zal het verdere verloop van de grondprijs zijn?" grondprijzen en ingewikkelde maatregelen beramen om een verdere stijging tegen te gaan, komt er zo'n koopdag met sterk verlaagde prijzen. De daling kwam trouwens niet geheel onver wacht, want bij eerder tot stand gekomen kleinere transakties was er ook al sprake van een zakkend prijspeil. Sommigen zeggen dat het vorig jaar een dolle boel was en dat er een reaktie op moest volgen. "De wal keert nu het schip". We denken daarbij aan een opmerking die we eens hoorden; na melijk dat de grondprijs per ha altijd ongeveer gelijke tred houdt met de loonsom van een knecht, arbeider of medewerker op het landbouwbedrijf Als het zo is zouden we met ca. 35.000,— per ha weer in de pas lopen! Intussen zal iedereen met extra belangstelling uitzien naar het verdere verloop van de grondprijs. Prettig is het dat de grond in Zeeuws Vlaanderen door boeren is gekocht. Als we goed ingelicht zijn is er in een geval zelfs sprake van aangrenzende percelen. A.v.O. De opbrengstverhouding tussen winter- en zomergerst varieert per grondsoort en per jaar sterk, waarbij uiteraard de keuze van het ras een belangrijke rol speelt. Gemiddeld geeft wintergerst op de„Noordelijke en centrale zeeklei 5 tot 10% meer opbrengst. Op de Groninger kleiproefvelden was het verschil nog aan zienlijk groter n.l. 15%. Op zand- en dalgrond daarentegen gaf wintergerst op de proefvelden gemiddeld een ruim 10% lagere opbrengst dan zomergerst. Op löss was er gemiddeld weinig verschil in opbrengst. Birgit voor het eerst op de Beschrijvende Rassenlijst geplaatst. Heeft zeer goede opbrengsten gegeven. Is matig kouderesistent en ontwikkelt zich in het voorjaar traag. Heeft vrij lang, vrij stevig stro. Werd iets door meeldauw, gele roest en dwergroest aangetast. Middengrote, middelmatig gevulde korrel met een goede kleur. Voor meer uitvoerige gegevens van de hiervoor genoemde ras sen wordt verwezen naar de Rassenlijst, die aan het einde van ieder jaar verschijnt bij B.V. Leiter-Nypels te Maastricht. Van de in onderzoek zijnde rassen volgt een beschrijving na de tabel. Alle in dit bericht genoemde rassen zijn meerrijïg, met uitzondering van het ras Igri dat tweerijïg is. In onderstaande tabel zijn de opbrengsten samengevat van de interprovinciale proefvelden van 1970 t/m 1978. De kursief gedrukte betrouwbaarheidscijfers, vermeld achter de opbrengsten, zijn afgeleid van het aantal proefvelden en het aantal beproevingsjaren. Hoe hoger het cijfer, des te betrouw baarder is het opbrengstgegeven. Bij de in beproeving zijnde rassen is tussen haakjes het eerste jaar van onderzoek vermeld. KORRELOPBRENGSTEN, gemiddelden van 1970 t/m 1978 in verhoudingsgetallen "Voor grond verkopen is vaak heel veel belangstelling! "Let op. dat is maar een voorspel" werd ons verteld. "Straks na de pauze wordt het pas menens. Nu laat men nog niet het achterste van zijn tong zien". Toch waren er al die een lage prijs durfden te voorspellen, vooral ook in verband met de bedrijfs resultaten van de aardappels en uien. Ook de vermindering van de inflatie werd een belangrijke rol toegedacht. Na de pauze Maar hoeveel? Wat zouden de eindbedragen worden? Het bleek al spoedig dat er geen rekord-prijzen zouden worden besteed. Perceel I en II werden uiteindelijk slechts 1.000, hoger opge boden tot 302.000,—Dat was 27.440.— per ha. Niet van de allerbeste grond, maar toch zeer redelijk van kwaliteit zeiden de kenners. De andere vier percelen werden apart opgeboden tot een gezamenlijk bedrag van 824.000, wat neerkomt op 35.300.- per ha. Volgens ingewijden betrof het zonder meer prima grond. Tijdens het opbieden was er geen volle last gege ven. Ieder was daarom benieuwd of er gegund zou worden. Na een vrij kort overleg tussen eigenaar Ysebaart en de notarissen Everaart en Giele kwam echter de mededeling dat tot gunning zou worden besloten. De kopers werden verzocht zich te mel den. 'Toch nog veel te duur om op te boeren met zulk: aardappel prijzen" zei iemand in onze buurt. "Dat hebben ze tegen je grootvader ook gezegd toen die voor 1.200,- per ha kocht en tegen je vader toen die 5.000.- per ha durfde te bieden", antwoordde de man die naast hem zat. Ras Noordelijke Centrale Zand- en zeeklei zeeklei dalgrond 100 kg/ha 6820 6110 4720 Banteng 99 6 99 8 100 6 Pella 93 6 96 7 94 6 Vogelsanger Gold 95 4 89 5 98 6 Birgit 109 5 105 5 106 4 In beproeving: Capri (1977) Igri (1977) Hexa (1978) Capri (Kweker: 112 3 100 3 101 3 Rijksstation 108 110 101 83 3 96 2 108 3 Banteng geeft gemiddeld goede opbrengsten. Heeft een vlotte voorjaarsontwikkeling en middenlang, vrij stevig stro. Is vrij weinig vatbaar voor meeldauw en gele roest, nogal vatbaar voor dwergroest. Rijpt middenlaat. De korrel is middengroot en middelmatig gevuld. Pella geeft op kleigrond gemiddeld vrij goede opbrengsten. Het stro is matig stevig, rijpt middenvroeg. Heeft een zeer goede korrelkwaliteit. Vogelsanger Gold geeft op zand- en dalgrond gemiddeld goede opbrengsten. Op. kleigrond waren de opbrengsten wisselend, meestal matig. Het stro is vrij kort en stevig, doch matig veerkrachtig. Is nogal vatbaar voor gele roest en zeer vatbaar voor dwergroest. Rijpt vroeg. voor Plantenveredeling, Gem- bloux, België. Geïmporteerd door: N.O.C. B.V., Leeuwarden.) Is weinig kouderesistent. Ontwikkelt zich in het voorjaar vrij vlot. Heeft vrij kort, stevig stro. Is zeer vatbaar voor meeldauw. Werd nogal door gele roest en vrij weinig door dwergroest aangetast. Kwam vrij vroeg in aar en rijpte vrij vroeg. Heeft op kleigrond hoge opbrengsten gegeven. Op zand- en dalgrond was de opbrengst matig. Igri (Kweker: Dr. J. Ackermann en Co.. Saatzuchtwirtschaft, Irlbach über Straubing, Duitse Bondsrepubliek. Geïmporteerd door: B.V. Landbouwbureau Wiersum, Groningen). Tweerijïg ras. Is weinig kouderesistent. Ontwikkelt zich in het voorjaar vlot. Heeft kort en zeer stevig stro. Werd vrij sterk door meeldauw en weinig door gele roest aangetast. Zeer vatbaar voor dwergroest. Kwam vroeg in aar en rijpte zeer vroeg. Heeft op kleigrond gemiddeld zeer goede opbrengsten gegeven. Gro te, goed gevulde korrel. Hexa (Kweker: De Kweekbedrijven M.G.. t.w. Dr. R.J. Mans- holt's Veredelingsbedrijf B.V., Ulrum en G. Geertsema-Gro- ningen B.V., Groningen). Zesrijïg ras. Lijkt vrij goed tot goed kouderesistent. Heeft vrij kort. vrij stevig, doch matig veerkrachtig stro. Werd weinig door meeldauw, nogal door dwergroest en sterk door gele roest aan getast. Rijpt vroeg. Heeft op kleigrond goede en op löss en zand en dalgrond zeer goede opbrengsten gegeven. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10