DOE HET ZELF NIEUWS Sylglas zon-werende folie 1 M arkiezen en luifels houden ook de zonnewarmte buiten (de ruit blijft koel), maar het zijn geen goedkope oplossingen, die bovendien lang niet overal aangebracht kunnen of zelfs mogen worden. Soms wordt het door huiseigenaar of anderen niet toegestaan, in andere gevallen leent het objekt er zich niet voor (te hoog, te veel wind, caravan boot etc.) I n vergelijking met andere afschermingen is Zon-kerende folie natuurlijk wel definitief. Het funktioneert het gehele jaar door en men kan opwerpen, dat een aardig winterzonnetje dus ook uitgebannen wordt. Inderdaad, maar dan spreekt het voordeel van de anti-schittering bij zo'n lage zonnestand én de perma nente isolatie langs de kille raamvlakken. Want de binnen- warmte wordt er óók door teruggekaatst, 's Winters bespaart de reflektie bij de ramen ca. 15% warmteverlies. W e mogen in ons land dan erg gesteld zijn op onze vaak schaarse zon, maar ze kan het ons binnen in de woning, auto, caravan of boot ook knap lastig maken: het broeikas-efïekt, hinderlijke lichtschittering en verschieten van stoffering, meubels en boeken. Faktoren die een natuurlijk en prettig leefklimaat verstoren, zelfs bij een lage zonnestand in de winterdag. H, Reparatie-pasta "Plumber Seal" voor reparatie van waterleiding Onder redaktie van Ing. J. F. BLANKSMA Thorntonlaan 6 4371 NN Koudekerke ^en venster is in feite een zonnekollektor. Door de toename van het glasoppervlak in de gevelkonstrukties - vroeger 20 a 40%. thans 40 a 80% - wordt de binnenkomende warmte via straling enorm verhoogd, terwijl 's winters warmteverlies op treedt. Het vergrote glasoppervlak manifesteert zich ook in felle lichtinval en schittering, nog afgezien van de royale inkijk vaak, wat een uitnodiging tot inbraak kan betekenen. Met de gordij nen dicht wordt het in elk geval donkerder, maar nog niet aangenamer. Zo'n 80% van de zonnewarmte gaat door het glas heen, 12% wordt door de ruit geabsorbeerd en slechts 8% terug gekaatst. Bij binnen-zonwering ontstaat derhalve een warme luchtkolom tussen glas en afscherming, waarvan de warmte weer aan de kamer wordt doorgegeven. (Percentages die gelden voor enkel glas en niet op dubbele beglazing betrekking heb ben!). Bij openbare gebouwen, kantoren en showrooms wordt tegenwoordig meer en meer suksesvol met reflekterende begla zing gewerkt. Zo'n reflektie houdt ca. 80% van de zonnewarmte en ultraviolette straling buiten! H et is Sylglas Nederland te Haarlem gelukt deze doeltref fende vorm van zonwering, waaraan nog andere voordelen verbonden zijn, binnen het betaalbare bereik van elke doe-het- zelver te brengen. Dat wil zeggen een zon-kerende folie, die zonder veel moeite strak hechtend op elk soort raam geplakt kan worden. De reflektie wordt bereikt door een flinterdun opgedampte laag aluminium-concentraat, die echter de doorzichtigheid van de polyester folie niet vermindert. Het procédé is afkomstig uit de ruimtevaart. Door toepassing op zelfklevende folie is het nu mogelijk bestaande en vooral "lastige" ramen achteraf -van binnenuit zon-kerend te maken. De terugkaatsing van zo'n 80% van de zonnestralen is dus ongeveer gelijk aan de hoeveelheid warmte die blank glas normaal doorlaat. Dat spreekt voor zich! Een tweede belangrijke aspekt van Sylglas Zon-kerende Folie is, dat hinderlijke lichtschittering wordt weggenomen. Minder vermoeiend voor de ogen dus, een beetje vergelijkbaar met een polaroid zonnebril. Iets dat vooral kan meetellen in werkruim ten als keuken, studeerkamer, kantoor, maar ook binnen de beperkte ruimte van auto, caravan of stuurhut van een boot. Als derde voordeel mag zeker niet filtering van ultraviolette stralen ongenoemd blijven. Meubels, gordijnen, boeken, vloer en wandbekleding zullen minder gauw verschieten of verkleu ren. Interessant is verder de verhoogde veiligheid. Het beklede glas is beter bestand tegen breuk en mocht een ruit breken, dan worden scherven en splinters tenminste veilig bij elkaar gehouden. Syl glas Zon-kerende Folie biedt ook een bijdrage in de inbraak preventie, niet alleen vanwege de versterking van het glas, maar omdat de reflektielaag van buitenaf min of meer als een spiegel werkt en zo de inkijk drastisch vermindert. Of er wat te halen valt en of de bewoners afwezig zijn, onttrekt zich grotendeels aan de waarneming. Door de grote oppervlakken en het feit, dat men het leven buiten iets 'getint' ziet, zal deze folie niet door iedereen voor woonkamers gekozen, worden maar des te handiger en effek- tiever past Sylglas Zon-kerende Folie in moeilijk afschermbare ruimten. Naast de reeds vermelde toepassing in auto's (achter ruit of strook bovenin voorruit), boten en caravans, zijn dat met name de dakkapellen, zolderkamers - tegenwoordig vaak met spits toelopende ramen waarvoor niets past-, garages, glasdaken in trappenhaflen en kleinere ramen in hoge flats. Vanwege dé funktie verder badkamers (inkijk), slaapkamers ('s nachts minder warm), serres, en zo want men behoeft niets meer te regelen of te bedienen. Er kan dus ook niets mechanisch kapot gaan, mits de ramen gewoon zonder aggresieve middelen gelapt worden. Sylglas geeft dan ook een onvoorwaardelijke garantie van 5 jaar en bij gebruik buiten 2 jaar! et aanbrengen gebeurt ongeveer als een sticker, met dit verschil, dat de kleefkracht van de folie tijdelijk non-aktief ge maakt wordt met water waarin afwasmiddel opgelost is. De aldus met een bloemenspuit bevochtigde folie is dan gemakke lijk vrij van bobbels of plooien op het glas te wrijven. Eenmaal op zijn plaats, rest alleen nog het overtollige vocht met een rubber ruitenwisser er onderuit te strijken en de Kanten te bes nijden. Meer gereedschap is niet nodig. En het zit voor vele jaren, helder en één geheel vormend met de ruit. De zilverkleurige Sylglas Zon-kerende Folie is 122 cm breed en wordt niet in standaard-lengten, maar gewoon in de gewenste maat van de rol verkocht. Dat is economisch, want zo heeft men geen onbruikbare restanten. Bij grotere breedten kan eenvoudig, net als bij behang, aansto tend geplakt worden. Doehetzelf-zaken, ijzerwarenhandel, warenhuizen e.d. leveren deze veelzijdige zonwering tegen 64,per m2. Nadere infor matie geeft desgewenst Sylglas Nederland, postbus 160 - 2000 AD Haarlem tel. 023 - 319160. "V oor snelle reparatie van waterleiding, zonder dat aftappen ervan noodzakelijk is, brengt Van der Sanden - import/export - postbus 7554 - Eindhoven via de groothandel een nieuwe twee komponenten pasta op de markt. Daarmee kunnen lekken en lekke verbindingen worden gedicht, in leidingen van zowel staal, gietijzer, tin, koper alumi nium, maar ook reparatie's aan hout, keramiek en P.V.C. mee worden verricht. De pasta is kneedbaar als mastiek, hecht aan vochtige oppervlakten, krimpt niet en zet ook niet uit. De uithardingstijd na goede menging van de twee komponenten is bij kamertem peratuur ca. 90 minuten. Hoe hoger de temperatuur hoe korter de uithardingstijd wordt (max. 135 gr. C). De lekkage dient met een staalborstel of schuurpapier vet - stof- en roestvrij gemaakt te worden. Door de pasta uit de kokers te schuiven en twee even dikke schijven af te snijden te samen voldoende voor de uit te voeren reparatie moeten deze goed gekneed worden tot een homogeen één kleurig mengsel (de pasta kleeft niet aan de vingers). Daarna de Plumber Seal met kracht op het beschadigde oppervlak drukken. Voor lekkages onder druk eerst het gat met houten stopje afsluiten en deze stop helemaal afdekken met de pasta. De reparatieplek met kleefband omwikkelen ter afharding van de pasta. De adviesprijs per reparatieset bedraagt exkl. B.T.W. 29,25. ert waterleidingen, boilers etc. zonder aftappen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 7