De dupe van zijn eerlijkheid? Uitslag O.V.M. prijsvraag! DE OOGST EN DAN.,.. W, G aat het nu helemaal fout in onze maatschappij? Is de men taliteit zover aan het verzieken, dat je een vent bent als je de belasting belazerd en niet te vergeten de verzekeraars of je buurman of een familielid? H et zal de opmerkzame bezoe ker van de Z.L.M.-Manifestatie niet zijn ontgaan dat ook de O.V.M., zij het op bescheiden wijze, tegenwoordig was. H et ging om een tiental vragen op verkeerstechnisch gebied die met zorg waren uitgekozen en naar onze mening niet al te moeilijk waren. M ijn vorig artikel had als titel "Vakantie en dan....", en nu "De oogst en dan....". Tijdens de va kantie is "schrijver langs de weg" tot de konklusie gekomen dat in een zomer met weinig zonnige dagen een "agrariër" minder klaagt dan een "vakantiegenie- ter". Begrijpelijk uiteraard. N a de oogsttijd komt er weer wat tijd vrij om zaken op orde te stellen voor zover dat nodig is. Mogelijk dat u straks uw oogst aardappelen, uien of een ander produkt in een schuur of koel huis opslaat. Als dat zo is, zorgt dan dat het opgeslagen produkt voldoend: voor brand verzekerd is. Het wordt zo vaak uitgesteld en in het vergeetboek geplaatst. D e uitslag luidt als volgt: Hoofdprijs: L. Dieleman, Paulina- polder 8 te Biervliet; le prijs: W.N. de Haze-Vroonland, Zuid- vlietstraat 20 te Goes; 2e prijs: L. de Putter, Veer 56 te Zaam- S chrijver langs de weg" bezocht direkt na zijn vakantie een landbouwer, gehuwd en drie kinderen, die erg nieuwsgierig was en die nu echt wel eens wilde weten of die "Z.L.M." met z'n verzekeringen nu echt zo goedkoop was. Zijn buurman had hem dat zo vaak verkondigd en zelf had hij nog al zijn verzekerings polissen bij partikuliere maatschappijen ondergebracht. H, "LANGS DE WEG" dan zeggen als je het anders voorstelt dan het in werkelijkheid gebeurd is (dus liegt), dan volgt er wel een schadevergoeding. Dus met liegen poogt men zich het slijk der aarde toe te eigenen of te behouden. De opmerking zal uiteraard anders bedoeld zijn n.l. zo, dat de verzekeraar eigener beweging schadevergoeding betaald zonder daartoe verplicht te zijn maar uitsluitend om te voorkomen dat hem wat voorgelogen wordt. Maar beste mensen, waar gaan we dan heen? U moet daar eens goed over doordenken. 't Kwaad straft zichzelf Z oals die verzekerde, die ergens in den lande met een ander vrouwtje op stap was. Zij wilde ook wel eens graag achter het stuur, hoewel ze geen rijbewijs had. Hij kon blijkbaar aan de blikken geen weerstand bieden en liet haar rijden. Helaas stond er een boom in de weg en de auto was total-loss. De geliefden kwamen er overigens zonder kleerscheuren af. De verzekerde dacht als ik eerlijk ben krijg ik geen schadevergoeding; immers er had iemand gereden zonder rijbewijs. Bovendien had hij nog wat anders te verbergen. Welnu, hij diste een ander verhaal op, waarbij hij uiteraard zelf had gereden en bovendien de plaats van het ongeval gefingeerd werd. De schadeaangifte wekte geen argwaan en derhalve werd de kaskoschade op normale wijze afgewikkeld. Edoch, zoals bij vele diefstallen had de dief (want dat was verzekerde op dat moment) een kleinigheid over het hoofd gezien. De boom, ei gendom van de provincie, was ook deerlijk beschadigd en moest gerooid worden. Op het moment, dat werknemers van de provincie daar mee bezig waren kwam een omwonende een praatje maken en ver telde zo terloops, dat hij de klap gehoord had en ook nog het nummer van de auto genoteerd had. De attente provincieman pikte dat nummer mee en vertelde zijn verhaal heel toevallig 's avonds aan zijn vriend, die schadekorrespondent was bij de betreffende verzekeraar. Hij nam het nummer over en infor meerde de volgende dag (uit nieuwsgierigheid) wie de eigenaar van de auto met het betreffende kenteken was en zie daar. De eigenaar bleek te zijn diegene, die de total-loss schade had gemeld, zij het dat de plaats van het ongeval niet klopte. De argwaan was gewekt, de rode lampen gingen branden en een nader gesprek volgde met de betrokken verzekerde. En ja toen ging alles voor hem mis. Gevolg was-terugbetaling van de ten onrechte ontvangen schadepenningen en een onmiddellijk in gaand royement. Had de verzekeraar anders moeten handelen? ij huldigen altijd nog het principe dat wie steelt een diefis. Of men nu van de belastingen of verzekeraars steelt doet niets af aan dat principe. Waarom wij deze belevenissen aan U doorge ven? Wel om terug te keren naar datgene, wat U in uw prille jeugd reeds geleerd hebt. Een groot filosoof heeft eens gezegd: "Als je de waarheid vertelt, hoef je niets te onthouden". En wij voegen daar aan toe: Eerlijk duurt het langst. de L. Deze week hebben wij ons bij zonder boos» gemaakt op het tele fonische reaktie van een verze kerde. Geleerd hebbende, dat men in een boze bui nooit direkt moet reage ren hebben wij de opmerking "ik ben te eerlijk en daar wordt ik nu de dupe van" een paar dagen rus tig laten bezinken. Hoe langer wij echter over deze opmerking nadachten, hoe akeli ger smaak wij in de mond kregen. Van huis uit heeft iedereen geleerd eerlijk te zijn. Nu weten wij ook wel, dat in de praktijk deze gedragsregel geweld wordt aangedaan. Er is en blijft kaf onde' het koren. Hoe kun je nu toch de dupe worden van je eerlijkheid? Dat wil Behoudens een reklamezuil stond daar n.l. ook een rijdende unit van Veilig Verkeer Nederland alwaar, naast allerlei technische informa tie cp verkeersgebied, ook prijs vraagformulieren verkrijgbaar waren voor een verkeerskwis die de O.V.M. in samenwerking met V.V.N. had uitgeschreven. Desondanks viel ons de deelname, zowel wat kwaliteit als wat kwantiteit betreft tegen. Toch waren er mooie prijzen te verdie nen. Zou men het toch te moeilijk gevonden hebben? Er was n.l. tussen de enkele honderden ingevulde formulieren geen enkel foutloos exemplaar te vinden. Aangezien het echter een systeem betrof waarbij zoveel moge lijk punten moesten worden verzameld, konden uiteraard toch prijzen worden uitgereikt, want er is altijd iemand met de meeste punten nietwaar! Thans is de oogsttijd in volle gang en ook wat dat betreft zal de agrariër het werken langer vol houden dan die vakantiegenieter de vakantie. Gelukkig maar want willen werken is altijd nog één van de goede eigenschappen van een mens en één van de sterkste peilers van ons bestaan. Verzekeringen Straks komen de najaarsbuien met als resultaat vette wegen. Is De serie bestond uit 10 vragen waarbij twee punten per vraag waren te verdienen. Een negental mensen hebben het zover gebracht dat ze 18 pun ten wisten te verzamelen en 17 mensen kwamen tot 16 punten. Aangezien er slechts 15 prijzen beschikbaar waren moest uiter aard geloot worden. Dit is dan ook gebeurd door de voorzitter van de O.V.M. in de bestuursvergadering van 24 augustus j.l. het materiaal waarmede u op de weg en op het land komt voldoende verzekerd, en hoe staat het met het materiaal dat u van uw buurman een paar dagen gebruikt of uw buurman dat materiaal van u. Houdt er rekening mee dat er schade gemaakt kan worden en "Wie betaalt de schade?" is dan veelal de ham vraag. Blijkt dan dat men niet de juiste verzekering heeft dan komen meestal de moeilijkheden, gepaard gaande met minder goede verhoudinge' tussen de gebruikers. slag; 3e prijs: Achterberg, v. Eedenstraat 23 te Ridderkerk; 4e prijs: M. Marinissen, Dorpsweg 5 te Wissenkerke; 5e prijs: L.J.W. Oosse, Slikweg 4 te Kerkwerve; 6e prijs: A. de Putter, Veer 34 te Zaamslag; 7e prijs: B. Boidin, Prinsestraat 40 te Cadzand; 8e prijs: K. Dees, Sasput O 46e te Schoondijke; 9e prijs: M. Boidin, Markt 7 te Oostburg; 10e prijs: M. Sandberg- Braat, Churchill-laan 2 te Middelburg; 11e prijs: J. Goense, Koetenisseweg 5 te Noordwelle; 12e prijs: R. van Uden, Hof van Wezemaal 1 te Bergen op Zoom; 13 prijs: J.J. Boet, Het Nieuwe Diep 8 te Den Helder; 14e prijs: D. Dieleman, Paulinapolder 8 te Biervliet. De prijswinnaars hebben reeds persoonlijk bericht gehad en krijgen de prijzen binnenkort thuis afgeleverd. Van harte profi ciat! Visscher. Een premieverschil van 1294,— Toch wel om mee te tellen. Zijn reaktie was spontaan "Mijn buurman heeft toch gelijk gehad". Een arbeidsongeschiktheidsverzekering had hij niet, evenmin kwam er een uitkering bij zijn overlijden. Dat betekent, dat op dit eenmansbedrijf geen uitkeringen plaats hebben bij arbeids ongeschiktheid dan wel bij een vroegtijdig overlijden. Voor dit jonge gezin en jonge ondernemer zonder kapitaal m.i. een on verantwoorde situatie. Gewoon doen Zijn assurantiebemidde laar was zo een goede vriend van hem. Met erg veel moeite kwamen de polissen op tafel. Hij wilde wel de premie van ons horen maar "schrijver" hoefde niet zijn polissen in te zien. Toen bleek dat vergelijking van polisvoorwaarden noodzakelijk was mocht toch het kistje met polissen op tafel komen. Welnu de premievergelijking was bij deze kleine ondernemer Na de oogst Personenauto, nieuwwaarde 15.000,- Traktor, nieuwwaarde 37.000,— Ziekenhuis 3e klas en specialisten Wett. Aansprakelijkheidsverz.bedrijf premie 657, premie 243, premie 2845, premie/ 165, et lijkt mij nuttig om na de oogstwerkzaamheden eens met ons stil te staan bij de volgende vragen. Wat gebeurd er bij het overlijden van de ondernemer met een bedrijf? Wat gebeurt er bij het overlijden van de meewerkende echtgenote? Denkt daarbij aan bedrijfs- en gezinshulpen, uitkering erfdelen, achterstallige belastingen. Daarover met "schrijver langs de weg" praten kan belangrijk zijn. Ook in groepsverband de ko mende winterperiode deze onderwerpen ter diskussie stellen kan waardevol zijn. Nodigt ons daartoe rustig uit. Cevaal aldus: bij Z.L.M. 374 - bij Z.L.M. 167- bij Z.L.M. 1970,— bij Z.L.M. 105.- totaal 3910,- totaal ZLM 2616.- Is uw bedrijf voldoende tegen brand verzekerd? 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 3