KORTE WENKEN nautica wintertarwe de verbeterde Manella ook voor uw bedrijf Des duivels wandelstok en andere buitenbeentjes D e fluweelboom of Rhus typhina is in vergelijking met de vorige twee duidelijk zachtaardiger. Ze brengt dat ondermeer tot uitdrukking in de minder stakerige groeiwijze en de fluwelige beharing van de takken. D e ogenschijnlijk vreemde nederlandse naam van de Gym- nocladus dioicus laat zich het best begrijpen wanneer we op een al wat later uur in de winter oog in oog komen te staan met deze luguber vertakte boom. De zwarte knotige takken heffen zich als spokige armen angst-aanjagend ten hemel. Bijgelovigen slaat de angst om het hart. Ze zien heksen, spoken en trollen en naar verluidt spelen zich dan rond de boom duistere taferelen af. D e duivelswandelstok of met haar zondagse naam Aralea elata dankt haar naam aan haar merkwaardige takken. De plant vormt een aantal doornige dikke staken die bijna rechtstandig uit de grond omhoog groeien. De duivel pleegt zoals uit de naam valt af te leiden die doornige staken als wandelstok te gebruiken. Wanneer hij ons evenwel goed gezind is en ons voldoende tak ken laat, zal de Aralea elata uitgroeien tot een flinke heester of een kleine boom die ofschoon de naam anders verondersteld, zeer decoratief kan zijn. Desierwaarde schuilt vooral in de forse veertig tot tachtig centimeter grote bladeren en de omvangrijke witte bloeiwijzen die in de nazomer op het eind van de takken verschijnen. A an de augurken kent men de boom. In dit geval de augur kenboom of Decaisnea fargesii. Boom is een wat groot woord Decaisnea Fargesii C.A.R.-Zevenbergen C.J. Nouse Beveland B.Y. AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Voorlopige landelijke oogstraming 1978 BIJ DE SALDOBEREKENINGEN blijkt steeds weer dat wintertarwe veel rendabeler is dan gerst en vele andere handelsgewassen. De meerdere aandacht besteed aan de teelt van wintertarwe, begint zijn vruchten af te werpen. De kreet "10 ton per ha"schijnt niet meer zo onbereikbaar als in het begin wel leek. Ook. hier blijkt weer: het oog van de meester maakt het paard vet SOMMIGE PERCELEN SUIKERBIETEN vertonen een lichte kleur. Je zou haast zeggen: "ze hebben stikstof gebrek". Vaak is dat niet waar en is de struktuur, watero verlast en watertekort, maar ook vaak kalktekort de oor zaak. De bodemvruchtbaarheid schiet tekort. Stikstof kan dit euvel wel bijverven, maar niet verbeteren. Zoek de echte oorzaak en probeer die te verbeteren. HET IS EEN GOEDE GEWOONTE om direkt als een perceel "vrij" komt de kanten te maaien. Denk echter om de eindbuizen, want één eindbuis moet vaak het water doorla ten van ongeveer een kwart hektare land. Wees dus zuinig op uw eindbuizen, omdat de waterafvoer er vanaf hangt. AARDAPPELEN ROOIEN als het droog is, gaat goed. Maar als het te droog is, komt U in moeilijkheden. De kluiten zijn dan erg hard en rooibeschadiging is bijna niet te voorkomen. Door 3 a 4 dagen voor het rooien te beregenen, kunt U veel, soms alle stootblauw voorkomen. Bederf niet bij de oogst wat deze zomer is gegroeid. 70 a 80% VAN DE SUIKERBIETEN wordt gerooid door de loonwerker. A Is teler heeft U dus groot belang bij een goede loonwerker, die le klas werk levert. Wanneer tijdig goede afspraken worden gemaakt, kan ook de komende bietenoogst weer vlot verlopen met weinig grond- en kop- tarra en met weinig "kop"zorgen voor loonwerker en teler. EEN AKKERBOUWER schenkt in het algemeen meer aandacht aan klein onkruid in zijn akkerbouwgewassen dan een veehouder dit doet aan pas gekiemde onkruiden in grasland. Deze nu nog kleine plantjes vormen a.s. winter en voorjaar een bedreiging voor de graszode. Nu de omstan digheden nog ideaal zijn om een chemische bestrijding uit te voeren, moet U echt nergens op wachten. NIET IEDERE VEEHOUDER is een specialist in het verzorgen van de koeklauwen of zal dat ooit worden. Met het juiste gereedschap en een verzorgingsbox kunt U voor kleine klauwreparaties een heel eind komen. Voor het na zien van alle dieren tegen de staltijd kunt U dan nog altijd een vakman inschakelen. LANGERE NACHTEN betekent minder zonuren en vochtiger weidegras. Een goede penswerking en voedselver- tering vraagt een rantsoen met voldoende struktuurhoudend materiaal. Dit laatste kunt U door meer krachtvoer niet kompenseren. Wel is dit te bereiken door 's nachts op stal wat graan- of graszaadstro bij te voeren. De opbrengst per ha tarwe wordt geraamd op 6.000 kg, dit is 15% hoger dan in-1977 en 13% boven het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Dit blijkt uit de voorlopige oogstraming van het C.B.S. Voor wintertarwe bedraagt de opbrengst 6.200 kg, met dezelfde stijgingspercentages als totaal tarwe; voor zomertarwe 4.700 kg 9% en 4%). De oppervlakte wintertarwe daalde met 6.150 ha tot 102.400 ha en de oppervlakte zomertarwe nam toe met 800 ha tot 18.650 ha, resulterend in een totale oppervlaktedaling met 5.350 ha. Gezien de hogere gemiddelde opbrengsten kan een totale opbrengst van tarwe worden verwacht van 726,2 min' kg 10% t.o.v. 1977), waarvan wintertarwe 638,6 min. kg 9%) en zomertarwe 87,6 min. kg 13%) De geraamde opbrengst zomergerst per ha nam toe met 5% tot 4.500 kg, 7% boven het gemiddelde van de laatste vijfjaar. Met daarbij een toename van het areaal met 4'650 ha wordt een totale opbrengst verwacht van 271,4 min. kg, 15% meer dan in 1977. Voor haver bedroeg de gemiddelde opbrengst 4.700 kg per ha, De fluweelboom Het is een flinke struik of meerstammige kleine boom die al van jongsaf een schilderachtig aanzien heeft. Ook hier weer grote geveerde bladeren die bovendien in de hefst prachtig oranje tot scharlaken rood verkleuren. Een bijkomstigheid die de flu weelboom tot een van de geliefdste van planten met herfst kleuren maakt. In juni-juli zijn er weinig opvallende groenige bloemen die eigenlijk hun aanwezigheid pas verraden doordat er na enige tijd donkerrood behaarde vruchtkolven verschijnen die tot soms lang in de winter nadrukkelijk aanwezig blijven. De doodsbeenderenboom 4% hoger dan in 1977 en 2% hoger dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Een uitbreiding van het areaal met 4.400 ha heeft tot gevolg dat de raming van de totale opbrengst uitkomt op 119,6 min. kg, 27% hoger dan in 1977. Bij peulvruchten daalde de gemiddelde opbrengst per ha van drooggeoogste groene erwten, schokkers, kapucijners en grauwe erwten t.o.v. 1977 tot resp. 3.700 kg (- 3%), 3.000 kg (- 18%) en 3.650 kg (- 5%). Ten opzichte van het gemiddelde over de laatste vijfjaar steeg de gemiddelde opbrengst van groene erwten ech ter met 3%, bleef de opbrengst van kapucijners gelijk en daalde de opbrengst van schokkers met 12%. O ok in de planten-wereld heeft onze Lieve Heer vreemde kostgangers. Eigenzinnige figuren die een heel aparte plaats in de tuingemeenschap innemen. Het zijn meer karakters dan schoonheden, hoewel dat natuurlijk lang niet altijd een tegenstelling behoeft te zijn. Om een tuinplantengemeenschap volledig te maken zijn die excentriekelingen onontbeer lijk. Het zijn wel solisten die slechts bescheiden begeleiders naast of liever gezegd onder zich verdragen. Ze krijgen graag de ruimte en weten in hun grilligheid in zo'n ruimte een heel aparte sfeer op te roepen. Een viertal van die exotisch aandoende nonconformisten willen we hier aan U voorstellen. Advertentie IM De duivelswandelstok De duivelswandelstok is een uitgesproken solitair die dan ook alleen alszodanig aangeplant verdient te worden. Een zonnige of lichtbeschaduwde plaats en een lichte, humeuze grond zijn de voorwaarden voor een voorspoedige ontwikkeling. De augurkenboom voor deze struik want veel groter dan enkele meters wordt hij meestal niet. Net als de duivelswandelstok heeft hij dikke sta kerige nauwelijks vertakte takken die nagenoeg rechtop groeien. De takken zijn kaal maar blauw berijpt. De grote bladeren, wel vijftig tot tachtig centimeter lang, zijn zeer decoratief. In juni bloeit de augurkenboom met groenachtige bloemtrossen. Uit die bloemen komen de voor de plant zo karakteristieke vruchten voort. Dikke augurk- of worstvormige peulen, blauw groen van kleur, wit berijpt en zo'n vijf tot tien centimeter lang en meestal in trossen van drie. Naar het heet worden die vruch ten in het land van herkomst, China graag gegeten. De a-sociale groeiwijze van de augurkenboom noopt tot solitaire aanplant zodat hij de wegen van meer sociaal voelende wezens niet hoeft te kruisen. Rhus Typhina De doodsbeenderenboom kan ondanks een wat langzame jeugdgroei tot een aardige boom uitgroeien. De - alweer - grote geveerde tot tachtig centimeter lange bladeren geven de boom in de zomer een aantrekkelijk uiterlijk. In de herfst verkleuren die grote bladeren prachtig goudgeel en vooral daardoor mag de doodsbeenderenboom zich in een blijvende belangstelling ver heugen. Gymnocladus dioecus 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 8